Конспект уроку з математики, 2 клас
“Додавання двоцифрових чисел з переходом через розряд”
Автор: вчитель початкових класів Носова Наталія Миколаївна
ТЕМА УРОКУ: Додавання двоцифрових чисел з переходом через розряд. Перевірка правильності виконання дії додавання на основі взаємозв’язку дій додавання і віднімання. Рівняння. Порівняння іменованих чисел. Задачі на знаходження суми трьох доданків. Знаходження довжини ламаної. Периметр квадрату.
МЕТА УРОКУ:
- навчальна – вдосконалювати знання про двоцифрові числа й обчислювальні дії над ними; вчити розв’язувати задачі, рівняння; формувати вміння знаходити значення виразів різними способами; порівнювати іменовані числа; вправляти у вимірюванні довжини ламаної, знаходженні периметру квадрата;
- розвивальна – розвивати пам’ять, логічне мислення, пізнавальні здібності, математичне мовлення учнів, уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати;
- виховна – виховувати наполегливість, чіткість у роботі, дисципліну, вчити працювати в колективі, прищеплювати інтерес до мов інших народів і любов до своєї – української;
Обладнання: підручник (Ф.М.Рівкінд, Л.В.Оляницька ст.68-69, №№388-395), предметні малюнки до задач, героїв мультфільму «Качині історії», ланцюжок чисел ІІІ-го десятку, сигнальні картки, картки з прикладами, опорні таблиці: «Периметр квадрата», «Переставний закон додавання», «Одиниці довжини», «Одиниці часу», «Числа від 1 – 100», геометричний матеріал – розрізані квадрати, лінійки, мікрофони, музичний супровод до фізхвилинки, МФО.
Тип уроку: білінгвальний ( елементи уроку на англійській мові)
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
- Вже дзвінок нам дав сигнал, працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо, всі трудитись починаймо.
Сідайте тихо, дітвора, для математики настала пора.
- Вправа «Очікування». Прогнозування.
– Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Складемо прогноз уроку.
– Молодці. Ви самі склали план нашої роботи на уроці:
- Гра «Відгадай число» .Усний рахунок.
- Хвилинка каліграфії.
- Обчислення виразів.
- Робота над задачами.
- Геометричний матеріал.
– Для виконання цього плану нам потрібні будуть дослідники, експерти, журналісти . Готові? (діти відповідають сигнальними картками)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів:
– Отже, починаємо. До нас на урок завітали гості. Це герої відомого американського мультфільму студії «Волта Діснея» -«Качині історії». Я вам нагадую головних героїв цього серіалу: дядько Скрудж Мак Дак – найбагатший качур світу, його племінники- качата Віллі, Біллі, Діллі, та їх подружка Поночка.
– Від імені Поночки з нами буде спілкуватися наша Віка. Прошу.
Поночка-Віка: – Hello! My name is Ponochka! Вчитель:
– Hello, Ponochka! Але давай спілкуватися на нашій рідній українській мові. Доброго дня, Поночко!
Поночка: – Доброго дня! Ми з моїми друзями теж займаємося математикою. Я придумала їм завдання, але вони, бешкетники, сховалися десь від мене.
Вчитель: – Так загадай свої завдання нашим учням.
Поночка:- Добре. Слухайте. Я загадала число, а ви його відгадайте.
- Гра «Вгадай число» («Мікрофон»)
Учні-журналісти через запитання допомагають впізнати задумане Поночкою число:
- Число одноцифрове? (Ні)
- Число трицифрове? (Ні)
- Воно кругле? (Ні)
- Воно парне? (Ні)
- Якого воно десятку? (Третього)
– Це числа ІІІ-го десятку? (вчитель показує на таблиці різні числа)
- Робота з ланцюжком чисел третього десятку.
21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
– Продовжуємо! – Сума цифр числа 3? (Ні)
– Різниця цифр числа 7? (Ні)
– Сума цифр числа 7? (Так!)
– Число 25! Отже, що ми можемо сказати ще про нього?
(має сусідів 24 і 26, складається з 2 десятків і 5 одиниць, можна розкласти на суму розрядних доданків 20+5, записується цифрами 2 і 5)
- Хвилинка каліграфії:
– Наше число 25 записується цифрами 2 і 5. Завдання: знайти «ключик» до чисел, які позначають ці цифри, продовжити ланцюжок чисел й записати їх каліграфічно ( 2+3=5, значить: 2,5,8,11,… )
1) Каліграфічне письмо цифр.
2) Взаємоперевірка каліграфії написання(підкреслити правильно написані цифр)
- 4. Опрацювання отриманого ланцюжка чисел: Гра «Перекличка» (діти задають один одному запитання)
2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26, 29, 32
- назвати одноцифрові числа (2,5,8)
- назвати парне число (20)
- яке число має 9 одиниць і 2 десятки? (29)
- Яке число ІУ десятку? (32)
- Число 20 для яких чисел буде спільним при округленні? (17, 23)
- Які числа записані однаковими цифрами (23, 32) А чим вони відрізняються?
