mail@urok-ua.com

Конспект уроку української літератури в 7 класі. Андрій Чайковський “За сестрою”. Напружений динамічний сюжет героїко-романтичної повісті.

Автор: вчитель української мови та літератури вищої категорії, методист вищої категорії, методист Андрущак Наталія Дмитрівна

Screenshot_1Коротко висвітлити яскраві сторінки життя та творчості А.Чайковського, навчити учнів самостійно добирати, опрацьовувати і систематизувати біографічний матеріал, визначити жанрові ознаки повісті, дослідити динаміку розвитку подій, з’ясувати історичну основу; розвивати логічне мислення, вміння грамотно висловлювати думки, робити ґрунтовні висновки;виховувати почуття національної гідності, геройства, мужності, лицарства і доброти.


 

Тема уроку. Андрій Чайковський “ За сестрою “. Напружений динамічний сюжет героїко-романтичної повісті.

Мета уроку: коротко висвітлити яскраві сторінки життя та творчості А.Чайковського, навчити учнів самостійно добирати, опрацьовувати і систематизувати біографічний матеріал, визначити жанрові ознаки повісті, дослідити динаміку розвитку подій, з’ясувати історичну основу; розвивати логічне мислення, вміння грамотно висловлювати думки, робити ґрунтовні висновки;виховувати почуття національної гідності, геройства, мужності, лицарства і доброти.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.

Форма проведення уроку: урок з використанням інтерактивних методів,   проектних та мультимедійних технологій.

Обладнання: портрет А.Чайковського, вислови видатних людей про письменника, словник літературознавчих термінів, репродукції картин, фонограми козацького маршу та козацьких пісень, засоби мультимедіа, похвальні листи.

Методи, прийоми і форми роботи: робота в парах, в малих  групах, метод “Незакінчене речення”, “Мікрофон”,  “ Вірю  – не вірю”, словникова робота, диктант-деталь, “Пастки літературного аналізу”, рольова гра “ Я – режисер”.

Випереджувальні завдання:  знайти додатковий матеріал і опрацювати біографію А.Чайковського, сформувати питання, що виникли після прочитання твору”За сестрою».

 

Епіграф:

Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, повчальний приклад для сучасності, застереження на майбутнє.

                                                                                                         Сервантес

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Вчитель. Вітаю всіх із сьогоднішнім днем, Днем української писемності та мови. Впевнена, що українська мова й надалі служитиме єднанням між минулими і майбутніми поколіннями, возвеличуватиме Україну і український народ. Зичу успіхів і гарного настрою. А він у вас значно покращиться, якщо ви поглянете один на одного і усміхнетеся. Нехай із промінчиків добра, що засяяли на ваших обличчях, і розпочнеться наш урок, на якому я, теж з гарним настроєм, поведу вас у світ слова.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель. З давніх-давен відомо:  “Дерево життя – це гілочка, на якій ростуть три листочки. (Слайд 1).

Перший листочок – символ минулого, другий – сучасного, а третій – майбутнього”. Щоб правильно орієнтуватися у житті, щоб бути освіченою людиною, треба знати минуле свого народу, його історію. А у минулому українського народу було таке  неповторне явище, як Запорозька Січ. Це про неї казав М. Гоголь: “Так ось вона Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі горді й дужі, як леви! Ось звідки  розливається воля й козацтво на всю Україну!”

(Слайд 2).

Звучить козацький марш

(Слайд 3)

– Впізнаєте? Що це за музика? Що вам хочеться робити під неї? Що відчуваєте, коли вона звучить?

Побачила вогник цікавості у ваших очах. А це означає, що у вас великий творчий потенціал. Він обов’язково допоможе  нам сьогодні на уроці.

Тож запрошую вас в добу козаччини: зайти до козацького куреня, з’їсти козацької каші і познайомитись з козаками – лицарями, які своє життя підпорядковували законам справедливості, добра, патріотизму, щирості, відданості, мужності. Відкрийте для себе щось нове про їх життя, осягніть  козацьку мудрість і відвагу.

