Конспект уроку з біології в 9 класі
Будова, склад і властивості кісток
Автор: учитель біології та трудового навчання Богомолова Юлія Анатоліївна
Урок-казка
Тема уроку: Будова, склад і властивості кісток.
Мета уроку:
– продовжити формувати знання учнів про основні функції і особливості опорно-рухового апарату.
Завдання уроку :
- освітні: сформувати знання про склад і функції опорно – рухової системи; сформувати у учнів знання про особливості хімічного складу, будову і властивості кісток, функції опорно-рухової системи.
- розвивальні: розвивати уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; розвивати логічне мислення (встановлювати причинно- наслідкові зв’язки, підтверджуючи на цьому матеріалі залежність властивостей об’єкту від його складу і будови);
виховні: виховувати почуття відповідальності за збереження свого здоров’я, формувати уявлення учнів про необхідність стежити за своєю осанкою і харчуванням.
Обладнання: комп’ютер, презентація, плакати “Скелет людини”, “Будова кістки”; мікроскоп, готовий мікропрепарат
Хід уроку
Організаційний момент
Вчитель: Про існування кісток в нашому тілі знає кожен.
Схрещені кістки і череп – знак, що відлякує надмірно допитливих,- використовували пірати. У художній літературі також можна знайти опис черепів і скелетів. Найчастіше вони вносять в оповідання атмосферу таємничості. Діє скелет і в казках. Старослов’янське слово «кощь» («кошть») означає «сухий». Від нього походить слово «кістка» і назва персонажа російських казок – Кощій Безсмертний. Таке ім’я йому відведено невипадково – кістки надовго «переживають» людину і часом зберігаються в землі тисячоліттями, майже не змінюючись.
(Під час розповіді вчителя звучить мелодія з кінофільму «Пірати Карибського моря»)
Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож в казкове царство кісток.
«У деякому царстві, в опорно-руховій країні жили – були кістки. Царство кісток було дуже велике, в ньому було більше ніж 220 кісток. Кістки жили дружно, захищали життєво важливі органи, надавали опору тілу.
А ось і самі кісточки. (виходять три учениці – «кісточки» )
(матеріал «Будова кісток» дівчатка вивчають самостійно і розбирають його з учителем).
1 учениця – кісточка (бажано, щоб хлопці продумали костюм для кісточки).
Я – кістка, зверху я покрита окістям – це тонкий шар щільної сполучної тканини, що зрослися з кісткою. В окісті проходять судини і нерви. Вони беруть участь у харчуванні кістки і утворенні нової кісткової тканини. Кістки можуть рости в довжину і товщину. У довжину вони ростуть за рахунок поділу клітин хряща, розташованих на її кінцях. На кінцях кістки є потовщення – це епіфізи. Моя кісткова тканина складається з клітин і міжклітинної речовини. Клітини, що утворюють кісткову тканину, мають відростки, за допомогою яких вони міцно-міцно з’єднуються один з одним. Глибше, за окістям, лежить щільна речовина, а під нею — губчаста речовина.
2 учениця – кісточка: Всі довгі кістки (стегнова, плечова та ін.) мають у своїй середній частині порожнину; тому їх можна порівняти з трубками. Міцна (компактна) речовина особливо добре розвинена в тих кістках і їх частинах, які виконують функції опору і руху. Наприклад, з компактної речовини побудовано тіло довгих трубчастих кісток. Кісткові пластинки мають циліндричну форму і наче вставлені одна в одну. Така трубчаста будова компактної речовини надає кісткам більшу міцність і легкість.
3 учениця – кісточка: Губчаста речовина утворена безліччю кісткових пластинок, які розташовуються за напрямками максимального навантаження. Між пластинками розташовується червоний кістковий мозок, який є органом кровотворення – в ньому утворюються клітини крові. Порожнини довгих трубчастих кісток дорослих людей заповнені жовтим кістковим мозком, в якому містяться жирові клітини. Протягом життя людини співвідношення щільної і губчастої речовини кістки змінюється.
Вчитель: Як ви думаєте, кісткова тканина – жива чи ні?
Можлива відповідь: Жива, бо кістка росте.
Вчитель:Якою повинна бути кісткова тканина, щоб вона могла виконувати опорну і захисну функції?
Можлива відповідь: Повинна бути твердою і еластичною (тобто міцною).
Вчитель: А від чого, на вашу думку, залежить міцність кісткової тканини?
