mail@urok-ua.com

Конспект уроку з математики 4 класу “Складені задачі, що включають знаходження дробу від числа”

Автор: Вчитель початкових класів Кузнєцова Катерина Костянтинівна

Screenshot_1Закріплювати навички читання та записування дробу; вдосконалювати обчислювальні навички учнів; продовжувати вчити учнів розв’язувати задачі на знаходження дробу від числа; розвивати логічне мислення, кмітливість, творчі здібності; виховувати інтерес до уроків математики.


 

Тема: Складені задачі, що включають знаходження дробу від числа.

Мета: закріплювати навички читання та записування дробу; вдосконалювати обчислювальні навички учнів;  продовжувати вчити учнів розв’язувати задачі на знаходження дробу від числа; розвивати логічне мислення, кмітливість, творчі здібності; виховувати інтерес до уроків математики.

Обладнання: барабан з конвертами, в яких завдання для кожної команди, таблиці для усного рахунку «Цікавинка», таблиці «Який дріб заховався», таблиці «Скільки трикутників заховалося», емблеми для кожного учасника гри, музичний супровід, призи.

Хід уроку

  1. Організація класу. Повідомлення теми та мети.

 1.1 Привітання.

  • Любі, діти у наш клас завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час гостей посмішкою і миром.

  • Ми Вам раді, люди добрі, і вітаєм щиро Вас,

І запрошуєм ласкаво на урок в 4 клас.

  • Сьогодні, дорогі гості, Ви знову потрапили на телестудію до 4-А класу. Ми Вас запрошуємо взяти участь у грі «Математичне поле чудес». Тема гри: «Повторення все про дріб, складені задачі, що включають знаходження дробу від числа».
  • У грі будуть приймати участь 3 команди.
  • Прошу вийти капітанів та представити свої команди.
    • Представлення команд.
  • 1-а команда.

Наша команда «2Х2»

Наш девіз:

« Щоб досвідченою людиною стати, треба на відмінно математику знати»

Наше побажання:

« Переміг – не зазнавайся, програв – не гнівайся»

  • 2-га команда.

Наша команда « Квадрат»

Наш девіз:

«У нашого квадрата всі сторони рівні, а ми дружбою сильні»

Наше побажання:

«Ми вітаєм всіх малят: і хлопчиків, і дівчат! Всім бажаєм не програвати, а лиш перемогу здобувати»

  • 3-тя команда.
  • Наша команда «Всезнайка»

Наш девіз:

«Щоб усе прекрасно знати, будем добре міркувати, додавати, віднімати і усім допомагати»

Наше побажання:

« Не намагайся бути першим, а намагайся бути кращим»

  1. Мотивація навчальної діяльності.
  • Діти, слухаємо уважно умови гри.
  • Перед вами знаходиться барабан із секторами. А також сектор «Музична пауза», сектор «Приз». Тут знаходяться конверти з завданнями для  команд. Розкручуємо барабан, дивимось на якому секторі зупинилася стрілка, відповідно номера сектора беремо конверт з завданням.
  • За кожну відповідь команда отримує смужку. Відповідь на відмінно – червона смужка, на добре – голуба, задовільно – зелена. Яка команда отримає більше червоних смужок, та і перемогла.
  1. Розвиток математичних знань.
  • Всі ви знаєте. Щоб потрапити на гру, потрібні квитки. Зараз кожен з вас отримає квиток, на якому буде вказане ваше місце.
  • Відкриваємо зошити записуємо число, класна робота.
  • Математика – точна наука. І якщо ви правильно виконаєте всі дії, то я вам точно скажу номер вашого місця. Не забуваємо, що всі цифри та математичні знаки пишемо красиво, охайно та каліграфічно.

Гра «Яке число я загадав»  ( каліграфічна хвилинка)

  • Що ж слухаємо уважно. Задумайте число. Додайте до нього 3. Помножте отриману суму на 6. Відніміть від добутку «задумане число». Відніміть ще 8. Поділіть результат на 5.
  • Тепер скажіть, який у вас результат, а я вам скажу, яке число ви загадали. А задумане число і буде вашим місцем на грі «Математичне поле чудес».
  • Всі знайшли своє місце. Всі сіли зручно. Увага! Гра розпочинається. Розкручуємо барабан.

Конверт № 1

Гра-естафета «Цікавинка» (усний рахунок)

  • Команді-переможчу надається право крутити барабан.

Конверт № 2

«Який дріб заховався» ( 3 учні біля дошки, 3 зошити вчитель бере на перевірку)

  • Ви отримали геометричні фігури. Потрібно з’ясувати, які дроби заховалися в даних геометричних фігурах. Дроби записати.
  • Пригадайте з чого складається дріб?
  • Що означає числівник? Знаменник?
  • Гра продовжується. Крутимо барабан.

Screenshot_2

Screenshot_3

Конверт № 3

Геометричний матеріал «Знайди трикутник»

( на дошці висять 3 малюнки геометричних фігур)

  • Наш барабан зупиняється і стрілка вказує нам на наступне завдання.
  • Скільки зображено трикутників? Чотирикутників?
  • Яку фігуру називають трикутником? Чотирикутником?
  • Яка фігура називається прямокутником?
  • Давайте, пригадаємо, як знайти площу прямокутника.?
  • Слухайте уважно наступне завдання: накреслити прямокутники з відповідними сторонами, які уже вказані на малюнку та обчислити, чому становить 2/3 всієї площі.

( Кожен учень виконує завдання в зошиті. Перший гравець кожної команди записує розв’язання на дошці, перевіряє весь клас.)

