Конспект уроку з природознавства, 1 клас
“Як розрізняти дерева, кущі та трав’янисті рослини”
Автор: учитель початкових класів Добра Марина Василівна
Запропонований конспект уроку з природознавства дозволить у цікавій формі ознайомити учнів з групами рослин, з особливостями кожної групи, сприятиме вихованню потреби пізнавати рослинний світ, дбайливо ставитися до нього; вихованню любові до України, поваги до її символів.
Тема. Як розрізняти дерева, кущі та трав’янисті рослини
Мета. Формувати уявлення учнів про дерева, кущі та трав’янисті рослини, уміння порівнювати дерева, кущі, трав’янисті рослини; формувати вміння аналізувати ілюстрації, отримувати необхідну інформацію, робити висновки, працювати в парі; розвивати спостережливість, кмітливість, виховувати потребу пізнавати рослинний світ, дбайливо ставитися до нього, оберігати його, виховувати любов до України, її символів.
Обладнання. Презентація, асоціативний кущ, картина «Світ, у якому ми живемо», картки для роботи в парах, малюнки рослин-символів.
Хід уроку
І Організаційний момент
Доброго дня, діти! Зараз урок природознавства. Наш урок незвичайний. На ньому присутні гості. Поверніться і привітайтеся з нашими гостями.
Поверніться один до одного, подивіться один одному в очі, усміхніться, побажайте гарного настрою на уроці. Тепер подивіться на мене. Я також бажаю вам працювати дружно, відкрити щось нове.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
1 Репродуктивна бесіда
- Про що ми говорили з вами на попередньому уроці природознавства? (Про рослини)
- До якої природи належать рослини? (До живої природи)
- Чому рослини – це жива природа? (Рослини мають усі ознаки живих організмів: рослини народжуються, ростуть, дихають, живляться тощо)
2 Гра «Вирости рослину»
Давайте пограємо у гру «Вирости рослину» Що на екрані виросла рослина, потрібно згадати будову рослини і значення кожного органу.
- Частина рослини, що знаходиться в грунті? (Корінь). Яку функцію він виконує? (Вбирає з ґрунту воду, поживні речовини, закріплює рослину в ґрунті).
- Частина рослини, що знаходиться над ґрунтом? (Стебло).
Яку функцію виконує стебло. (Транспортує воду і поживні речовини від кореня до інших органів рослини).
- Які органи рослини знаходяться на стеблі? (Листя, квіти)
- Що з’являється пізніше на місці квітів? (Плоди)
- Що знаходиться у плодах? (Насіння).
- Молодці, діти, ви правильно дали відповіді на всі запитання і умовно виростили рослину. Як вона називається? (Соняшник). Чим цікава ця рослина? (Її голівка завжди повернута в той бік, де знаходиться сонце.). А чим корисна ця рослина? (З її плодів виготовляють олію.)
3 Асоціативний кущ
Висновок: рослини приносять величезну користь людям та тваринам.
4 Обговорення оповідання «Чому заплакала ромашка?»
Жила-була у лузі Ромашка. Раділа вона ясному сонечку, погожій днині. Слухала спів пташок. Одного разу прийшли на луг діти. Хлопчику дуже сподобалася Ромашка і він зірвав її. Удома хлопчик поставив Ромашку в дуже красиву вазу і подарував мамі. Ромашка озирнулася, поглянула на гарну кімнату, вазу і …заплакала.
- Чому заплакала Ромашка?
- Чи міг хлопчик по-іншому показати мамі красу квітки и зробити подарунок?
- Як слід ставитися до рослин?
Діти, давайте пофантазуємо і змінимо кінець оповідання так, щоб Ромашка не постраждала. (…Хлопчику дуже сподобалася Ромашка. Він дістав альбом і намалював гарний букет ромашок. Удома він подарував малюнок мамі. Мама була щаслива. )
ІІІ Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і завдань уроку.
Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з рослинами, а з якими саме, ви дізнаєтеся, розгадавши загадки.
1 Розгадування загадок
З жолудя він проростає,
В кроні сил чимало має.
Кабани плоди смакують,
Люди міць його цінують. (Дуб)
Як прийде весна в садочок —
до лиця білий віночок,
ну а восени цій кралі
приглянулися коралі. (Калина)
Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось,розцвіло.
Згодом стало біле – біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
Діти, що таке дуб? ( Це дерево)
Що таке калина? (Це кущ)
Що таке кульбаба) (Це квітка)
Сьогодні на уроці ми познайомимося з групами рослин, які є в природі, навчимося їх розрізняти, будемо порівнювати рослини, що належать до різних груп. А також продовжимо створювати картину «Світ, у якому ми живемо»
ІV Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
1 Розповідь учителя з опорою на демонстраційний матеріал
Рослин у природі дуже багато і всі вони не схожі одна на одну. Але за деякими спільними ознаками можна виділити три групи.
Давайте розглянемо рослини на слайді. Назвіть їх. (верба, дуб, береза)
Порівняйте їх. Що в них спільного? Скільки стебел у рослин? (один)
Які стебла – міцні дерев’янисті чи м’які та соковиті?
Як одним словом можна назвати ці рослини?
Висновок: всі дерева мають одне міцне дерев’янисте стебло.
Назвіть рослини на цьому слайді. (Калина, смородина, аґрус)
Порівняйте їх. Що у них спільного? Скільки стебел у рослин? (Кілька)
Які стебла – міцні дерев’янисті або м’які, соковиті? (Міцні дерев’янисті)
Де починають рости гілки? (Відразу від землі)
Як одним словом назвати всі ці рослини? (Кущі)
Висновок: у куща кілька міцних дерев’янистих стебел.
Назвіть рослини на цьому слайді. (Ромашка, мак, волошка)
Порівняйте їх. Що у них спільного?
Які стебла – міцні дерев’янисті або м’які, соковиті? (М’які, соковиті)
Як одним словом назвати всі ці рослини? (Трав’янисті)
Висновок: трав’янисті рослини мають м’які, соковиті стебла.
2 Робота з підручником (стор.61)
– Діти, Сойка Синєкрилка, наша супутниця на уроках природознавства, просить допомогти їй розібратися, чим схожі зображені на фотографіях липа, шипшина і конюшина, і чим вони відрізняються. Давайте допоможемо Сойці.
Липа, шипшина і конюшина – це рослини. У них є стебла і листя.
Відрізняються тим, що липа має один міцний дерев’янистий стовбур. Це дерево. У шипшини кілька міцних дерев’янистих стебел. Це кущ. У конюшини м’які соковиті стебла. Це трав’яниста рослина.
3 Фізкультхвилинка. Прийом «Перевтілення» «Я – рослина»
Уявіть, що ви рослини. Яким рослиною ви себе уявляєте? Чому?
Світить сонечко – потягнулися гілочками до сонечка. Подув легкий теплий вітерець – похитали гілочками. Подув сильний вітер. Пішов дощик. Знову вийшло сонечко. Яка погода більше подобається рослинам? Чому?
Відпочили? А тепер продовжимо нашу роботу.
4 Робота в парах.
Порадьтеся один з одним і серед зображених рослин знайдіть дерева, кущі та трав’янисті рослини. Дерева обведіть синім олівцем, кущі – зеленим, трав’янисті рослини – жовтим.
Давайте, перевіримо, чи правильно ви виконали завдання.
5 Розповідь про символи України з опорою на життєвий досвід учнів
Діти, українці здавна з повагою ставилися до рослин. Деякі з них є символами й оберегами нашої рідної землі. У нашого народу є прислів’я «Без верби і калини нема України». Чому так кажуть?
По всій Україні ростуть кущі калини. З давніх-давен українці саджали калину біля хати як оберіг від злих сил. Калина є символом сімейного щастя і достатку. А чим корисна калина? (Плоди калини використовують як ліки від застуди)
Спостереження за ягодами калини.
