Конспект уроку з математики для 2 класу на тему: “Віднімання виду 50-34. Розв’язування прикладів і задач на закріплення прийому обчислення”
Автор: вчитель початкових класів Сокальська Людмила Миколаївна
Тема: Віднімання виду 50-34. Розв’язування прикладів та задач на закріплення прийому обчислення.
Мета: Ознайомити учнів з прийомом усного віднімання виду 50-34, закріпити вміння виконувати дії з двоцифровими числами, формувати вміння розв’язувати складені задачі, повторити
Розвивати логічне мислення, увагу, математичне мовлення, зорову пам’ять.
Виховувати патріотичні почуття і любов до України, її славні історії і славних синів – козаків.
Обладнання:презентація, таблички з усним рахунком на дошці, геометричні фігури, сигнальні картки, коробочки, значки-клейноди,мікрофон, кубик,картки-сорбонки, ароматичні торбинки, наказ.
Тип уроку: урок-подорож
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Створення емоційного фону.
На Україні здавна,
Традиція є славна,
З гостями вітатися,
І мило посміхатися.
То ж повертайтесь до людей,
Нехай в них буде: «Добрий день!»
Любий наш другий клас .
Я вітаю щиро вас.
Сьогоднішній урок математики
Проводитиму у вас я,
Людмила Миколаївна моє ім’я
- А хто ви?
Діти: ми маленькі козачата,
Станем справжніми людьми,
Україна – наша мати,
Україну любим ми.
- Бесіда.
– Так, ви нащадки козаків.
– Хто такі козаки?
-Де вони жили?
ІІ. Оголошення теми і завдань уроку.
Тож мандруєм певна річ,
На математичну січ.
Будемо вивчати,
Як від 50-34 віднімати,
За активність і старання в нагороду,
Ви отримуєте медальки клейноди.
Коли кожен поріг долатимете,
Ці медальки збиратимете.
- Щоб не забули мандрівки дату,
Прошу число й класна робота записати.
- До нас завітав гість,
Послухайте, що він розповість.
КОЗАК:
Я вправний козак,
До вас отамани послав
І завдання вам на урок цей дав:
(читає наказ)
- Швидко рахувати.
- Однин одному допомагати.
- В парах співпрацювати.
- Один одному допомагати.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Усний рахунок.
Козаки на човнах мандрували,
Всі пороги на своєму шляху долали,
А щоб назву човна взнати,
На якому будем мандрувати.
Потрібно швидко й вміло порахувати
Й відповіді від найменшого до найбільшого розташувати.
39-30=9
49-32=17
13+14=27
78-44=34
30+15=45
9 | Ч |
17 | А |
27 | Й |
34 | К |
45 | А |
- Характеристика числа.
- Назвіть, найменше число?
- А найбільше число? (45)
- Дайте характеристику йому.(Число 45 – це число 5 десятка. Воно складається з 4 десятків і 5 одиниць. Сусіди числа – 44 і 46.)
- А як цифри поміняти, то яке утворюється число?(54)
- Каліграфічна хвилинка. Поріг «Каліграфічний»
Ось і вирушили в дорогу,
До першого порога.
А він незвичний,
Він каліграфічний.
Каліграфічно запишіть число 45.
- Робота в парі.
- Обміняйтесь зошитами і визначіть, яке число найкраще вдалось написати вашому сусідові, підкресліть його.
- Продовжте речення. Поріг «Розминковий».
Ви всі, діти, постарались,
Каліграфічно написали
Чайка підняла вітрила
І до порту «Розминкового» поплила.
Продовжіть речення:
– Числа при додаванні називають….
– Назвіть число, у якому 2 дес.3 од….
– Назвіть компоненти дії віднімання….
– Щоб порівняти два числа….
– Чотирикутник, у якого всі кути прямі називають….
– А яка ще геометрична фігура має 4 рівні сторони і всі прямі кути?
- Робота в групах. Поріг «Рахунковий».
Справились із цим завданням,
дали відповідь на запитання.
Відкрита нам дорога
До «Рахункового» порога.
Козаки у куренях проживали,
Й дружно працювали.
То ж і ми у курені об’єднаймося,
І хто швидше обчислює позмагаймося.
