mail@urok-ua.com

Конспект підсумкового уроку із зарубіжної літератури у 7 класі за темою “Урок-квест “Літературний вернісаж”.

Автор: вчитель зарубіжної літератури і російської мови Назаренко Тетяна Василівна

Screenshot_7«Літературний вернісаж», узагальнюючий урок у 7 класі, – це і перевірка отриманих знань на протязі навчального року, і спроба згадати деталі вивченого матеріалу, і необхідність звернутися до підручника або твору. Урок-квест – не нова форма проведення, але, як показала практика, дійова, ефективна і корисна навіть для учнів, які не є шанувальниками літератури. Квест, або пригодницька гра – це гра, в якій ключову роль відіграють рішення головоломок і задач, які вимагають від гравця розумових зусиль. Тому буде пройдено декілька станцій із завданнями різних типів. Завдання уроку у вигляді подорожі побудовані таким чином, щоб зацікавити учнів: тому на кожній із станцій №1-№4 групи побувають по черзі. Усі матеріали підібрані згідно нової навчальної програми. Для скорішого підведення підсумків уроку зразу надаються відповіді до завдань станцій №1-№4. Досвід проведення цього уроку-квесту у минулому році дав результат високого рівня.
Бажаю успіху всім, хто скористається цим матеріалом!


 

Урок-квест “Літературний вернісаж”. Підсумковий урок за рік в 7 класі

Мета:

*навчальна:систематизувати та узагальнити навчальний матеріал, удосконалювати навики учнів працювати з текстами художніх творів,застосовувати літературознавчі поняття в процесі аналізу творів, порівнювати літературні твори та явища, встановлювати відповідність між автором та його творами і цитатами з них, виявляти актуальний зміст творів,демонструвати вміння зіставляти оригінали й переклади творів, визначати жанрові ознаки і форми оповіді у творах, що вивчалися протягом року, сформувати в учнів стійкий інтерес до літератури та прилучити їх до читання;

*розвиваюча:поширювати та поглиблювати предметну компетенцію учнів,розвивати вміння та навички мовної культури у спілкуванні з однолітками;

*виховна:висловлювати власну точку зору та враження від прочитаних творів, виховувати комунікативно – компетентісну особистість, сприяти формуванню моральних якостей школярів засобами літератури, вчити отримувати естетичне задоволення від прочитаного.

Обладнання: підручник, художні твори, роздатковий матеріал, кросворд, ілюстрації до творів, портрети письменників.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.

Форма проведення уроку: урок-квест.

Очікувані результати: учні

  • знають навчальний матеріал (програмову та додаткову літературу) основні відомості про життя і творчість письменників,
  • орієнтуються в жанрових особливостях творів,
  • ознайомлені з найкращими зразками оригінальної й перекладної літератури,
  • отримали стійку мотивацію до читання художньої літератури, до вивчення зарубіжної літератури як скарбниці духовних цінностей людства.

ХІД УРОКУ

І Організаційний етап

ІІ Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання: прослуховування декількох творчих робіт за темою “Що дала мені особисто зарубіжна література в 7 класі.”
  2. Виставка ілюстрацій до улюбленого твору.

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

Оголошення теми і мети уроку

Звернення вчителя до учнів

Вивчаючи курс зарубіжної літератури, ми багато разів робили висновки щодо безмежної можливості вираження своїх думок і почуттів. Хочеться, щоб ви пам’ятали,що зарубіжна література-це не тільки письменники і твори, а й найбагатша скарбниця світової культури, якою ви повинні володіти. Сьогоднішній урок останній в цьому навчальному році, і мені хотілось би його почати словами чеського педагога Я.А.Коменського: “Вважай нещасним той день або ту годину, в які ти не засвоїв нічого нового і нічого не додав до своєї освіти”. Дуже хочеться, щоб на кожному уроці кожен з вас отримував щось нове і обов’язково щось додавав до своїх знань. Хай цей урок зарубіжної літератури не буде винятком!

