Конспект уроку з фізики: Сила тяжіння.
Автор: вчитель фізики Безклубюк Світлана Борисівна
Чому діти не хочуть вчитися? Чому більшість з учнів не намагається здобувати нові знання? Ці питання постійно в моїй голові і відповіді на них я шукаю під час своїх уроків. Створюючи свій урок «Сила тяжіння» я хотіла не лише познайомити учнів з однією із сил, а й змусити їх вивчити за 45 хвилин хоча б основні поняття, тому що не для кого не секрет, що іноді діти навіть не заглядають у підручник, виконуючи домашні завдання. Використовуючи різні методики на уроці мої учні відчували свою значущість, в них не було часу мислити про щось інше, крім фізики. Мій урок – це робочий повсякденний урок, але після його закінчення я зрозуміла, що досягла своєї мети: учні не лише вивчили поняття та формулу сили тяжіння, а й із захопленням розповідали про необхідність сили тяжіння в нашому житті, розв’язували задачі, нехай навіть найпростіші, із застосуванням однієї формули, але вони її запам’ятали! Шановні колеги, я буду вдячна вам за коментарі і маю надію, що комусь із вас знадобиться мій матеріал. Дякую за увагу.
Урок № 35
Тема:Сила тяжіння
Мета: ввести поняття сили тяжіння, експериментально виявивши залежність сили тяжіння від маси тіла ; навчити розв’язувати задачі на знаходження сили тяжіння; повторити поняття густини тіла та її формулу знаходження;
розвивати творчі здібності та логічне мислення учнів; показати учням практичну значущість набутих знань;
виховувати культуру оформлення задач.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: відео “Сила тяжіння”, “Що буде , якщо зникне гравітація ”,
терези ,важки, дерев’яні бруски , динамометри , тягарці , картки із завданнями.
Хід уроку
І Організаційний момент
Вітання
ІІ Перевірка домашнього завдання
Опитування учнів методом «Пінг-понг». (до дошки виходять двоє учнів і по черзі ставлять один одному запитання)
- З якою силою ми познайомились на минулому уроці?
- Від чого залежить сила пружності?
- Сформулюйте закон Гука.
- Які види деформації ви знаєте? Продемонструйте.
- Який висновок ви зробили під час проведення лабораторної роботи?
ІІІ Актуалізація опорних знань
Бесіда: Про яку фізичну величину йдеться у тексті: «Щоб схарактеризувати речовину, необхідно користуватися поняттями об’єму та маси тіла». (густина речовини). Як обчислюють густину речовини?
IV Повідомлення теми і мети уроку
Ми з вами знаємо, що будь-яку взаємодію між тілами можливо пояснити за допомогою трьох сил: сила пружності, сила тяжіння, сила тертя. Із силою пружності ви познайомились на минулих уроках, а сьогодні ви навчитесь розв’язувати задачі та пояснювати й аналізувати фізичні явища за допомогою отриманих знань про силу тяжіння.
Запис у робочий зошит: дата уроку, класна робота, тема уроку: Сила тяжіння.
V Мотивація навчальної діяльності
Із силою тяжіння ви зустрічались на уроках природознавства і знаєте, що завдяки цій силі ми не відлітаємо у космос. А чи мають силу тяжіння інші небесні тіла? На це питання ви дістанете відповідь протягом нашого уроку, уважно мене слухаючи.
VІ Вивчення нового матеріалу
Демонстрація відео «Сила тяжіння»
Опитування учнів методом «Фізичний футбол». (учитель запитує першого учня, а далі учень, який відповідає, вибирає наступного, тобто умовно «дає пас» у «фізичному футболі»)
- Що нового ви дізнались з відео?
- Хто відкрив та сформулював закон Всесвітнього тяжіння?
- Від чого залежить сила тяжіння?
Експериментальне визначення зележності сили тяжіння від маси тіла:
Підвішуємо на динамометр по черзі гирі масою по 100г і заповнюємо табличку:
Покази динамометра | Маса гирь |
100г | |
200г | |
300г | |
400г |
Бесіда:
- Який висновок можна зробити з даного експерименту? (сила тяжіння залежить від маси тіла, тобто сила тяжіння прямо пропорційна масі тіла)
- Якщо в нас виникла прямо пропорційність, то запишемо формулу для обчислення сили тяжіння: F=mg.
- Як з даної формули розрахувати g?
- За допомогою нашої створеної таблиці знайдемо значення невідомої сталої g. (1/0,1=10; 2/0,2=10; 3/0,3=10; 4/0,4=10)
- Який висновок можна зробити з наших обчислень?
- Отже, g=10Н/кг – це коефіцієнт пропорційності між силою тяжіння і масою тіла.
Під час знайомства із силою пружності на минулих уроках ви за показами динамометра знаходили значення цієї сили. Сьогодні ми також за допомогою динамометра виводили формулу сили тяжіння. Отже, метод був однаковий.
Чому?
Сила – векторна величина, яка крім числового значення має ще й напрям. Силу пружності, що діє на тіло з боку опори, часто називають силою нормальної реакції опори і позначають N. Напрям сили пружності напрямлений так, щоб зменшити величину деформації тіла. В даному випадку, вгору. А сила тяжіння, прикладена до центра тіла, завжди напрямлена вниз. Тому вони компенсують одна одну. Тому й метод їх вимірювання однаковий.
