Конспект уроку-проекту з української мови 3 клас. Тема: «Повторення і закріплення вивченого про прикметник». Тема проекту: «Прикметникова країна»
Автор: вчитель початкових класів Дребущак Ірина Леонідівна
Тема проекту. «Прикметникова країна.»
Дослідницько – пошуковий проект
Мета проекту: вчити спільно визначати цілі діяльності; планувати, розробляти, реалізовувати проект, брати на себе відповідальність за
прийняття рішень та їх виконання; поглибити й узагальнити знання учнів про прикметник як частину мови; розвивати вміння використовувати прикметники у своєму мовленні; виховувати любов до рідної мови.
Навчальний предмет: українська мова
Ключове питання. Яку роль відіграють прикметники у нашому мовленні?
Кінцевий результат:
-глибоке засвоєння вивченого матеріалу;
-формування навичок роботи в групах, навичок роботи з додатковою літературою;
-створення газети «Вулик».
Форма проведення: подорож по рубриках газети «Вулик».
Тривалість: 1 урок
Термін виконання: 1 тиждень
(проект середньої тривалості)
Етапи навчального проекту
I етап. Стратегія проекту.
На цьому етапі були визначені тема, мета проекту, навчальний предмет, зміст якого задіяний, вид проекту і його тривалість.
II етап. Планування проекту.
Ознайомлення учнів із загальною темою і провідною проблемою.
-В Морфології багато частин мови. Серед них почесне місце займає і прикметник. Він використовується усіма: і дітьми, і дорослими. Вживається у всіх типах текстів і стилях мовлення. А тому в нашому мовленні відіграє велику роль.
Учні зацікавились цією частиною мови і захотіли дізнатися про прикметник більше. Це спонукало їх до створення проекту «Прикметникова країна», який представлений газетою «Вулик».
III етап. Формування груп, обрання спікера групи, вибір учнями рубрик газети та отримання спеціального до них завдання та одержання рекомендацій щодо його виконання.
Учні класу об’єдналися у групи, дали їм назви:
група 1 – «Журналісти»;
група 2 – «Дослідники»;
група 3 – «Пошуковці»;
група 4 – «Пізнайки».
IV. Створення «банку даних», добір матеріалу для створення газети «Вулик».
- Складання учнями плану роботи над проектом.
- Визначення джерел інформації.
-Де ви можете знайти потрібну інформацію?
- Розподіл обов’язків щодо пошукової діяльності між учасниками проекту.
Самостійна пошукова робота учнів.
Група «Журналісти»
Для написання статті про прикметник дітям цієї групи потрібна була інформація. За нею вони звернулися до вчителя української мови та літературного читання Дребущак І. Л. та до бібліотекаря, яка їм надала додаткову літературу.
Також, у своєму класі провели журналістське опитування «Чи потрібні прикметники в українській мові?»
Група «Дослідники»
Учасники цієї групи збирали і досліджували матеріал для рубрики «Наш скарб – рідна мова». Були дібрані скоромовки, загадки, прислів’я, приказки, казки у яких зустрічаються прикметники. В позаурочний час провели у класі вікторину «З якої це казки?
Група «Пошуковці»
Учні цієї групи відшукували прикметники у віршах, мирилках,
примовках, щедрівках, колядках, загадках. А також з’ясували, з якою метою використовуються прикметники.
Група «Пізнайки»
Учасники цієї групи підібрали ребуси, кросворди до рубрики «Ключики від мовної скриньки». Провели на уроці конкурс «Хто швидше розгадає ребуси ?», допомагали в оформленні газети.
V. Захист проекту.
Тема уроку: «Повторення і закріплення вивченого про прикметник.»
Мета уроку: повторити, систематизувати і узагальнити знання учнів про прикметник, його значення і роль у текстах, закріплювати вміння влучно вживати прикметники в усному і писемному мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння аналізувати, робити висновки й узагальнення; розвивати мовлення, мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; удосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови; виховувати почуття гордості за велич української мови.
Урок проводиться у формі подорожі по рубриках газети «Вулик».
Хід уроку – проекту
І. Організація класу до уроку.
– Діти, урок у нас сьогодні незвичайний, та ще й святковий, бо до нас завітали гості. А щоб він пройшов добре і свій бадьорий настрій ви зберегли протягом усієї нашої роботи – усміхніться.
Усміхніться всім навколо –
І сонечку, і квіточці, і маленькій бджілочці,
І гостям, і друзям,
І тоді обов’язково
Все добрішим буде!
-Бажаю усім вам добра, плідної праці і приємного спілкування.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку та очікуваних результатів.
-Нам радісно і приємно на душі не тільки від того, що у нас гості, а й від того, що вивчаємо рідну мову, оту багату скарбницю в яку народ складає зернята народної мудрості, і всю велич та багатство українського слова, свої роздуми та сподівання, в які вкладає велику любов до рідної мови.
А девізом до нашого уроку нехай стануть прекрасні слова відомого українського поета, перекладача і вченого Максима Тадейовича Рильського:
«Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її. Борімося за красу мови, за правильність, за багатство».
