Конспект уроку з математики для 5 класу на тему: Ділення десяткових дробів на натуральне число
Автор: викладач математики Шестопал Оксана Василівна
Конспект уроку містить хронологічну деталізацію кожного з етапів, розгорнуті відповіді до всіх поданих запитань, розгорнуті коментарі вчителя та покрокове розв’язання завдань. Також містить цікаві елементи заняття, такі як кросворд та віршовану фізкультхвилинку.
Тема уроку: Ділення десяткових дробів на натуральне число
Мета:
Навчальна: сформувати навички ділення десяткового дробу на натуральне число; навчити застосовувати правила ділення десяткового дробу на натуральне число для розв’язування завдань, які передбачають використання цього правила.
Виховна: виховання культури поведінки на уроці, організованості, уміння працювати самостійно та колективно.
Розвиваюча: розвивати обчислювальні навички учнів, увагу, кмітливість, логічне мислення та пам’ять.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
План уроку
- Організаційний момент (2 хв.)
- Мотивація навчальної діяльності школярів ( 2 хв.)
- Актуалізація опорних знань (8 хв.)
- Розв’язування тренувальних задач(27 хв.)
- Фізкультхвилинка(3 хв.)
- Підсумок уроку. ( 2 хв.)
- Домашнє завдання. (1 хв.)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Вчитель вітається та перевіряє готовність класної кімнати та учнів до уроку, потім оголошує про його початок .
ІI. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Вчитель: Сьогодні на уроці ми з вами навчимося ділити десяткові дроби на натуральне число. Діти, скажіть, будь ласка, а чи корисним нам буде це вміння, де зможемо його використати? (Учні вигадують різні ситуації, типу поділу 1,75 кг цукерок між сімома учнями чи поділу стрічки довжиною 16 м 32 см на 4 рівні частини)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель: Добре, отже вивчати десяткові дроби необхідно для того, щоб розв’язувати практичні завдання в повсякденному житті, а також для подальшого вивчення математики та інших предметів. Для того, щоб ми швидше навчилися ділити десяткові дроби, давайте згадаємо те, що вивчили раніше і відгадаємо кросворд, який ви бачите на дошці.
- Як називаються дроби записані за допомогою коми? (десяткові)
- Які ще дроби ви знаєте? (звичайні, правильні та неправильні)
- Що відокремлює цілу та дробову частину десяткового дробу? (кома)
- Якщо у десятковому дробі справа приписати кільки нулів. Чи зміниться від цього дріб? (ні)
- Як називають другий розряд дробової частини десяткового дробу?(соті)
- Яку цифру потрібно поставити в дробовій частині числа, якщо відсутній якийсь розряд? (нуль)
- Як називають третій розряд дробової частини десяткового дробу? (тисячні)
- Як називається число в у виразі а:в=с? (дільник)
- Як знайти невідомий дільник? (Щоб знайти невідомий дільник треба ділене поділити на частку.)
- Які числа використовуються при лічбі предметів? (натуральні)
Вчитель: Добре, отже, ми розгадали весь кросворд. А чи помітив хтось, що ми непомітно склали ще одне слово? Так, це слово «частка». Скажіть, будь-ласка, що ми називаємо часткою?(результат від ділення)
Знаходити частку від ділення натуральних чисел ми вже вміємо, згадаємо як це правильно робити. Відкривайте свої зошити, запишемо число, класна робота і тему уроку «Ділення десяткових дробів на натуральне число».
Давайте поділимо 9 на 25.(Вчитель викликає учня до дошки. )
Поділимо 9 на 25, очевидно, що ціла частина частки дорівнює 0, відокремимо її комою. Перетворюємо дев’ять одиниць в десяті, отримаємо 9 десятих, при діленні 90 на 25 у частці отримаємо 3, а в остачі – 15. Аналогічно 150 ділимо на 25, поділяється націло, в частці – 6, в остачі – 0. Отже, 90:25=0,36.
Розв’язування тренувальних задач.
