mail@urok-ua.com

Конспект уроку з біології у 8 класі “Скелет людини”

Автор: Вчитель біології та хімії Зінькова Наталя Валентинівна

Зінькова Наталя ВалентинівнаВивчити будову скелету людини, його відділів, зв’язок особливостей будови скелету з виконуваними функціями. Порівняти скелет людини та інших ссавців. Піклуватися про своє здоров`я.


 

Тема. Огляд будови скелету.

Мета. Вивчити будову скелету людини, його відділів, зв’язок особливостей будови скелету з виконуваними функціями. Порівняти скелет людини та інших ссавців. Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки. Виховувати почуття відповідальності за своє здоров’я, про необхідність слідкувати за своєю поставою.

Обладнання. Таблиці «Скелет людини», «Скелет ссавців», модель черепа, презентація, репродукції картин художників, запис музики.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

Доброго дня, діти! Я дуже рада вас бачити. Сподіваюсь, що ви готові до активної роботи на уроці. Я бажаю, щоб все у вас зараз лагодилось. На партах у вас «Картки настрою». Говорять, що передумова успіху – це добрий, хороший настрій, з яким ви прийшли на урок. Дуже добре, що настрій у вас робочий, життєрадісний! Розпочинаємо урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Експрес-опитування.
  • Що таке опорно-рухова система?( Опорно-рухова система – це комплекс кісток, хрящів, суглобів, зв’язок і м’язів, який забезпечує опору тіла і пересування в просторі, а також рух окремих частин тіла відносно один одного.

Пасивна частина – скелет, активна – м’язи.)

  • Функції опорно-рухової системи.( Функції опорно-рухової системи – це:
  1. Опорна(скелет)
  2. Рухова(м’язи)
  3. Кровотворна(червоний кістковий мозок)
  4. Захисна(череп захищає мозок, грудна клітка-серце, легені, великі судини, м’язи живота-внутрішні органи)
  • Види кісток ( дослід про трубчасту кістку).( Цей дослід доводить, що трубчаста кістка міцніша за плоску, будова кістки цілком відповідає принципу будівельної механіки-за найменшої витрати матеріалу і значної легкості забезпечити максимальну міцність споруди. Одна з умов розвитку кісток є робота. Якщо відсутні навантаження, то кістка атрофується.)
  • Завдяки чому кістка росте?( Кістки ростуть у товщину завдяки окістю, а в довжину – за рахунок гіалінового хряща, який вкриває суглобові поверхні кісток.)
  • Хімічний склад кістки( пояснити дослід декальцинованої та спаленої кістки).( Жива кістка містить органічні та неорганічні речовини. Органічних речовин у ній 30 %, це колаген, полісахариди, жири, а нерганічних-60 %, це кальцій, фосфор, магній, мікроелементи. Коли ми тримали кістку у 3% хлоридній кислоті, то вона стала м’якою, гнучкою, тому що кислота розчинила солі у кістці і вона такою стала, як гумова. А коли ми прожарили кістку на вогні, вона стала крихкою. Цей дослід доводить, що органічні речовини надають кісткам пружності, а неорганічні-міцності.)
  1. Розділити кістки по групах.
  2. «Третій-зайвий»:

а) гіаліновий хрящ, еластичний хрящ, кістковий;

б) діафіз, міокард, епіфіз;

в) червоний кістковий мозок, білий мозок, жовтий кістковий мозок;

г) хондроцити, остеосити, остеон.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

«Рух – це життя»,- стверджував Вольтер. Дійсно, людина пристосована, а можливо і приречена природою до руху. Люди не можуть не рухатися і починають це робити свідомо вже на 4 місяці після народження – тягнуться, хапають різні предмети, повертаються.

??? Завдяки чому ми переміщуємося у просторі, бігаємо, крокуємо, стрибаємо, плаваємо; здійснюємо кожного дня тисячі різних рухів?

Якби не було скелету, то ми були б схожі на якусь міфічну, безформенну істоту, яка нагадувала б медузу на суходолі.

??? Скільки ж у людини кісток?

Чому вчені не можуть досі визначитись?

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Називається тема і мета уроку.

Вчитель. У нас на уроці сьогодні присутня учениця 11 класу Карина Скакальська, яка виконуватиме роль лікарки, вона буде нам допомагати.

Цей витвір природи пройшов довгий еволюційний шлях. Спочатку був зовнішнім кальцинованим чи хітиновим. Потім він став більш надійним, дозволивши організму вільно переміщуватися і підтримувати тіло у просторі. Звичайно, це скелет.

Скелет поділяється на дві частини: осьовий і додатковий. Сьогодні ми будемо працювати в групах. А також відвідаємо наш «анатомічний музей» та художню галерею.

І група вивчає осьовий скелет.

ІІ група – додатковий скелет.

ІІІ група порівнює скелет людини з скелетом інших ссавців.

І група працює з підручниками, додатковою літературою, анатомічними атласами, таблицями, моделями, вивчаючи осьовий скелет людини.