Умови проведення уроку

Що таке квест? Квест-або пригодницька гра – це гра, в якій ключову роль відіграють рішення головоломок і задач, які вимагають від гравця розумових зусиль. Тому ми будемо проходити декілька станцій з завданнями різних видів. Клас поділяється на 4 групи. Кожна з груп побуває на станціях по черзі. Вірні відповіді оцініються в 1 бал. При неповній відповіді – 0,5 балів. Відповіді письмові на всіх станціях, окрім останніх двох. Це потрібно для того, щоб підвести підсумок письмових відповідей. Отож, почнемо.

Урок-квест  «Літературний вернісаж»

Станція «Поетична пара»

Завдання:встановити відповідність:

К.М.Симонов

Г.Гейне

Р.Бернс

Р.Кіплінг

О.С.Пушкін

К.І.Галчинський

А.Маргул-Шпербер

І.Вайсглас

С.Гудзенко

Ю.Друніна

А.Твардовський

“Пісня про солдатів Вестерплятте”

“Круки”

“Зінка”

“Василь Тьоркін”

“Нас не треба жаліти…”

“Про назву концтабору Бухенвальд”

“19 жовтня 1825 року”

“Любов”

“Якщо…”

“Коли настав чудовий май…”

“Жди мене…”


Станція : «Балади і билини-це жива історія»

Завдання:поєднати слова балади з автором та назвою

  1. Йоганн  Крістоф Фрідріх Шиллер “Рукавичка”
  2. Адам Міцкевич “Світязь”
  3. “Ілля Муромець і Соловей-Розбійник”
  4. “Король Лір і його дочки”
  5. “Як Робін Гуд став розбійником”
  6. Роберт Льюїс Стівенсон “Балада про вересовий трунок”
  7. Редьярд Кіплінг “Балада про Схід і Захід”
  8. О.С.Пушкін “Пісня про віщого Олега”

А.”І, повні подиву й жаху німого,

Лицарі й дами глядять на нього,

А він, спокійний, назад іде –

І гомін безмежний навколо росте

На честь його перемоги.”

Б.”Смерть його не лякає,

Життя не цінує він.

Не смію я честь продавати,

Як в очі дивиться син.

Зв’яжіть його міцно, владарю,

І киньте в кипучі нурти,

І я таємницю відкрию,

Що клявся повік берегти.”

В.”Він, спершись рукою на бранне сідло,

Злізає з коня мовчазливо;

І вірного друга князівська рука

Востаннє голубить, ласкава й легка.”

Г.«Давню подію забуто, здається,

Є тільки відгомін кари:

Цвіт цей «цар-зілля» в народі зоветься,

Так його вславлено чари.»

Д.«Отак дві старші сестри підійшли

Старого короля облесними словами,

Найменшу ж через королівський гнів

Сей час з дворапротурено за брами.»

Є.«По всьому городу, по Київу,

Всі бременні кобили ожеребились,

Всі гості на княжому дворі,

Всі бояри та воєводи

На землі, як снопи, лежать.»

Ж.«Друзі, усі ви знаєте, що нашому загонові досі бракувало справжнього ватажка – шляхетного, добре вихованого, розумного, спритного і сміливого. Здається, тепер ми знайшли отамана в особі цього юнака. Я і мої брати сказали йому, що ви оберите собі у ватажки того, хто пошиє шерифа в дурні, заволодівши його золотою стрілою.»

К.«Місяць прогнали з неба вони, б’є зорю вже стукіт копит,

Вороний, мов зранений бик, біжить за ланню легкою вслід.

Спіткнувсь вороний і в гірський потік упав на всьому скаку;

Тоді Камаль повернув назад і звестись поміг юнаку.»