А поведе нас історичними шляхами Андрій Чайковський і його твір « За сестрою». Запишіть до зошитів тему уроку.

Епіграфом до уроку я взяла слова Сервантеса.( Зачитую). Чому? Поговоримо в кінці уроку.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Цілевизначення та планування.

Вчитель. Знайомлячись із творчістю того чи іншого письменника, ми, діти, пізнаємо світорозуміння, характер, індивідуальний стиль автора. А кожен митець – то цілий світ.

Увійти в цей світ,  відчути його неповторну красу, багатогранність – означає наблизити себе до пізнання.

А. Чайковський увійшов в українську літературу наприкінці ХІХ століття і працював на її ниві чотири десятиліття. Його оповідання, повісті високо оцінили І Франко, М.Коцюбинський, Осип Маковей.

Бо  “був то талант гідний свого часу,такий, що відповідав усім його вимогам і запитам, талант суто національний”, (слайд 4)   – ці слова, на мою думку, якнайбільше відповідають  характеристиці того, про кого ми поведемо мову сьогодні на уроці. Погляньте на дошку, ознайомтеся з цілями уроку, додайте власні, якщо бажаєте. Отож, після сьогоднішнього уроку ми маємо:

ЗНАТИ:

  • основні події у житті А. Чайковського;
  • зміст повісті “ За сестрою”;
  • значення літературного поняття героїко-романтична повість, романтичний герой, романтичний твір, героїчний твір.

УМІТИ:

  • розповідати про життя письменника;
  • розкривати історичну основу повісті;
  • виразно читати уривки твору;
  • аргументувати своє ставлення до зображених у творі подій, до персонажів, їх поведінки;
  • ставити запитання до героїв твору, автора, самих себе;
  • визначати жанрові ознаки твору.

ІV. Опрацювання навчального матеріалу.

1.Робота з репродукцією портрета А.Чайковського

( Слайд 4 )

Вчитель. А тепер ще раз погляньте на портрет. Як гадаєте, він може нам щось розповісти про письменника? Які деталі портрета  допомагають створити саме такий образ письменника?

Варіанти відповідей:

  • Вдивляюсь в цей портрет і бачу мужність, сердечність цієї людини.
  • Відразу хочеться довіряти йому і його творам.
  • Обличчя гарне, одухотворене, з довгими козацькими вусами, високим чолом і ледь примруженими мудрими очима. Від нього іде якесь магічне сяйво творчості.
  • Видно, що людина добра, відповідальна. Багато, мабуть, пережила у своєму житті. Дивиться на клас і ніби запитує, чи ми читаємо його твори.

Вчитель. Діти, а ми читаємо його твори? Гаразд, перевіримо пізніше. Скажу тільки, що Чайковський сам дуже любив читати.

Отже, де виріс письменник? Яким було його життя? Коли взявся за письменницьке перо? Про що писав? На ці та інші питання ви мали знайти відповіді, опрацювавши статтю підручника вдома та попрацювавши в Інтернеті. Попрацювали? Перевіримо методом “Вірю – не вірю( Слайд 5).

  1. Чайковський народився в м. Коломия на Тернопільщині.
  2. Батько був вчитель.
  3. Першим його наставником була бабуся.
  4. Навчався в Самбірському ліцеї.
  5. Першим талант до літератури помітив І.Франко.
  6. А.Чайковський – автор фантастичних творів.
  7. Рано залишився сиротою.
  8. Був студентом Львівського університету.
  9. Працював вчителем в м. Бережани.
  10. За письменницьке перо взявся аж у 35 років.
  11. Повість «За сестрою» з’явилась у 1900році.
  12. Помер на 78 році життя.
  13. Похований в Києві на Байковому кладовищі.

Вчитель. Діти,  я теж працювала з додатковими джерелами. І ось що знайшла для вас. Пропоную об’єднатися в малі групи. Об’єднались? З правилами роботи в малих групах ви знайомі. Хто забув, гляньте на екран.

