Конспект уроку з математики, 3 клас
“Множення чисел 1 і 0. Множення на 1 і 0. Ділення на 1 і 0”
Автор: Вчитель початкових класів Мордвінова Інна Віталіївна
Ознайомити учнів з випадками множення, коли одним з множників є число 0 або 1; з’ясувати відмінність у поясненні правил множення чисел 1 і 0 та множення на 1 і 0; ділення на 0 і 1; вправляти учнів в обчисленні виразів, які включають множення і ділення з числами 0 і 1; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати інформацію, вміння розв’язувати задачі, пам’ять, логічне мислення, увагу; виховувати відповідальне ставлення до навчання, дружнє ставлення до товаришів.
Тема. Множення чисел 1 і 0. Множення на 1 і 0. Ділення на 1 і 0.
Мета. Ознайомити учнів з випадками множення, коли одним з множників є число 0 або 1; з’ясувати відмінність у поясненні правил множення чисел 1 і 0 та множення на 1 і 0; ділення на 0 і 1; вправляти учнів в обчисленні виразів, які включають множення і ділення з числами 0 і 1; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати інформацію, вміння розв’язувати задачі, пам’ять, логічне мислення, увагу; виховувати відповідальне ставлення до навчання, дружнє ставлення до товаришів.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь із гостями «Добрий, день!»
На уроці ми будемо з вами спілкуватися, вчитися розуміти один одного. Для цього ми повинні працювати як одна команда – злагоджено і чітко. А тому сьогодні допоможуть 5 правил.
- Правило піднятої руки.
- Співпраця у групах
- Вміння слухати інших
- Працювати творчо
- Працювати активно.
ΙΙ. Актуалізація опорних знань учнів
Вчитель
Колись дуже давно, коли ще числа були як люди, жило одне дуже самотнє число і звали його Нуль. Ось якось вирішив він пошукати собі друзів і вирушив у подорож до країни Множення.
Йде наш Нулик по дорозі і раптом зустрів Одиничку. Вона почала насміхатися над Нуликом.
-Ти – нуль, число нікчемне.
Не стій зі мною, бо мені
Це зовсім неприємно!
А нуль на це: – Поглянь на себе:
ти ж у нас мала та худорлява,
Та станеш більше в десять раз,
Коли я стану справа!
І станеш більше у сто раз,
Коли я двічі стану справа!
Нехай не кажуть, що нулі
Такі нікчемні та малі.
Згодилася Одиничка з Нуликом і попросила у нього вибачення. Вони стали друзями і пішли разом до країни Множення. І тут зустріли вони Принцесу,яка не назвала свого ім’я, яка пропонує 2 учням попрацювати на картках, а іншим учням перевірити, як ви виконали домашнє завдання, щоб дізнатися її ім’я.
- Робота на картці
Розв’яжіть приклади
4*1*0= 25-5*1= 10-0+9=
0+6*3= (25-5)*1= 10*0+9=
КАРТКА 2
Розв’яжіть приклади
5*1*0= 45:5*1= 100-0+10=
0+27:3= (45:5)*1= 100*0+10=
Запитання:
- Назвіть компоненти дій при множенні.
- Назвіть компоненти дій при ділення.
- Яка особливість множення числа на 1? (В результаті отримуєм те саме число)
- Яка особливість множення числа на нуль, ви запам’ятали на попередньому уроці? (При множенні числа на нуль отримуємо нуль)
- Перевірка домашнього завдання
- Розкрийте, будь ласка, зошити і давайте перевіримо, як і ви виконали домашнє завдання.
- Прочитайте приклад, у якого відповідь найбільше одноцифрове число? (9)
- Прочитайте приклад, у якого відповідь найменше двоцифрове число? (10) (0)
- Прочитайте приклади, у яких останньою є дія віднімання? (543-5*1)
- Назвіть компоненти дій при множенні і діленні?
- Як називаються числа при множенні? (1 множник, 2 множник, добуток)
- При діленні? (ділене, дільник, частка)
- Зачитайте приклад, в якому перший множник виражено різницею чисел?
- (545-5)*1)=538
- Яка особливість множення числа на 1? (В результаті отримуєм те саме число)
- Прочитайте приклад, в якому перший множник виражено сумою чисел? (423+7)*0
- Яка особливість множення числа на нуль, ви запам’ятали на попередньому уроці? (При множенні числа на нуль отримуємо нуль)
- Молодці!
- Давайте перевіримо, як ви розв’язали задачу.
