mail@urok-ua.com

Конспект уроку з музичного мистецтва за темою: “Хорова духовна музика: Реквієм”.

Автор: вчитель музичного мистецтва Власюк Валерія Вікторівна

Screenshot_13Цей урок сприяє формуванню інтересу до музики, початків смаку, уявлення про красу. Розвиток емоційної чутливості та усвідомленості сприйняття (емоційно-оціночного відношення до музики) веде до бажання слухати музичні твори, які є шедеврами мистецтва, продовжує творчу активність.


 

Тема семестру: «Жанри хорової музики»

Тема уроку: «Хорова духовна музика: Реквієм.»

Мета:

навчальна: ознайомити учнів з творчим життям В.А.Моцарта; розкрити силу впливу музики«Реквіема» на почуття людини; дати поняття «Реквіем», «Лакрімоза»;

розвивальна: розвивати чутливістіь і потяг дітей до музичного мистецтва, вміння вслуховуватися до музики, роздумувати про неї;

виховна:виховувати духовний світ особистості, любов до класичної музики.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:ТЗН, фонохрестоматія, дошка, вислови композиторів, портрет В.А.Моцарта, фортепіано, підручник «Музичне мистецтво» 6 клас, журнал «100 человек, которые изменили ход истории.», фарби, пензлі, аркуші, кольорові нотки-картки, папка для аналізу музичних творів, пісенник 5-8 клас, А.С.Пушкін 2том «Маленькі трагедії», трагедія «Моцарт и Сальєрі».

Музичний матеріал:В.А.Моцарт «Реквієм», «Лакримоза». «Музика землі»

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

1.1 Музичне привітання.

1.2 Перевірка готовності учнів до уроку.

2.Актуалізація опорних знань.

Музична вікторина.

1)укр.нар пісня «Од Києва до Лубен».

2)О.Варламов. Романс «Гірські верхівки».

3) Ф.Шуберт. «Серенада»

4) Ф.Шуберт. Балада «Лісовий цар».

3.Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Для того, щоб прозвучав наступний музичний твір нам потрібен симфонічний оркестр. Звернемося до можливостей сучасної техніки.

За допомогою комп`ютера звучить уривок «Реквієму» В.Моцарта.

Учитель. Якому композитору може належати цей музичний твір?

Цей музичний твір належить геніальному австрійському композитору Вольфгангу Амадею Моцарту.

4.Повідомлення теми і мети уроку.

Тема нашого уроку ( учитель показує на дошку) : «Хорова духовна музика: Реквієм.».

Учитель. Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Про що б ви хотіли дізнатись?

Учні озвучують свої сподівання від уроку.

(Яким Моцарт був у житті? Чи насправді його світла музика відображає його характер? Чи в житті Моцарт був зовсім іншою–звичайною людиною,з притаманним йому пристрастями та слабкістями?)

Учитель.Наша розмова про Моцарта, генія світла та радості. Ми відчуємо почуття композитора в його останньому творі «Реквіємі».

5.Вивчення нового матеріалу.

5.1Вступне слово учителя.

Усі, хто досліджує життя і творчість В.А.Моцарта, намагаються розкрити

Глибину і красу його музики, розповісти про його геніальне обдарування,

Про його цікаве, сповнене  важкою працею і прикрощами життя. Його музику і  зараз називають «безсмертна». До останнього дня він писав твори, які згодом стали  вершиною світового музичного мистецтва.

Давайте разом з`ясуємо як  композитор став на творчий шлях.

5.2Презентація біографії композитора з коментаріямиучнів.

В.А.Моцарт народився в старовинному австрійському місті Зальцбурзі в родині талановитого музиканта, композитора і педагога Леопольда Моцарта.

У три роки Вольфганг вже виявляв неабиякий інтерес до музики, а в чотири –

створив концерт для клавесина. Його природні музичні здібності та пам`ять

були вражаючими.

Хлопчика завжди цікавило, що це за інструмент, з якого виходять такі чарівні

звуки? Незважаючи на те, що інструмент був набагато вище ніж він сам, Маленький геній став на ослінчик і заграв…

З цієї миті почався його музичний шлях.

Учитель. Доля геніального композитора дивовижна та незвичайна. Життя композитора, як і кожної людини не завжди булобезхмарне. Особливо останні роки його життя, адже Моцарт не дожив до 36 років.