( Слайд 6 )

Очима сучасників – так пропоную назвати цей етап роботи. ( Слайд 7 ).

Кожна група ознайомиться зі спогадами про Чайковського і донесе їх до відома класу. Працюємо оперативно і пам’ятаємо правила роботи в групах.

(Після повідомлень.)

–   Дякую за цікаві розповіді і вже оцінюю роботу окремих учнів.

Після всього прочитаного, почутого і прослуханого дозвольте запитати:

–  Яке враження склалося про письменника, чи був він таким, як про нього  розповідав його портрет?

Можливе запитання від учнів:

–  А чому в Чайковського так багато творів, що розповідають про історію українського народу, тобто на історичну тему?

Вчитель. Знаєте, а давайте запитаємо про це в самого автора. Хто хоче побути в ролі письменника? Отже, в авторське крісло я запрошую…, який вже готовий дати відповідь. ( Слайд 9).

Учень-письменник. Моя спадщина становить десять томів глибокої патріотичної цікавої сюжетами прози. Я писав про реальних людей, які займали чільні місця в нашій історії, кохався в добі козаччини, прагнув, описуючи завзяття, відвагу своїх героїв, виховати в читачів високу національну свідомість, відновити в них історичну пам’ять, щоб вони відчули себе українцями, здатними побудувати власну незалежну державу. Хочу вирвати з рук  публіки чужу книжку, а дати свою, що повіла б  про рідне та  дороге. Захоплення козаччиною і любов до України змусили мене заповнити прірву в нашій літературі історичними оповіданнями.( Слайд 10).

Вчитель. Влаштовує така відповідь? Дякую автору за слушну відповідь і вам за слушне запитання.

 Вчитель. Коли я читала повість, мене, як читача, діти, вразило, що у важкі часи, коли лилася кров, гинули люди, герої повісті не втрачають своїх найкращих якостей – доброти, співчуття, турботи, чуйності.

Хочу почути ваші враження від прочитаного. Чи сподобався вам твір? (Слайд 11).

Продовжте речення:

Читаючи твір я…

  • Захоплювався…
  • Дивувався…
  • Був вражений…
  • Дуже засмутився…
  • Хвилювався…
  • Сумував…
  • Співпереживав…
  • Не міг стримати сліз…

Вчитель. Чи були в тексті  незрозумілі    слова? З’ясуємо за словником.

(Слайд 12)

Вчитель. Повість  «За сестрою» – історична. А доведе нам це знаєте хто? Сам запорозький козак, герой твору Петро Судак, роль якого погодився зіграти ……… Він і розповість нам про історичну добу, описану в творі.

(Після розповіді)

Вчитель.  Українське козацтво виникло у тяжкі для нашого народу часи, коли Україна втратила державність, а її землі захопили кілька держав, які часто-густо ворогували між собою. (Слайд 13).

Відчайдушність, сміливість, хитрість, глибокі знання сучасної військової техніки – такими рисами були наділені запорозькі козаки. Можливо, хочете доповнити мене інформацією з уроків історії ? ( Доповнення учнів).

Вчитель. Саме ці події і лягли в основу написання твору.

А тепер відтворимо у пам’яті події повісті.

  1. V. Етап відтворення та коригування знань.
  2. Диктант-деталь

– З’ясуйте, з якими подіями повісті пов’язані наступні слова

(Слайд 14)

1.Спасівка.

  1. Судаки.
  2. Церковний дзвін.
  3. Свиридова могила.
  4. Непорадний.
  5. Бублик .
  6. Битва.

Вчитель. Твір  прочитано, я пропоную разом спробувати аргументувати, чому Чайковський назвав свою розповідь “ За сестрою”.

  1. Пастки літературного аналізу

Дослідники творчості Чайковського називають “За сестрою” героїко – романтичною повістю. Чому? Спробуємо дослідити. Спочатку дізнаємося, який твір називається героїко-романтичною повістю. Попрацюймо з підручником. (Робота з підручником).

