Конспект уроку природознавства для 2 класу.
Автор: вчитель початкових класів Кожушко Тетяна Миколаївна
Представлено розгорнутий конспект уроку з природознавства для 2 класу. На уроці передбачено використання інтерактивних та інформаційно-комунікаційних технологій. Вони допоможуть реалізувати тему і мету уроку та зроблять урок цікавим.
Тема. Осінь. Осінні місяці. Планування спостережень за природою восени. Спостереження за погодою рідного краю. Народні прикмети передбачення погоди восени.
Мета: ознайомити учнів з осінніми місяцями; розкрити історію походження назв місяців oceнi; учити описувати красу природи восени та позитивні емоції, які вона викликає; розвивати уяву, мовлення, спостережливіть, пам’ять; виховувати любов до природи.
Тип. Вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вступна бесіда
- Які пори року ви знаєте?
- Що є причиною змінпip року?
Робота над загадкою
Звучить музика П. I. Чайковського «Пори року. Жовтень. Осіння пісня»,
учитель читае загадку.
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гocтi. (Осінь)
- Які слова допомогли вам відгадати загадку? (Розфарбувала, жовті
шати одягає, жде білу сестрицю.)
- На попередньому уроці ми розпочали роботу над проектом «Пори року».
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Тема нашого уроку «Осінь. Осінні місяці. Планування спостережень за природою восени. Спостереження за погодою рідного краю. Народні прикмети передбачення погоди восени».
ІV. Робота над новим матеріалом.
- Обговорення власних спостережень за природою восени.
- Ми ходили в гості на екскурсію до пані Осені. Спостерігали за змінами в природі.
- Що цікавого ви дізналися?
- Що змінилося в живій природі?
- Як змінилася погода?
- Яка погода сьогодні?
Запис у зошиті з друкованою основою погодних умов сьогоднішнього дня, користуючись умовними позначками.
- Ви чуєте? Це тихі кроки господині — осені. Прислухайтесь: вона вже тут.
До класу входить Осінь.
Осінь.
– Добрий день,
мої шановні діти
Нині знов із вами я.
Осінь — ось моє ім’я.
Восени земля прекрасна.
Як завжди, прийшла я вчасно
І у села, й у міста —
Всюди осінь золота.
Лист торкну — і диво стане:
Помаранчевим, багряним,
Ясно-жовтим стане ліс.
Як не віриш,— подивись!
Осінь.
- Хочу дізнатися , які ви розумні? Чи дійсно ви знаєте про мене все?
Діти.
- Запрошуємо Вас на урок.
- Пояснення дітьми назв осінніх місяців.
Учитель.
- Продовжуємо роботу над проектом .
Сьогодні на урок кожна група готувала різні за рівнем складності завдання. У нас є 6 груп.
1гр. – «Науковці».
2гр. – « Літературознавці».
3 гр. – «Художники».
4 гр. – «Музиканти».
5гр. – «Мудреці».
6 гр.- «Метеорологи».
У кінці уроку ми повинні скласти «ГРОНО» за результатами роботи.
- Осінь завжди подорожує не сама, а зі своїми синочками.
- Як їх звати? Визначимо, відгадавши їх загадки.
Загадки:
- Кличуть нас ліси, поля, сади
Назбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте,
То землею ходить місяць … (Жовтень).
- У південний край землі
Відлітають журавлі;
Знов лункий шкільний дзвінок
Нас покликав на урок,
Як цей місяць звати?
Прошу відгадати. (Вересень)
- Краплі з неба, дахів, стріх,
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад)
- Яка осінь у загадках?
- Чому місяці називаються вересень, жовтень, листопад? Цю інформацію підготувала група «Науковці».
- А зараз прочитаємо в підручнику про походження назв місяців (с.39-40).
- Чому місяці мають такі назви?
- Це буде науковий розділ нашого проекту.
- Слово вчителя
- Осінь ще довго мандруватиме полями, садами, гаями, лісами, одягатиме дерева і кущі в золоті шати.
- Осінь має три періоди :
- вересень – рання осінь;
- жовтень – золота осінь;
- листопад – пізня осінь.
