Конспект уроку з біології в 9 класі
Хвороби органів дихання та їх попередження
Автор: учитель біології та трудового навчання Богомолова Юлія Анатоліївна
Тема уроку: Хвороби органів дихання та їх попередження. Гігієна дихання.
Мета уроку: познайомити учнів з можливими захворюваннями і порушеннями роботи органів дихання, гігієнічними вимогами до повітряного середовища і правилами дихання.
Завдання:
Освітні:
- поглибити і закріпити раніше отримані знання про будову органів дихання та їх функції,
- познайомити з можливими захворюваннями і порушеннями роботи органів дихання, гігієнічними вимогами до повітряного середовища і правилами дихання.
Розвиваючі:
- сформувати гігієнічні правила дихання,
- активізувати навчально-пізнавальну діяльність, інтерес до предмета за рахунок використання нових технологій,
- розвивати навички роботи на комп’ютері, самостійно знаходити потрібну інформацію з інтернету.
Виховні:
- виховувати інтерес до пізнання власного організму,
- продовжити виховання негативного ставлення до шкідливих звичок.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, комп’ютерна презентація, ультразвуковий інгалятор, навчальний диск, індивідуальна маска, сніг, скляні посудини.
Хід уроку.
І. Організаційна частина
Учитель: Доброго дня! Наш урок присвячений здоров’ю людини, бо здоров’я – це не тільки здорове тіло, але й позитивний психологічний настрій. Тож посміхніться один одному, і почнемо урок.
Тема нашого уроку: Хвороби органів дихання та їх попередження. Гігієна дихання.
Чи є тут для вас нові слова або словосполучення? (Відповіді дітей)
Давайте спробуємо сформулювати мету нашого заняття (відповіді дітей)
Молодці!
Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з деякими можливими захворюваннями органів дихання, гігієнічними вимогами до повітряного середовища, правилами здорового дихання, зміцнення органів дихання.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Учитель: Але спочатку давайте повторимо раніше вивчений матеріал.
Троє учнів будуть працювати за картками ,
Двоє – відповідати на запитання тестів,
Один учень буде працювати на тренажері.
Останні учні усно відповідають на запитання:
– Що називають диханням?
– Що таке діафрагма?
– Чим регулюється процес дихання?
Молодці! Внесіть в свої картки контролю отримані бали за правильні відповіді.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Учитель: А тепер переходимо до теми уроку. Давайте ще раз сформулюємо мету нашого уроку.
- З якими знаннями ви хочете піти з уроку?
Зверніть увагу на таблицю, що знаходиться у вас на столах. Я підготувала для вас визначення, але самі поняття не внесла. Будь ласка, в ході уроку внесіть відсутні поняття у відповідні колонки.
Учитель: Збудники інфекцій постійно знаходяться в повітрі і потрапляють на слизові оболонки дихальних шляхів.
Повітряно-крапельний шлях поширення інфекцій вважається найшвидшим. (Перегляд таблиці: хвороби передаються повітряно -крапельним шляхом)
Однак, далеко не завжди людина захворює – цьому перешкоджають захисні сили організму. Буває й так, що симптоми захворювання виражені незначно і хворих не ізолюють від оточуючих, хвороба переноситься «на ногах». Вірусна інфекція починає дуже швидко поширюватися.
– Скажіть, а який вірус викликає тривогу всього світу? (Відповідь)
Учитель: Вірно. Ми вже трохи говорили про цей вірус, а сьогодні Таня приготувала нам презентацію про грип.
Учениця демонструє презентацію про грип.
Учитель: Важливо пам’ятати, попереджений – значить захищений. Якщо існує ймовірність захворіти і отримати ускладнення, потрібно не нехтувати елементарними правилами профілактики, про які нам трохи розповіла Таня. Під час хвороби та епідемії грипу потрібно користуватися масками індивідуального захисту. (Показати маску).
А ось японці користуються традиційним японським точковим масажем шиацу.
Давайте скористаємося однією з таких вправ.
Але є і ще інші способи профілактики ГРЗ, ГРВІ.
(Перегляд відеоролика, а потім демонстрація ультразвукового інгалятора)
Відкрийте, будь ласка, підручники на стор. 112. прочитайте текст.
Користуючись алгоритмом складання плану тексту, запишіть план. (Робота в парах)
Учитель: Скажіть, про які ще захворювання ви дізналися?
Можлива відповідь: туберкульоз, дифтерія, трахеїт, бронхіт, бронхіальна астма, пневмонія, плеврит.
Учитель: Що важливе для себе особисто ви винесли після прочитання матеріалу підручника?
Можлива відповідь: в лікуванні цих захворювань важлива рання діагностика. Тому флюорографічне обстеження кожен повинен проходити хоча б раз на рік.
(Слайд)
Учитель: Ви з наступного року будете проходити флюорографічне обстеження. Поставтеся, будь ласка, до цього серйозно.
(Слайд (знімки))
Учитель: Подивіться маленький ролик, що демонструє вплив куріння на розвиток ракової пухлини.