А тепер погляньте  на дошку і ще раз зачитайте визначення:

( Слайд 15)

    Героїко-романтична повість – це епічний твір середнього розміру, в якому діє герой (чи кілька героїв) ідеальний, духовно багатий, він намагається вступити в боротьбу за справедливість, правду, прагне довести це на прикладі конкретних вчинків, справ.

   Романтичний герой – людина, яка є частиною всеосяжної природи, вона індивідуально – самоцінна, неповторна: паралельне  зображення природи і людини. Ідеал суспільно активної діяльності людини; риси позитивного героя  – відданість інтересам України, хоробрість, здатність до самопожертви, патріотизм.

Вчитель. Отже, як ви зрозуміли, герої романтичних творів  в ім’я високої мети долають усілякі перешкоди, нехтують небезпекою, самовіддано стають на захист рідних, усіх, хто потребує допомоги. Чи відповідає цим вимогам наш твір? Хто є такими героями в повісті?

Відповідь  учнів:

– Таким героями в повісті є козаки.

Вчитель. Діти, а хто головний герой повісті? Чи можемо його назвати романтичним героєм? ( Слайд 16)

Спробуймо з’ясувати це, дослідивши динаміку подій у творі.

  1. Дослідження динаміки подій у творі.
    • Що сталося в селі Спасівка?
    • Як у цю мить поводився Павлусь?
    • Що ми знаємо про стосунки брата з сестрою?
    • Що з ними сталося, коли прийшли татари?
    • Про що думав хлопчик, коли отямився після поранення? Зачитайте.
    • Чому він утік від козаків? Які риси характеру стали в пригоді при його небезпечній мандрівці?
    • Що йому допомогло вижити?
    • Хто полонив хлопця?
    • Кому потурнак продав Павлуся?
    • Хто купив Павлуся пізніше?
    • З ким зустрівся хлопчик у неволі?
    • Яка кара чекала на Павлуся і за що?
    • Що врятувало?
    • Як він опинився у Девлет-гірея?
    • Чи погодився прийняти чужу віру?
    • Що вчинив Павлусь аби врятувати сестру?
    • Кого ще врятував від неволі Павлусь? Як це його характеризує?
    • Які пригоди пережив хлопчина у пошуках сестри?
    • Чи можна вважати вчинки Павлуся героїчними?

Вчитель.  Чи хотіли б ви щось запитати у Павлуся? Виконати цю роль погодився…, який готовий дати відповіді на всі ваші питання.( Слайд 17)

4.Рольова-гра Запитайте у Павлуся

Можливі запитання учнів:

  • Чи не страшно було тобі, коли вирішив їхати на пошуки своєї сестри?
  • Якими ти вважав татар спочатку, чи змінив думку про них після того, як звільнив сестру?
  • Як ти ставишся до Карого?
  • Чому ти разом із сестрою вирішив повернутися додому, адже вам було так добре у Девлет – гірея?
  • Що б ти хотів би побажати сучасним дітям?

Вчитель. Після всього хочеться запитати вас: “Павлусь – романтичний герой?” (Слайд 18)

Дайте відповідь у формі сенкану. Всім, хто забув схему складання сенкану, – увага на екран!

                                       (Слайд 19)

Можливий варіант відповіді.

Павлусь.

Сміливий, сильний.

Втрачає, шукає, знаходить, визволяє.

Козак-герой.

Вчитель. А це завдання для творчих.

Якби Павлусь був деревом, то яким? Кольором, то яким? Квіткою, то якою?

5.Робота в парах (Слайд 20).

Вчитель. Підготуйте і поставте питання своїм однокласникам, мабуть, вони виникли і до них.

6.Робота з  репродукцією картини А.Монастирського У погоні за татарином.

Вчитель. Доба козаччини широко представлена і в літературі і в образотворчому мистецтві. Розгляньте репродукцію картини  “ У погоні за татарином”. Який момент повісті вона ілюструє? Прочитайте. До якого з епізодів намалювали б ілюстрацію ви? Опишіть її. (Слайд 21).

