mail@urok-ua.com

Конспект уроку з природознавства, 2 клас

“Тварини навесні. Комахи”

Автор: вчитель початкових класів Шиян Ірина Леонідівна

вчитель початкових класів Шиян Ірина ЛеонідівнаТема. Тварини навесні. Комахи.

Мета:

  • – розширювати уявлення дітей про весняні зміни в природі, про особливості життя тварин у цю пору року, зокрема комах; учити називати істотні ознаки комах, їх будову;
  • – розвивати вміння спостерігати, порівнювати , мислення, увагу, зв’язне мовлення;
  • – виховувати дбайливе ставлення до тварин, любов до природи.

Обладнання: кольорові ілюстрації із зображенням тварин, презентація «Комахи», екологічне панно, картки із завданнями.

Тип уроку: урок – телепередача

На дошці записано девіз уроку:

Я зірвав квітку – і вона зів’яла.

Я спіймав метелика – і він помер у мене на долоні.

І тоді я зрозумів, що торкнутися краси можна тільки серцем.

Павол Гвездослав

Хід уроку

Організаційний момент
Вчитель:
На урок природознавства
Друзів всіх зібрав дзвінок,
Прошу, встаньте всі рівненько,
Починається урок.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь тихо,
Поцілунок свій пошліть
Кожному на втіху.
Учні:

Йдемо в гості до природи.

Є в ній різна дивина:

В небі – зорі, в ріках – води,

В полі – квіточка ясна.

А зимою є сніжинка,

Літо дощик принесе,

Є метелик і пташинка –

І таке цікаве все!

Вправа « Очікування»

– Цікаво , діти, а що кожен із вас чекає від уроку?

– Підніміть ліву руку ті, хто очікує на уроці отримати нові знання?

– А зараз праву ті, хто чекає цікавого спілкування?

– Хто очікує отримати гарні оцінки за свої досягнення підніміть обидві руки.

Я теж очікую, що ви будете активні, старанні, кмітливі, працьовиті.

Робота з екологічним панно

Сьогодні у наше віконечко заглянуло сонечко. Воно передає вам своє тепло і промінчики-побажання. Давайте візьмемо кожен з вас промінчик, прочитаємо побажання. Отож, сонечко бажає вам на уроці бути… (уважними, організованими, самостійними, слухняними, спостережливими, допитливими, ввічливими)

Влітає Муха-цокотуха
Вчитель: Ой, ти хто?
Муха-цокотуха:
Я маленька мушка,
Мушка-цокотушка,
Я з дороги збилась, заблукала,
Несподівано у клас ваш завітала.
Надворі наче тепло стало,
Скажіть, а чи вже весна настала?
Вчитель.

Добре, Мушко, що до нас ти завітала

Відповідь ми зможемо знайти,

Наш синоптик допоможе тобі.
Підсумок фенологічних спостережень.

Сьогодні 1 березня, температура повітря ,стан неба , інші явища .

У народі кажуть:

Якщо 1 березня тепло й сонячно, виходить, і вся весна буде такою.

Якщо ж у цей день іде сніг, то буде гарний врожай, якщо дме теплий вітер – чекайте дощове літо, ну а дме холодний вітер, тоді літо буде холодним.

Муха-цокотуха: Дякую.
Вчитель: А чому ти, мушко, така сумна?
Муха-цокотуха:

Сьогодні День народження я свій святкую,
Але дуже я сумую.
Своїх друзів не знайшла,
За допомогою до вас прийшла.
Вчитель:

В день народження не можна сумувати,
Треба друзів всіх скликати.
Ми допоможемо тобі. А кого ж ти хотіла запросити?
Муха-цокотуха:

А ви відгадайте загадки, тоді і дізнаєтеся.
Вчитель:
Діти, коли загадки відгадаєте,
Букву потрібну отримаєте.
А як ці труднощі здолаєте,
Тему нашого уроку на дошці прочитаєте.
1)Ними всі милуються,
Розглядають і дивуються.
Вони, мов ті квіти,
Гарніше їх нема на світі.
На квітку квітка сіла,

Знялась і полетіла. (Метелик.)

2)Вона – трудівниця,
Бере з квіток пилок,
Несе його у вулик,
Бо люблять всі медок! (Бджола)
3) У лісі біля пенька

Біготня, метушня,

Народ робочий

Весь день клопоче (Мурашки.)

4) У травні місяці з’явився не рак,

Не риба, не звір, не птах, не людина.

Ніс довгий, голос тонкий.

Летить — пищить, сяде — мовчить. (Комар)

5) Довкола нас в’ється,

а в руки не дається.(Муха)

6) Добре стрибає,
Зелений колір має.
Тому серед трави
Його нам не знайти.
Якщо ввечері співає,
Про сонце вранці сповідає. (Коник-стрибунець)
Учитель: Ти не дивуйся, мушко, що ти не знайшла своїх друзів-комашок. Адже взимку вони спали і ще не прокинулися. Але сьогодні ми спробуємо тобі допомогти їх трозбудити. Подивися, скільки їх стало в нашому класі. Ми обов’язково відсвяткуємо твій День народження.
Діти, подивіться уважно на малюнки. Про кого ми будемо сьогодні говорити на уроці?(Комахи)

Вчитель. А тепер, Мушко, сідай і разом з нами побуваєш у різноманітному світі комах.
Повідомлення теми та мети уроку

Учитель.