Можлива відповідь:: Від її складу.
Вчитель: Давайте поговоримо про хімічний склад кістки. Тобто, саме про ті фактори, які і роблять кістку міцною.
(Виходять два учні, які розповідають про неорганічні і органічні речовини кісток).
1 учень: Речовини, що входять до складу кістки, можна розділити на дві групи: органічні та неорганічні. Основну масу сухої кістки складають неорганічні речовини. (65 – 70%) Це головним чином солі фосфору і кальцію. Неорганічні сполуки надають кістці твердість, а органічні – пружність і еластичність.
2 учень: Кісткові клітини складаються з органічних речовин (30-35% сухої маси кістки). Органічні речовини в складі кісткової тканини –це білки, жири, вуглеводи. Від органічних речовин залежить еластичність і пружність кістки, а від мінеральних – твердість. Поєднання цих речовин забезпечує високу міцність кістки.
Вчитель: Робимо висновок: органічні та мінеральні речовини роблять кістку міцною, твердою і пружною. Крім того, міцність кістки забезпечується її структурою, розташуванням кісткових перекладин губчастої речовини у відповідності з напрямком сил тиску і розтягуванням. Кістки в 30 разів твердіші цегли і в 2,5 рази твердіші граніту. Кістка міцніша дуба. По міцності її можна порівняти з чавуном і бронзою.
Подумайте, як експериментально можна перевірити наші припущення.
Можлива відповідь:: Потрібно спробувати видалити з кістки неорганічні сполуки і поспостерігати за властивостями кістки. Потім з іншої кістки потрібно видалити органічні речовини і звернути увагу на властивості кістки, позбавленої органічних речовин.
Вчитель: Яким же чином видалити з кістки неорганічні речовини? Адже ми відзначили, що ці речовини повинні бути нерозчинними у воді?
Можлива відповідь: Але вони можуть бути розчинними в кислоті.
Вчитель: Вірно. Група моїх помічників два дні тому провела дослід. Його суть, а також результати вони вам зараз представлять.
ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ЧАСТИНА УРОКУ
Учень: Два дні тому ми помістили курячу кістку в 10% розчин соляної кислоти. Саме курячу кістку, тому що вона дрібніша, ніж, наприклад, коров’яча, і на розчинення солей, що входять до її складу, буде потрібно менше і кислоти і часу. Кислоти впливають не тільки на неорганічні, а й на органічні сполуки, тому ми вибрали соляну кислоту, як кислоту більш м’якої дії, щоб її вплив на органічні речовини кісткової тканини був мінімальним. Отже, ми витягуємо кістку зі склянки з 10% розчином соляної кислоти, видаляємо залишки кислоти фільтрувальним папером і перевіряємо властивості кістки.
Вона може гнутися у всі сторони.
Вчитель: До якого ж висновку підводять нас результати експерименту?
Можлива відповідь: Органічні речовини надають кістці пружність і еластичність.
Вчитель: Тепер давайте вирішимо проблему, як видалити з кістки органічні речовини.
Можлива відповідь: Їх можна спалити.
Вчитель: Вірно, органіка прекрасно горить. Коли ми вивчали хімічний склад рослинного організму, то говорили, що залишки рослин (опале листя, сухі гілки, стебла та ін.) відмінно горять. На місці багаття завжди залишається попіл – це мінеральні солі (тобто неорганічні речовини), а всі органічні речовини згоряють. Зараз мої помічники спробують спалити курячу кістку на вогні до такої міри, щоб всі органічні речовини згоріли.
Учень: Ми закріплюємо кістку в затиску, запалюємо спиртівку і тримаємо кістку в найбільш гарячій ділянці полум’я. Про те, що горіння відбувається, можна судити по сильному різкому запаху. Нарешті, кістка обвуглилася. Обвуглювання – вірна ознака того, що органічні речовини згоріли.
Вчитель: Дослідіть властивості кістки.
Учень: Вона тверда, але тендітна. Кришиться в руках.
Таким чином, ми підтвердили своє припущення про те, що органічні речовини (білки) надають кісткам пружність, а неорганічні (нерозчинні солі кальцію і магнію) надають кісткам твердість. Поєднання твердості й еластичності надає кісткам міцність. Кістки витримують розтягнення майже так само, як чавун, а з опору на тиск, вони вдвічі перевершують граніт.
