mail@urok-ua.com

Конспект уроку навчання грамоти для учнів 1 класу. Тема: Закріплення букви “ша”

Автор: Вчитель початкових класів Юркевич Надія Богданівна

Юркевич Надія БогданівнаЦей конспект допоможе вчителю 1 класу якісно підготуватися до уроку навчання грамоти. Він містить багато різноманітних цікавих вправ та завдань для першокласників.


 

Тема уроку: закріплення знань про букву «ш», її звукове значення.

За Букварем М. Д. Захарійчук, В. О. Науменко

Мета уроку: закріпити знання про букву «ш» та її звукове значення;

формувати читацьку компетентність першокласників;

розвивати мислення, зв’язне мовлення учнів;

виховувати любов до природи, людей, праці хлібороба.

Обладнання: предметні та сюжетні малюнки, складові таблиці.

Тип уроку Урок закріплення знань.

 Хід уроку

І. Організація класу

1.Привітання.

Продзвенів уже дзвінок, час почати наш урок.

Тож і ми часу не гаймо і урок наш починаймо.

Поверніться до гостей, привітайтесь: «Добрий день!»

2.Психологічне настроювання учнів класу.

Я всміхаюсь сонечку: – Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці: – Хай вона росте!

Я всміхаюсь пташечці: -Хай вона живе!

Я всміхаюсь дощику: – Лийся, мов з відра!

Друзям усміхаюся, зичу ім добра!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Вступна бесіда.

  • Щоб дізнатися, про що піде мова на уроці, я пропоную вам відгадати загадку: Народився із землі, зарум’янивсь на вогні,

І з’явився на столі до борщу тобі й мені. (Хліб)

-То де ж починається хліб? (У тісті)

-А де починається тісто? (У борошні)

-Де починається борошно? (У зерні)

-Де ж починається зерно? (У землі)

-А де ж починається земля плодовита? (У рученьках працьовитих).

-Чи багато треба докласти зусиль, щоб виростити ось такий колосок?

– Сьогодні на уроці ми разом спробуємо виростити колосок завдяки своїм знанням.

– А чи знаєте ви, що перед сівбою в Україні говорили: «Поможи ,Боже, рано почати і рано закінчити –хай легко почнеться і ще легше скінчиться».

ІІІ. Підготовка до сприймання матеріалу.

-А розпочнемо ми з підготовки грунту, адже народна мудрість говорить:»Хто про землю дбає, тому вона повертає».

1. Мовна розминка. «Щоб ротик був слухняним».

1. Вправа «Годинник» (Язик ходить уздовж губ з одного куточка у другий).

2. Вправа «Надуй кульку». (Надуваємо кульку, але в ній виявилася дірочка і повітря швидко здувається тонким струменем: ш-ш-ш…

3. Вправа «Забий гол» (Язиком штовхаємо то одну щоку, то другу)

4. Вправа «Машина»

Мчить машина за машинами, шелестить машина шинами.

Раптом щось залізло в колесо

  • Ти, навіщо цвяше, колешся?

Зупинилася машина, зашипіла тихо шина: ш-ш-ш…

2. Чистомовка

Ша-ша-ша – бігає лоша.

Ши-ши-ши – ти мені пиши.

Шу-шу-шу – шубу я ношу.

Ше-ше-ше – ох і хороше!

3. Гра-забавлянка

Печу-печу хлібчик дітям на обідчик.

Меншому – менший, більшому – більший.

Шусть у піч!

-Які звуки найчастіше повторюються ?

Впізнайте букву з вірша

Очерет шумить: шу-шу.

Букву я нову пишу.

Три стовпці, внизу межа

Яка буква вийшла?

4 Бесіда

-На що схожа буква «ша»?

– Що ви про неї знаєте?

-Який звук вона позначає?

У народі кажуть:»Посієш вчасно, збереш рясно». Ми свої вміння повинні закріпити, щоб дати можливість прорости зернині. (Сію зернину).

5. Читання складових таблиць.учнями.