Станція : «Кращій знавець прози»

Завдання: вказати автора та назву твору

  1. “До всього цього треба додати також і силу розбишак з найбідніших верств населення, доведених до відчаю пригніченням з боку феодального дворянства та суворими лісовими законами. Вони об’єднувались у величезні ватаги й панували в сусідніх лісах та пустирях. Самі барони, зробивши кожний із свого замку щось подібне до фортеці та граючи роль царьків у своїх володіннях, ставали на чолі ватаг, не менш беззаконних та так само небезпечних, як і ватаги найзавзятіших грабіжників.”
  2. “Що там лічити? Адже перед очима лише порожніє безмежно похмуре подвір’я та глуха стіна цегляного будинку на відстані двадцяти футів. До половини тієї стіни видряпався старезний плющ, вузлуватий та підгнилий біля коріння. Холодний подих осені струсив з нього листя, й було добре видно, як майже голі галузки рослини чіпляються за потріскані цеглини.”
  3. “У житті не раз настають вирішальні хвилини і залишаються вирішальні дюйми, а в пошматованому тілі льотчика знайшлися вирішальні сили – кістки і кровоносні судини, про які люди й не підозрювали. Коли здається, що все кінчено, вони беруть своє.”
  4. “Ти недооцінюєшь чорноробів, юначе. Існує багато різновидів професії чорнороба, і кожен з них має свій досить складний комплекс знань. Крім того, для цього фаху ми повинні добирати не тільки відповідні розуми, а й відповідні тіла. Ти не придатний для цього, Джордже. Якби ти й став чорноробом, то тебе надовго б не вистачило.”
  5. «Стоячи над урвищем, Іван окинув поглядом глибину безодні – там, як і досі, було похмуро, вогко і холодно; туман порідшав, і в прірві виразніше забіліли снігові плями. Одна з них довгим вузьким шпичаком здіймалася вгору, і в Івана блискавична майнула думка-надія – велика, щаслива і страшна. »
  6. «Я розповідаю їй про те, що буде через багато-багато років, коли я стану дорослим, а вона дорослою, і ми поберемося…Ми зараз же за допомогою чарівного слова здіймемося у повітря понад хмари й об’їздимо цілий світ. Насамперед ми відвідаємо всі країни, де бував Александр Македонський. А далі подамося до Палестини. »
  7. «Ніколи ще великий корабель не приставав до цього берега; на щоглах були ті самі вітрила, ймення яких звучало мов знущання; тепер вони ясно і неспростовно палахкотіли з невинністю факту, що перекреслював усі закони буття і здорового глузду. Чоловіки, жінки, дітвора – усі навперейми гнали до берега, хто в чом…»
  8. «Я відчув, як він відривав щось від мого рукава, обернувся і побачив, що він тримає за хвіст крихітного червоного чортика, а той звивається, дригається і хоче вкусити його за руки. Продавець спокійно закинув його під прилавок. Звичайно ж, чортик був гумовий, але в якусь мить…І тримав він його в руках так, як тримають якусь кусючу гадину.»
  9. «Нашим очам відкрилося незвичайне видовище. На столі стояв потайний ліхтар з напіввідсунутою заслінкою, кидаючи яскравий промінь світла на залізний сейф, дверцята якого було відчинено навстіж. Біля столу на деревяному стільці сидів лікар Грімсбі Ройлотт, одягнутий у довгий сірий халат.»
  10. «Вважайте мене за фантазера, як собі хочете, але я вже тоді відчув певний зв’язок між окремими явищами. Я зєднав докупи дві ланки довгого ланцюга. На березі моря лежав човен, а неподалік валявся пергамент – таки пергамент, не папір! – із намальованим черепом. »
  11. «З балок стелі звисали всілякі дивні штукенції, хтозна, чи не чаклунські: гірлянди цибулин, пучки трав і зв’язки невідомих висушених корінців. Було в кімнаті й відверто чаклунське приладдя: книги в шкіряних палітурках, вигадливі пляшки, колби й реторти, і навіть старий, побурілий, вищирений людський череп

