mail@urok-ua.com

Конспект уроку математики “Історичний скарб.Одиниці вимірювання довжини” 4 клас.

Автор: учитель початкових класів Бакляк Наталія Василівна

Screenshot_17Запропонований конспект уроку математики є допомогою вчителю початкових класів під час вивчення величин. Матеріал підібрано відповідно до підручника М. В. Богдановича, Г.П. Лишенко «Математика. 4 клас». Метою цього уроку є формування системи математичних знань та умінь, повторення, систематизація та поглиблення вивченого матеріалу про одиниці вимірювання довжини; вправляння у заміні одиниць вимірювання ; закріплення вмінь розв’язувати задачі. Розробка уроку спрямована на ознайомлення учнів зі старовинними одиницями вимірювання довжини. Використані види роботи допомагають учням емоційно налаштуватися на урок , пробудити інтерес до пізнання нового, підвищують увагу й працездатність.


 

Тема. Одиниці вимірювання довжини. Заміна одних оди­ниць вимірювання довжини  іншими.

Мета: систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання довжини; вправляти у заміні одиниць вимірювання ; закріплювати вміння розв’язувати задачі; познайомити учнів зі старовинними одиницями вимірювання довжини;  розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення,  вміння користуватися масштабом; виховувати наполегливість, відповідальність за виконану роботу.

Очікувані результати: учні повинні вміти перетворювати одиниці вимірювання довжини, порівнювати їх, користуватися масштабом карти.

Обладнання:  таблиця одиниць вимірюван­ня довжини, ілюстративний матеріал, «математичний» куб, індивідуальні картки, ТЗН.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Попрацюємо старанно ,

Щоб урок пройшов немарно,

Щоб почути укінці:

  • Наші діти – молодці!

Який у вас настрій? Покажіть його смайликами.

Вправа «Очікування»

–   Що  очікуєте від уроку?

–   Як  налаштовані працювати?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Усна лічба.  Гра «Математичний куб»

Хто отримує кубик, називає відповідь.

5000 : 1000     28 ∙ 100

170 : 10           7000 : 1000

2800 : 100       24 ∙ 10

92 ∙ 10             420 :  10

  1. Математичний диктант.

1) запишіть число, в якому 345 одиниць ІІ класу (345000);

2) 812 одиниць І класу(812);

3) 40 одиниць класу тисяч і 40 одиниць класу одиниць (40 040);

4) 8 одиниць ІІ класу і 800 одиниць І класу(8800);

5) 2 тисячі 28 одиниць (2028)

6) 16 тисяч 5 одиниць (16005)

«Перевір себе»:  345000  812  40040  8800  2028  16005 (на дошці)

Підкресліть тільки одиниці ІІ класу.

ІІІ. Повідомлення теми і мети  уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1.Вступна бесіда.

Для чого потрібні ці предмети ? (лінійка, косинець, рулетка, мірна стрічка,

складальний метр).

Screenshot_18

Назвіть одиниці вимірювання довжини. (1м  1см  1км  1мм 1дм)

Назвіть найменше  , найбільше іменоване число.

Тема уроку : «Одиниці вимірювання довжини».

У рядок запишіть міри довжини в порядку зростання.

Сьогодні ви будете вчитися перетворювати одиниці вимірювання довжини, порівнювати їх, розв’язувати задачі.  Виконуючи  різноманітні завдання протягом уроку , поступово відкриємо «Історичний скарб». Ви дізнаєтесь про давні міри довжини і порівняєте  їх із сучасними.

Screenshot_19

У давнину  не було таких приладів для вимірювання, як сьогодні. Люди вимірювали все на «око».   Вони  користувалися тим, що було під рукою : палицями, кроками.  Першими мірами довжини були навіть частини тіла людини.

Учні  підготували інформацію про давні міри довжини.

 Робота за таблицею «Міри довжини»

У скільки разів 1 м більший від 1 см; від 1 дм; 1 мм?

  1. Пояснення вчителя.

Найвища гора Українських Карпат  – г. Говерла – 2061 м .

  • Як виразити її висоту у кілометрах і метрах?

Зразок міркування:  1000 м = 1 км.

Отже,  висота 2061 м містить стільки кілометрів , скільки тисяч у цьому числі, тобто 2; 2061м = 2 км 61м.

Найвища вершина  Кримських гір – г. Роман – Кош – 1545 м.

Довжина р. Дніпро – 2201 м. Виразіть  її довжину  у кілометрах і метрах.

(Далі пояснити за таблицею)

Відкриваємо 1 міру довжини – дюйм. Повідомлення учня.

Дюйм – одиниця вимірювання довжини. Назва «дюйм» пов’язана з шириною великого пальця людини. В Англії понад 700 років тому встановили, що розмір дюйма це довжина трьох сухих зерен ячменю. Нині в Англії, Америці дюйм – основна одиниця вимірювання в техніці. Сьогодні в дюймах вимірюють діаметр водогазопровідних труб. Дюйм дорівнює 2 см 5 мм.

