Конспект уроку з літературного читання, 3 клас
“Твори Павла Тичини. Музична поезія”
Автор: вчитель початкових класів Малютяк Оксана Сергіївна
Тема. Твори Павла Тичини. Музична поезія. Віталій Заславський.
Мета: розширити, поглибити й узагальнити знання учнів про життя і творчість українських поетів; розвивати естетичні почуття, емоційність сприймання поезій, образне мовлення, вміння виразно читати, передаючи настрій і мелодійність поезій; розвивати творчу уяву, пам’ять, фантазію; вдосконалювати навички правильного свідомого читання, виразність читання; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру мовлення, почуття любові до рідної мови.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Вправи на розвиток навичок читання
- Вправи для очей
— Спочатку підготуємо до читання наші очі.
Швидко кліпати очима, заплющити очі та спокійно сидіти, повільно лічачи до 5. Повторити 4–5 разів. Міцно замружити очі (лічачи до 3), розплющити очі та подивитися вдалечінь (лічачи до 5). Повторити 4–5 разів.
- Гра «нове слово утвори»
— У слові замініть голосний звук на [у].
Кіт — …, білка — …, сам — …, річка — …, лапа — …, дати — …
- Робота над чистомовкою
Чу-чу-чу — всім спечу по калачу.
Ча-ча-ча — відкуси калача.
Че-че-че — здобні калачі пече.
Чи-чи-чи — дочці печиво спечи.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Мій край чудовий — Україна!
Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина,
Чарівна пісня солов’я.
Н. Красоткіна
— Великим багатством нашої землі є її природа. Що таке природа? Що дає людям природа?
— А що дають люди природі?
— Природа для нас — це джерело життя, мудрості, краси і насолоди. Вона постійно змінюється, вражає нас своїм розмаїттям і багатством.
— Як ви вважаєте, про що ми читатимемо сьогодні на уроці?
IV. Підготовча робота до сприймання навчального матеріалу
- Розповідь учителя
Ах, скільки радості,
коли ти любиш землю,
коли гармонії шукаєш у житті!
Павло Тичина
— Це — уривок з вірша, який склав видатний український поет — Павло Тичина. Гортаючи сторін-ки дитячих поезій Павла Тичини, ми ніколи не назвемо їх спадщиною, бо палають вони вічно живим полум’ям любові до рідного краю, народу, з якою в серці поет пройшов півстоліття свого життя. Високі, благородні почуття й слова про рідний край зливаються в єдиний, монолітний
образ — розум, честь і совість,— створений поетом.
- Розповідь про павла тичину
Учні ознайомлюються із творчістю поета із статті В. Заславського «Музична поезія» за підручником (с. 35).
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Розвиток мовленнєвих умінь і навичок
- Словникова робота
Осінь матусі їсти несе— образний вислів.
Навшпиньках— на цыпочках.
Вуста— губы.
- Опрацювання вірша п. тичини «Осінь така мила…» (с. 34)
1) Читання вірша вчителем.
— Якою поет зобразив осінь?
— Як сказано про багатства осені?
2) Самостійне читання вірша учнями. Робота над його змістом.
— Розгляньте розмітку вірша і навчіться читати його виразно.
3) Виразне читання вірша учнями.
— Знайдіть образні вислови. Як ви їх розумієте?
4) Повторне читання тексту учнями, робота над текстом.
— Прочитайте текст самостійно та поставте до нього запитання своєму сусідові по парті.
Фізкультхвилинка
- Робота над віршами «А я у гай ходила», «вечір», «слово» (с. 36)
1) Виразне читання віршів учителем.
— Який настрій створюють вірші?
— Який вірш сподобався більше? Чим саме?
2) Повторне читання віршів учнями (мовчки).
— Як у вірші «Слово» сказано про українську мову?
— До чого закликає поет?
3) Робота над виразністю читання віршів.
Кожна група готується до виразного читання свого вірша.
Групи ставлять одна одній запитання за змістом віршів. Перемагає група, яка надала більше правиль-них відповідей.
