mail@urok-ua.com

Конспект уроку математики для 4 класу. Одиниці вимірювання маси

Автор: вчитель початкових класів Завгородня Ольга Петрівна

Дана розробка уроку спрямована на засвоєння учнями знань одиниць вимірювання маси, іх перетворення з однієї на іншу та порівняння.


 

Тема. Одиниці вимірювання маси. Заміна одних одиниць вимірювання величин іншими. Задачі на знаходження четвертого пропорційного.

Мета. Формувати вміння використовувати набуті знання для заміни одних одиниць вимірювання величин іншими. Вчити дітей розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного. Познайомити учнів зі старовинними одиницями вимірювання маси. Розвивати аналітико-синтетичні вміння, обчислювальні навички. Виховувати наполегливість, відповідальність за виконану роботу.

Обладнання. Презентація, малюнки на дошці: яблуко, кошик з яблуками, машина з яблуками, малюнки цукерок, картки із задачами, картки-помічники, М.В.Богданович Математика: Підручник для 4 кл. – К: Генеза, 2016.

Формування ключових компетентностей: вміння вчитися, соціальна

Хід уроку

І. Організація класу.

  1. Привітання.
  • Діти, сьогодні урок математики у вас буду проводити я.

(слайд 1)

Пролунав уже дзвінок. (слайд 2) Починається … (діти хором) урок.

(слайд 3)І щоб урок був плідним, будемо:

  • не просто слухати, а чути; – (читає 1 ряд)
  • не просто дивитися, а бачити; – (читає 2 ряд)
  • не просто відповідати, а міркувати, – (читає 3 ряд)
  • дружно і плідно працювати! – (весь клас хором)
  • І я б дуже хотіла, щоб протягом усього уроку ми дотримувалися цього девізу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Зверніть увагу на екран (слайд 4).

САНТИМЕТР МЕТР КІЛОМЕТР КІЛОГРАМ ДЕЦИМЕТР

  • Яке із цих слів на Вашу думку є зайвим? Чому?
  • Які ще одиниці вимірювання маси ви знаєте? (г, ц,т)
  • То про яку величину ми з вами сьогодні поговоримо? (масу)
  • Відкрийте зошити та запишіть сьогоднішню дату.
  1. Каліграфічна хвилинка.
  • Діти, ви щойно згадали одиниці вимірювання маси. А зараз я пропоную вам цікаве завдання. Я буду читати вам ланцюжок іменованих чисел та називати дії, які ви повинні виконати. Ваше завдання обчислювати усно.
  • 10кг + 700г – 5кг + 100г = 5кг 800г
  • Яке число у вас вийшло? Написання цього числа і буде нашою каліграфічною хвилинкою.
  • Зверніть увагу на те, що одиниця міри маси пишеться висотою на ¾ клітинки
  1. Робота з числовими виразами у зошиті
  • Діти, скажіть, яка одиниця вимірювання маси є найменшою? (г)
  • А скільки грамів міститься в одному кілограмі? (1000г)
  • Я пропоную вам виконати наступне завдання, доповнити кожен вираз так, щоб в результаті був 1кг (слайд 5)

(Діти записують у зошит)

  • А зараз, давайте перевіримо.

780 г + … = 1 кг
400 г + … = 1 кг
999 г + … = 1 кг
990 г + … = 1 кг

  • Діти, ви молодці! Легко і швидко впоралися.

ІІІ. Мотивація начальної діяльності

  1. Усний рахунок (фронтальна робота)
  • Скажіть, хто з вас любить солодощі?
  • А хто найбільше любить цукерки?
  • А чи знаєте ви, яка вага однієї цукерки?
  • Приблизна вага однієї цукерки однієї цукерки 5г.
  • Яка вага 10 таких цукерок? (50г) 100 цукерок? (500г), 1000 таких цукерок (5000г)
  • Діти, скажіть, чи можемо ми останню названу величину перетворити в іншу, більшу величину? (так)

5000г = 5кг

  • Запишіть це перетворення у зошит.

ІV. Оголошення теми і мети уроку.

  • Отже, діти, сьогодні на уроці ми будемо здійснювати перетворення одних одиниць вимірювання маси в інші та розв’язувати задачі.