- Погляньте на слайд і перевірте правильність виконання задачі.
- Підніміть руку, хто не допустив жодної помилки?
- Хто допустив 1 помилку?
- 2 помилки?
- Принцеса разом із нуликом та одиничкою пропонують нам змінити числові дані задачі.
– Наприклад, 18 замінити на 30
– Що вийде?
30-13+16=17+16=33 (кг)
- Молодці!
- Це завдання ми виконали, і нарешті принцеса відкриє нам своє ім’я – принцеса Каліграфії..
- Принцесо Каліграфіє, ми хочемо з вами подружитися.
- Я згодна. Тільки ви повинні виконати завдання.
- -Пригадайте! Ви це знаєте!
- Допоможемо Нулику і Одиничці виконати завдання.
- Каліграфічна хвилинка
- Згадаємо правила написання цифр 0 і 1.
- Складіть з цифр 0 і 1 всі можливі числа та запишіть їх у порядку зростання.
10, 11, 100, 101, 110, 111, 1000.
Вчитель.
- Йдуть Нулик і Одиничка далі. Раптом зустрічають чудернацький знак, якого звуть Питання.
- Ми хочемо подружитися з тобою і потрапити до країни Множення.
- Згодний. Але потрібно виконати завдання.
- Діти допомагають виконувати завдання.
- За кодом розшифруйте слово.
29 | 11 | 86 | 28 | 9 | 8 | |||
н | я | м | ж | е | о |
95 – 72 : 8 = 86 – М
32 : 8 + 25 = 29 – н
(75 – 11) : 8 = 8 – о
40 : 5 + 20 = 28 – ж
(70 – 7) : 7 = 9 – е
64 – 7 • 5 = 29 – н
20 + 36 : 4 = 29 – н
67 – 7 • 8 = 11 – я
Гра «Мікрофон
- Назвіть компоненти дії множення ( 1 множник, 2 множник, добуток )
- Що означає 1 множник? ( Яке число треба додати або називає рівні доданки)
- Що означає 2 множник?( Скільки разів треба додати або кількість доданків)
- Продовжить речення: „ Дія множення – це…” ( додавання рівних доданків)
- Подивіться уважно на запис на слайді і скажіть, що воно означає?
- 1+1+1= 1*3 (однаковий доданок)
- Замініть дію додавання дією множення.
- Запишіть цей приклад.
- А чим відрізняється приклад 3*1?
- Висновок: при множенні на 1 ми отримуємо ту саму цифру
- Замініть дадавання множенням.
- 0+0+0=0
- 0*3=0
- Скільки разів ми будемо брати нуль? (3)
- Що ми отримаємо? (0)
- По 3 беремо 0 разів.
- Ми беремо 3, нуль разів.
Висновок: при множенні числа на нуль отримуємо нуль
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
- Прийшли Нулик та Одиничка до країни Множення. Там їх зустріли і провели до короля країни Множення .
- Ваше величносте, будь ласка, допоможіть нам знайти багато друзів.
- Ні, це неможливо!
- Але чому !? Чому !? Чому !?
- Ваші друзі – це учні і ви повинні їм допомогти ознайомитися з випадками множення, коли одним з множників є число 0 або 1; з’ясувати відмінність у поясненні правил множення чисел 1і 0 та множення на 1 і 0; вправляти в обчисленні виразів, які включають множення з числами 0 і 1. І тільки тоді, як учні зрозуміють, у вас буде дуже багато друзів.
- Ми згодні.
IV. Вивчення нового матеріалу
Зрозумійте! Це просто!
- Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
А. Робота за підручником.
Завдання 739, с. 117.
Заміни, де можна, додавання множенням.
6*8 = 0*3 =
7*1 = 4*9 =
4*0 = 8*8 =
- Давайте згадаємо з вами, що ми знаємо про дію множення? (З кожного приладу на множення можно скласти 2 приклади на ділення)
- Так, привально.
- Складіть 2 приклади на ділення
6*8=48 (4*9=36)
48:6=8
48:8=6
- Так, правильно. Запиши на дошці.
- 7*1=7
7:7=1
7:1=7
- Молодець!
- Знайдіть приклад з однаковими множниками. Назвіть його (8*8=64)
- Чи тут буде 2 приклади на ділення?
- Чому? (Бо множники однакові)
- Давайте поглянемо на наступний приклад 4*0
- Що означає цей запис?
