Конспект уроку-проекту для 3 класу з предмету “Я у світі”
Тема проекту: « Будь патріотом своєї країни »
Ключове питання: Що таке патріот? Що означає вислів « Будь патріотом своєї країни »?
Тематичні питання:
-
- Чи вважаєш ти себе справжнім українцем?
- Як повинен поступати справжній патріот?
Обґрунтування вибору проекту.
-
- заставити задуматися про своє відношення до української нації;
- ознайомити учнів з різноманітністю країн і народів;
- виховувати повагу до національних традицій, звичаїв та од\брядів інших народів;
- дати відповідь на запитання: „ Чи можеш ти бути справжнім патріотом своєї країни?”.
Мета і завдання.
Дати учням уявлення про різноманітність народів у світі, їхніх культур і звичаїв; пояснити чим схожі та чим відрізняються народи світу;
Розвивати пізнавальний інтерес, спонукати до дослідницької та пошукової діяльності;
Виховувати патріотичні почуття, повагу до національних традицій та культури народів світу.
Характеристика проекту:
за характером діяльності – інформаційно – дослідницький;
за змістом – апки країний (Я у світі, Природознавство, Інформатика);
за кількістю учасників – колективний;
за тривалістю – довготривалий проект;
за ступенем самостійності – частково – пошуковий.
Прогнозований результат: доповіді учнів, оформлення тематичної папки «Такі різні і такі схожі країни та народи», створення мультимедійної презентації на основі матеріалів проекту; проведення уроку Я у світі на тему «Я вивчаю різні країни і народи».
План роботи над проектом.
- Кожен учень отримує картку з додатковою інформацією про пошук
(де можна знайти відповіді на поставлені запитання).
- Об’єднання учнів у групи та визначення завдань для кожної групи.
- Складання групами індивідуального плану роботи.
- Пошукова діяльність учнів.
- Робота над презентаціями (на уроці інформатики)
- Захист виконаних робіт, проведення уроку.
Завдання групам.
І. Підготовка статей за темою. Добір матеріалу про Індію, США, Бразилію, Китай, Росію, Україну їх символи державності,територію, населення та традиції.
ІІ. Робота у бібліотеці. Підбір статей за даною країною, оформлення тематичної папки, створення мультимедійної презентації.
ІІІ. Творча робота. Опрацювавши необхідну літературу, дати відповідь на запитання, а потім об’єднати матеріал у один твір під назвою „ Такі різні і такі схожі країни та народи ”.
IV. Робота над презентацією. Кожна група підбирає матеріали за темою проекту, створюючи на основі отриманого матеріалу мультимедійну презентацію.
ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.
Очікувані результати:
- виховувати патріотичні почуття;
- стимулювання вчителя до покращення підбору матеріалу навчальних занять;
- зробити апки країн Індію, США, Бразилію, Китай, Росію, Україну їх символи державності,територію, населення та традиції.
- побудити дітей берегти народні традиції України та інших країн світу;
- сформувати емоціонально-позитивне відношення;
- покращити взаємовідносини між учнями при виконанні спільної роботи.
Хід уроку
- Організаційна частина
– Подивіться мені в очі. Поверніться і привітайтесь до гостей. Сідайте. Погляньте один на одного, посміхніться.
2. Гра «Що спільного, чим відрізняємось?»
– Я пропоную вам погратися в гру «Що спільного, і чим ми відрізняємось?»
– Скажіть що спільного ви помітили дивлячись один на одного?
– Що відмінного?
– Крім даних від природи, біологічних ознак, люди відрізняються й суспільними рисами, тобто такими, що сформувалися у зв’язку із життям на певній території серед інших людей.
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про різноманітність країн і народів.
Бесіда: – Чи доводилося вам бувати в інших країнах? Або переглядати
телемандрівки до інших куточків нашої планети?
-
- Чому Землю називають планетою людей? (Населення Землі сягнуло семи мільярдів)
- Чим відрізняються люди різних рас?(Різні обличчя, колір шкіри, статура)
- Як люди можуть розуміти одне одного? (Вивчають різні мови)
- Які мови належать до східнослов’янських мов?(укр, рос, білорус.)