І ряд – 1 курінь 2 ряд – 2 курінь 3 ряд – 3 курінь
30-10-2= 18 40-10-4=26 80-20-7=53
60-30-1=29 90-40-5=45 70-30-3=37
- Самоперевірка. Робота із сорбонками.
- Курені без вагання
справились із цим завданням,
то ж перевіркою займіться,
у картки-сорбонки подивіться.
- Хто без помилок виконав завдання,
Кладіть клейноди як винагороду.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
- Колективна робота. Поріг «Пізнавальний».
- Діти, швидко час пробіг,
На шляху перед вами «Пізнавальний» поріг.
Нам потрібно з’ясувати,
Як від 50-34 віднімати.
50-34=16
50-30=20
20-4=16
Пояснення:
Щоб від 50-34 відняти, потрібно 34 розкласти на розрядні додатки – 30 і 4. Далі почергово віднімаємо:
50-30=20 і від 20-4=16.
- Правильна відповідь. В нагороду, ви отримуєте клейноду.
- Робота по варіантах.
- Попрацюйте ще ж бо,діти,
Спробуйте завдання 372 вправи пояснити.
І варіант ІІ варіант
60-23=37 40-16=24
60-20=40 40-10=30
40-3=37 30-6=24
- Робота з сигнальними картками.
- Хто так,діти, порахував,
Подайте свій зелений сигнал.
- Аромотерапія. «Ароматичний» поріг.
Чується,з даля, з дороги
Запах «Ароматичного» порога,
Бачу, вви старалися в дорозі,
Відпочиньте на Ароматичному порозі.
Ніжний запах степових трав,
Козакові сили додавав.
То ж відкрийте на хвилинку,
Ці торбинки,діти,
І відчуєте запах степу і літа.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
- Робота з задачами. Поріг«Задачний»
Запах літа, пахощіві і трав
І про життя рослин задачу нам послав.
Хто здолає перешкоди на «Задачному» порогу.
Далі вирушить в дорогу.
А)Задача 373.
– Нумо, друже, підручник бери
Розв’яжи задачу 373.
АНАЛІЗ УМОВИ ЗАДАЧІ
- Прочитайте задачу.
- Про що говориться в задачі?
- Що відомо про соняшник?
- А про цукровий буряк?
- Прочитайте запитання до задачі.
- Чи можемо дати відповідь на запитання? ( Так)
- А за допомогою якої дії?
Скорочений запис
Соняшник – 70 л ?, на більше л
Цукровий буряк – 50 л
Розв’язок задачі (усний)
70-50=20
Відповідь: на 12 літрів більше.
Б) Задача 374.
Ми поріг цей ще подолали,
А щоб подолати тре задачу 374 розв’язати.
АНАЛІЗ МОВИ ЗАДАЧІ
- Про що говориться в задачі? ( про ділянки)
- А що питається в задачі? ( Скільки всього було жита і ячменю)
- Чи можемо ми дати відповідь на запитання? (ні)
- А що нам відомо про жито? (Що його на 22 кг менше, ніж кукурудзи)
- А що сказано про ячмінь? ( що його стільки ж скільки жита)
- А що це означає? ( що поріну, однаково)
- А як знайти по скільки було жита і ячменю? ( треба від 50-22=28)
- Чи тепер зможемо дізнатися, скільки всього кілограмів жита і ячменю? (так)
- А за допомогої якої дії? (28+28=56)
СКОРОЧЕИЙ ЗАПИС
К. – 50 кг
Ж. – ?,на 22 менше,ніж
Я. – ? стільки ж, скільки й жита
Скільки всього кілограмів жита і ячменю зібрали?
Розв’язання
1)50-22=28 (кг) – по стільки зібрали жита та ячменю.
2) 28+28=56 (кг)
Відповідь: 56 кілограмів.
- Фізкультхвилинка музична. Поріг «Ігровий».
– Ви старанно працювали,
І задачі розв’язали,
Нагородою для вас,
Стане відпочинку час.
То ж на ігровім порозі.
Зупиніться на порозі для відпочинку,
Проведем фізкультхвилинку.
- Робота з геометричним матеріалом. Робота в парі. Поріг «Геометричний»
Козаки старання проявляли всюди,
Вміли будувати замки і споруди.