- У яких чисел сума цифр однакова (5, 14, 23, 32)
- Які числа в сумі дадуть наше число – 25 (11+14, 20+5, 17+8)
ІІІ. Робота над темою уроку:
- Вправи на перевірку дії додавання відніманням
11+14=25 20+5=25 17+8=25
25-11=14 25-20=5 25 – 17=8
25-14=11 25-5=20 25 – 8=17
Висновок: дії додавання і віднімання взаємопов’язані .
- Розв’язання рівнянь
Х-11=14 25-Х=20 Х-17=8
Х=25 Х=5 Х=25
- Робота за підручником (ст.68 – 68 №№ 388 – 395)
Зустріч з братами-близнюками
Поночка: – Ось куди вони заховалися!
Віллі: – Що таке, Поночко! Ми всі приклади розв’язали!
Поночка: – Розв’язали! А скільки помилок припустили?
- Виконання завдання №388 ст.68
1) Усне коментування виконання прикладів
2) Перевірка розв’язання прикладів ( виправлення помилок )
Фізхвилинка
Танок маленьких каченят + гра на увагу (живіт, голова, вушка, ніс)
- Діти, як ви вважаєте, нашим гостям-іноземцям сподобалась би ця весела гра?
- А на якій мові розмовляють герої мультфільму?
- Давайте їх навчимо грі. Перекладемо слова з української на англійську.
- Слухайте уважно:
- голова = head, ніс = nose, вуха = ears, живіт = stomach
- Here is my head! – Ось моя голова!
- Here is my nose! – Ось мій ніс!
- Here are my ears! – Ось мої вушка!
- Here is my stomach! – Ось мій живіт!
Виконання вправ на англійській мові.
- Робота з іменованими числами.
1) Повторення одиниць часу. (секунди, хвилини, години, доба…)
2) Виконання завдання на порівняння іменованих чисел №389 (ІІ стовпчик)
- Робота над задачею № 390 ст.68:
1) Аналіз задачі (на додавання трьох доданків).
2) Розв’язання задачі учнями на дошці
3) Колективне складання виразів до рішення задачі різними способами
4) Запис задачі в зошити:
Ап. -12 д.
Т. – 9 д.
Ябл. – 10д.
В-1: 12+9+10 = 12+10+10-1=32-1=31(д.) (спосіб «цукерки»)
В-2:12+10+9=(10+10)+(2+0+9)=20+11=31(д.) (спосіб «кошиків»)
- Усне складання подібних задач (про свій клас)
ІV. Геометричний матеріал:
- Повторення одиниць довжини ( № 389 І стовпчик)
- Робота над задачею №392
– Яку геометричну фігуру нагадує шлях Бусі й Зема? (ламана з 4-х ланок)
Б.- (4+ 3 +3+ 2) =12 см 12-10 =2 (см) –різниця.
Зм.- (3 +2+ 3 +2)=10 см
- Креслення ламаної (дівчатка – шлях Бусі, хлопчики – Зема)
- Складання квадратів.
– Якщо ламану зімкнути, які геометричні фігури ми можемо отримати? (прямокутник, квадрат, трикутник, трапецію)
- Виконання практичної роботи: складання квадратів ( у дітей на партах розрізані квадрати – фотокартки родини дядька Скруджа Мак Дака)
– Доведіть, що це – квадрат (всі сторони по 10 см)
-У нас вийшов не просто квадрат, а фото наших друзів. Ми склеїмо частинки і намалюємо рамочку. Як визначити довжину смужки?
– Як називається сума сторін квадрата? (периметр)
- Усний пошук периметру квадрата:
Формула: а=10см Р=а4 Р= (а+а+а+а)
Р=10+10+10+10=40 см
V. Інструктаж з виконання домашнього завдання:
- Повторення про істинні і хибні висловлювання.
- Робота з картками: вставити числа, щоб рівності стали істинними
33 + 8 = 41 41 – 9 = 32 32 + 9 = 41, значить 33 + 8 = 9 + 32, 41 = 41
- Д/з ст.69 №394 приклади на додавання невідомого доданку.
№395 – задача (як в класі: на суму трьох доданків)
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
– Чи виправдалися ваші очікування щодо уроку?
– А про що ви розкажете вдома своїм рідним?
– Що було для вас найцікавішим?
Наталія Миколаївна створила урок, на якій завітали гості – герої мультфільмів. Це пробуджує цікавість і працьовитість вихованців, фокусує увагу і зосередженість. Зацікавила мене фізхвилинка англійською мовою. Вважаю, урок запам’ятався надовго.
Наталія Миколаївна презентує свій урок як можливість органічного поєднання гри з реалізацією проблеми розвитку математичних, соціальних та здоров’язберігаючих компетенцій. І це їй вдається на всі 100 %! Аплодую майстру!
Наталіє Миколаївно, велике спасибі за розробку уроку! Все у відповідності з цілями уроку – зацікавили, повторили, узагальнили, в різних областях застосували, важливість знань даної теми показали. Вищий пілотаж!
На уроці діти міркують, висловлюють судження з незначною допомогою вчителя. Присутній міжпредметний зв’язок.
Завдання,які Наталія Миколаївна використала на уроці цікаві і змістовні.Вони розвивають у дітей логічне мислення,уміння аналізувати,порівнювати та сприяють ефективному засвоєнню матеріалу.Вдало підібрані казкові герої. Учні з задоволенням працюють на таких уроках.