V. Розвиток математичних знань та умінь.

  1. Робота з малюнками.
  • Щойно ви всі мені сказали, що дуже любите цукерки. А чи дуже вони корисні для здоров’я? (ні)
  • А що є і солодке і корисне? (фрукти)

(На дошці малюнок яблука, кошик з яблуками, машина з яблуками)

  • Погляньте на дошку. Якщо потрібно дізнатися масу яблука, якою одиницею вимірювання маси ви скористаєтеся? (грам)
  • Якщо треба дізнатися масу кошика таких яблук? (кілограм)
  • А масу цілої машини з яблуками? (тонна або центнер)
  • Ваші відповіді вірні. А чи добре ви знаєте як перетворити одні величини вимірювання маси в інші?
  1. Робота з підручником.
  • Для того, щоб повторити як це можна зробити, відкрийте підручники та розгляньте таблицю на с.53, №327
  1. Робота із задачами на перетворення. (слайд 6)
  • Оскільки, ми сьогодні говоримо про солодощі. Я пропоную вам розв’язати такі задачі (усно)
  • Кондитерська фабрика «Рокс» для дошкільнят виготовила 1т200кг солодощів. Скільки кілограмів солодощів виготовила фабрика «Рокс»? (1200кг)
  • Підприємство «Ласунка» до дня захисту дітей виготовило 1500 кг морозива. Скільки центнерів морозива виготовило підприємство «Ласунка»? (15ц)
  • Для шкільних їдалень підприємство «Волошкове поле» виготовило 3т8ц молочної продукції. Скільки кілограмів молочної продукції виготовило підприємство «Волошкове поле» (3800кг)
  1. Самостійна робота
  • Молодці. А зараз я пропоную вам невеличке змагання «Дівчатка проти хлопчиків»
  • Хто швидше впорається із завданням у підручнику на с. 53, №330
  • Будьте уважні, дівчатка, виконують перетворення у грами, хлопчики – у центнери.

Дівчатка: 7 кг = 7000г, 12кг 60г = 12060г, 7кг 5г = 7005г

Хлопчики: 3т 6ц = 36ц, 3800кг = 38ц

  • Діти, гарно справились із цим завданням і дівчатка і хлопчики. Тому перемогла дружба.

Зорова гімнастика

  • Ви так швидко і гарно працюєте. Мабуть ваші оченята вже стомилися? Поверніть оченята вправо, тепер вліво, вгору і вниз. А тепер відшукайте розвішані у класі солодкі сюрпризи. Полічіть, скільки їх.
  • Трошки відпочили?
  1. Робота над задачею (фронтально)
  • Зверніть вашу увагу на екран. Прочитайте задачу (слайд 7)

 Задача

Із 25кг зерна отримують 12 кг борошна. Скільки кілограмів борошна отримають із 150 кг зерна?

  • Чи знаєте ви, до якого типу задач вона належить? (Задачі на знаходження четвертого пропорційного)
  • Якщо хтось із вас вважає, що може самостійно справитися із задачею, працює самостійно. І розв’язання запишіть виразом.

Звернення до іншої частини класу:

  • Діти, чи можете ви одразу дати відповідь на запитання даної задачі?
  • Давайте попрацюємо разом. Що означать ось ці дані? (вчитель показує картки, прикріплює їх на дошку).

25 кг – маса зерна пшениці

12 кг – маса борошна із 25 кг пшениці

150 кг – маса зерна, яке треба змолоти на борошно

  • Що можна дізнатися, виконавши першу дію (У скільки разів 150 більше від 25?

(один учень записує на дошці)

1) 150 : 25 = 6 (р.) – у стільки більше;

  • А що ми можемо дізнатися виконавши другу дію? (скільки борошна отримають із 150 кг зерна)

2) 12 х 6 = 72(кг)

  • А відповідь запишіть самостійно.

Відповідь: 72кг борошна можна отримати із 150кг зерна.

  • Діти, які працювали самостійно, хто готовий прочитати вираз до задачі 12 х (150 : 25) = 72(кг)

Фізкультхвилинка

  • Чи любите ви відпочивати?
  • А яка ваша улюблена фізкультхвилинка? («Бджілка»)
  • Діти, а що ж бджілка нам приносить? Ви бачите, настільки солодким є наш сьогоднішній урок?
  • Староста класу буде вашою ведучою бджілкою.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  • Трошки набрались сил, відпочили? Та час продовжувати наш урок
  1. Робота над задачею
  • На ваших партах лежать картки із задачею. Ознайомтеся з умовою.
  • Бажаючий учень, прочитає вголос.