7.Гра Я – режисер

Вчитель. А зараз заплющіть очі і уявіть, що вас запросили на посаду звукорежисера. (Слайд 22). Уявили? Вам запропонували дібрати музичний супровід до фільму за повістю Чайковського. Якою б була музика?

(Відповіді учнів)

А може такою? Звучить “Гей ви, козаченьки.( Слайд 23)

VІ. Оцінювання навчальної діяльності.

Вчитель. Наш урок добігає кінця. Що можете сказати? Чого навчились, чим збагатились?

Продовжте речення:

  • Сьогодні на уроці я навчився…
  • Я зрозумів…
  • Я дізнався…
  • Мені було цікаво…
  • Я хотів би ще дізнатись….

Вчитель. Чи досягли ми поставлених цілей?

Що ви сказали б тому однокласнику, який не прочитав повісті?

(Відповіді учнів.)

Вчитель. І повернемось до епіграфа. Чи розкриває він тему нашого уроку? Прокоментуйте.

 Ви добре працювали, були активними, то ж я хочу оцінити вашу працю. (Оцінювання.)

А вам пропоную оцінити свою діяльність на уроці не балами, а словами. Похваліть себе. За що? Хтось активно працював, хтось був уважним, хтось намагався ним бути, хтось правильно відповідав, хтось щось важливе зрозумів… Випишіть собі похвальні листи і озвучте їх. (Листи на партах.)

Наостанок хочу сказати таке:

– Сьогодні ми відкрили для себе творчість Чайковського, пройшлися окремими сторінками козацької слави, сягнули ще раз в добу козаччини. Мабуть, дехто з вас теж назвав би свого пращура козаком. Кожен свідомий українець називає себе нащадком і спадкоємцем козаків. Але не кожен зміг би ним стати.

Тож бажаю вам не осоромити свій рід і бути гідним нащадком козацької слави.      Візьміть  у життя мої невеличкі, але мудрі, як на мене, поради, які допоможуть жити у цьому складному світі і стати справжніми лицарями-козаками.

(Звучить мелодія)

-Якщо ви досягнете успіху, то у вас може з’явитись багато фальшивих друзів і справжніх ворогів. І все ж досягайте успіху!

– Якщо  ви чесні і відверті, то люди будуть обманювати вас. І все ж будьте чесними і відвертими!

– Те, що ви будували роками,  може бути зруйноване в одну мить. І все ж будуйте!

– Люди потребують допомоги, але вони згодом дорікатимуть вам за неї. І все ж допомагайте людям!

– Якщо ви досягнули безмежного щастя, вам будуть заздрити. І все ж будьте щасливими!

– Добро, яке ви зробили сьогодні, люди забудуть завтра. І все ж творіть добро!

– Діліться з людьми кращим, що у вас є, і хоч цього ніколи не буде достатньо, все ж діліться найкращим!

Ще раз спасибі за урок і успіхів вам!

VІІ.  Домашнє завдання.

Вчитель. Виберіть собі домашнє завдання до душі.(На дошці)

Обов’язкове. Дати письмову відповідь “Чи потрібні сучасному читачеві книжки про козацтво?”

На вибір.

  1. Проект у майбутнє. Твір-асоціація “Лист Павлуся у ХХІ століття”.
  2. Намалювати ілюстрацію до твору.

                                                 ( Слайд 24)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

12 коментарів

  1. урааа
    ураааааурааа
    ураааааурааа

    ураааураааа
    ураваураааа
    урааачайник кастрюля летает под полом☠️☠️☠️
    ☠️угабуга

  2. Прекрасний урок! Сучасний, відповідає віковим особливостям дітей! Обов’язково використаю у своїй практиці

  3. Чудові завдання,прекрасний урок. Шкода, що таких змістовних уроків не так вже й багато. Адже коли ти лише починаєш працювати, саме такі конспекти уроків можуть прийти на допомогу. Вони дають вчителеві поштовх до використання нових методів, нових завдань, надихають на творчу працю. Зичу успіхів автору уроку!