4) Вправи на розвиток техніки читання.
Гра «Розвідники»
— Знайдіть і прочитайте прикметники, пов’язані з іменниками.
Осінь… (мила, славна); сонце… (дзвінкотюче); золото… (блискуче); мова…
(українська).
VII. Підсумок уроку
— Чи сподобалися вам поезії П. Тичини? Чим саме?
— Для чого люди складають вірші?
— Хто може стати поетом?
Гра «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я… ( y що робив?) …
Я дізнався…
VIII. Домашнє завдання
— Дізнайтеся більше про життя Павла Тичини: знайдіть і прочитайте його твори. Ознайомте з ними товаришів.
— Поміркуйте над прислів’ями: «Рідний край — земний рай»; «Людина без Вітчизни — як соловей без пісні».
Урок цікавий, є завдання і на розвиток читання, і на розвиток мовленнєвих умінь і навичок, на словникову роботу, домашнє завдання направлено на міркування, на роздуми, на опрацювання додаткової літератури. Але хочу звернутися до Оксани Сергіївни: виправте помилку у завданні 2( розумію, що може це механічна помилка).
Написано: Опрацювання вірша п. тичини «Осінь така мила…» (с. 34).
Розробка уроку вийшла змістовною та насиченою. Замість метода мікрофон мені більше подобається метод телефонії, коли діти буцім-то дзвонять батькам і розповідають, що вони вивчали на уроці, що робили, що сподобалось.
Павло Тичина був особистістю незвичайно щедрого й багатогранного обдарування.Він мав чудовий голос,слух,грав на багатьох музичних інструментах і ще й чудово малював!Усі ті особливості життя та грані таланту не могли не позначитися на його поезії.Оксана Сергіївна зуміла донести дітям поетичні рядки П.Тичини.Думаю,що поезія зацікавить учнів і надалі вивчати творчість цього поета.Дякую
Павло Тичина був особистістю незвичайно щедрого й багатогранного обдарування.Він мав чудовий голос,слух,грав на багатьох музичних інструментах і ще й чудово малював!Усі ті особливості життя та грані таланту не могли не позначитися на його поезії.Оксана Сергіївна зуміла донести дітям поетичні рядки П.Тичини.Думаю,що поезія зацікавить учнів і надалі вивчати творчість цього поета.Дякую
Змістовий, насичений інформацією урок. Вдало поєднані різні форми роботи та прийоми іноваційних технологій. Все це створює умови для розвитку інтересу до вивчаємого матеріалу, мотивації навчання.
Ваш урок, Оксано Сергіївно, дуже сподобався. Ви підійшли до розробки конспекту грамотно та творчо. Багато інтерактивних технологій сприяють кращому засвоєнню знань в учнів. Особливо сподобалась вправа “Розвідники”. Дякую.
Урок сподобався. Вчитель вдало підводить учнів до визначення теми уроку, завдання, цікаві як за назвою, так і за змістом. Проте аналіз поезій поета краще здійснювати почергово, безпосередньо після прочитання. Недоцільно дітям пропонувати завдання знайти в тексті поезії образні вислови, перед цим не повторивши, як учні розуміють сам термін “образний вислів”. За цим конспектом урок навряд чи буде цікавий і пізнавальний для учнів 3-го класу. Тему музичності творів П.Тичини ви так і не розкрили.
Цікаві вправи на розвиток швидкочитання, проведена робота над виразністю. Але я не побачила обладнання: ні портрета Павла Тичини, ні розповіді про поета. Звичайно, учні 3 класу уже повинні аналізувати твір, давати характеристики героїв та подій, але в ігровій формі це було б робити цікавіше і легше. Дякую. Успіхів,творчості.
Гарний конспект уроку! Всі етапи уроку дотримані згідно зі структурою уроку! Але, мені здається, що він декілька “сухий”. Я б додала ще більше творчих завдань, роботу в групах, парах. Вимагала б від учнів формулювання теми і мети уроку самостійно, адже школярі 3 класу вже досить дорослі!