То ж поріг геометричний,
Поставив перед нами завдання,
На прямокутників побудування.
Вправа 376.
Прочитайте.
- Які геометричні фігури вам потрібно побудувати?
- Які ці прямокутники?
- Що в них однакове?
- То ж побудуйте 2 різних прямокутники з однаковим периметром.
- Для цього вам підказка, що 2 сторони в сумі мають дати 6 см.
- Цікаві задачі.
На дубі росло 30 груш. Подув вітер і 12 груш упало. Скільки груш залишилося на дубі? ( жодної, бо груші на дубі не ростуть).
VI. Рефлексія.
- Метод «Кубик Блума»
- Назвіть поріг, на яком у було цікаво працювати?
- Чому?
- Поясніть як від 40-24.
- Запропонуйте свій приклад на віднімання.
- Придумай запитання своєму сусідові.
- Поділися з нами успіхом, скільки клейнодів ви утримали??
- А ви, діти, молодці,
Справжні козачата,
Перешкоди подолали,
Дуже швидко рахували,
Свою спритність показали.
І на острів Хортиця попали,
Де колись козаки проживали.
- Домашнє завдання.
А вони вам завдання домашнє вам підготували.
(роздаю стикери)
Впр. 377, 378( хто відчуває силу то ця вправа за бажанням).
Тож бажаю вам щастя земного,
неба голубого,
хліба запашного.
І щоб козацькому роду – не було переводу!
- Вручення медалей
Презентація
На уроці використані сучасні методи навчання, що дозволяють ефективно використати час, розподілити навантаження на різних етапах уроку. Виконання завдань із самоперевікою або взаємоперевіркою сприяє швидкій перевірці знань учнів. Родзинкою для мене стала рефлексія із використанням кубика Блума. Прийом дає можливість поставити учням нестандартні запитання, що всебічно охоплять тему.
Людмила Миколаївна – справжній майстер своєї справи. Урок безперечний. Презентація підвищує ефективність уроку, забеспечує наочність навчання. Велика подяка за створення умов для формування в учнів національної свідомості, прищеплення шанобливого ставлення до традицій і звичаїв українського народу. Натхнення Вам!
Браво, Людмило Миколаївно ! Так творчо, змістовно та цікаво може провести урок тільки надзвичайно ерудована та талановита людина! Нечасто вдається побачити публікації, що так органічно забезпечують досягнення навчальної та виховної мети уроку, Вам же це вдалося на всі 100 %
Із захопленням читала дану публікацію. Змістовна, цікава та ще й подана у віршованій формі. Не часто можна зустрітися із такою розробкою. Похвально, що авторка не забула про застосування здоров’язбережувальної функції (аромотерапія, фізкультхвилинка).
Впевнена, що Людмила Миколаївна не тільки на високому рівні навчить учнів початкових класів математики, а й, в першу чергу, виховає дітей справжніми патріотами нашої Батьківщини. Дякую!!!
Урок побудовано методично правильно. Створений емоційний настрій початку уроку дав динамічний старт. На уроці використано багато різнопланових завдань, використані інтерактивні методи та прийоми. Доречно використані і міжпредметні звязки. Особливо хочу відмітити рифмований стиль уроку. Респект учителю за це.
Дуже дякую.Урок дітям сподобався. і я також була задоволеною.
Шановна Людмило Миколаївно. Історичні факти, слова, які сучасні діти вже давно не використовують, правильно побудована структура уроку-подорожі – все це вказує на Вас,як на творчого вчителя. Особливу увагу хочу приділити АРОМАТЕРАПІЇ, Це – одна з найважливіших Ваших знахідок, адже урок математики завжди надзвичайно напружений. Можливість 1 хвилину правильно подихати – це зняття втоми, та насичення киснем головного мозку. Обов язково застосую Ваш досвід на своїх уроках.
Форма уроку-подорожі прийнятна для учнів 2 класу. На уроці використано різноманітні види робіт: робота в парах, колективна робота, робота по варіантах. Виконано багато різних завдань. Приділяється увага здоров’язберігаючим технологіям. Цікава рефлексія.
Зацікавила назва етапів уроку, здоров’язбережувальні методи. Математика та історія України – два в одному під час закріплення матеріалу. Урок творчий, пізнавальний.