Отже, на уроці ви дізнаєтеся, як зміни в неживій природі з приходом весни впливають на стан комах.

– Тож, які знання ми отримаємо?

Вчитель вивішує опорні схеми:

ЗНАТИ: ВМІТИ:

Назви комах. Розрізняти частини тіла комах.

Істотні ознаки комах. Виділяти комах із групи інших тварин.

Наш урок буде незвичайним, бо він перетвориться на телепередачу «У світі комах».

Отже, телеканал «2 – Б клас + (плюс)» представляє… В ефірі природничо — пізнавальна телепередача «У світі комах». Я рада вітати всіх присутніх на нашому каналі. В студії з вами я — Ірина Леонідівна.

Для чого нам потрібна інформація про комах? (Щоб більше знати про цих тваринок, охороняти корисних, оберігати себе від небезпечних комах)

А чи знаєте ви , хто досліджує комах? – ентомологи.

Ентомологія – наука, яка вивчає комах (грець.-ентомоз…- комаха).

Актуалізація опорних знань

Отже, спочатку відвідаємо студію«Факти.Інформаційний випуск», де дізнаємося про природні явища, характерні для весни.

Робота у парах

Гра «Підкресли потрібне»

• З’явилися бруньки на деревах;

• ведмідь спить у барлозі;

• білка запасає їжу;

• з’явилися комахи;

• тане сніг;

• мороз;

• жарко;

• льодохід;

• опадає листя;

• листопад;

• йдуть дощі;

• метуть заметілі;

• яскравіше світить сонце;

• дзюрчать струмки;

• сонце світить, але не гріє;

• прохолодно;

• земля вкрита снігом.

 

Молодці! Тепер ми знаємо про перші ознаки весни.

Вправа «Встанови послідовність»

Вивчення нового матеріалу .

Далі ми завітаємо у студію «Планета комах»

Потепління, розвиток рослинності сприяють пробудженню комах, що перебували у заціпенінні. В березні можна побачити перших метеликів, які беруть поживу з весняних квітів. Зі щілин вилазять комарі.

Прокинувшись від зимової сплячки, кожна комаха шукає собі їжу. Бджоли, джмелі, оси перелітають з квітки на квітку, щоб зібрати нектар і пилок.

У квітні прокидаються й мурашки. Муха вже гріється на сонечку, ще млява, неповоротка, але вона вже перебирає лапками, гладить себе ними по черевцю.

Комахи – це найчисленніша група тварин,невеликих за розміром. Їх можна зустріти всюди:у лісі, у полі, на городі,у водоймах. Зовні комахи дуже різноманітні. Вони стрибають, бігають , повзають, літають , плавають, їх об’єднали в одну групу за однією істотною ознакою – вони мають 6 ніг.

Більшість з них має пару вусиків, одну-дві пари крил і тіло, що складається з трьох частин – голови, черевця й грудей. У грудях комах є м’язи. Вони надають руху крилам і ногам. Крила у комах, які літають, дуже міцні. Розмножуються комахи, відкладаючи яйця.

Зараз ми перейдемо у студію «Глядач як свідок»

Перегляд відео

Інтегрована технологія «Коло знань»

Робота у групах. Позначте на малюнку назви частин тіла комахи

Офтальмологічний тренажер

Мушко, скажи, будь ласка, з якою комашкою ти хотіла б затанцювати вальс?

  • З метеликом, він такий красивий.

«Служба розшуку»

Добре, Мушко, ми влаштуємо тобі зустріч з цим красенем. В ефірі – «Служба розшуку»

Робота за підручником (с. 97–99)

— Яких метеликів можна зустріти ранньою весною?
— Розгляньте їх на малюнках на с. 97.
— Де ховалися взимку метелики? Що вони роблять навесні?

Робота у зошитах
Користуючись інформацією з підручника, напишіть назви метеликів на малюнках

1.Павине око.

2.Жалібниця.

3.Адмірал

До речі, кропив’янками метеликів називають тому, що їх личинки (гусінь) можуть їсти пекучі листки кропиви. Відомий своїми плямами метелик павине око свою назву дістав за кільця “очі”, що є на крилах. Метелик адмірал дістав назву через червоні адміральські “лампаси” і “стрічки” на крилах.

– Бачиш, Мушко , скільки метеликів завітало до тебе на День народження.

Зараз ми відвідаємо студію «Слідство вели…»

Вправа „Навчаючи вчуся”

  • Назвіть, які ви знаєте корисні комахи. (Сонечко, мурашка, бджола…).
  • До нас завітали в гості деякі з цих комашок, вони зараз розкажуть про себе.