6. Гра «Зберіть слова із складів»

(Шко –ла, зо – шит, гру – ша, пош – та, ма – ши – на, дош -ка).

  • Відгадайте загадку:

Сіренька, маленька, бігає швиденько,

Шкодить, коли тиша капостлива … (миша)

Щоб польова мишка не пошкодила наші посіви, вивчимо про неї скоромовку.

7. Робота над скоромовкою.

Тишком-нишком вийшла мишка із нори,

В шкряботушки ніс і вушка догори.

-Чи всі слова вам зрозумілі?

– Повторіть скоромовку разом зі мною, чітко, цілими словами.

– Повторіть тільки губами («Німе кіно»).

-Тепер швидше і голосніше.

-А тепер один одному.

-Тепер – для нас.

8. Гра «Квітка-алфавітка»

На краю поля розквітла незвичайна квітка-алфавітка.

. Зараз ми виконаємо завдання на її пелюстках. (Назвіть пташку, одяг, меблі, ягоди, тканину. гру на букву «ш»).

9. Робота за букварем (с. 136 – 137)

Читання слів «ланцюжком».

Читання слів у колонках із заданим складом.

Анаграми (Два учні виконують біля дошки).

10. Гра «Заміни букву – утвори нове слово».

Мишка-шишка, чашка-шашка, жити-шити, шати-жати.

-Якими буквами відрізняються ці слова?

-Як змінилося значення слова?

-Що таке шати?

11. Читання вірша з букваря «Орися кошика знайшла» по два рядки. «ланцюжком»

12. Бесіда

-Як звали дівчинку?

-Що взяла Орися?

-Куди вона пішла?

– Що сказала діду?

-Хто автор вірша?

13. Гра »Допоможіть Орисі виправити помилку в реченні»

На городі росте булочка.

Пшениця росте на дереві.

14. Розгадування ребусів у букварі.

-Назвіть одним словом. (Помідор, картопля)

-Де ростуть овочі?

-Ви добре попрацювали, трудилися всі дружно, і наша зернина проросла, дала свої перші сходи. (Демонстрація на дошці).

– Отже. Настав час відпочинку. Адже в народі говорять: «Хліб достигає – селянин гуляє».

15. Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, усміхніться, Землі рідній поклоніться,

І до сонця потягніться.

Веретенцем покрутіться. Раз – присядьте, два – присядьте

І за парти тихо сядьте.

(Вчитель вставляє стеблинку).

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Бесіда.

-Колоски у полі дозрівають, хліборобів у поле закликають.

2.Читання слів у колонках з букваря (с.138)

-Відгадайте загадку.

Той он, парубок вусатий, на пшеничний хліб багатий.

На оладки, на лапшу. Хто такий він? Не скажу!

Лиш скажу, що він дозрів серед тисячі братів. (Колосок)

3.Робота над віршем.

-Сьогодні ми прочитаємо вірш «Колосок», який написала сучасна українська поетеса Тамара Коломієць.

4.Слухання вірша учнями.

-Які слова постійно повторюються у вірші?

-Що вони передають?

5.Читання вірша учнями по реченню.

-Спочатку в колоску зернятко м’яке, у пушку. Яким воно стане потім?

– Якого кольору пшеничний колосок весною?

-А якого кольору достигла пшениця?

-Як шумить зелена пшениця?

-А як шумить дозріла пшениця?

Хлібороби кажуть, що повний колос до землі гнеться, а порожній – угору пнеться.

-Що ще росте на пшеничному полі? (Малюнки квітів)

-Якого кольору маки, волошки, кульбабки, ромашки?

Хлібороби вважають ці квіти бур’янами, а діти збирають їх і плетуть з них віночки.

6.Вправи для очей.

Оченята роблять вправи: вліво-вправо, вліво-вправо.

Потім вгору, потім вниз – оченятами дивись.

7. Вибіркове читання.

-Прочитайте з вірша слова з буквою «ш».

-Прочитайте речення, у яких є слова вусатий, дозрівай.

8. Читання «Незнайком».