Діти, роздавіть ягідку калини і вийміть із плода насінину. На що вона схожа за формою? (На серце)
Є в нашого народу легенда про калину. Послухайте її.
Жила в селі одному чудова дівчина на ім’я Калинка. Люди поважали її за добре серце. Навесні Калинка завжди в ліс ходила. Довга дорога вела до нього. «Дай, – думає, – посаджу уздовж дороги кущі і дерева». Викопала вона в лісі тонесеньку стеблинку, посадила біля дороги, а щоб вона почала рости, Калинка аж від своєї хати носила воду і поливала її. Виріс кущ, зацвів, а потім з’явилися на ньому яскраво-червоні ягоди. Ідуть мандрівники, відпочивають в тіні і дякують тим працьовитим рукам, які кущ посадили.
Прийшла якось Калинка до свого улюбленця, спробувала терпкі ягоди і здивувалася. Зернятко всередині ягідки на серце схоже. А кущ шепоче листям: «Це на пам’ять про твоє добре серце, а щоб люди тебе не забули, подаруй мені своє ім’я« Калина ». З того часу такі кущі люди калиною називають.
Символом України є і верба. Українці вірили, що верба охороняє людей від хвороб, а їх будинок від усього лихого. Яку користь приносить верба? (Верба укріплює береги, очищає воду)
VІ Закріплення вивченого матеріалу
Молодці, діти, ви дуже багато знаєте про рослини. Давайте перевіримо, наскільки ви були уважні сьогодні на уроці.
1 Вправа «Продовж речення»
– Міцне дерев’янисте стебло у дерев називається … (стовбур)
– У кущів багато дерев’янистих … (стебел)
– У трав стебло соковите і … (м’яке)
– Дерева – це верба, …
– Кущі – це бузок, …
– Трав’яні рослини – це тюльпан, …
2 Гра «Що зайве?»
– Тополя, тюльпан, каштан, береза.
– Калина, смородина, пролісок, аґрус
– Клен, айстра, конвалія, кульбаба.
3 Робота над картиною «Світ, в якому я живу»
Діти, закінчуючи другу подорож по світу неживої природи, ми почали створювати картину «Світ, в якому ми живемо». Давайте скажемо, що ми зобразили на нашій картині? (Грунт, воду, сонце, повітря).
Чи повною вийшла наша картина? Чому? (Не вистачає рослин і тварин)
У вас на партах лежать рослини. Давайте доповнимо нашу картину. Яку рослину ви вибрали? Куди б хотіли помістити? Чому?
VІІ Підсумки уроку. Рефлексія.
Прийом «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я дізнався, що …
Я зрозумів, що дуже важливо …
Презентація до уроку
Продуктивний урок з використанням мультимедійної презентації, сучасними підходами до подачі і закріплення нових знань. Красиво поданий українознавчий інформаційний блок, практичного спрямування. Робота над картиною “Світ, у якому я живу” допомагає учням зрозуміти, що їм під силу сприяти озелененню землі, а в майбутньому піклуватися про її екологію.
Цікава форма проведення уроку. Застосовано інтерактивні методи і прийоми роблять урок інноваційним. Дуже добре, що вчителька застосувала практичне ознайомлення з ягодою калини. Те, що учні відчули ручками краще запам`ятовується. Ігрові моменти на протязі уроку сприяють невимушеному засвоєнню навчального матеріалу.
Урок спланований згідно вимог до сучасного уроку. Вчитель підібрав методи та прийоми інноваційних технологій, опирається на життєвий досвід дітей, використовує різнопланові завдання. Дякую за цікавий, насичений, творчий урок.
Урок сучасний, для засвоєння нового матеріалу вчитель вдало добирає інтерактивні вправи, фізхвилинку проводить нетрадиційно. Для досягнення мети використовується життєвий досвід дитини.