Питання для І групи:

  • Покажіть рухи голови, які свідчать про функції атланту та епістрофея. (Голова піднімається і опускається-атлант, поворот голови вправо і вліво-зубоподібний відросток епістрофея)
  • Що ще, крім мозку захищає череп? (Органи нюху, очі, внутрішнє та середнє вухо)
  • Чи всі кістки черепа нерухомі?(Ні, нижня щелепа рухається)
  • Яка ще функція ребер?(Ребра та міжреберні м’язи сприяють диханню)

Лікар. Як ви гадаєте, чому у дітей дуже часто спостерігається викривлення хребта, а у старих людей переважають переломи кісток ?

(У дітей у кістках більше органічних речовин, тому вони більш пластичні, гнучкі і швидше деформуються та викривлюються. А у людей похилого віку більше неорганічних речовин, тому кістки вже крихкі і швидше ламаються, ніж гнуться.)

Правильно, дуже дякую за відповідь.

Що таке сколіоз? Це хвороба нашого часу, коли у дітей спостерігається бокові викривлення хребта. У нашій школі це також не виключення.

У 2013 році 7 учням був поставлений діагноз «сколіоз»(6%)

У 2014 році 9 учням був поставлений діагноз «сколіоз»(7,6%)

У 2015 році 11 учням був поставлений діагноз «сколіоз»(8,9%)

У 2016 році 14 учням був поставлений діагноз «сколіоз»(11,3%)

Як ми бачимо відсоток «сколіозу» зростає. Це дуже недобре, бо це викривлення призводить до багатьох проблем. Які це проблеми і як зі сколіозом боротися ми поговоримо пізніше.

Вчитель. Кістки та скелет завжди вабив своєю таємничістю та забороною спостерігати за ними. Але вчені та люди мистецтва на це не зважали. Відвідаємо нашу галерею. Екскурсоводами у ній будуть марина та Даша. Ще Леонардо да Вінчі мріяв створити «Робота-лицаря», малював ескізи, креслення.

Джеймс Енсор— бельгійський художник, графік и живописець ХІХ ст. З 15 років залишив школу і брав уроки малювання. Потім навчався в Академії мистецтв в Брюсселі. Художник піддався впливові імпрессіонізму. Талановитий одиночка запам’ятався своїми ексцентричними образами (черепи, скелети, автопортрети). Його картини-«ХІХ на ХХ», «Черепи, які ділять оселедця».

Поль Сеза́нн (фр. Paul Cézanne; 1839—1906) — французький художник-живописець, яскравий представник постімпресіонізму. Художня спадщина Сезанна складає більше 800 робіт маслом, не рахуючи акварелей та інших творів. Сезанну, очевидно, були властиві багато страхів і фобій, і його нестійкий характер знайшов собі притулок і порятунок у праці живописця

Вчитель. Ми прослухали лікаря, а також неодноразово говорили про це на уроках основ здоров’я і знаємо, що сколіоз небезпечне захворювання, але з ним можливо боротися. Зараз від кожної групи піде один учень у наш «супермаркет» і вибере ті продукти, які зміцнюють наші кістки та увесь організм. Ось вам кошики, повертайтеся швидше!

ІІ група працює з підручниками, додатковою літературою, анатомічними атласами, таблицями, моделями, вивчаючи додатковий скелет людини.

Питання для ІІ групи:

  • Чи однаковий тазовий пояс у чоловіків та жінок?( у жінок тазовий пояс ширший від чоловічого)
  • Яка чашечка є в організмі людини?(Колінна чашечка на колінному суглобі)

Лікар. Давйте знову повернемось до трубчастих кісток, з яких складаються вільні кінцівки. Найбільша кістка – стегнова, якщо брати відсоткове число, то вона займає 27,5% від зросту людини.

Голівка стегнової кістки не ламається в місці входу в суглоб під вагою тіла, завдяки точному розташуванню мініатюрних кісточок в геометричній структурі.

Навіть пружність дуба не зрівняється з пружністю людських кісток, вона навіть перевершує міцність граніту в 2,5 рази.

Стегнова кістка є опорною і володіє цікавою здатністю – вона може рости, і розширяться, при наборі людиною зайвої ваги. Саме це і дозволяє уникнути викривлення.

З яких частин складається трубчаста кістка? Намалюйте її будь ласка.

(учень малює трубчасту кістку)

Що міститься між пластинками епіфізу? Правильно, червоний кістковий мозок. А де ми вже зустрічали цей термін?

(У червоному кістковому мозку утворюються формені елементи крові)

В середньому кістковий мозок важить 2 кілограми 600 грам, при цьому за 70 років він виробляє близько однієї тони лейкоцитів і 650 кілограм еритроцитів.

Вчитель. А зараз трохи відпочинемо. «Skull With Burning Cigarette, 1885» – картина Вінсента ван Гога (1853 — 1890) — нідерландського художника, постімпресіоніста. Зараз полотна Ван Гога є одними з найдорожчих творів сучасного мистецтва і прикрашають собою найзнаменитіші музеї світу. («Скелет из горящей сигареты»).