Конверт № 4

Задачі жарти. « Заморочки із бочки»

  • На трьох березах по 9 груш. Скільки всього груш?
  • Що буде з козою, якщо їй мине 7 років?
  • Трійка коней за одну годину пробігла 15 км. Скільки кілометрів пробіг кожен кінь?
  • 5 картоплин варяться 20 хвилин. Скільки вариться одна?
  • Ти і я, та ми з тобою. Скільки усього?
  • Тварина має дві пари ноги, дві ліві ноги, дві ноги попереду, дві ноги позаду. Скільки ніг має тварина?

Конверт № 5

  • Барабан розкручуємо і стрілка зупиняється на секторі «Музична пауза».

Фізхвилинка.

  • Хто вже, хто вже так стомивсь

Що ліворуч нахилився?

Хто вже спить?

Треба дружно всім вам встати

Фізкультпаузу почати.

  • Ви втомились?

Саме час — дружно відпочить

І знайому фізхвилинку

В гості запросити.

Ми писали, ми трудились

Наші пальчики втомились

А щоб далі нам писати,

Треба пальці розім’яти.

Руки вгору потягніть

І до сонця підстрибніть!

Всі присядем, встанем враз,

  • Нумо, знову!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали.

Конверт № 6

«Задачі від казкових героїі»

  • Наступне завдання для учасників гри «Математичне поле чудес» – розв’язати задачу. Але не поспішайте, потрібно з’ясувати у якій казці виникла потреба у розв’язанні задачі.
  • Працювала я у хатці,

Танцювала у палаці.

Є така у мене звичка —

 Десь губити черевички. («Попелюшка»)

  • Послухайте, яка проблема виникла у Попелюшки та допоможіть її вирішити.
  • Задача. Для оздоблення суконь для своїх сестер Попелюшка використала 3 м 50 см мережива. Для старшої сестри вона використала 4/7 усього мережива, а потім 3/5 решти для молодшої сестри. Скільки мережива використала Попелюшка для молодшої і старшої сестри окремо?

( Діти записують умову задачі наслух. Перший гравець записує розв’язання на дошці, всі інші перевіряють.)

Конверт № 7

Самостійна робота.

  • Барабан крутиться. Зупиняється. Стрілка показує – час працювати самостійно.
  • Кожна команда отримує задачу від казкового героя. Розв’язуєте самостійно.
  • Посеред галявини велике багаття горить, мало не до самого неба дістає. А навколо багаття сидять люди – хто ближче до вогню, хтось подалі. Сидять і стиха розмовляють. Дивиться на них дівчинка й думає: хто ж вони такі? На мисливців ніби не схожі, на дроворубів ще менше: он вони які ошатні – хто в сріблі, хто в золоті, хто в зеленому оксамиті. Стала вона вважати, нарахувала дванадцять: троє старих, троє літніх, троє молодих, а останні троє – зовсім ще хлопчики.(Дванадцять місяців)
  • Задача.Квітень дозволив дівчинці зібрати на 5 пагорбах по 20 пролісків. Дівчинка зібрала 2/5 всіх пролісків. Скільки пролісків їй залишилось зібрати.
  • Віхола снігом закидала

Кущики ніжних троянд

І холодом вуcт крижаних

Кая лишила спогадів дорогих.

Через сніги, замети

Прямує до мети

Дівча маленьке—Герда.

Щоб Кая їй знайти. ( Снігова королева)

  • Задача. Кожну букву слова «вічність» Кай складав з 300 крижинок. 4/6 всіх крижинок Кай знайшов і виклав частину літер даного слова. Скільки залишилось викласти крижинок?
  • На городі виростала,

Сили набирала,

Непомітно, дуже швидко,

Великою стала.

Став тут дід усіх гукати

Та красуню рвати.

А цю казку, діти, ви

Встигли відгадати? (Ріпка)

  • Задача. У діда з бабою була садиба довжино 100 м, ширина на 60 м менша. 3/8 площі садиби займають будівлі, двір, сад. А решта – город. Яку площу займає город?

(Перевірка. Діти обмінюються зошитами. Три учні працюють біля дошки.)

  1. Підсумок уроку.
  • Чи сподобався вам урок?
  • Що найбільше сподобалось?
  • Яке завдання було важко виконувати?
  • Яке завдання було захоплюючим?
  • Які б завдання ви хотіли б знову виконати на наступному уроці?

Вчитель розкручує барабан. Зупиняє в секторі «Приз». Рахуються смужки. Визначається команда переможці. Називається активний учасник гри. Нагородження переможців.

  1. Домашнє завдання.
  • Зобразити за допомогою малюнків дроби – 3/7, 1/3, 3/4, 5/6.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Урок дуже хороший. Вдало продумані види роботи, що сприяють формуванню математичних знань і вмінь. Здійснюючи роботу в групах, вчителька ділить клас на команди, які виголошують назу і девіз. Із девізів видно, що учні привчаються працювати в команді, відповідати за правильність виконання і одночасно вміти без образи програвати. Творчість вчителя видно в текстах задач, цікавому для учнів домашньому завданні. Успіхів Вам і Вашим учням.

  2. Враження від прочитаного уроку отримала тільки позитивні. Маю сказати вчитель методично правильно та талановито організував всі етапи уроку.
    Сподобалось ще, поділ учнів на команди,промовляння девізу кожної команди.Дякую.

  3. Досить вдалий вибір проведення уроку. Дійсно, гра спонукає учнів до виконання більшої кількості різних завдань, сприяє більш свідомому, ґрунтовному засвоєнню знань, умінь і навичок. Це допомагає вчителю урізноманітнити роботу учнів, зняти напруження від звичайної навчальної діяльності. Так тримати!