Вчитель: Необхідно ще знати пропорції органічних і неорганічних речовин. Тому що, якщо в кістках буде більше неорганічних речовин, то вони будуть твердими, але крихкими. А якщо буде надлишок органічних речовин, то кістки будуть занадто гнучкими. Природа, створюючи кістковий скелет, знайшла золоту середину (3: 1). Тому кістки людини досить міцні, щоб виконувати покладені на них функції.
Вчитель: А тепер, використовуючи знання, отримані на уроках біології та свій життєвий досвід, спробуйте відповісти на наступне питання: склад кісткової тканини людини постійний протягом усього його життя чи змінюється? І якщо змінюється, то яким чином?
Можлива відповідь: У дітей в кістках міститься більше органічних речовин. Їх кістки більш пружні і еластичні. З віком у кістках збільшується вміст солей. У старості кістки стають крихкими через те, що в них вміст неорганічних солей значно перевищує вміст еластичного компонента.
Вчитель: Вірно. Найбільш еластичні кістки мають немовлята. Але чому природа зробила так, що новонароджені діти, при всій своїй беззахисності, ще й кісточки мають самі гнучкі, нетверді?
Можлива відповідь:: Органи, які знаходяться під захистом скелета, ростуть іноді значно швидше, ніж сам скелет. Наприклад, головний мозок. Якби кістки черепа були еластичними, то головний мозок не мав би можливості рости.
Вчитель: Як ви думаєте, чому лікарі не рекомендують мамам занадто рано ставити на ноги немовлят?
Можлива відповідь: Кісточки у них занадто гнучкі, і під вагою тіла вони можуть деформуватися.
Вчитель: А що зробить кістки дітей більш міцними?
Можлива відповідь: Білки, мінеральні солі, вітаміни, які надійдуть в організм з їжею.
Вчитель: Вірно. Не випадково, мамам, які годують своїх дітей грудним молоком, лікарі радять вживати в їжу продукти багаті кальцієм, наприклад, сир. І дітям з 4-х місяців в раціон додають сир, молочно – кислі продукти.
Вчитель: Висновок про те, що склад кісток перебуває в тісній залежності від складу їжі, зробив ще великий російський анатом Лесгафт. У материнському молоці збалансовано вміст білків і мінеральних солей, вітамінів. Якщо цей баланс порушений, то кістки дітей стають м’якими, деформуються, ламаються. Всі ці ознаки відзначаються при захворюванні, яке називається рахіт. В його основі лежить недолік мінеральних солей в кістках. Солі не засвоюються через нестачу вітаміну D і сонячного світла.
Вчитель: Отже, для міцності скелета велике значення має співвідношення органічних і неорганічних речовин, що утворюють кісткову тканину. Але подумайте, чи можна стверджувати, що міцність кістки залежить тільки від її хімічного складу? Чи необхідно враховувати ще якісь чинники?
Можлива відповідь:: Не менше значення для забезпечення міцності кісток має будова кісткової тканини.
Вчитель: Все, про що ми зараз говорили, стосується молодих людей, у яких ще відбувається зростання організму. А у дорослих людей? Адже вони вже не ростуть. Значить, їх кісткова тканина вже мертва? А якщо станеться перелом?
Можлива відповідь:: Переломи у них зростаються.
Вчитель: Вірно. Зростання переломів також здійснює окістя. Крім того, кісткова тканина постійно руйнується спеціальними клітинами і утворюється знову. Цей процес відбувається протягом усього життя людини. За допомогою мічених атомів вчені встановили, що протягом року в людини двічі відбувається заміна речовини кістки.
Отже, кістка – складний живий орган, і для його життя необхідні певні умови харчування, руху. Якщо цих умов дотримуватися, то наші кістки будуть досить твердими, пружними і еластичними, тобто, досить міцними і зможуть виконувати покладені на них функції – опорну і захисну.
Вчитель: Ви згодні з таким висновком уроку?
А тепер я вам пропоную намалювати кістку і позначити на малюнку те, що вам запам’яталося сьогодні на уроці.
(Самостійна робота учнів).
На цьому наша казкова подорож закінчується. Давайте попрощаємося з нашими казковими кісточками, будемо берегти свої кісточки і піклуватися про свою опорно-рухову систему.
Я б цей урок назвала урок-дослідження. Цікавий і змістовний. Особливої цікавості додала казка про будову кісток, матеріал якої учні готували самі. Після певного викладу матеріалу вчитель робить висновки. Експерементальна частина уроку ще більше сприяє засвоєнню знань учнів. Дякую.