Ми опрацювали тему «Прикметник». На попередніх уроках ви отримали завдання у своїх групах для створення проекту «Прикметникова країна», який будете сьогодні захищати. Всю свою роботу ви спрямували на вирішення головної проблеми «Значимість прикметників у нашому мовленні».
Я вам вдячна за велику пошукову роботу, дякую, також, бібліотекарю, яка надала нам додаткову інформацію
про прикметник, а ще дякую вашим батькам, які допомагали в оформленні нашого проекту. В результаті такої плідної роботи і було створено газету «Вулик». (Представлення газети)
В нашім «Вулику» цікаво,
Бджоли тут гудуть спритненькі.
Тут знання, як мед – медок,
Назбираємо з квіток.
А ці квіти надзвичайні
В них заховані завдання,
Як їх виконаєш, друже,
Станеш вмить розумним дуже!
-А подорожувати ми будемо по рубриках нашої газети. Поповнювати і узагальнювати свої знання ви будете із цих квіточок, у яких заховані завдання. Це вам допоможе краще розкрити себе, пробудити свої можливості.
- Діти, скажіть будь ласка, яких результатів цього уроку ви очікуєте?
III. Актуалізація опорних знань.
- Гра «Журналісти»
-Для початку проведемо бліц – опитування у вигляді гри «Журналісти».
Наші журналісти пишуть статтю про «Прикметник», їм потрібна інформація про цю частину мови. Зараз вони візьмуть інтерв’ю у наших учнів.
-Яка частина мови називається прикметником ?
-Як змінюються прикметники ?
-Які родові закінчення мають прикметники ?
-Якими членами речення бувають прикметники ?
-Як узгоджуються прикметники з іменниками ?
IV. Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу.
Захист учнями проекту
-І так, вирушаємо у гості до Прикметника.
Виступ спікера 1 групи «Журналісти»
Завдання 1 квіточки.
Різнорівневі завдання.
(Високий рівень)
Творче завдання.
За поданим початком склади і запиши розповідь (8 – 10 речень).
Я з нетерпінням чекала свого дня народження. І ось моя мрія збулася.
Бабуся й дідусь подарували мені …
(Достатній рівень)
Списати речення. Прикметники, що в дужках, поставити у потрібній формі
Яблунька
Посадив дідусь у саду (дика) яблуньку. Зрізав (зелена) верхівку. Розколов стовбурець і увіткнув (молода) пагінець від (хороша) яблуньки.
Захворіла яблунька. Але скоро одужала й зрослася з (чужа) гілкою. Через три роки зацвіло дерево (білі) (запашні) квітами.
(Середній рівень)
Списати прислів’я, підкреслити прикметники, визначити їх
число і рід.
Бджола маленька, а й та працює.
На чорній землі білий хліб родить.
Від теплого слова і лід розмерзається.
Гостре словечко коле сердечко.
Добрим словом мур проб’єш, а лихим і в двері не ввійдеш.
Перевірка і аналіз виконання завдань учнями.
- Виступ 2 групи «Дослідники».
-Ведуча рубрики «Наш скарб – рідна мова» запрошує вас у гості до «Хвилинки» поезії, пропонує послухати вірші про прикметник.
Виступ спікера 2 групи «Дослідники» та ще 3 учнів.(Читають напам’ять вірш про прикметник, автор- Світла )
Бджолиний рай, де сріберна роса
Вмиває зорі ранні й вечорові,
Калиново-жоржинова краса –
Який розмай в природі – і у мові.
То українська лагідна душа
Так словом рідним молиться й співає,
Красу земну – у мові залиша:
Прикметник всі ознаки називає.
У нас не кажуть байдуже:- Земля,
Але “родюча”, “щедра” чи “рідненька”…
І мовить мати про своє маля:
– Моє кохане, золоте, любеньке…
Про все у світі суще – всі дива –
Прикметник відкриває таємниці:
– Який? Яка? Які? – живі слова…
І мова рідна грає та іскриться.
З іменником прикметник заодно,
Бо їм у парі йти у мові личить,
Але ось рід, відмінок і число
Прикметник у іменника позичить.
Якщо ж у кого сумнів, може, є,
Прикметник, друзі, це не забаганка,
Він визначає точно, що – чиє:
Усмішка мамина і татова співанка…
Між мов земних космічно так звучить
Пречисте наше українське слово.
Тож бережімо, друзі, для століть
Душі багатство і багатство мови.
Завдання 2 квіточки.
Вибірковий диктант.
-Із даних віршів виписати прикметники і довести свій вибір.
Реве та стогне Дніпр широкий,
сердитий вітер завива,
додолу верби гне високі,
горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
із хмари де-де виглядав,
неначе човен в синім морі,
то виринав, то потопав. (Т.Г.Шевченко)
Прийшла осінь
Прийшла осінь люба, мила,
Дітям на потіху
Груші всі позолотила
У годину тиху.
Ще червону фарбу мала
Осінь-мальовничка.
Яблучка помалювала
На обидва личка.