Вчитель: Давайте тепер спробуємо поділити 7,8 на 4. (Вчитель сам виконує ділення на дошці)
Поділимо 7 на 4. Очевидно, частка дорівнює 1, а остача – 3. Остачу 3 перетворюємо в десяті і зносимо 8, дістанемо 38 . Ставимо у частці кому. Ділимо десяті частини на 4, у частці дістанемо 9 десятих, а в остачі 2 десятих. Перетворюємо цю остачу на соті, дістанемо 20 сотих. Ділимо соті частини на 4, в частці матимемо 5 сотих, а в остачі 0. Тому 7,8: 4=1,95.
Питання до класу: якою дією перевіряється дія ділення? (множенням) Давайте зробимо перевірку: 1,95 *4=7,8 – зробили правильно.
Отже, ділення десяткового дробу на натуральне число виконується так само, як ділення натуральних чисел, тільки, закінчивши ділення цілої частини числа, потрібно в частці поставити кому.
Після цього вчитель одного учня викликає до дошки, а інші розбирають і записують у зошитах розв’язання кількох прикладів на ділення за показаним вище зразком і сформульованим правилом.
Вчитель: Ділити ми навчилися, тож не забуваймо й про здоров’я. Давайте зробимо маленьку фізкультхвилинку.
Ось і дроби всі до нас
Завітали в п´ятий клас.
Працювали і стомились
Й відпочити попросились.
Вийдем з ними ми з-за парт
Й розпочнем веселий старт.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки вбоки
І зроби чотири кроки.
Мокрі пальчики струсили
І донизу опустили.
Нашим дробам трошки ліпше
Тож працюєм веселіше.
Молодці, сідайте, продовжимо.
Після засвоєння загального правила розглядаються особливі випадки (ціла частина діленого менша від дільника або дорівнює 0; цифри діленого закінчилися, а 0 в остачі не отримано; натуральне число ділиться на натуральне).
Розв’яжемо ще такі завдання:
1) 6,4 : 4 = 1,6
2) 5,9 : 3 = 1,9
3) 7,4 : 25 = 0,296
Вчитель: І наостанок розв’яжемо таку задачу:
Стрічку завдовжки 9,6 дм треба розрізати на 3 однакові частини. Скільки дм завдовжки буде кожна частина?
Вчитель викликає одного учня до дошки.
(Знаючи, що 9,6 дм = 9 дм 6 см, знайдемо третину. 9 дм 6 см : 3 = 3 дм 2 см. Отже, кожна частина стрічки повинна бути завдовжки 3 дм 2 см, або 3,2 дм. Тому 9,6 : 3 = 3,2 )
Спробуй описати ділення 9,6 : 3 стовпчиком.
(Щоб знайти частку, треба цілу частину числа 9,6 (число 9) поділили на 3, у частці поставили кому, а потім поділили число десятих на 3.)
Вчитель: Час уроку завершується, підведемо підсумок. Отже, запитання до класу, як поділити десятковий дріб на натуральне число? (Щоб виконати ділення десяткового дробу на натуральне число, треба виконати ділення так, як для натуральних чисел, але закінчивши ділення цілої частини діленого, в частці необхідно поставити кому, і продовжити ділення.)
Вчитель: Відкривайте щоденники запишемо домашнє завдання. § 29-30, №1346,1347
Вчитель: Дякую вам за співпрацю. Урок закінчено.
Оксана Василівна запропонувала конспект з похвилинною структурою уроку, з розгорнутими коментарями вчителя, з деталізацією кожного його етапу, що може стати добрим помічником вчителя, що тільки розпочинає свою трудову діяльність. Урок робочий та дійсно навчальний. Вдала задумка з мотивацією : діти самі пояснюють де і навіщо в житті потрібне ділення. Спасибі за публікацію.
Безумно. на такому уроці, Оксано Василівно, Вам вдалося сформувати навички ділення десяткового дробу на натуральне число. Прийоми мотивації та організації навчальної роботи учнів упродовж уроку сприяють створенню такої ситуації, при якій більшість учнів відчувають задоволення від своїх успіхів у навчанні. Зміст уроку сприяв розвитку в учнів інтересу до навчання. Єдине зауваження – розв’язування тренувальних задач -27 хвилин, вважаю, багато часу.
Оксано Василівно! Ви -молодець. Ви використали різні завдання для розв’язання на уроці.Зробили кросворд.Усе сплановано,але домашнє завдання і підсумок уроку (рефлексія) в плані є, а в конспекті немає, відсутнє оцінювання роботи учнів на уроці. Але за конспект дякую.