Існує такий вислів «Скільки я знаю мов, стільки разів я людина» Чому так кажуть? Тому, що мова культура народу, його душа. Але вивчаючи іншу мову, жителі кожної країни знають і поважають свою рідну.
-
- Запрошую у подорож до Індії
ІІІ. Сторінками журналу
1 сторінка “Відвідаємо Індію”.
Індія одна з найдавніших і цікавих країн на землі. Багато хто прагне відвідати її , тому що крім незабутнього відпочинку і контрастних відчуттів , пов’язаних з багатством і в той же час чорною убогістю, Індія так само є однією з найдешевших країн , де наші співвітчизники не тільки відпочивають , а й непогано живуть на постійній основі. Для того , щоб більше дізнатися про цю дивовижну державу, група учнів з нашого класу ходили до бібліотеки, перечитували енциклопедії ,книги і журнали, відшукуючи потрібний матеріал
– Кожна група дітей створювала презентацію за даною темою. Тож виступи дітей я буду супроводжувати їх презентаційними роботами. Прошу переглянути їх разом з нами.
1-й учень
Прапор Індії – один з державних символів (поряд з гербом і гімном) Республіки Індія. Він був затверджений у своїй сучасній формі на засіданні конституційної асамблеї 22 липня 1947, за 24 дні до проголошення Індією незалежності від Великобританії.
Державний прапор Індії представляє собою прямокутне полотнище з трьох горизонтальних смуг рівної ширини: помаранчевого, білого та зеленого кольору. У центрі прапора розташоване зображення колеса з 24-ма спицями, темно-синього кольору. Це зображення, відоме як «АшокаЧакра», є національною емблемою Індії. Діаметр колеса становить 3 / 4 ширини білої смуги прапора.
2 – й учень ПОКАЗ НА КАРТІ
Майже вся територія Індії лежить у тропічному і субекваторіальному поясі з типовим мусонним кліматом. Упродовж року там змінюють один одного два типии повітряних мас: улітку — вологі екваторіальні, що приходять з Індійського океану, а взимку — відносно холодні і сухі — з суші. Фактично за рікзмінюються три сезони: сухий прохолодний (листопад-жовтень), сухий жаркий (березень — травень), вологий жаркий (червень-жовтень). Зимовий прохолодний сезон — найбільш приємний період року в Індії.
Головна рікаІндії — Ганг, священна ріка. Вона має найбільшу площу басейну, але коротша, ніж Інді Брахмапутра.
3 – й учень
1. На 2013 рік населення Індії налічує близько 1 мільярда 200 тисяч осіб , і за чисельністю поступається тільки , багатьом зараз цікавого Китаю. З такою кількістю людей , посідає лише сьоме місце за площею
2. Третина населення Індії живуть дуже бідно , деякі не мають навіть власної ночівлі: сплять у наметах , на вокзалах і на вулицях. Зате каста обраних, а їх більше мільйона чоловік , є доларовими мільйонерами.
4 – й учень
1 . Цікавий факт: корови в Індії є священними тваринами , чіпати і їсти їх не можна , тому вони безперешкодно ходять по містах , вулицях і пляжах.
2 . Індія подарувала нам геометрію , алгебру , а також систему чисел і шахи.
3 . Індуси прабатьки вищої освіти , що відкрили перший університет у місті Такшашіла ( 700 р. до н.е.).
4 . Так популярна в наш час йога з’явилася в Індії близько 5000 років тому.
5 . Офіційною мовою уряду Індії є Гінді , вона ж і найпоширенішою , а всього в Конституції Індії 21 офіційна мова .
6 . Цікавий сімейний факт : більшість індійських жінок намагаються не говорити ім’я свого чоловіка , так як це вважається проявом неповаги до нього. При зверненні до чоловіка, дружини використовують такі слова , як « що робиш »,
« послухай» тощо.
7 . В Індії знаходиться найбільша кількість поштових відділень , а залізниці є найбільшими в країні роботодавцями .
8 . До 1896 р. ніхто в світі, крім Індії не видобував алмази.
9. Основи хірургії зародилися в Індії , більше 2500 років тому. Вже тоді талановитий лікар Сушурата проводив складні операції на головному мозку і внутрішніх органах.