Учитель: А як же йдуть справи з курінням у нас в школі? Про це нам розповість Настя.
Учениця: дівчатка нашого класу провели соцопитування всіх наших школярів з 1 по 11 клас (слайд)
- Як бачите, результати сумні .
Учитель: Крім діагностики захворювань, важливо дотримуватися певних гігієнічних правил.
(Слайд і запис бесіди з сімейним лікарем)
Фізкультхвилинка.
Учитель: Кожна людина повинна якомога більше бувати на свіжому повітрі. Але чи завжди повітря корисне для здоров’я людини? Адже всі знають, що повітря в містах містить багато пилу, дуже забруднене вихлопами автомобілів, відходами промислових підприємств,
Практична робота.
Учитель: Зараз ви виконаєте практичну роботу «Визначення запиленості повітря в зимовий час» .
Для цього ми візьмемо три зразки снігу:
- – сніг, принесений з лісу;
- – сніг, взятий біля залізничної колії.
- – сніг, взятий з узбіччя дороги.
Діти працюютьпарами. Роблять висновки.
Учитель: Боротися з пилом-значить боротися зі збудниками хвороб.
Зміцнення здоров’я пов’язано з підвищенням ЖЄЛ. А що таке ЖЄЛ (Життє́ва є́мність леге́нь)?
Щоб відповісти на це питання, відкрийте підручники на стор.114, прочитайте текст.
Можлива відповідь: ЖЄЛ — максимальна кількість повітря, що видихається після найглибшого вдиху. ЖЄЛ – один з найважливіших показників, що дозволяє судити про рухливість легенів і грудної клітини. ЖЄЛ залежить від віку, статі, фізичної активності, розмірів тіла. Після 40 років ЖЄЛ зменшується тим більше, чим менше фізична активність людини. Як правило, у жінок ЖЄЛ на 20 – 25% менша, ніж у чоловіків.
Завдання для учнів:
Розрахуйте ЖЄЛ, яка повинна бути у вас. Покажіть дихальні вправи. Не забувайте про заповнення таблиці.
Діти відповідають на запитання, показують вправи.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Учитель: Давайте подивимося, як ви засвоїли тему уроку і чи добилися поставленої мети.
Учням роздаються різнорівневі завдання: кросворд, тести, завдання з множинним вибором відповідей.
Хто не отримав індивідуальне завдання, дають відповідь на запитання вчителя:
- Які чинники сприяють виникненню захворювань органів дихання? (Висока запиленість і погане провітрювання приміщень, порушення правил особистої гігієни, відсутність вакцинації та загартування, нераціональне харчування, розумове й фізичне перенапруження)
- Чому дуже часто виникають епідемії повітряно-крапельних інфекцій? (Це пояснюється такими особливостями повітряно-крапельних інфекцій, як легка заражуваність, швидке поширення, сильна генетична мінливість патогенів, яка ускладнює вироблення імунітету)
- Назвіть основні заходи профілактики захворювань органів дихання ( Проведення вакцинації. Карантин (уникнення контактів із хворими). Дотримання правил особистої гігієни. Регулярне диспансерне обстеження. Підвищення опору організму (загартування, збалансоване харчування тощо).
Учитель: Молодці! А тепер давайте перевіримо таблицю, занесемо отримані результати в лист самоконтролю і виставимо підсумкову оцінку.
V. Рефлексія.
– Як ви думаєте, ми досягли поставленої мети?
– З якими знаннями ви підете з уроку?
проблемне запитання до наступного уроку.
Учитель: Добре бути здоровим, вміти піклуватися про стан свого здоров’я, виконувати всі профілактичні приписи, але життя диктує свої правила …
Не так уже й рідко можна побачити таку картину: де-небудь біля зупинки чи під’їзду лежить людина. Ніхто до неї не підходить. «Нап’ються …, а потім валяються» , – так думає більшість людей у нашому суспільстві.
Але варто підійти до цієї людини, нахилитися і помацати пульс, і ви відразу зумієте відрізнити гостру серцеву недостатність від сп’яніння.
Дихання переривчасте, хрипке, а то і зовсім відсутнє, губи білі або сині, пульс відсутній -це ознаки клінічної смерті.
Людину потрібно терміново рятувати.
Хочете дізнатися як? – дізнаємося про це на наступному уроці.
А сьогоднішній урок закінчено.
VІ. Домашнє завдання:
Опрацювати параграф 27, поповнити «скарбничку знань», (один учень, за бажанням, готує презентацію про туберкульоз). Всі молодці!
ДО ПОБАЧЕННЯ
Дуже змістовий урок. Складений методично вірно. Всі етапи уроку кикористані. Вчитель знайомить учнів із захворюваннями і порушеннями роботи органів дихання, гігієнічними вимогами до повітряного середовища і правилами дихання використовуючи при цьому і електронну презентацію зроблену учнями, і практичну роботу для закріплення знань, а також важливо на уроках використовувати фізкультхвилинку для фідпочинку. Дякую.