Конспект уроку з образотворчого мистецтва для 5-го класу “Виражальні засоби графіки. Лінія та силует у малюнку”
Автор: Учитель Любчич Вікторія Володимирівна
Засоби й методи уроку направлені на засвоєння основних понять “силует” і “контур”, вміння передавати характер різних форм.
Мета: Розширити поняття про зображувальні засоби графіки: контур, пляму, силует; про силует як виразник форми предмета;
розвивати вміння порівнювати різні силуети одної форми та виявляти характерний силует; вміння передавати характер форми лінією, плямою, силуетом; формувати вміння бачити красу форм в природі та мистецтві.
Обладнання: малюнки первісних художників, інструкційна карта із зображенням силуетів котів, репродукції картин відомих художників («Натюрморт» Б. Рибинський, «Пейзаж з мостом» С. Нікірєєв, «Портрет дівчинки» Пабло Хуардо Руіс, «Портрет жінки» Анрі Матіс), малюнок силуетних зображень для визначення підбору правильного тла для силуета, малюнки контурного та силуетного зображення одного предмета, набір карток із зображенням графічних малюнків, відео «Україно, ми твоя надія» .
Тип уроку: комбінований.
Засоби навчання: евристична бесіда, гра «Експертиза», гра «Най спостережливіший», гра «Так – ні», інтерактивний метод «Мікрофон».
Хід уроку.
І.Організаційний момент
Перевірка готовності учнів до уроку.
Слово вчителя
Як сказав один мудрець:
«Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес.
Працювати разом – це успіх!»
Отже бажаю вам успіху.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Експертиза»
Пропонується учням побути експертами графічного мистецтва. Демонструються кілька графічних малюнків, виконані різними техніками та виражальними засобами. Необхідно розповісти про них: (додаток 1)
- Яка техніка?
- Які виражальні засоби?
- Графічний матеріал?
(малюнки знімаються з дошки)
Слово вчителя
Гра «Най спостережливіший» (Хто швидше впорається , той і виграє)
Пропонується згадати малюнки, які щойно обговорювали.
- Який графічний засіб не був представлений серед поданих малюнків? (пляма)
- Знайдіть на парті серед карток зображення, виконане цим засобом і продемонструйте його (додаток 2).
ІІІ. Мотивація навчального процесу.
Слово вчителя
Коли увечері ми йдемо вулицею і десь зі сторони падає світло, ми бачимо свою тінь, також можна побачити тінь будинку, дерева. Будь-якого предмета, то ми говоримо, що бачимо не лише людину, дерево, дім, але і їх силуети.. Спостерігаючи такі зображення в навколишньому середовищі, люди і самі почали створювати силуетні образи. Мистецтво силуету відоме ще з часів сивої давнини. Так, у печерах Африки було знайдено силуети мисливців, які полюють на диких звірів (показати). І створені ці наскельні розписи в епоху неоліту. Силуетні зображення були широко відомі в Стародавньому Китаї, Японії. В Європі ж мистецтву силуету набуло поширення у XVӀӀӀ ст..завдяки дуже цікавій історії. Якось один бідний французький художник вирішив написати листа генеральному контролеру фінансів Е. де Силуету і попросити у нього допомоги. І тільки-но він вивів його прізвище, як перо зробило кляксу. На одну лише мить художник зажурився, а потім його рука швидко перетворила кляксу на тінь, яка нібито впала на папір від постаті міністра фінансів. Лист так і не був написаний, але малюнок міністр все ж отримав (додаток 3).
З цього часу подібні пласкі однотонні зображення фігур стали називати силуетами.
ІV. Пояснення нового матеріалу
Розповідь вчителя:
Що ж таке силует?(відповіді учнів)
Силует – площинне однотонне зображення постаті або предмета, форма яких зарисовується тільки контуром.
Контур – лінія, яка окреслює форму предмета. Вони не лише виділяють форму, а й передають різні властивості зображення: розмір, конструкцію, рухи (додаток 4,а).
Якщо замкнутою лінією окреслити пляму, то одержимо силует, тобто характерний обрис предмета, подібний до його тіні (додаток 4,б).
Звичайно силует виконується чорною тушшю на білому, витинається з темного паперу й наклеюється на ясне тло, а може бути й навпаки (додаток 5 ).
При створенні силуетних зображень велике значення має підбір кольору тла.