- 4*0=0
4:0=0
- Чому на нуль ділити не можно? (Бо ми не знаємо на скільки частин ділити)
- 0*3=0
- Що ви можете сказати про цей вираз?
Висновок: з кожного прикладу на множення можно скласти 2 приклади на ділення.
1 • 4= 1 ∙ 5= 1 ∙ 3=
– Як розв’язали?
– Що цікавого помітили? Зробіть висновок
Висновок: при множенні будь-якого числа на 1, одержимо те саме число.
0 • 5= 0 ∙ 3= 0
0 ∙ 6= 0 ∙ 4=0
Як розв’язали?
– Що цікавого помітили? Зробіть висновок
Висновок: при множенні будь-якого-числа на 0, одержимо 0.
а:а
а:1
0:а
- Знайти приклад, який відповідає 1 виразу?
- Що отримаємо в частці, якщо 7:7=1
- Знайдіть приклад, який відповідає 2 виразу?
- Що отримаємо, коли число ділемо на 1?
- Знайдіть приклад, який відповідає 3 виразу?
- Коли ділемо одноцифрове число на одноцифрове, що отримаємо в частці? (1)
- При діленні на 1, в частці що отримаємо? (те саме число, на яке ділили)
- При діленні нуля на будь-яке число, що отримаємо в частці ? (о)
Висновок: при діленні одноцифрового числа на одноцифрове отримаємо 1.
- Чи має сенс вираз а:0?
- Чи можно виконати таку дію?
- Чи можно будь-яке число поділити на нуль?
- Подумайте.
- Давайте поміркуємо. Чи можно яблуко поділити на нуль?
- А торт?
- Гарбуз?
- Чому? (Бо ми не знаємо на скільки частин будемо ділити)
- Який висновок можно зробити?
Висновок: на нуль ділити не можно
Правила подані множення і ділення
– Нулик і одиничка трішечки втомились і пропонують нам відпочити.
V. Закріплення отриманих ЗУН.
- Розв’язання прикладів
Наші друзі пропонують вам розв’язати приклади, завдання 740, с. 117
- Подивіться, будь ласка, і скажіть чим відрізняються подані приклади? (порядком дій)
- А якщо звернути увагу на відповіді?
- Що ви можете сказати?
- Вони будуть однакові чи різні?
- Розглянемо приклади 1 стовпчика.
- Чим вони однакові?
- А чим відрізняються?(порядком дій)
- Давайте запишемо приклад
596+374*1=970 (596+374)*1=970
- Якщо 970 помножимо на один, що отримаємо в частці?
- Розглянемо другий стовпчик.
- Що ви можете сказати про приклади ?
- Вони будуть однакові чи різні?
- Давайте запишемо приклад.
596+374*0=0 (596+374)*0=0
– Давайте розглянемо приклади 3 стовпчика.
– Що треба зробити 1 дією?(0*320)
– А другою дією? (0:1=0)
– Давайте порівняємо другий приклад і т.д.
0*320:1=0
0+320:1=320
- Розв’язання задачі ( завдання 741, с.117)
- Переконайтесь, ви, навчилися!
- Нулик і Одиничка, хочуть переконатися, як ви навчилися розв’язувати задачі.
- Доведемо їм, що ми кмітливі та розумні?
- Так, доведемо.
- Я вам прочитаю задачу, а ви мені скажете, про кого йдеться мова в задачі?
- Чим займалася господиня? 9вирощувала птахів)
- Прочитайте задачу самостійно.
- Приготуйтеся до її аналізу.
- Що означає число 208? (всіх птахів)
- Що означає число 129 (скільки курей і качак разом)
- Що означає число 115? (скільки качок і гусей разом)
- Яке запитання задачі? (скільки курей, гусей і качок окремо використала господиня)
- Що треба дізнатися? (скільки всіх птахів окремо)
- У цій задачі дано три суми: сума трьох чисел» сума першого та другого числа, сума другого та третього числа.
- Чи можемо ми відразу дати відповідь на запитання задачі?
- Чому?
- Як знайти кількість курей? (Треба від суми трьох чисел відняти суму качок та гусей.)
- Як знайти кількість гусей? (Треба від суми трьох чисел відняти суму курей і качок.)
- Як знайти кількість качок? (Можна міркувати двома способами: від суми курей і качок відняти число курей, або від суми качок та гусей відняти число гусей.)
- Так як знайти невідомий доданок?
- Яким правилом ми користуємось? (від суми відняти відомий доданок)
- Запишіть розв’язання по діях.