- А чи існує сила тяжіння на інших небесних тілах?
Сила тяжіння на різних небесних тілах неоднакова. Це доведено не тільки теоретичними розрахунками, а й прямими вимірюваннями в останні десятиріччя. Але оскільки маса тіла не залежить від того, де воно знаходиться, то на різних планетах стала g має різне значення: на поверхні Місяця gM=1,623Н/кг, на Венері gВ=8,69Н/кг. Чим менша маса планети, тим з меншою силою вона притягає до себе тіла.
VI Узагальнення знань учнів
Опитування учнів методом «Всезнайка-Незнайка». (учитель-Всезнайка починає питання зі слів «Я знаю, що…А ти?» і учень повинен дати повну відповідь, починаючи її зі слів «Я знаю…» і стає Всезнайкою; якщо учень не може відповісти, то він стає Незнайкою)
- Я знаю яка сила є причиною руху краплин дощу до Землі. А ти?
- Я знаю від чого залежить сила тяжіння. А ти?
- Я знаю чому дорівнює стала g на Землі. А ти?
Метод «Прес» (учні висловлюють свою думку, починаючи зі слів «Я вважаю…», «Оскільки…», «Наприклад,..», «Отже,..», «Таким чином…»:
- Що було б, якби зникла гравітація?
Демонстрація відео «Що було б, якби зникла гравітація?»
- Після перегляду відео дайте відповідь на питання: чи необхідна нам сила тяжіння?
VII Формування вмінь і навичок учнів (розв’язування задач)
- (робота в парах) Експериментальна задача: визначити силу, з якою дерев’яний брусок притягується до Землі, використовуючи терези, важки та дерев’яний брусок.
- (один учень біля дошки) Знайдіть силу тяжіння, що діє на алюмінієвий виливок об’ємом 10дм3.
- Самостійна робота учнів:
- Картка 1. Людина притягується до Землі із силою 800Н. чому дорівнює її маса?
- Картка 2. Якою є маса кошика яблук, якщо на нього діє сила тяжіння 500Н?
- Картка 3. Якою є маса латунної кулі, якщо динамометр, до якого вона підвішена, показує 49Н?
- Картка 4. Яка сила діє на тіло масою 32кг?
- Картка 5. На мідну кулю об’ємом 120см3 діє сила тяжіння 8,5Н. суцільна ця куля чи порожниста?
VIII Підсумки уроку
Метод «Фізичний футбол»:
- З якою силою ми познайомились?
- Від чого залежить сила тяжіння?
- Хто відкрив та сформулював закон всесвітнього тяжіння?
ІХ Домашнє завдання
- 20 опрацювати; §19 повторити; вправа 20 (1-3)
Додатковий матеріал
З математики вчать y=kx в прямій пропорційності. Може доцільно згадати це а потім перейти до F=gm (g – коефіцієнт пропорційності, – від слова гравітація) i потім остаточний варіант ф-ли F=mg.
Автор дійсно творчо підійшла до , здавалося б, стандартного уроку. Це і різноманітні види задач, і зміна видів діяльності дітей, і демонстрація відео. Все в міру, все до ладу. Видно вчителя-професіонала. Дякую за вдалу розробку!
Автор дійсно творчо підійшла до , здавалося б, стандартного уроку. Це і різноманітні види задач, і зміна видів діяльності дітей, і демонстрація відео, і досліди. Все в міру, все до ладу. Видно вчителя-професіонала. Дякую за вдалу розробку!
Дякую за цікаву розробку! Хороший матеріал, що вимагає не тільки знань, але й уміння мислити, застосовувати отримані знання на практиці. Вчитель використовує дуже багато різних методів для засвоєння знань. Творчих Вам успіхів!
Якщо всі уроки Світлани Борисівни, такі “робочі повсякденні”, як сказала вона, то честь їй і хвала!! Структура уроку витримана, естетично оформлено матеріал до уроку, це ми можемо спостерігати в додатковому матеріалі, застосовані різні методи для засвоєння знань учнів з теми, а саме – «Всезнайка-Незнайка», «Прес», ” Фізичний футбол”, вдало підібрано демонстрація відео «Що було б, якби зникла гравітація?” про необхідність сили тяжіння, все це сприяє розвитку творчих здібностей та логічному мислення учнів та зацікавленню їх предметом фізика. Дякую.
Як учитель математики могу поставити за урок тверду “10”. Цікава побудова уроку: насичена різноманітними завданнями, які потребують пошук рішення, критичного мислення. Використані різні форми роботи. Вважаю, учителю вдалося досягни мети уроку, бо учні розуміють необхідність вивченого у житті. А це головне у нашій роботі!
Дійсно навчальний урок з акцентом на дослідницьку діяльність учнів, що дозволяє їм робити власні висновки, спираючись на власний досвід та експерименти, запропоновані вчителем. Різноманітні інтерактивні методи підвищують ефективність уроку та дозволяють досягти всіх цілей, намічених Світланою Борисівною. Спасибі за цікаву розробку, буду рекомендувати колегам – фізикам.