2 сторінка “Мандруємо до США”.
-
- У світі є багато різних країн і народів. Знайомитися з їхнім життям і культурою дуже цікаво. Тож запрошуємо вас до Сполучених Штатів Америки
1 – й учень
Полотнище прапора складається з 13 червоних і білих горизонтальних смуг (7 червоних і 6 білих). У лівому верхньому куті прапора розташований синій прямокутник з білими п’ятикутними зірками, кількість яких дорівнює кількості штатів — 50. Остання зірка була внесена до прапора в 1960 році, у зв’язку з отриманням Гаваями статусу штату.
13 смуг означають 13 колишніх колоній, які відповідно до Декларації незалежності США, ухваленої 4 липня 1776 року 2-м Континентальним конгресом представників англійських колоній у Північній Америці, об’єдналися й утворили Сполучені Штати Америки
2 – й учень ПОКАЗ НА КАРТІ
За площею території США посідають 4-е місце в світі після Російської Федерації, Канади та КНР. Наразі територія США складається з трьох, географічно розділених частин: 1. основна територія, так звані континентальні штати, мають площу 7,83 млн.км2, межує з Канадою на півночі та Мексикою на півдні, на сході омивається водами Атлантики, на заході – Тихим океаном; 2. Аляска – штат на північному заході Північної Америки, свого часу придбаний США У Російської імперії.
Його площа становить 16% території країни (1,53 млн.км2).На сході та півдні межує з Канадою, через Берінгову протоку – з Російською Федерацією, омивається водами Північного Льодовитого та Тихого океанів; 3. Штат Гавайї займає 0,2% площі країни (16,8 тис.км2), охоплює однойменний архіпелаг із 24 островів у Тихому океані. На тих чи інших правових засадах США належать також ряд територій у Карибському морі (Пуерто-Ріко) та в Тихому океані (Американське Самоа, Мідуей, Гуам тощо).
3 – й учень
Населення США становить біля 310,6 млн.осіб. Таким чином, США є третьою країною світу за кількістю населення, після Китаю та Індії; і це єдина країна постіндустріального розвитку, де кількість населення продовжує зростати швидкими темпами.
Дуже слабо заселені Аляска і Гірські штати, мало жителів на Великих рівнинах. А найвища густота характерна для районів скупчення міст. Найбільшим є БосВаш (Бостон – Вашингтон) на Атлантичному узбережжі. Він об’єднує понад чотири десятки великих міст із загальною кількістю населення 45 млн чоловік і пересічною густотою – 450 чол. на 1 км2.
4 – й учень
Найгучніше відзначається у США свято Хелловін або Відьо́мська ніч. Воно святкується в ніч на 1 листопада. Не будучи державним святом, за популярністю Хелловінпоступається лише Різдву. В Україні набуває поширення після здобуття незалежності, На думку багатьох дослідників, Хелловін є християнізованим святом, що походить від кельтських святкувань жнив.
Під час святкування Хелловіну відбувається традиційне випрошування цукерок дітьми,відвідування тематичних костюмованих вечірок, прикрашання оселі та будівель, вирізання ліхтаря з гарбуза, цукрування яблук, розведення вогнищ, ловлення яблук з відра, розігрування, розповідання моторошних оповідок, перегляд фільмів жахів тощо.
-
- Дякую. Сідайте.
- сторінка “Рушаймо до Бразилії».
– Бразилію щороку відвідує більше 5 млн. туристів. І це не дивно. Бразилія – країна контрастів, де кожен може насолодитися заздалегідь продуманим маршрутом або відкрити для себе щось нове. Тут густі тропічні ліси поряд з масивними горами, дикі джунглі – з розкішними обладнаними пляжами, величезні річки – з пустинними плато, вируючі водоспади – з тихими океанськими бухтами. Важко лише уявити, що у великих містах підносяться
вгору модерні офіси величезних західних корпорацій, а в лісах Амазонії деякі індіанські племена досі живуть в кам’яному столітті.
Група дітей досліджували цю дивовижну країну, готувалися до виступу.Тож поїхали з ними в Бразилію.