- А ми будемо читати вірші, співати пісні, відгадувати загадки, запам’ятовувати її прикмети. І побачимо, як кожен звеличуює та пишається осінню по-своєму.
- Розповіді учнів.
- Яка ж осінь у віршах?
Читання напам`ять вірша « Непомітно з`явилася осінь».
- Які зміни відбулися у природі восени за віршем?
- Які є ще характерні ознаки осені?
- Яка осінь у піснях?
- Фізкультхвилинка «Краплинка»
- Споглядання художнього твору Ісаака Ілліча Левітана «Золота осінь».
– Які кольори переважають на картині? Чому?
– Який настрій вона у вас викликає?
- Огляд виставки малюнків.
– Наші діти теж уміють малювати, ось погляньте яка краса.
- Робота за підручником.
– А зараз ми розглянемо картини інших художників у підручнику (с.38)
– Що в них спільного? Чому?
– Який настрій викликає?
- Гімнастика для очей
- Інформація груп
Група « Мудреці» готували народні вислови про осінні місяці. ( с. 40)
Група «Метеорологи» готувала інформацію про те, як треба спостерігати за погодою рідного краю. Народні прикмети передбачення погоди восени.
- На що слід звертати увагу при спостереженні?
При спостереженні за погодою звертаємо увагу на температуру , вітер, хмарність та опади.
Пригадаємо умовні позначки:
- ясно;
- хмарно;
- похмуро;
- дощ;
- сніг;
- гроза;
- роса;
- туман;
- іній.
11.Робота в зошиті ( с.12 завд.3)
- Раніше люди звертали увагу на прикмети.
Наприклад:
- Осінь ясна – зима холодна.
- Багато павутиння – буде довго тепло.
- Грім у жовтні – на коротку зиму.
- Тестування.
- Ознаки осені.
а) жовті листочки та дощі;
б) дощ і сніг;
- Осінні місяці:
а) червень, грудень;
б) вересень, жовтень, листопад;
в) грудень, січень, лютий.
- Назвати періоди осені:
а) рання;
б) початок;
в) рання осінь, золота осінь, підземок.
- Намалюй умовні позначки:
сніг –
дощ –
роса –
Відповіді: а,б,в.
- а);
- б);
- в);
сніг – *
дощ –
роса –
V. Домашнє завдання
С. 38-41
1 гр. Скласти розповідь « Чому ми любимо осінь?».
2 гр. Створити умовні позначки на періоди осені.
3 гр. Підібрати осінні прикмети.
VІ .Підсумок уроку
- Створимо «Гроно»
- Заключне слово пані Осені.
Учні впродовж уроку навчаються, отримують нові знання, адже необхідно під час підсумку скласти “Гроно”. Було б цікаво дізнатися, що саме запропонували учні. Тестування дозволяє швидко перевірити якість засвоєних знань.
Урок побудовано на високому методичному рівні із використанням інтерактивних та інформаційно – комунікаційних технологій.Хочеться подякувати вчительці за план – конспект цього уроку, за докладну підготовку вителя і учнів. По аналогії можна провести уроки по темі “Весна”, “Літо”.
Шановна Тетяна Миколаївна, урок ваш мені сподобався, скористаюся вашими розробками, застосували багато видів робіт: з підручником, в зошиті, з твором картини.І тестування в кінці уроку як перевірка засвоєних знань.Успіхів Вам!
Урок чудовий! Задіяни всі аспекти сприйняття інформації: учні і чують музика П. I. Чайковського «Пори року. Жовтень. Осіння пісня», і споглядають художній твір І. І. Левітана «Золота осінь» і малюють самі!
З 1-го класу вчитель привчає дітей до тестових завдань,проектної діяльності. Домашнє завдання творче і запрпоновано по групах. Вчитель просто професіонал!
Урок цікавий, пізнавальний,розвиває увагу, мислення, зорову пам’ять, уяву, мова, розширює словниковий запас. Діти за своєю природою дуже допитливі і емоційно чуйні, тому дуже важливо саме в цьому віці вчити дбайливо ставитися до природи.