Станція: «Літературний  бум»

Завдання: розгадати кросворд

Screenshot_8

ГОРИЗОНТАЛЬ:

1.Головний герой твору В.Скотта 2.І’мя поета, який брав участь у Другій світовій війні 3.Автор твору «Балада про вересовий напій»4.Назвати новелу Р.Акутагави 5.Автор вірша «Якщо…» 6.Назва міста, мешканці якого не розуміли Ассоль та її батька 7.Хто з письменників у своєму творі «оживив» книгу? 8.На якому матеріалі було намальовано «золотого жука»? 9.У якому творі розглядаються проблеми освіти майбутнього? 10. І’мя персонажа, якого вважали винуватим у смерті матері Ассоль 11.Назвати автора твору «Останній дюйм» 12.Головний персонаж твору Шолом-Алейхема 13.Назвіть твір, героєм якого є Делорж 14.«Батько» англійського детектива 15.З якого твору слова «Поки мужі захищають країну, я буду вам оборонцем»? 16. І’мя хлопчика із новели «Останній дюйм» 17.«Пурпурові вітрила» – це повість-… 18.Хто розповів Ассоль про пурпурові вітрила?

ВЕРТИКАЛЬ:

1.Прізвище головного героя творів А.К.Дойля 2.Що є основою всіх вчинків героїв новели «Останній дюйм»?  3.Продовжити назву твору «Чарівна …» 4.Назва твору Артура Грея 5.Персонаж твору В.Бикова «Альпійська балада» 6.Яка країна подарувала світові Г.Гейне? 7.Назвати персонаж «Балади про Схід і Захід» 8.Головний персонаж твору «Золотий жук»? 9.Назва села, де народився Ілля Муромець 10.Автор вірша «Коли настав чудовий май» 11.Де відбуваються події твору «Останній дюйм» 12.Хто намалював останній листок?

Станція “Митець”

Завдання: за наданим портретом назвати письменника (поета) та країну, до якої він належить

(портретів може бути 3-4 на кожну групу).

Станція “Ілюстратор”

Завдання: за наданою ілюстрацією потрібно вказати автора, назву твору та прокоментувати запропонований малюнок

(на кожну групу 4 ілюстрації).

Підведення підсумків уроку. Нагородження переможців грамотами.

ВІДПОВІДІ

Тема: Урок-квест “Літературний вернісаж”. Підсумковий урок за рік в 7 класі

Станція «Поетична пара» 

К.М.Симонов   “Жди мене…”

Г.Гейне       “Коли настав чудовий май…”

Р.Бернс       “Любов”

Р.Кіплінг    “Якщо…”

О.С.Пушкін    “19 жовтня 1825 року”

К.І.Галчинський “Пісня про солдатів Вестерплятте”

А.Маргул-Шпербер “Про назву концтабору Бухенвальд”

І.Вайсглас “Круки”

С.Гудзенко “Нас не треба жаліти…”

Ю.Друніна “Зінка”

А.Твардовський “Василь Тьоркін”

Станція : «Балади і билини-це жива історія»

1-А, 2-Г, 3-Є, 4-Д, 5-Ж, 6-Б, 7-К, 8-В.

Станція : «Кращій знавець прози»

1. В.Скотт “Айвенго”

2. О.Генрі “Останній листок”

3. Д.Олдрідж “Останній дюйм”

4. А.Азімов “Фах”

5.Василь Биков «Альпійська балада»

6. Шолом-Алейхем «Пісня пісень»

7.Олександр Грін «Пурпурові вітрила»

8.Г. Уеллс «Чарівна крамниця»

9.А. Конан Дойл «Пістрява стрічка»

10.Едгар По «Золотий жук»

11.Діана Вінн Джонс «Мандрівний замок Хаула»

Станція: «Літературний  бум»

ГОРИЗОНТАЛЬ:

