Конспект уроку біології в 9-му класі на тему “Вітаміни. Їх значення”
Автор: вчитель біології та хімії Щербина Вячеслав Станіславович
Тема уроку: Вітаміни. Їх значення
Мета: з’ясувати біологічну роль вітамінів, їх джерела; ознайомити учнів з проявами гіпо- і гіпервітамінозів, дати практичні поради щодо збереження вітамінів під час приготування їжі.
Обладнання: таблиця “Вітаміни”.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Методичні рекомендації
Цей урок можна провести так: учні заздалегідь поділяються на три групи: “Теоретики”, “Водорозчинні вітаміни”, “Жиророзчинні вітаміни”; вони готують доповіді, з якими потім виступають на уроці. Теми доповідей: “Історія відкриття вітамінів”, “Таємничах вороба”, “Доля експедиції капітана Берінга”, “Досліди К.Функа”, “Водорозчинні вітаміни групи В, С, РР”, “Жиророзчинні вітаміни A, D, Е, К”. Урок проводяться у формі семінару.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів:
Доповіді теоретиків:
- Відкриття доктора Луніна (спостереження Луніна хвороб воїнів під час боїв на Балканах 1877p.; його досліди і висновки з них.
- Таємнича хвороба (бері-бері, її симптоми, спостереження японських лікарів, досліди Ейкмана).
- Доля експедиції капітана Берінга (доля цієї експедиції, а також інших – лейтенанта Прончишева, О.Сєдова, Ласиніуса, Дж.Нерса, О.Чирикова, В. де Гама; загонів Єрмака та ін.).
4) Досліди К.Функа з вилучення вітаміну В1; походження слова “вітамін”.
Але це був тільки перший крок на шляху шукань і відкриттів, незліченних
експериментів і лабораторних досліджень, успіхів і невдач, надій і розчарувань…
Велика сім’я вітамінів ще чекала на своє відкриття…
II. Вивчення нового матеріалу:
Розповідь:
- Загальні відомості про вітаміни.
- Поняття про гіповітаміноз, авітаміноз та гіпервітаміноз.
- Кількість відомих вітамінів, їх умовні назви, основні групи вітамінів.
(Це повідомлення робить вчитель)
- Водорозчинні вітаміни (назви, джерела знаходження, функції, ознаки гіпо- та авітамінозу).
- Жиророзчинні вітаміни (за ти же планом).
(Ці повідомлення роблять учні, поступово заповнюється таблиця за прикладом) :
Вітаміни | Основні джерела | Функції | Гіпо- та авітамінози |
В1 (тіамін) | зародки пшениці, рису, дріжджі, печінка, нирки, серце | участь у хімічних реакціях тка-нинного дихання | поліневрит, параліч, атрофія м’язів, серцева недостатність і т.д. |
III. Узагальнення знань учнів:
Бесіда, розповідь:
- Встановлення основних джерел вітамінів. Поняття про провітаміни.
- Правила збереження вітамінів в їжі.
- Біологічна функція вітамінів, їх зв’язок з ферментами.
IV. Домашнє завдання:
- Прочитати § 35
(Біологія. Підручник для 9 кл. загальноосвт. навч. закл: / Степанюк А., Міщук Н., Гладюк Т., Жирська Г., Барна Л. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2009. – 288с.: іл.)
- підготувати повідомлення на теми: “Недостатнє харчування. Причини і наслідки”, “Ожиріння. Причини та наслідки”, “Хімічне забруднення їжі та питної води”, “Радіаційне забруднення їжі та питної води”. Заходи профілактики.
Із обладнення тільки таблиця. Це дуже мало і нецікаво. Можна зробити і презентацію і відеоматеріал показати або короткі анімації, навіть принести фрукти та овочі в яких є ті чи інші вітаміни. Матеріал в цілому непоганий, треба трохи більше “фарб” додати. Дякую.