Конспект тематичного заняття з математики для дітей старшої групи на тему “У нас в гостях Смішарики”
Автор: Вихователь Колодюк Аліна Вікторівна
Заняття спрямоване на логіко – математичний розвиток дітей старшої групи за допомогою інноваційної технології – ейдетики.
Мета. Сприяти розвитку вмінь порівнювати і аналізувати. Розвивати увагу, логічне і асоціативне мислення, пам’ять.
Виховувати в дітей вміння працювати з роздавальним матеріалом, цікавість до заняття з математики.
Продовжувати формувати у дітей вміння обмірковувати хід виконання завдань. Удосконавлювати вміння рахувати в межах 10 прямою і оберненою лічбою та від заданого числа, співвідносити числа і цифру. Закріпити склад чисел від 2-7. вчити помічати геометричні фігури в овочах і фруктах; ділити ціле на частини; розв’язувати логічні задачі.
Вправляти дітей у вмінні порівнювати предмети за товщиною, висотою, кольором.
Матеріал. Презентація «Завдання від Смішариків», роздавальний матеріал до дидактичної гри «Приготуй салат по рецепту», завдання на аркушах « Домалюй певну кількість яблук».
Хід заняття
- Діти, чи любите ви сюрпризи?
- Про що ви подумали, коли почули це слово? (асоціативне мислення)
- Сьогодні до нас завітали герої з мультфільму «Смішарики». Як гадаєте, чому? Вони підготували для вас цікаві завдання. Але я от не знаю чи справитесь ви з ними? (діти переконують що справляться)
- І для початку ми проведемо математичну розминку.
Гра «Рахуй далі», «Порахуй навпаки», «Яке число я пропустила?»
- Перше завдання у нас від Кроша. Він ніяк не може розібратися з цифрами.
- Де можуть жити цифри? (в книгах, магазині, будинках, в школі…)
- Чи можуть цифри жити в овочах і фруктах?
- На яку цифру схожа вам морквина?(1)
- А груша? (6)
- Яка цифра може жити в мандарині? (3)
- А в яблуці? (5)
- Яка цифра заховалася в червоному яблуці? ( груші, сливі і т. д)
- Скільки яблук?
- Скільки овочів порахуйте і назвіть число на 1 більше…/ менше
- Скільки зелених плодів?
Діти сідають за столи
- Наступне завдання від Їжака. Він дуже любить готувати і друзі йому порадили рецепт смачного салату. Зараз ми спробуємо допомогти Їжачку приготувати його. (діти згідно рецепту викладають у силуетну тарілочку певну кількість овочів або фруктів)
- А от Копатич вважає, що з його завданням ви точно не справитесь. Спробуймо? Він почав збирати яблука до корзин, але не встиг.
Завдання від Копатича. (слід домалювати певну кількість яблук, щоб відповідало вказаному числу)
Фізкультхвилинка
Діти переходять на килимок
Завдання від Бараша (діти сідають на подушки)
- Бараш із друзями посперичявся: «Чи живуть в овочах і фруктах геометричні фігури. Як ви гадаєте? Які?
- Яка фігура живе в апельсині? (якщо розрізати – круг, трикутники)
У перчині (трикутник, прямокутник, квадрат, круг – насінина)
У гарбуза ( овал, круг).
У груші – круг, трикутник. І т. д…
- У мене є апельсин. Якщо його розділити навпіл, скількох дітей я зможу пригостити? (2)
- А якщо прийде ще двоє дітей? (половинки розрізати ще навпіл)
- То скільки дітей я тоді пригощу? (4)
- Скільки дітей я зможу пригостити, якщо розділю навпіл 2 яблука? (4)
Завдання від Нюши.
- Зовсім нещодавно вона святкувала свій День народження. ( слайд: стіл, а на ньому 6 приборів)
- Як гадається скільки гостей запросила у гості Нюша? (5) Чому? (бо Нюша була шостою)
- Для своїх гостей вана приготувала торт (показ слайду: торт із свічками)
- Як гадаєте, скільки років їй виповнилось? (5)
- Чому так вирішили?( бо 5 свічок)
- Чи всі свічки однакові? (ні)
- Чим відрізняються? (кольором, висотою, товщиною)
- Яка свічка горітиме найдовше?
- Яка згорить найшвидше?
- А ще Нюша, щоб розважати своїх гостей приготувала ось такі цікаві задачі.
Логічні задачі
- Слоненя, Зайченя і Ведмежа побудували собі нові будиночки і вирішили їх пофарбувати. Кому знадобиться більше фарби? Кому менше? Чому?
- Хто голосніше кукурікає: корова чи кіт?
- Відшукайте хлопчика, у якого не зелена кепка і не сині черевики. Знайдіть хлопчика, у якого не червона футболка і не зелена кепка, знайдіть хлопчика у якого не блакитні шорти і не біла кепка. (показ слайду)
- Молодці! Ви добре справилися з усіма завданнями від наших гостей. А за це для вас вони залишили свої сюрпризи, які нам доведеться шукати у групі напротязі цілого дня. (картинки із зображенням смішариків)
Дуже сподобалися завдання від Смішариків. Безумовно, Ваші вихованці з задоволенням зустріли такі цікаві завдання. Все це спрямовано на мотивацію навчання, розвиток інтересу до математики. Натхнення Вам!
З великою увагою познайомилася з Вашим матеріалом. Дуже цікавий, добре продуманий і підготовлений конспект, який буде дуже корисний педагогам, які займаються ознайомленням з числом. І не можна не зазначити дуже цікаві ілюстрації, які дуже доречні в даному матеріалі! Бажаю подальших творчих успіхів
Із завданням навчити дітей співставляти, аналізувати, бачити в знайомих предметах геометричні об’єкти Аліна Вікторівна справилася дуже майстерно. Заняття носить пізнавальний характер, а улюблені мультяшні герої сприяють зацікавленості та інтересу, виховують бажання прийти на допомогу.
Заняття, яке починається з питання до дітей, чи люблять вони сюрпризи, можна вже назвати успішним. Підгрунтя для психологічного і емоційного сприйняття матеріалу готове. Вихователь залучає відомих , а деким улюблених персонажів мультфільма, активізуючи тим самим діяльність учасників. Логічні задачі невід ємна складова математики. Вони враховують вік і здібності вихованців.
Із ходу заняття відчутно, що ейдетика широко ввійшла у практику роботи вихователя, завдання із Смішариком вправляють у використанні початкових логічних прийомів, діти в невимушеній, ігровій формі вчаться робити умовиводи, доводити вірогідність свого міркування. Дуже вдалі завдання від Нюші,Барабаша (пошук в овочах і фруктах геометричних фігур.Так тримати!
Гарне заняття… Завдання вдало підібрані, спонукають дітей логічно мислити та пристосовувати набуті знання в життєві ситуації. Молодець.