1.«Айвенго» 2.Симонов 3.Стівенсон 4. «Павутинка» 5.Кіплінг 6.Каперна 7.Функе 8.Пергамент 9.«Фах» 10.Меннерс 11.Олдрідж 12.Шимек 13.«Рукавичка» 14.Дойл 15.«Світязь» 16.Деві 17.Феєрія 18.Егль

ВЕРТИКАЛЬ:

1.Холмс 2.Віра 3.Крамниця 4.  «Секрет» 5.Джулія 6.Німеччина 7.Полковник 8.Легран 9.Карачаєве 10.Гейне 11.Африка 12.Берман

Анотація

«Літературний вернісаж», узагальнюючий урок у 7 класі, – це і перевірка отриманих знань на протязі навчального року, і спроба згадати деталі вивченого матеріалу, і необхідність звернутися до підручника або твору. Урок-квест – не нова форма проведення, але, як показала практика, дійова, ефективна і корисна навіть для учнів, які не є шанувальниками літератури. Квест, або пригодницька гра – це гра, в якій ключову роль відіграють рішення головоломок і задач, які вимагають від гравця розумових зусиль. Тому буде пройдено декілька станцій із завданнями різних типів. Завдання уроку у вигляді подорожі побудовані таким чином, щоб зацікавити учнів: тому на кожній із станцій №1-№4 групи побувають по черзі. Усі матеріали підібрані згідно нової навчальної програми. Для скорішого підведення підсумків уроку зразу надаються відповіді до завдань станцій №1-№4. Досвід проведення цього уроку-квесту у минулому році дав результат високого рівня.

Бажаю успіху всім, хто скористається цим матеріалом!

Використана література

Навчальна програма. Світова література. 5-9 класи./Укладачі: Ніколенко О.М., Онищенко Н.В., Ревнивцева О.В. та ін. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013.

Підручник. Зарубіжна література (підручник) Ніколенко О.М., Конєва Т.М., Орлова О.В., Зуєнко М.О., Кобзар О.І. 7, 2015.

Додаткова література. Зарубіжна література. Хрестоматія. Гарбуз В.М..7, 2015. Зарубіжна література. Зошит для контролю навчальних досягнень учнів.Столій І.Л. 7, 2015.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Шановна Тетяна Василівна! Приємно була вражена, побувавши на Вашому “Уроці-квесті “Літературний вернісаж”,.побудований на рольових іграх, це цілком відповідає сучасним вимогам освіти. У пошуках ефективної методики навчання, Ви прилучаєте дітей до активної творчої діяльності. Пригодницький приом, квест, рольові ігри формують читацьку активність, сприяють розвитку творчих здібностей учнів, розвивають вміння характеризувати літературний персонаж у сукупності вербальних і невербальних засобів.Дуже сподобались Станції: «Літературний бум» і «Поетична пара» . Дякую за подарунок педагогічного досвіду!

  2. Дякую за наданий цікавий матеріал! Подані завдання розвивають логіку учнів, уміння орієнтуватися в сюжетах прочитаних творів, систематизують та покажуть знання учнів з вивченої теми. Я особисто не ризикнула проводити урок такого формату з багатьох причин, але матеріалами скористуюся обов’язково для проведення позакласних заходів, наприклад, під час декади із зарубіжної літератури . І ще один нюанс – подані матеріали неможна назвати конспектом уроку, оскільки методично не витримано всі етапи уроку, відсутнє домашнє завдання, тощо…але використовувати подібні форми та завдання потрібно та актуально. Дякую!

  3. Шановна Тетяна Василівна, дякую вам за таку роботу. Читати сьогодні діти не завжди прагнуть, але “Урок-квест “Літературний вернісаж” надихне школярів взяти до рук книжки. Матеріал квесту дуже ретельно розроблено, завдання і цікаві і потребують уважного читання, знання матеріалу. Дякую вам за таку роботу, наснаги вам у праці.