Конспект уроку письма
Написання букви “Д”
Автор: вчитель початкових класів Грабітченко Тетяна Вікторівна
Презентація до уроку
Тема: Письмо малої букви д та великої букви Д,. Написання цих букв в складах і словах.
Мета: учити дітей писати малу й велику букви д, Д окремо та в прямих складах;удосконалювати вміння робити звуковий аналіз, збагачувати словниковий запас дітей, розвивати зв’язне мовлення учнів, виробляти навички правильного сидіння, вміння користуватися письмовим приладдям; виховувати інтерес до живого довкілля.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Дзвоник всім нам дав наказ:
— До роботи, швидше в клас!
Біля парти станем чемно,
Хай мине час недаремно.
Будемо уважні і старанні всі,
Сядемо тихенько на місця свої.
Подивилися на мене,
Посміхнулися усі.
Хто готовий до роботи?
Хто бадьорий?
Молодці!
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно й гарно!
Як годиться для порядку
Все повторимо спочатку.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за матеріалами уроку читання.
— Яку букву ми вивчили сьогодні на уроці читання?
Які звуки може позначати буква д?
Які слова з цією буквою ви запам’ятали?
III. Повідомлення теми та завдань уроку
Сьогодні на уроці на нас чекає знайомство з писаною буквою д
IY. Вивчення нового матеріалу.
Щоб навчитися писати цю літеру окремо та в складах ми підемо до діброви де ростуть дуби.
1. Відгадування загадки
У діброві ми можемо зустріти пташку, яка про себе розповідає:
Цілий день працюю в гаї.
Діловито дзьобом б’ю.
Я не цвяхи забиваю,
Я комашок дістаю.
Хто це?
Це дятел.
— Хто бачив дятла?
— А хто відшукає його серед інших птахів?
— Дятел — дуже корисний птах, тому що поїдає багато шкідників. Його називають лісовим лікарем, або лісовим санітаром.
2. Пальчикова гімнастика «Дятел».
Давайте ми як дятли будемо стукати пальчиками по партах
Учитель читає дітям вірш.
В лісі лине дивний звук:
Тук-тук-тук! Тук-тук-тук!
Гострий дзьоб, як молоток:
Тук-тук-тук! Цок-цок-цок
Дятел – працьовита й старанна пташка. Ми теж працьовиті й старанні. Відкриваємо зошити, беремо ручки.
3. Графічний аналіз писаних букв д.
Погляньте уважно на писані малу й велику д, Д. Ці букви так само однакові за будовою, як і їхні друковані сестрички? (Ні.)
Елементи малої д вам уже добре знайомі. Назвіть їх. (Це маленький овал та подовжена похила паличка з петлею внизу.) Які інші літери нам нагадує мала д своєю будовою? (Малу букву у та літеру о.)
Зовсім інший вигляд у великої букви Д. Чи можете ви знайти в ній подовжену похилу паличку та правий півовал? Покажіть ці елементи. Що є внизу ліворуч у букви Д? (Петля.) Так, у великої Д є подовжена похила паличка з лежачою петлею.
4. Робота з малюнками.
Стебла квітів, які ростуть на галявині в нашій діброві (с. 4 прописів) також нагадують нам елементи писаних д, Д. Давайте наведемо їх кольоровими олівцями, готуючись до письма нових літер.
5. Коментований показ вчителем написання букви на дошці.
Подивіться, я буду писати на дошці. Буква д починається трошки нижче верхньої рядкової лінії, ведеться ліворуч вгору до верхньої рядкової лінії, закруглюємося біля неї на півовал, торкаємося нижньої рядкової лінії і ведемо вгору до верхньої рядкової лінії, з’єднуючи з початком овалу; потім від верхньої рядкової лінії, торкаючись овалу, ведемо пряму похилу вниз, біля міжрядкової лінії закруглюємо на петлю і закінчуємо, перетинаючи нижню рядкову лінію. Другий елемент букви д Схожий на другий елемент букви у. (Показати ще раз, як пишеться буква д без коментарів.)
— Візьміть ручки та обведіть цю букву в повітрі. Обведіть зразок у зошитах і допишіть самостійно рядок до кінця.
6. Вправа «Буква і картинка».
Писання малої д з домалювуванням праворуч зображення будинку за поданим зразком.
7.Розвиток зв’язного мовленя .
Уявіть собі. Що біля дома ми посадили дуб. Опишіть його .
8. Фізкультхвилинка для очей.
Заплющить очі. Уявіть себе під цим дубом. Розплющіть очі, подивіться вгору та вниз, вправо та вліво не рухаючи головою. Подивиться на дім за вікном, а тепер у прописи чи на дошку.
9. Розв’язання графічних прикладів.
В яку букву перетвориться буква а?
В яку букву перетвориться буква д?
Учні, логічно розмірковуючи, визначають букви-відповіді й записують праворуч від кожного прикладу (д, у).
10. Писання великої букви Д.
Навіщо потрібна велика буква? Клички тварин пишуться з великої букви.
11. Фізкультхвилинка. Ми будемо виконувати вправи, які покаже кіт Димок. Показує підготовлений учень.
12. Написання прямих складів із буквами д, Д.
Зверніть увагу на способи з’єднання букв д, Д з наступними літерами. З і, у, а — верхнє з’єднання, з буквами а та о літери д, Д ми сполучаємо на середині
робочого рядка, із е — внизу.
13 . Звуковий та звуко-буквений аналіз слова.
Вміння поєднувати д з іншими буквами знадобиться вам при написанні назви цієї красивої пташки – одуда.
Діти розглядають зображення птаха одуда
Розповідь вчителя.
Це —яскраво забарвлений птах з великим рудуватим чубчиком на голові, з довгим дзьобом. Гніздо мостить у купах каміння , дуплах дерев та пеньках. Одуд охоче оселяється також у щілинах будівель, садках,. Шукає він корм на городах та в садках. Своїм кривим дзьобом одуд, ніби шилом, виколупує із землі комах та їх личинок, а також ловить метеликів, жуків і навіть мух. Тому він дуже корисний.
Учитель уточнює назву пташки і пропонує дітям написати схему цього слова в поданих квадратних дужках.
Одуд -[•!-•-].
Після пояснень звукового та звуко-буквеного складу слова діти записують слово одуд у прописах, праворуч від його звукової схеми.
Y. Підсумок уроку.
Кому сподобався урок письма?
Яке завдання уроку було для вас найцікавішим?
Оцініть свою роботу домалював ротик у сонечка. У кого сонечко посміхається?
отлично