Задача

Для виготовлення цукерок, кондитерська фабрика закупила 2ц свіжих фруктів. З них отримали 40кг сухофруктів. Скільки кілограмів сухофруктів можна отримати із 1т свіжих фруктів?

  • Чи схожа ця задача на попередню?
  • Зверніть увагу, на дані про масу свіжих фруктів в першому реченні? Яка вона? (2ц)
  • А яка маса свіжих фруктів у питанні задачі? (1т)
  • Чи можете ви одразу приступити до розв’язування? (ні)
  • Що треба зробити спочатку? (Перетворення тони в центнери)

1т = 10ц

  • Дітки, які відчувають, що для них ця задача легка.
  • Є серед вас такі?
  • Ваше завдання скласти подібну задачу та блок-схему до неї.
  • Інші дітки, розв’яжіть цю задачу самостійно.
  • Якщо в когось виникли складнощі, у мене є картка-помічник.
  • Кому потрібно?

1) 10 : 2 = 5(р.) – у стільки більше;

2) 40 х 5 = 200 (кг)

Відповідь: 200кг сухофруктів можна отримати із 1т свіжих фруктів.

  • Отже, якою була перша дія?
  • Яка друга дія?
  1. Хвилинка-цікавинка
  • А зараз я пропоную до вашої уваги досить цікаву інформацію. Діти, а чи знаєте ви, що раніше міри маси називались зовсім по іншому? (слайд 8)
  • Зверніть увагу на перші дві одиниці вимірювання маси: пуд і фунт.
  • Яка з цих одиниць більша?
  • Наші предки дуже часто використовували ці назви у прислів’ях та приказках. Ось одне із таких. (слайд 9)
  • А як ви розумієте таке прислів’я?
  1. Математичний диктант у формі бліц-опитування.
  • А тепер і перевіримо наскільки для вас важливі знання. Діти, виконуючи наступне завдання, покажіть які ви розумники.
  • Це буде математичний диктант у формі бліц-опитування. Я буду ставити перед вами певне завдання, а ви як можна швидше записуєте правильну відповідь у зошит.

Діти записують в зошит

  • Що більше 99кг чи 1ц?
  • Що менше 11 ц чи 11 кг?
  • Назвіть більшу величину 7 кг чи 800 г?
  • Назвіть меншу величину: 600 кг чи 2000 г?
  • Оберіть більшу величину: 80 ц, 80 кг, 80 т?
  • Оберіть меншу величину: 10 ц, 2 т, 1001 кг?
  • Давайте перевіримо.

Перевірка на слайді (слайд 10)

VІІ. Підсумок уроку

  • Що сьогодні ви робили на уроці?
  • Чи потрібні нам одиниці вимірювання маси? Для чого?
  • Де ви можете застосувати отримані сьогодні знання?

VІІІ. Домашнє завдання

С.54, №336

  • Перегляньте це завдання. Що потрібно зробити, виконуючи його? (перетворення)
  • Чи є до мене запитання стосовно цього завдання?

ІХ. Оцінювання учнів

  • Дуже швидко пролетів час на нашому солодкому уроці.
  • Сьогодні ви всі старались. Назвати декількох дітей і оцінити їх вербально.
  • Діти по закінченню уроку дасте ваші щоденники, я поставлю вам оцінки за роботу на уроці.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Розробка має чітку структуру. Сприяє розвитку в дітей логічного мислення та вмінню розв’язувати задачі на знаходження четвертого пропорційного. Враховуючи вікові особливості учнів вдало обрано форми та методи навчальної діяльності.

  2. Урок сучасний творчий. Сподобалось планування роботи на кожному етапі уроку . Завдання містять проблемні питання, цікавинку для учнів. Присутній диференційований підхід. Оцінювання , як і належить за новими вимогами, не оголошується на весь клас, вчитель врахувала цей важливий момент. Дякую за “солодкий” урок!

  3. Основні завдання уроку були сформульовані вчителем чітко і зрозуміло. Педагог добирає цікаві вправи зрозумілі і доступні. Правильно підібрані вправи за рівнями складності дозволяють нарощувати складність у міру засвоєння матеріалу. У процесі уроку, думаю, виконані освітні, виховні і розвиваючі завдання.

  4. При плануванні та проведенні уроку було дотримано основних загальнодидактичних вимог, було визначено мету і завдання до уроку, використано різні види діяльності, багато чого запозичила для себе. Спасибі.