  4. Ваш урок, Наталіє Дмитрівно, надихнув мене на кілька незвичайних форм роботи, які ще можна було б застосувати на уроці такого типу. А це буває далеко не часто. Таких уроків, як ваш,- творчих, натхненних, дуже бракує в мережі Інтернет.

  5. Вчителька забезпечила емоційну готовність до уроку.Найбільше мені сподобались такі форми роботи на уроці як “диктант-деталь”,”пастки літературного аналізу”,рольова гра “Запитайте у Павлуся”.Урок спланований поетапно та грамотно.Дякую

  6. Гарно продуманий та організований урок. Структура , види та форми роботи відповідають темі та меті уроку. Це дійсно сучасний урок, який спонукає учнів до творчої діяльності. Шкода, що немає презнтації.

    1. Па пооолбжлдщьбл ьлььдлпдлплалаллалалалалурааа
      ураааааурааа
      ураааааурааа

      ураааураааа
      ураваураааа
      урааачайник кастрюля летает под полом☠️☠️☠️☠️

  7. Наталіє Дмитрівно! Структура Вашого уроку відповідає всім вимогам щодо сучасного уроку. Урок побудовано чітко,виважено ,методично правильно, а також Ви використали різноманітні методи й прийоми роботи. Дякую за Ваш креативний та творчий конспект уроку і бажаю творчості Вам та натхнення.

  8. Урок неординарний, чудово спланований та грамотно втілений в життя. Постійна зміна форм роботи з дітьми забезпечує його динамічність та інтенсивність. Досягненню мети служить і домашнє завдання на випередження, в результативності якого вчитель переконалася з допомогою методу“Вірю – не вірю”. Робота з підручником, словникова робота вчить дітей працювати з текстом, досліджувати та аналізувати твір. Дуже сподобався етап “Оцінювання навчальної діяльності”, який на даному уроці звівся не тільки до оцінки роботи учнів вчителем, а й до самооцінки ( похвальні листи та їх озвучення). Я впевнена, що побажання на формування загальнолюдських цінностей, висловлені вчителем, знайдуть відгук в дитячих душах і будуть створювати ситуацію успіху ще не на одному уроці.

  9. Структура уроку засвоєння нових знань і формування умінь і навичок відповідає змісту навчального матеріалу, цілям і завданням, логіці навчально-пізнавального процесу. Урок присвячено до Дня української писемності та мови. На такому конспекті добре вчитись розробляти свої: чіткість, доступність, логічність та змістовність; різноманітні методи й прийоми. Весь хід уроку свідчить про бажання учителя через образ письменника А. Чайковського та його творчість виховувати любов до мови і почуття національної гідності. Конспект уроку дуже сподобався, але саме змістовність викликає питання стосовно можливості втілити його у життя за один урок ( 24 слайди і тільки у блоці “Дослідження динаміки подій у творі” – 20 запитань). Можливо учні одного рівня і це тільки свідчить про динамічність уроку. Щиро дякую за Ваш конспект уроку і бажаю нових досягнень й успіхів. З повагою.

  10. Вчитель методично правильно спланувала роботу на уроці, обрала інтерактивні методи та форми роботи :спостерігається робота в парах, в малих групах, метод “Незакінчене речення” дозволяє грамотно продовжити думку, стимулює до плідної роботи вправа” Вірю – не вірю”, особливу увагу звернула на диктант-деталь та “Пастки літературного аналізу”.

  11. Учителем уміло проводиться мотивація навчальної діяльності учнів на всіх етапах уроку, що сприяє активізації інтересу до вивченої теми. Особливо сподобалися такі види роботи: диктант-деталь, “Пастки літературного аналізу”, рольова гра “ Я – режисер”.Правда, хотілося б побачити презентацію. Дякую!