5.3 Учень. Вражаючий талант Моцарта та загадкові обставини останніх днів його життя привернули увагу митців із різних галузей мистецтва: Олександром Пушкіним написана маленька трагедія «Моцарт і Сальєрі».

Учитель. Давайте разом поринемо в минуле, у 18 століття і прислухаємось до розмови двох композиторів.

 Учні грають сценку  ( О.Пушкін маленька трагедія  «Моцарт і Сальєрі», друга сцена)

  1. Слухання.

Завдання для прослуховування: – Як звучить музика? Які почуття передає?

Перше прослуховування «Лакримози» Реквієму.

Відповідь учнів . Музика передає почуття людської скорботи , вона може викликати у слухачів гірку, печальну сльозу.

Завдання до учнів : у вас на парті лежить аркуш і фарби. Спробуйте свої емоції виразити, використовуючи кольорову палітру. Проявіть свою творчість за півхвилини.

Учитель. Цей, повний печалі твір називається Реквієм. Дамо визначення «Реквієм». (Робота у зошиті)

Учень.  Від лат. спокій – хоровий твір траурного змісту, що виконувався в церкві в пам`ять про помершого. Твір написаний для симфонічного оркестру, хору і чотирьох солістів.

Учитель. Вслухаймося у звучання трагічної та невимовно прекрасної  мелодії сьомої частини «Реквієму» – «Лакримоза». Зверніть увагу на оркестровий супровід. В ньому відчуваються інтонації ридання. Підніміть руку коли почуєте ці інтонації. «Цей день буде днем сліз» – так у перекладі з латині звучать перші слова.

2 слухання.(Уривок)

Учитель. – Як вплинула на вас музика? У чому сила музики Реквієму?

Учні. –У глибокій життєвій правдивості.

Учитель. Моцарт жив понад 250 років тому, але завдяки музичному мистецтву ми маємо змогу переживати разом з ним в наш час.

Про творчість Моцарта висловлювалися багато композиторів.

На дошці висловлювання композиторів  А.Рубінштейна, П.І.Чайковського. Діти вибирають вислови, які на їх думку, найяскравіше відображають геній Моцарта.

Фізична хвилинка.

7.Вокально-хорова робота.

7.1Розспівування.

Учитель. Ви були слухачами, а тепер зможете стати виконавцями прекрасної музики.

Завдання: чітке інтонування, округлий звук, спів на «легато», дихання.

7.2 Робота над піснею.

Вступна бесіда.

Музичне мистецтво має велику силу – у цьому ми вже переконалися. Пісня ,

як казав М.В.Гоголь, це душа народу. Вона має ще більшу силу, особливо «Музика землі». Робота над виразним виконанням пісні.

  1. Узагальнення уроку.

8.1 Учитель.Чи здійснилися ваші очікування від уроку?

Чи відчули ви дотик великої сили музичного мистецтва?

Учні підіймають картки: зелені – здійснилися, червоні – не здійснилися.

Висловлювання учнів.

8.2 Висновок. Я сподіваюсь, що ви переконались у тому, щосправжнюмузику об’єднує людяність, краса та щирість, саме тому ми можемо зрозуміти навіть ті почуття, які були втілені у музичних творах далекого минулого.

Глибина і краса музики, геніальне обдарування, яскраве, цікаве, проте сповнене важкою працею і прикрощами життя,— саме такою постаттю запам’ятовується нам Моцарт.

8.3 Контрольні запитання.

Реквієм — це:

а) музична форма, у якій незмінний рефрен повторюється багато

разів, чергуючись із різними епізодами;

б) загальна назва групи клавішних струнних інструментів;

в) скорботний твір, присвячений пам’яті померлих.

8.4 Оцінювання.

  1. Домашнє завдання.

Слухати музичні твори за власним вибором.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Дякую за план-конспект! Дуже лаконічно подано матеріал уроку, дітям буде легко й цікаво дізнатись про життя і творчість великого композитора-генія В.А.Моцарта, його маштабний внесок в розвиток музичного мистецтва, не зважаюючи на короткий життєвий шлях. Особливим жанром в творчості композитора є духовна музика. Його величний шедевр “Реквієм” дійсно та музика, яка передає почуття, вона змушує людину замислитись про вічне та про сенс життя загалом. Структура уроку мені теж до душі, все згідно методики викладання уроків музичного мистецтва. Ще раз дякую за розробку, візьму до своєї педагогічної скарбнички. Вам бажаю творчих успіхів, натхнення, наснаги та розвитку.