- Як ви вважаєте, на контрасті чи нюансі має бути побудоване тло стосовно силуету? (відповіді учнів)
- Порівняйте ці два приклади: на якому тлі силует краще «читається» – білий силует птаха на сірому чи на темному тлі (додаток 6).
Висновок
Фізкультхвилинка (відео «Україно, ми твоя надія»)
V. Практична діяльність учнів
Розповідь вчителя
На сьогодні кожен мав створити зображення віконця й те, що за ним. Ці малюнки ви могли виконати різними матеріалами: кольорові олівці, фломастери, кольоровий папір, простий олівець (випереджальне завдання). Це буде тло для вашої композиції. А хто буде об’єктом силуетного зображення – спробуйте відгадати.
Гра «Так – ні»
Вчитель ховає фігурку кота і пропонує учням відгадати, кого вони будуть зображувати. Для цього вони ставлять вчителеві запитання, на які він відповідатиме тільки « так» чи «ні».
Орієнтовні запитання учнів:
- Це предмет неживий? (ні)
- Він маленький? (Так)
- Це пташка? (Ні)
- Він волохатий? (Так)
- Це тварина?(Так)
- У нього хвіст довгий? (Так)
- Це кіт? (Так)
Учитель показує фігурку кота.
- У кого є ці пухнасті кумедні тваринки? Саме вони і будуть головними героями композиції. Кожен з вас має вирізати з білого чи кольорового паперу силуетні зображення котів (одного чи двох). враховуючи колір фону.
(в допомогу учням пропонуються зразки різних силуетних малюнків котів -додаток 7).
(Учні згадують правила техніки безпеки роботи з ножицями й правила економного використання паперу)
Створюючи композицію, учні повинні продумати захист своєї роботи (назвати свого кота, розповісти, що або хто зацікавило його за вікном)
VӀ. Підбиття підсумків
- Захист учнівських робіт.
- Рефлексія. Інтерактивний метод «Мікрофон»
- Чи сподобалося вам на уроці?
- Що викликало у вас труднощі в роботі?
- Як ви оцінюєте наш урок?
- Аналіз і оцінювання робіт учнів. Вернісаж малюнків.
- Д/завдання: поспостерігайте за поведінкою котів, знайдіть вірші та загадки про них
додаток 1
Натюрморт. Б. Рибинський
Портрет дівчинки. Пабло Хуардо Руіс
Пейзаж з мостом. С. Нікірєєв
Портрет жінки. Анрі Матіс
додаток 2
додаток 3
додаток 4
додаток 5
додаток 6
додаток 7
Список використаної літератури
- Уроки образотворчого мистецтва: 5 – 7 класи/ упорядник: Л. Шелестова, О.Гайдамака. – К.: Шк. Світ, 2010.
- Андреєв П.К. «Графіка» К., 2007. 126 ст.
- Масол Л. Методика навчання мистецтва в основній школі: методичний посібник для вчителів – К.: Шкільний світ, 2012
- Железняк С.М., Образотворче мистецтво: підручник для 5-го кл. загальноосвіт. навч. закл./С. М. Железняк, О. В. Ламонова. – К.: Генеза, 2013. – с.32
- Е. Бєлкіна, А. Поліщук, Л. Фесенко. Образотворче мистецтво. 5 клас. – К.: Промінь, 2005
Під час уроку учитель залучає школярів до творчої співпраці. Робота з введенням понять проводиться на зразках робіт графіків, що дозволяє ширше і повніше уявити, зрозуміти і засвоїти поняття “силует” і “контур”. Яскравим епізодом уроку сприймаю гру “Так – ні” запропоновану перед початком практичної роботи.
Я, людина далека від мистецтва, одержала масу задоволення від уроку. Історичний матеріал, запропонований на етапі мотивації, органічно поєднав перевірку домашнього завдання з поясненням нового матеріалу. Запропонований додаток до уроку №7 і в мене викликав бажання взяти в руки ножиці і створити власні силуетні композиції.
Дуже дякую!. Як би ви знали наскільки Ваші слова надають мені впевненості. Це мій перший досвід оприлюднювати свій матеріал. Це мене надихає на подальшу співпрацю з “Освітнім порталом”
Вчитель під час актуалізації опорних знань пропонує цікаві ігри, зокрема, нову для мене гру “Експертиза”. Чудовий додаток створює умови для успішного досягнення мети на уроці, вчить дітей порівнювати, узагальнювати, пробуджує інтерес до мистецтва.
Мені приємно дізнатися Вашу думку про мою розробку уроку. Я буду рада, як що ця робота буде будь-кому корисна.