             Screenshot_20                   

  1. Колективна робота. № 316

67250м=67км250м               5080м=5км80м

3008м=3км8м                       157888м=157км888м

Відкриваємо  2 міру довжини – п’ядь. Повідомлення учня.

П’ядь – відстань від вказівного до безіменного пальця або ширина кісті. Числом п’ядей вимірювали висоту коня.

Screenshot_21

  1. Робота в парах.

З’єднайте  відповідні числа.

5027м                   3 м

27 дм                    5 км 27 м

14 км                    60 дм

600 см                  2 м 70 см

3000 мм                14 000м

Відкриваємо 3  міру довжини – фут. Повідомлення учня.

Фут – міра довжини, якою користуються вже тисячі років. Походить вона від англійського слова foot – „ступня”, тобто фут – це довжина ступні людини.

У різних країнах існують різні фути – від 28 до 33 сантиметрів, але най головніший фут – англійський, що дорівнює 30,48 сантиметра. А ще фут це – ширина 64 ячмінних зерен.

Screenshot_22

  1. Фізкультхвилинка «Котилися колеса»
  2. Коментована робота. Завдання № 318. Віднови рівності.

20м8 дм = 2080 см               20 м 8 дм = 208 дм               20 м 8дм = 20008 мм

Відкриваємо 4  міру довжини – лікоть. Повідомлення учня.

Лікоть – одна з найдавніших мір у Київській Русі.  Лікоть – це відстань від кінця витягнутого середнього пальця руки до ліктя . Ліктями виміряли висоту підйому річки, висоту зрубаного дерева.

Screenshot_23

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Самостійна робота. № 323

1  колонка – 1 варіант,

2 колонка – 2 варіант,

6м=6000мм               5м2дм = 52 дм                      26000м = 26 км

6м – 600см                5м2см = 502 см                    3030м = 3км30см

6 м = 60 дм                5 м 20 мм= 5020 мм            9000 см = 90 м

Відкриваємо 5  міру довжини – аршин. Повідомлення учня.

            Аршин – старовинна одиниця довжини. Прийшов аршин на Русь 500 років тому разом з купцями з далеких східних країн.

Купці привозили не бачені до того тканини. найтонший китайський шовк. Виготовлену із справжніх золотих і срібних ниток важку індійську парчу. Оксамит і тафту заткану квітами і драконами – з Персії. Вони привозили в своїх тюках неоціненні витвори мистецтва, виготовлені руками народних умільців. Нині ці тканини і пошитий з них царський одяг зберігаються в музеях. Вони й зараз вражають своєю пишнотою не менше, ніж 500 років тому. Аршин дорівнює 71 см.

Screenshot_24                   

  1. Творча робота над задачею. (на картці)

Прочитайте умову задачі. Поставте запитання.

Автомобіль першого дня проїхав 300 км,  другого дня – на 350 км більше, ніж першого, а третього дня – у 10 разів менше, ніж другого.

Записати  коротку умову. Скласти план розв’язку.

І дн. – 300 км,

ІІ дн.- ?, на 350 км більше, ніж І дн.

ІІІ дн. – ?, у 10 разів менше, ніж ІІ дн.

Розв’язання

  • 300 + 350 = 650 км – ІІ дня;
  • 650 : 10 = 65 км – ІІІ дня;
  • 300 + 650 + 65 = 1015 км – всього

Відкриваємо 6  міру довжини – сажень. Повідомлення учня.

Сажень – міра довжини. Існувала вона ще в Стародавній Греції. Як сажень ця міра відома близько 900 років. Її розмір пов’язаний з людиною: сажень – це розмах рук.

У Стародавній Русі відстань міряли між великими пальцями витягнутих у сторони рук.

Screenshot_25

  1. Розв’язування задачі 321.
  • Прочитайте задачу. Про який масштаб карти  йде мова?  ( 1 см = 100 км)
  • Про що треба дізнатися?
  • Як визначити протяжність території України? (Виміряти , збільшити у 100 разів).
  • Вимірюємо на карті протяжність із заходу на схід (13 см).

Обчисліть справжню відстань.

1)13 ∙ 100 = 1300(км)  – із зх. на сх.;

Вимірюємо на карті протяжність із півночі на південь (9 см)

2)9 ∙ 100 = 900 (км) – із пн. на пд.

Відповідь : 1300 км, 900 км.

Відкриваємо 7  міру довжини – верста.

                 Screenshot_26       

  1. Порівняння іменованих чисел.

45 м > 450см

1500см =  15 м

30мм  <  4 дм

3 км > 730 м

Відкриваємо 8  міру довжини – миля.