Як на сливи позирала,
Знала, що робити;
Усі сливи завивала
В сині оксамити.
І куди лиш не ходила
У годину тиху,
Весь садочок прикрасила
Дітям на потіху.
(Марійка Підгірянка)
- Виступ групи «Пошуковці».
-Спікер групи «Пошуковці» представить свою рубрику «Грамоти вчиться – завжди знадобиться».
Виступ спікера 3 групи «Пошуковці».
Завдання 3 квіточки.
Тестове завдання (робота в парах).
I ряд.
Знайдіть і запишіть рядок, у якому наведено лише форми прикметників в однині чоловічого роду.
- Весела, жовте, дерев’яний, фарба.
- Скляний, радісний, зелений, вихований.
- Темні, папір, білий, смугастий.
II ряд.
Знайдіть і запишіть рядок, у якому наведено лише форми прикметників в однині жіночого роду.
- Дисципліна, чорна, письмова, хороша.
- Сміятися, зелене, яскрава, музична.
- Смачна, стигла, солодка, запашна.
III ряд.
Знайдіть і запишіть рядок, у якому наведено лише форми прикметників в однині середнього роду.
- Довге, жовтий, вихований, казка.
- Яскраве, жовте, тепле, веселе.
- Сонце, синє, солоний, коштовні.
Перевірка і аналіз виконаної роботи.
- Фізкультхвилинка
-А зараз пора і перепочити після такої напруженої роботи.
«Хвилинка» відпочинку. (Музична фізкультхвилинка.)
- Виступ 4 групи «Пізнайки».
-Ведуча рубрики «Ключики від мовної скриньки» пропонує вам цілу низку кросвордів, ребусів.
На перерві проведе з вами конкурс «Хто швидше розгадає кросворд».
Надаємо їй слово.
Виступ спікера 4 групи «Пізнайки».
Завдання 4 квіточки.
- Розгадайте ребуси, до якої частини мови належать слова відгадки.
- У поданих словосполученнях замініть іменники іншими так, щоб прикметники набули переносного значення:
I ряд. Золотий ланцюжок.
II ряд. Сталевий паркан.
III ряд. Вишневе варення.
IV. Підведення підсумків. Рефлексія.
Оцінювання загального проекту.
-Діти, скажіть, чи сподобався вам наш урок – проект ?
-Як вам на ньому працювалося ?
-А чи справдились ваші очікування ?
-І головне, чи вдалося вирішити проблему, над якою працювали протягом тижня?
-Так, яку ж роль відіграють прикметники у нашому мовленні ?
-Для чого їх потрібно вивчати ?
-Я дякую усім вам за сьогоднішній урок, мої очікування теж здійснилися. Ви працювали плідно, творчо, старанно. Вчились висловлювати свої думки точно і красиво, а головне, що ваше мовлення збагатилося ще однією частиною мови, дуже потрібною усім.
V. Оцінювання учнів.
VI. Домашнє завдання.
(Високий рівень)
Скласти і записати твір – мініатюру на тему «Наш «Вулик» -це знання і радість».
(Достатній рівень)
Відшукай у художній книзі уривок тексту, в якому багато прикметників. Спиши його. Прикметники підкресли.
(Середній рівень)
Знайти і записати 3 прислів’я в яких є прикметники. Прикметники підкресли.
Проектна діяльність допомагає всім учасникам розкривати “приховані” можливості учнів, розвивати їх здібності, таланти, а ще під час підготовки більш досконало вивчити конкретну тему. Бліц-опитування ведуть журналісти – вже інтрига! Добре, що домашнє завдання і робота в класі – диференціойовані. Можливо, на всі види роботи першого разу не вистачить часу, але є мета, бажання, професійні можливості вчителя. Тому вдячна за Ваш змістовний урок. Бажаю успіхів.
Нова роль педагога – це роль фасилітатора. Вчителька чудово виконує цю роль. Проектні технології спонукають дітей до певних вмінь та знань.Але для 3 класу це трохи заскладно.А урок цікавий і змістовний.Дякую!
У 3 класі діти ще не володіють тим спектром вмінь і навичок, аби самостійно вести проектну ,дослідницько – пошукову роботу. Саме тому головна роль дістається вчителю – наставнику, пораднику, помічнику, провідному консультанту. З цими функціями Ірина Леонідівна впоралася на відмінно. Даному проекту властива логічна взаємообумовленість кожного етапу. Здобутий матеріал учнями є різноплановим, цікавим.
Ірина Леонідівна, ваші публікації гідні називатися креативними.
Урок-проект – цікаве інноваційне заняття, яке спонукає вчителя і учнів до активної співпраці, взаємодії, креативності. Зацікавила форма проведення- подорож по рубриках газети «Вулик».Такий урок і навчає, і розвиває, і виховує. Дякую.
Проектна робота формує особистість, яка вміє пристосуватися до умов життя. В даній роботі спостерігається партнерське спілкування, дослідницька поведінка учнів для досягнення мети. Вчитель співпрацює з учнями, насиченим є захист проекту.