ІV. Фізкультхвилинка (Вправи під музику)
Вставайте діти і поспішайте на автобус, який рухається до станції Решетилівка, до Києва будемо їхати потягом, щось повільно він їде, пересядемо на Хюн–дай? З Києва до Італії летимо літаком, потім через Середземне море пливемо кораблем до Іспанії, ніхто не закачався? Пересідаємо знову на літак і рушаємо до столиці Бразилії в місто Ріо-Де-Жанейро, де будемо ходити по визначних місцях Бразилії, вдивлятися в далечінь тропічних лісів, масивних гір, вируючих водоспадів і будемо уважно слухати наших екскурсоводів. Починайте будь-ласка.
1 – й учень
Прапор Бразиліїявляє собою зелене полотнище з жовтим ромбом в центрі. Всередині ромба знаходиться темно-синє коло з 27 білимизірками.
Зелений і жовтий – національнікольориБразилії. ЗеленийколірсимволізуєлісовібагатстваАмазонії, а жовтий – запаси золота: у XVI-XIX століттях у Бразиліїзнаходилисянайбільші у світізолотодобувнішахти.
Розташуваннязірок на прапорізображає небо над Ріо-де-Жанейро Кожному з 26 штатів, а також федеральному округу Бразиліа, відповідає своя зірка.
2 – й учень – територія Бразилії ПОКАЗ НА КАРТІ
3 – й учень – Культура і традиції Бразилії
- сторінка «Завітаємо до КНР”.
Китай цікавий тим, що на його території проживає понад 1 млрд жителів, а територія цієї країни займає 7 місце у світі. У китайській сім’ї дозволяється мати лише 1 дитину.В зв’язку з тим, що населення Китаю величезне, чимало жителів змушені жити у будинках – човнах, які називають сампанами. Тут готують їжу, їдять і сплять, а часто навіть тримають свійську птицю і вирощують овочі.
Група дітей, які готували розповідь про КНР, виходять до дошки демонструють фото та ілюстрації, які принесли з собою, розповідають про Китай.
-
- Запрошую до дошки дітей, які готували розповідь про КНР
1 – й учень
Прапор КНР «П’ятизірковий Червоний Прапор був розроблений ЦзенЛяньсуном, економістом та актором з провінції Чжецзян, та затверджений 1 жовтня 1949 року на Народній політичній консультативній раді. Червоний колір прапора символізує революцію, комунізм. Велика п’ятикутна жовта зірка у лівому верхньому куті — Комуністичну партію Китаю, а дуга з чотирьох малих зірок — чотири класи населення: робочих, селян, інтелігенцію та «патріотичну буржуазію». Пропорції: 2:3. Малі зірки втричі менші за велику зірку.
2 – й учень – територія ПОКАЗ НА КАРТІ
3 – й учень – населення
Демографія Китаю характеризується великою кількістю населення з низькою питомою вагою молоді, що частково є результатом політики однієї дитини. Населення Китаю становить 1 мільярд 329 мільйонів 349тисяч 388 чоловік
Для природного руху населення Китаю за останні десятиліття характерні зниження коефіцієнтів народжуваності і смертності. Природний приріст населення знизився до 1,2 % на рік. Тепер щороку населення Китаю збільшується на 12-14 млн чоловік. Економічно активне населення становить близько 700 млн чоловік.
V. Робота в групі
На стінах нашого класу написані прислів’я різними кольорами. Перший ряд відшукують слова і складають прислів’я, яке написане на помаранчевому аркуші; другий ряд – на синьому; третій ряд – на жовтому аркуші. Складіть прислів’я і поясніть, як його розумієте.
«Кожен край має свій звичай»
«Що сторона , то новина»
«Чия хата, того і правда»
- сторінка «Відвідаємо Російську федеративну республіку»
- Ви вже знаєте,що українці, білоруси та росіяни відносяться до східнослов’янських народів. Більше того Росію вважали старшим братом, але події останніх часів змушують нас задуматися над цими словами. Багато українців і в даний час проживають і працюють на території Росії то ж завітаємо до них.