                 Існує ще одна миля – морська. Вона є спільною для всіх країн. Будь – який корабель залишає за кормою не кілометри, а милі. Одна морська миля дорівнює 1км 850м.

Колись були спеціальні ходаки, котрі допомагали складати карти: вони відміряли відстані, лічачи кроки. Тисяча подвійних кроків називалася милею. Величина її була від 1,4 до 1,9 кілометра.

  1. Розв’язування цікавих задач.
  • Пара коней пробігла 20 км. Скільки км пробіг один кінь?(20 км)
  • Ім’я якої казкової героїні пов’язане із старовинною мірою довжини? (дюйм)

Запишіть, яка на зріст Дюймовочка з казки Г.-К. Андерсена. (2 см 5 мм)

  • Марійці з казки «Мудра дівчинка» пан наказав виткати 100 ліктів полотна. Перетворіть  це в сучасні одиниці вимірювання. (46 м)
  • Довжина новонароджених малят анаконди 90 см. Скільки це дециметрів?(9 дм)

V. Підсумок уроку.

  1. Розповідь вчителя.

З часом людям стало незручно вимірювати все власною міркою, адже їхні лікті та ступні мали різні довжини. Отож, потрібно було вигадати одиницю довжини, яка була б однаковою для всіх. Так з’явилася лінійка. За переказами, щоб створити таку одиницю довжини, один із англійських королів запропонував виміряти відстань від кінчика свого носу до кінця середнього пальця витягнутої руки.

У наш час для  вимірювання довжини ми користуємося метром. Метр –  основна одиниця вимірювання довжини, яка була прийнята у Франції в кінці 18 ст.

Знання мір і самі міри довжини використовуються в різних галузях господарства, їх треба добре  знати.

  1. Гра «Окомір».

На партах  – по дві картки: червоного кольору і зеленого. Якщо твердження вірне,  піднімаєте картку зеленого кольору, якщо ні – червоного.

Що може вимірюватись у км?

 Висота будинка;

довжина стежинки,

зріст людини,

шлях машини,

відстань між деревами в саду,

лінія, яку я проведу.

  1. Рефлексія.
  • Чи справдилися ваші очікування?

Сьогодні на уроці:

Я дізнався про…

Мені сподобалося…

Я навчився…

Мені було цікаво…

Покажіть смайликами ваш настрій укінці уроку. Дякую вам за роботу.

VІ. Домашнє завдання.

            С. 53, виконати завдання 325, 326; повторити одиниці вимірювання довжини.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Історичний скарб на уроці математики, завдяки Наталії Василівні, знайшли усі, і ті хто був присутній на уроці, і ті, хто познайомився з даною розробкою уроку дякуючи сайту! Використано елементи тренінгової роботи: психологічне налаштування на урок, вправа «Очікування», рефлексія. Підібрано багато цікавого матеріалу про про давні міри довжини, які порівнювалися із сучасними. Використані види роботи допомогли учням систематизувати знання учнів про одиниці вимірювання довжини. Дякую.

  2. Наталія Василівна, урок змістовий, насичений цікавим матеріалом об одиницях вимірювання довжини.
    За допомою різних прийомів, технологій та форм роботи учитель створює умови для розвитку інтересу до навчального матеріалу, сприяє мотивації пізнавальної діяльності. Натхнення Вам!

  3. На уроці виконано багато різних видів робіт які сприяють саморозвитку кожного учня, розвитку його мислення, збагаченню особистого досвіду. Ознайомлення учнів зі старовинними одиницями вимірювання довжини, мабуть,викликало більший інтерес до математики. Використані види роботи допомагають учням емоційно налаштуватися на урок , пробудити інтерес до пізнання нового, підвищують увагу й працездатність.Урок дуже цікавий! Дякую вчительці.

  4. Надзвичайно хороший конспект уроку. Я, як вчителька математики, із задоволенням перечитала весь конспект. Дуже добре, що є такі вчителі початкових класів, які вміло навчають учнів. В подальшому з такими дітьми буде легко працювати, а Вас, Натальо Василівно, Ваші колеги будуть згадувами з вдячністю.

  5. Дуже цікавий та пізнавальний урок для дітей. Учитель підібрала дуже багато різних завдань, познайомила учнів зі старовинними одиницями вимірювання довжини .Єдино,що можна було запропонувати диференційоване домашнє завдання.

  6. В процесі уроку Наталія Василівна чудово продемонструвала вміння застосовувати різноманітні форми роботи з дітьми для реалізації навчальної та розвивальної мети уроку. Доступний та цікавий історичний матеріал розширює кругозір дітей, вчить аналізу та вибору раціональних мір вимірювання величин. Вдало підібрані задачі акцентують увагу на практичній спрямованості теми. Велике спасибі за творчу розробку та успів Вам в роботі.