Пляска смерті — рід алегоричної драми або процесії, в якій головним героєм являлась смерть і часто зображувалась в картинах, гравюрах і скульптурних творах у Західній Європі. В основі її змісту лежали ідеї про нікчемність людського життя. Михаель Вольгемут — німецький живописець, представник  нюрнбергської школи живопису, автор картини «Пляска смерті» (1493 )

Каміль Сен-Са́нс — французький композитор, органіст, піаніст, критик і педагог. Відомий багатьма музичними творами, одним з яких є «Пляска смерті» (1874).( Звучить музика)

ІІІ група вивчає відмінності у скелетах людини та інших ссавців за допомогою інтернету та друкованих видань.

Порівнявши скелет людини та інших ссавців, ми дійшли висновку, що вони ідентичні. Адже людина(вид Homo sapiens) належить до класу Ссавці, царства Тварини. Мають однакові відділи: череп, хребет, пояси кінцівок та вільні кінцівки. Кістки мають однаковий хімічний склад. Але скелет має ряд особливостей, які відрізняють людський скелет від інших ссавців. Це:

  1. Кістки черепа легші і гладенькі.
  2. Добре розвинений мозковий відділ, а лицьовий вкорочений.
  3. Є виступ підборіддя.
  4. Хребет має S-подібні вигини: шийний і поперековий лордози, грудний і крижовий кіфози.
  5. Грудна клітка має більшу ширину, ніж глибину.
  6. Лопатки більше зсунуті на спину.
  7. Верхні кінцівки коротші.
  8. Великий палець протистоїть чотирьом іншим.
  9. Тазовий пояс має форму чаші.
  10. Масивніші нижні кінцівки.
  11. Стопа має склепіння.

Питання до ІІІ групи:

  • Чому сприяє таке розміщення лопаток?(Коли лопатки зсунуті на спину, це дозволяє переднім кінцівкам бути рухливішими)
  • Що дало людині протистояння великого пальця? (Рука стала рухливішою, предмети стало можливим обхопити всією долонею)
  • Чому людський скелет має такі відмінності? (Завдяки прямоходінню, праці та свідомості)

Фізкультхвилинка: (якщо згодні-потягуємось, якщо ні-встаємо і витягуємо руки вгору)

  1. Кістки черепа з’єднані між собою нерухомо.+
  2. Хребет людини в нормі має чотири вигини.+
  3. Атлант-це третій шийний хребець.-
  4. Гомілка складається з однієї кістки.-
  5. До плоских кісток належить лопатка.+
  6. Пояс верхніх кінцівок складається з лопаток та ключиць.+
  7. У людини хребет має 28 хребців.-
  8. Шийний відділ складається з 7 хребців.+
  9. Стопа має склепіння.+
  10. У людини більш розвинений лицьовий відділ.-

Лікар. Скільки ж у нас кісток? Цілителі Тібету називали число 360. Давньоіндійский хірург Сунугута вважав, що їх 300-306. В одному із апокрифів XI ст. стверджується, що їх 295. Вікінги ж нараховували 219.

Сучасні підручники анатомії не вказують точну кількість кісток у людини. Говориться, що їх близько 200, точніше, 208-210. Чому ж вчені до цього часу не можуть визначитися? Справа в тому. що із-за індивідуальних особливостей у людей бувають додаткові або, навпаки, відсутні деякі  (частіше маленькі) кісточки або кілька кісток зростаються в єдине ціле.

Олександр Циарас є всесвітньо відомим технологом, художником, журналістом. Циарас розробив програмне забезпечення, що дозволяє отримувати максимально достовірні художньо оформлені зображення людського тіла. Його проект називають «Леонардо да Вінчі цифрової епохи».

V. Повторення та узагальнення вивченого.

  1. Вправа «Одягни скелет».
  2. Під час археологічних розкопок ви знайшли скелет людини. Як визначити, кому він належить-чоловікові чи жінці? ( Скелети відрізняються пропорціями, у жінок таз ширший, вужча грудна клітка, слабше виражені надбрівні дуги. У чоловіків кістки кінцівок довші та міцніші. У чоловіків, як і в жінок по 24 ребра.)

??? 3. Проблемне питання208-210 кісток. Справа в тому. що із-за індивідуальних особливостей у людей бувають додаткові або, навпаки, відсутні деякі  (частіше маленькі) кісточки або кілька кісток зростаються в єдине ціле.

  1. Рефлексія.
  2. Самооцінювання.

VІ.  Домашнє завдання: вивчити п.29, 30.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Етап рефлексії на уроці досить важливий, адже якщо власні переживання можуть завадити сприйняттю навіть найцікавішого викладу матеріалу. Неординарний етап закріплення матеріалу у поєднанні з фізкультхвилинкою

  2. Розробка дуже сподобалась, тому що вчитель почав урок з хорошого настрою і дітей на на нього налаштував. В актуалізації опорних знань використовувалось експрес-опитування та цікава робота з кістками. При вивчені нового матеріалу діти працювали в групах, а це їх дуже згуртовувало. Гарна практика використання фізкультхвилинки, але непросто робити вправи, а якщо згодні-потягуються, якщо ні-встають і витягують руки вгору. Дякую за розробку.