Розв’язання
1) 208 – 129 = 79 (пт.) — гусей;
2) 208- 115 = 93 (пт.) — курей;
3) 129 – 93 = 36 (шт.) — качок.
Відповідь: 79 гусей, 93 курки, 36 качок.
– Наші Нулик та Одичка ще хочуть переконатися, як ви вмієте розвязувати задачі геометричного змісту.
- Розв’язування геометричної задачі (с. 118, завдання 742)
- Прочитайте завдання. Що запитується у задачі?
- Можемо ми відразу дати відповідь на запитання задачі?
- Чому?
- Що нам відомо? (довжина 8см)
- Що означає на 4 см більша від його ширини?
- Як знайти ширину прямокутника?
- Знайшовши ширину прямокутника, ми зможемо дати відповідь на запитання задачі?
- Як? Що треба зробити?
Довжина — 8 см, це на 4 см більше від ширини
Периметр —?
Розв’язання
1) 8-4 = 4 (см) — ширина;
2) (8 + 4)*2 = 24(см)
Відповідь: 24 см — периметр прямокутника.
- Яке додаткове завдання пропонують нам виконати Нулик і Одиничка?
- Знайти сторону рівносторонього трикутника, периметр якого дорівнює периметру прямокутника?
- Як знайти периметр геометричної фігури? (додати всі сторони)
- Який це рівносторонній трикутник? ( в якого всі сторони рівні та однакові)
Після цього учні знаходять сторону рівносторонього трикутника, периметр якого дорівнює периметру прямокутника. (24 : 3 = 8 (см)
- Давайте перевіримо, як ви самостійно справились із цим завдання. Зачитайте, будь ласка.
- Молодці!
- Розв’язування рівняння за варіантами
- А зараз наші гості хочуть перевірити, як ви вмієте працювати самостійно і пропонують вам розвязати рівняння за варіантами, 1 варіант – 1 рівняння, 2 варіант – 2 рівняння, а третє рівняння – Шевченко Владислав розв’яже біля дошки.
х + 408 = 643 684 – х = 256 х – 312 = 539
х = 643 – 408 х = 684 – 256 х = 539 + 312
х = 235 х = 428 х = 851
235+408=643 684-428=256 851-312=539
- Чи є серед поданих чисел значення чисел?
- Як знайти невідомий доданок? (від суми відняти відомий доданок)
- Чк знайти невідоме зменшуване?
- Як знайти від’ємник?
- Розв’язування логічних завдань (слайд 33)
С. 118, завдання 745.
Від 6 кг цукру треба відважити 750 г на терезах без гир. Як це зробити?
Розв’язання. Розважити цукор навпіл і висипати в торбинку 3 кг. 3 кг, що залишилися на шальці, розважити навпіл і висипати в торбину ще 1 кг 500 г. Решту 1 кг 500 г розважити порівну і висипати в торбину 750 г. На шальці буде 750 г.
У сім’ї четверо дітей: Сергійко, Іринка, Івась та Галинка. їм 5; 7; 9 і 11 років. Скільки років кожному з них, якщо один з хлопчиків ходить у дитячий садок, Іринка молодша за Сергійка, а сума років дівчаток ділиться на 3? (Сергійку — 9 років, Іринці — 7 років, Івасю — 5 років, Галииці —11 років.)
ПІДСУМОК УРОКУ
- Що таке множення?
- При множенні будь-якого числа на нуль, що отримаємо?
- При множенні будь- якого числа на одиницю, що отримаємо?
- Що дістаємо у частці при діленні будь-якого числа на 1?
- Що дістаємо у частці при діленні будь-якого числа на це саме число, крім нуля?
- Що треба зробити, щоб знайти периметр геометричної фігури?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 118,
Завдання 747 ─ 4 приклади на вибір,
Завдання 746 – розв’язати задачу
Урок вчителька цікаво продумала у вигляді мандрівки 0 і 1, які стали героями уроку. Важливо, що діти досліджують практичним виконанням вправ закони множення 1 і 0, множення і ділення на 1 і на 0, і самостійно роблять висновки.5 правил вимагають підтримувати дисципліну, робочу атмосферу на уроці. Мети уроку досягнуто.
Урок вийшов дуже об”ємним і насиченим. Інно, у меті уроку ви зазначили: ознайомити учнів з випадками множення, коли одним з множників є число 0 або 1. Але вже на етапі актуалізації знань учні самостійно розв”язували такі приклади. Наступного разу вказуйте тип уроку.