-Погляньте на плоди своєї праці. Наш колосок виріс на наших очах. Але ви розумієте, що справжні колоски так швидко не ростуть. Для цього потрібна довга, важка, клопітка праця хліборобів, бо трудяться вони над вирощуванням хліба протягом цілого року.

Шануйте руки в мозолях,

Вклоніться мудрим і землистим,

Які щороку на полях

Пшеницю сіють золотисту.

9.Поетична хвилинка.

-Чи здогадаєтесь, ви що переплутав хлопчик Вітя?

Геть усе на світі переплутав хлопчик Вітя.

Каже: «Діти вчаться в полі, а комбайн працює в школі.

Всіх людей стрижуть в лікарні, а лікують в перукарні.

Ми книжки берем в аптеці, ліки – у бібліотеці.»

Ой, який Вітьок дивак! Ти ж бо знаєш – це не так!

Діти звісно, вчаться в …(школі),

А комбайн працює в … (полі),

Ми лікуємось в …(лікарні),

А стрижемось в …(перукарні),

Ліки беремо в … (аптеці),

А книжки в …(бібліотеці).

У. Підсумок уроку.

-Який вірш ми сьогодні читали?

-Хто його написав?

– А хто знає, чим пахне колосок?

(Полем, сонцем, дощем, працьовитими руками)

Відгадайте загадку

Він кругленький і смачненький,

Із віконця скік та скік.

Втік від баби та від діда

До лисички на язик.

-Хто він? (Колобок)

-З чого був виготовлений Колобок?

-Хто з вас назве більше родичів Колобка?

Певне, чули ви, малята,

Вже не раз такі слова:

«Хліб – потрібно шанувати!

Хліб – усьому голова!»

-Спасибі, любі діти, за вашу роботу на уроці. Нехай завжди буде пахучий хліб на вашому столі. Шануйте хліб, бережіть його, нехай сіється, родиться на новий урожай, на дорідне зерно.

Хліб священний лежить на столі –

Запашний, і рум’яний, високий.

Знають добре старі і малі,

Що то рук хліборобських неспокій.

Хліб священний лежить на столі –

В нього запах жнив’яного літа.

Хай завжди буде хліб на столі

І, як сонце, сіяє над світом!

Працювали всі старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти просто – молодці!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Вчитель підібрала багато цікавих, розвиваючих вправ, що сприяють закріпленню букви “ша”, розвитку артикуляційних умінь, навичок читання. Вислови народної мудрості прищеплюють в учнів повагу до хліба, праці хлібороба.Бажано ці види роботи супроводжувати звуковим аналізом ключових слів.

  2. Сподобалися вправи на розвиток артикуляційного апарату: чистомовки, скоромовки. Але, виконуючи ці вправи діти не виділяли слова зі звуком, що вивчається. В меті уроку стоїть закріплення знань про букву «ш», її звукове значення. Але жодного звукового аналізу я не побачила, не розумію – чому?

  3. Ніна Андріївна продумала насичений урок навчання грамоти- читання: різноманітні форми роботи, творчий підхід. Досконало продумано мотиваційний етап уроку, психологічне налаштування до уроку. Гра “Квітка” – дуже вдалий вибір, вона змушує дітей задуматися, я люблю, коли діти видають побільше слів, збагачують свій словниковий запас слів. Одним словом, конспект – вдалий. Єдине, затягнутий підсумок уроку. А як ви вербально оцінили учнів? Що цікавого???? Спасибі.

  4. Дуже здорово, що використовуєте різноманітні прийоми роботи. Це активізує роботу дітей, підвищує їх інтерес, розвиває пізнавальну діяльність.Ведеться велика робота з розвитку мовлення.

  5. У Вас дуже цікавий і насичений урок. Він неперенавантажений, хоча здається, що дуже багато завдань але вони короткі і швидко змінюється вид діяльності. Це допомагає дітям не стомлюватися.

  6. Чому немає повідомлення про оплату за урок навчання грамоти Закріплення букви “ш”