Конспект уроку біології в 9-му класі на тему “Утворення первинної та вторинної сечі”
Автор: вчитель біології та хімії Щербина Вячеслав Станіславович
Утворення первинної та вторинної сечі
Мета: сформувати в учнів знання про функції нирок, механізми утворення сечі; переконати в тому, що будова нирок пристосована до цих функцій.
Обладнання: таблиця “Органи сечовиділення”, саморобна таблиця “Вміст речовин у плазмі крові, в первинній та вторинній сечі”, модель будови нирки.
Тиу кроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Перевірка знань учнів:
Індивідуальне опитування:
- Органи виділення. Загальний огляд органів сечовиділення.
- Будова нирки. Нефрон.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:
Розповідь вчителя:
Нирки людини мають вагу біля 300 г (0,5% ваги тіла), споживають 10% кисню, який використовується всім організмом; за добу через них проходить біля 1500 л крові, утворюється 180 л фільтрату; за одиницю часу нирки пропускають крові в 5 разів більше своєї ваги; вся кров людини проходить через нирки за 8-10 хвилин і очищується 60 разів за добу.
Бесіда:
– Які висновки з цього можна зробити?
а) важливість і висока працездатність нирок – маленького “фільтруючого заводика”;
б) нирка – невеликий орган, але його кровопостачання дуже велике;
в) на виконання роботи нирки використовують дуже велику кількість енергії.
– Як нирки постачаються кров’ю; як проходить в нирці кровообіг (робиться акцент на двох особливостях):
а) кров проходить через подвійну сітку капілярів;
б) діаметр виносної судини в капілярному клубочку значно менший, ніж
приносної, наслідки з цього.
Бесіда:
Яку речовину, перш за все, треба вивести з організму?
– Де вона утворюється?
Розповідь, бесіда:
Синтез і виділення сечовини (утворення сечовини в печінці, повторення ворітної системи печінки, її зв’язок з системою кровообігу в організмі, роль нирок у цьому процесі).
Проблема уроку:
– Але, яким чином утворюється сеча?
– Як поєднати такі факти? (в нирках за добу утворюється біля 180 л фільтрату, а виводиться 1 -1, 5л сечі).
– Яким чином нирки виводять з крові шкідливі речовини, а повертають
корисні?
– Які механізми лежать в основі цих процесів?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
Розповідь:
- Загальне уявлення про первинну та вторинну сечу.
- Проаналізуйте дані таблиці “Вміст речовин у плазмі крові, в первинній та вторинній сечі”. Зробіть висновок щодо суті процесів, які здійснюються в нирках (самостійна робота учнів з наступним обговоренням):
Речовини | Вміст речовин (в %) | В скільки разів більше речовини в сечі, ніж у крові | ||
| плазма крові | первинна сеча | вторинна сеча | |
Білки | 7-8 | – | – | – |
Глюкоза | ОД | ОД | – | — |
Натрій | 0,3 | 0,3 | 0,4 | 1,3 |
Хлор | 0,37 | 0,37 | 0,7 | 2 |
Калій | 0,02 | 0,02 | 0,15 | 7 |
Солі сірчаної кислоти | 0,002 | 0,002 | 0,18 | 90 |
Солі фосфорної кислоти | 0,009 | 0,009 | 0,27 | 30 |
Сечовина | 0,03 | 0,03 | 2,00 | 67 |
Сечова кислота | 0,002 | 0,002 | 0,05 | 25 |
Бесіда:
- Як же здійснюється в нирках розподіл речовин, що потрібні організмові, і шкідливих, які треба видалити? Як ви гадаєте?
- Ваші припущення щодо механізму утворення первинної сечі та її складу.
а) Заслуховування пропозицій учнів.
Робота з підручником:
б) Перевірка вірності їх за допомогою тексту § 44 підручника.
в) Механізм фільтрації.
Бесіда, робота з підручником:
5) Утворення вторинної сечі:
а) заслуховування пропозицій учнів;
б) перевірка вірності їх за допомогою другої частини тексту § 44 підручника;
Розповідь:
в) механізм реабсорбції;
г) поняття про секрецію в нирках (при потребі).
IV. Узагальнення знань учнів:
Запитання 1: Де починається процес утворення первинної сечі?
Відповідь: а) в звивистих канальцях нирок; б) в нирковій мисці; в) в капсулах зовнішнього шару нирок; г) в клубочках і капсулах зовнішнього шару нирок.
Запитання 2: Який склад первинної сечі?
Відповідь: а) такий, як плазма крові; б) містить ті ж речовини, що й плазма крові, крім білків; в) містить мінеральні солі, білки, амінокислоти, глюкозу; г) містить воду, мінеральні солі, сечовину, сечову кислоту.
Запитання 3: Де утворюється вторинна сеча?
Відповідь: а) в капсулі зовнішнього шару нирок; б) в збірних трубочках нирок; в) в ниркових канальцях; г) в капсулі зовнішнього шару нирок і ниркових канальців.
Запитання 4: Який склад вторинної сечі?
Відповідь: а) містить багато речовин, необхідних організмові, в тому числі і білки; б) містить речовини, які входять до складу плазми крові (крім білків) разом з тими, які треба вивести; в) необхідні для організму речовини (глюкоза, амінокислоти) відсутні, але є в великій кількості речовини, що підлягають видаленню; г) містить сечовину і сечову кислоту.
Запитання 5: Ваша думка про те, яку шкоду приносить алкоголь ниркам.
Відповідь: а) руйнує епітелій ниркових канальців і порушує процес утворення сечі; б) утруднює процес видалення сечі (або порушує його); в) викликає захворювання сечового міхура; г) викликає захворювання нирок і сечоводів.
(Вірні відповіді: 1 г, 2 б, 3 в, 4 в, 5 а).
V. Домашнє завдання:
§ 44.
(Біологія. Підручник для 9 кл. загальноосвт. навч. закл: / Степанюк А., Міщук Н., Гладюк Т., Жирська Г., Барна Л. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. – 288с.: іл.)
Цікаві факти про нирки, але якщо урок комбінований, то я вважаю, індивідуального опитування, бесіди та роботи з підручником не досить. Можна було використати такі форми уроку, як урок-дослідження. Треба додати цікавинки цьому уроку: відеоматеріал, презентація або використати такі прийоми, як “Мозковий штурм”, “Музей помилок”, “Поштова скринька”, “Снігова куля” та інші.
Доброго вечора. Мене зацікавив зміст цього конспекту. Факти, які на початку уроку навів вчитель про нирки здивували і якщо була би на Вашому уроці, то обов`язково би почала читати підручник, щоб надати відповіді на всі запитання і дізнатись: як же працюють нирки – “маленький фільтруючий заводик”. Поки для себе зрозуміла, що потрібно пити більше води. На мою думку, вибрана структура уроку відповідає здйсненню мети якнайкраще. Дякую.