1 – й учень – територія ПОКАЗ НА КАРТІ
Росі́я або Росі́йська Федера́ція — держава у північній Євразії, федеративна змішана республіка. Межує з шістнадцятьма країнами: Норвегією, Фінляндією, Естонією, Латвією, Литвою та Польщею, Білоруссю, Україною, Грузію, Азербайджаном, Казахстаном, Китаєм, Монголією та Північною Кореєю; має морські кордони з Японією по Охотському морю, Сполученими Штатами Америки — по Беринговій протоці.
З площею 17 мільйонів 98 тисяч 246 квадратних кілометрів Росія є найбільшою за територією країною у світі, що охоплює більше однієї восьмої площі Землі, і є дев’ятою за чисельністю населення з 143 мільйонами (2013). Простягається по всій північній Азії, приблизно на 26,5% у Східну Європу. Охоплює дев’ять годинних поясів, включає в себе широкий спектр природних умов і рельєфу. Згідно з Конституцією в складі РФ перебувають 85 суб’єктів (включно з окупованими українськими територіями:Кримом та Севастополем), 46 з яких іменуються областями, 22 — республіками, дев’ять — краями, три — містами федерального значення, чотири — автономними округами і один — автономною областю.
- й учень – прапор
Прапор Російської Федерації після 1991 року
Державний прапор РРФСР являє собою прямокутне полотнище з рівновеликими горизонтальними смугами:, верхньої — білого, середньої — синього і нижньої — червоного кольору. Відношення ширини прапора до його довжини — 2:3 “.
Колірна палітра російського Державного прапора, що має давню історію, несе в собі кілька різних смислових навантажень. Єдність в трактуванні значень кольорів так і не було досягнуто. Сьогодні існує кілька рівноправних теорій, що пояснюють походження кожного з трьох кольорів російського триколора. За однією з них вважається, що білий колір символізує шляхетність, синій – чесність, а червоний – хоробрість. Саме таке символічне значення несли ці кольори в Стародавній Русі.
3 – й учень – населення
VІ. Фізкультхвилинка
Гра «Так чи ні»
– Я пропоную вам діти провести фізкультхвилинку граючись у гру
«Так чи ні»
Якщо ви вважаєте, що відповідь «так» – ви стаєте на носочки і піднімаєте руки вгору, якщо ж «ні» – присідаєте.
– Чи є сусідами України названі держави?
Грузія, Молдова, Франція, Росія, Білорусь, Румунія, Німеччина, Словаччина, Угорщина, Болгарія, Туреччина, Польща.
- сторінка «Вертаймося до рідної домівки – на Україну»
- Ми недаремно заговорили про Україну, тому, що нам час вертатися
до рідної домівки – на Україну.
Але спочатку Пограймося ще в одну гру «Хто більше» (робота в групах).
-
- Доберіть до слів Батьківщина і Україна якнайкращі вислови та означення (наприклад: рідна, неозора, мила тощо).
- 1 – й учень – прапор
- 2 – й учень – Територія ПОКАЗ НА КАРТІ
- 3 – й учень – Традиції укр. народу
- 4 – й учень – Культура і традиції
- Максим Папіш з мамою склали вірш «Рідна Україна», послухайте його.
VІІ. Складання карти України з пазлів. (під слова пісні «Розкажи про Україну»)
-
- Діти, як ви гадаєте, кого можна назвати патріотом держави?
- Діти нашого класу і школи щиро люблять свою Батьківщину, допомагають їй у скрутний теперішній час. Їх можна з гордістю назвати справжніми патріотами нашої держави. Батьки класу виготовили карту України з пазлів, а учні вивчили всі області держави і навчилися самостійно складати карту України.
- Пограймося в пазли на коврику
VІІІ. Підсумок уроку.
- сторінка«Підсумкова»
- Підсумовуючи наш урок, я пропоную всім учням стати в «Коло» і дати свій варіант відповіді
Гра «Коло»
Творча вправа «Скажіть своє слово про Україну»
-
- Розкажіть, якою ви хочете бачити нашу державу?
- Що ви для неї можете зробити вже сьогодні?
Автор:
- : Пробийголова Людмила Юріївна
- : вчитель початкових класів
- : Решетилівська ЗОШ І ступеня
- Конспект уроку з предмету Я у світі