mail@urok-ua.com

Конспект уроку літературного читання для 2 класу на тему: “Коли щось робиш, думай і про наслідки. Болгарська народна казка “Виноградар і змія”

Автор: Студент 4 курсу Арабська Галина Володимирівна

Арабська Галина ВолодимирівнаТема. Коли щось робиш, думай про наслідки. Болгарська народна казка “Виноградар і змія”

Мета: опрацювати болгарську казку; вчити учнів складати план до неї, стисло переказувати текст за планом; розвивати навички виразного читання, вміти регулювати темп читання, силу голос; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, бажання робити людям добро.

Обладнання: ілюстрації (карта світу, карта Болгарії, корабель, матрос, капітан, трамвай, бібліотека, бібліотекарі, квитки, сертифікати), аудіозапис казки.

Хід уроку

Епіграф
Коли щось робиш, думай і про наслідки.

І. Організаційна частина.

1) Привітання.
– Добрий день, діти! Сьогодні я проведу у вас урок літературного читання. Звати мене Галина Володимирівна.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
– Чи любите ви подорожувати?
– Чи цікаво це для вас?
– Які місця ви відвідали?
– Я бачу всі учні нашого класу дуже люблять подорожувати, отож ми сьогодні на уроці дозволимо це собі. Пропоную вашій увазі таку країну як Болгарія. (показ карти світу)
– Можливо хтось з вас знає де знаходиться Болгарія на карті?
– Пропоную учневі обвести кордони Болгарії. (показ карти Болгарії)
– Це дуже гарна, цікава для туристів країна. (показ ілюстрацій)
– Уважно погляньте на карту. Що сполучає Україну і Болгарію? (Чорне море) Так, от відправимося туди ми на лайнері. (показ лайнера) Але нам потрібні білети. Мабуть купимо їх у матроса. (показ матроса) Хмм…, але він хоче щоб ми заплатили за це певну ціну, а саме прочитали для нього казку “Легкий хліб”.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Читання казки”Легкий хліб” в особах.
– Розгорніть ваші підручники на сторінці 44 (читаємо в особах)
– Як сприйняв вовк розповідь косаря? (він сказав, що це дуже важка праця)
– Що сказав робити вовкові чоловік, щоб легше добути їжу? (піти до коня)
– Що зробив кінь? (сказав зняти з нього підкови і вдарив вовка)
– Що ви зрозуміли з цієї казки?
– Молодці! Тепер матрос дав нам білети. (роздаю білети)
– Ви гарно справились із завданням і ми отримали VIP місця. Отож сидіти ми будемо біля капітана.

IV. Повідомлення теми уроку.

– У Болгарії дуже гарно. – каже капітан.
– Там дуже багато цікавих місць. Також Болгарія славиться своїми письменниками. Раджу вам відвідати виставку найкращих книг для дітей у бібліотеці Св. Кирила і Мефодія, я впевнений, що ви знайдете щось для себе. Ось ми і прибули в Болгарію.

V. Вивчення нового матеріалу.

– Ну що ж, діти, як вам така ідея? Відвідаємо бібліотеку, щоб познайомитись із болгарськими казками?
– Готові? Тоді вперед на трамвайну зупинку, адже нам потрібно якось добратися в центр міста Варна. (показ ілюстрації трамвая) Погляньте, яка назва у трамвая? (Доброта)
– А що для вас означає слово “доброта”?
– То, якими потрібно бути?
– Погляньте, як виглядає трамвай всередині? (показ ілюстрації) Що там незвичайного і що так відрізняється від наших українських трамваїв? (показ українського трамвая зі середини) (там є шафки з книгами)
– Як ви думаєте чи хороша це ідея?
– А скажіть, будь ласка, як би відреагували наші люди на це? Чи змінилось ви щось?
– А які книги, на вашу думку, є в трамваї “Доброта”?
– Ось ми і приїхали. (показ ілюстрації бібліотеки)
– Діти, погляньте як нас зустрічають бібліотекарі. (показ) Виявляється, ми з вами дуже вчасно. Сьогодні у них проходить семінар по читанню казок за який ви можете отримати сертифікати.
– Ну що? Будемо брати участь?
– Гра “Відгадай назву казки”
НО/ЗМІ/ДАР/ВИ/Я/ГРА/І
“Виноградар і змія”
1. Робота з текстом “Виноградар і змія”
Слухання аудіозапису.
Розгорніть підручники на с. 45
– Послухайте, уважно, як будуть читати цю казку бібліотекарі. Слідкуйте, будь ласка.
2. Індивідуальне читання.
– Прочитайте, цю казку у пів голосу.
3. Бесіда за казкою.
– Де жила змія? (у купі каміння, у винограднику)
– Кому виноградар розповів про змію? (синові)
– Чи дружили виноградар і змія потім? (ні)
4. Вибіркове читання.
– А зараз нам потрібно продемонструвати своє вміння читати.
5. Бесіда за прочитаним.
– Що надумав зробити виноградар для змії? ( поставити їй молока)
– Як він це зробив? (налив у кухоль)
– Як змія віддячила виноградареві? (впустила у кухоль один золотий)
– Скільки часу дружили виноградар і змія? (багато років)
– Який злочин вчинив син? (хотів вбити змію)
– Як змія покарала сина? (укусила)
– Чи дружили потім виноградар і змія? Чому? А що сказала змія?
– Прочитайте останнє речення. (коли щось робиш, думай і про наслідки) Що воно означає?
6. Складання плану.
1) Дружба виноградаря і змії.
2) Злочин сина.
3) Дружбу повернути неможливо.
7. Переказ казки за складеним планом.
– Наступне завдання він бібліотекарі переказати казку.
8. Асоціативне малювання.
– Я роздам вам листочки. Намалюйте на них образ ДОБРА. Як виглядає ДОБРО.

VІ. Підсумок уроку.

– Казку якого народу ми читали?
– Як називається казка?
– Чого навчила вас ця казка?
– Якими ми повинні бути?
– Прочитайте головне речення у даній казці. Що воно означає?
– А ви будете думати про наслідки? Обіцяєте?

VII. Домашнє завдання.

с. 45-46 (виразно читати в особах)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Для роботи потрібно написати відгук, вирішила повчитись у колег. Тому, спочатку прочитала коментарі до уроку, зацікавили – стала читати урок. Такий курс тримати Галина Володимирівна! Дуже сподобалась форма уроку, відчувається доброзичливий комфортний настрій . Цікаво було узнати про бібліотеку в трамваї у Варні, хоча подобаються гарні стаціонарні бібліотеки ( більше пошани до книги, бо книги, як і гроші дуже дорого коштують для людства, маю на увазі собівартість). З повагою.

  2. Хороший конспект уроку. Методично правильно побудований. Врахований й вік учнів, і їхні уміння та здобуті навички. Різновид видів роботи сприяє зацікавленності учнів у вивченні матеріалу. Відчувається психологічний комфорт на уроці. Викладений доробок заслуговує на увагу колег.

  3. Методично правильно побудований урок. Цікава нестандартна ситуація мотивувала весь урок. Проведена робота на усвідомлення прочитаного. Це розвиває зв`язне мовлення, мислення, допомагає установити послідовність подій і допомагає скласти план. Але у 2 класі ще низька техніка читання, тому на уроці треба приділяти увагу розвитку швидкочитання. Цього виду роботи на уроці не було. А взагалі урок цікавий. Бажаю успіхів, творчої наснаги. Дякую.