Учень-бджілка: Я знаю, що бджоли виробляють цілющий мед, запилюють квіти. Хатки, в яких живуть бджоли, називаються вуликами. Ці комахи дуже працьовиті. Недарма в народі кажуть: „Бджола мала, а й та працює”.
Учень-мурашка: Я знаю, що мурашок називають лісовими санітарами, тому що вони знищують 15-20 тисяч шкідливих комах за день, а корисних не чіпають.
Мурашки, як і бджоли працьовиті. Живуть ці комахи сім’ями у мурашниках.
Учень-сонечко: Я знаю, що сонечко – корисна комаха. Вона поїдає попелицю – крихітних комах, які обсипають молоді рослини і висмоктують з них соки.
Ця працьовита комаха за день з’їдає до двохсот шкідливих комах.

Учень – бабка: Бабка- корисна комаха, вона на льоту схоплює мух, комарів та інших комах. Очі бабки займають майже всю голову. У них у кожному оці до 30 000 оченят. Вона може дивитися на всі боки і, не повертаючи голови, схопити здобич.

  • Які ви знаєте шкідливі комахи? (Попелиця, комар, муха, воші, блохи, таргани, колорадський жук, травневий хрущ…).

Учень – травневий хрущ: Хрущі об’їдають листя на деревах. Вони також харчуються їх цвітом та бруньками. Великими шкідниками є личинки хруща.

Учень – комар : Комарі можуть переносити небезпечні хвороби, місце укусу дуже свербить. Комар своїм хоботком може проколоти навіть шкіру слона.

Тонкий і нудний писк комара – це спів його крил, що рухаються з величезною швидкістю.

Отже, підсумуємо, яку користь і шкоду приносять комахи:

  • Прикрашають природу (метелики)
  • запилюють рослини(бджоли)
  • санітари лісів(мурахи)
  • знищують шкідників рослин(сонечко)
  • живлення для птахів(мухи, жуки)
  • переносять небезпечні хвороби(комарі)
  • знищують рослини( попелиця)

У природі нічого зайвого немає. І комахи теж потребують охорони.

А зараз рекламна пауза «У здоровому тілі – здоровий дух»

Фізкультхвилинка

Здрастуй, матінко-природо!

Вклоняємось твоїй вроді,

Руки простягаємо до ясного сонця,

Промінчик сховаємо у своїй долонці.

Змахнемо руками, як ніжні метелики,

Голівками покиваєм, як пухнаті джмелики.

Покрутимось туди-сюди,

Як ті бджілки-непосиди.

Поскачемо насамкінець,

Як той коник-стрибунець.

А тепер – мерщій до книжки,

Попрацюймо, як мурашки.

Розв’язання проблемної ситуації

Муха – цокотуха жалібно дзижчить

Учитель

-Що сталося, Мушко, чому ти засумувала?

– Та ніяк не зрозумію ,чи потрібні рослини і комахи один одному?

Студія « Чи знаєте ви ?» допоможе нам дати відповідь на це запитання.

Розповідь учителя

  • У перші по-справжньому весняні теплі дні зацвітає багато квітів. Задзижчали друзі – комахи. Прокинувшись після зимової сплячки, кожна комаха шукає собі їжу. Бджоли, джмелі, оси перелітають із квітки на квітку, щоб зібрати нектар і пилок. Ним вони не тільки живляться, а й годують личинок, які вилуплюються з відкладених яєць.

Таким чином, між рослинами й комахами існує взаємозв’язок. Адже насіння утворюється тільки на тих квітах, на яких побували комахи і перенесли на них пилок із інших квітів

Мушка: Ви знаєте, мені б хотілося запросити у гості на День народження незвичайних, екзотичних комах.

Твоє бажання виповниться, коли ми завітаємо до студії « Най.., най…, най …»

Гра «Склади пазли»

У світі існує багато різних цікавих комах. Про них нам розкажуть діти.

Жук – носоріг – найсильніша комаха . Це тварина , яка може тримати на спині вантаж у 850 разів більший за власну вагу. До речі у людей – рекордсменів штанга лише втричі перевищує їхню масу.

Палочник – довжина його тіла разом з витягнутими кінцівками складає більше 56 см! Цей гігант важить 67 грамів. Він був виявлений на острові Калімантан у Малайзії.

На території Азії однією з найнебезпечніших комах, є так звана бджола-тигр. У різних країнах вона має різні назви, наприклад, в Японії її називають горобцем-бджолою, а в Україні – шершнем.

Також з екзотичних комах можна скласти зоопарк.

  • Метелик – ведмедиця
  • Жук – сосновий слоник
  • Бабка – мурашиний лев
  • Жук – золота черепаха

Прийом «Інтрига». Таких незвичайних комах дуже багато. Спробуйте знайти про них інформацію в енциклопедіях або в Інтернеті.

Студія «Уік — енд» разом зі мною пропонує вам весело і змістовно провести час, добре розважитися, набратися сил на наступний робочий тиждень – відпочити на природі. Але пам’ятайте, що ми повинні берегти довкілля.

Підсумок уроку.
Наша передача добігла кінця. Студія « Ти – мені, я – тобі» підготувала вам запитання

«Кубування»

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний,

Він доріжку прокладає

Знання ваші перевіряє

Запитання на картках:

  • Яке значення комах в природі і в житті людини?
  • Яка будова тіла комахи?
  • Які комахи найпрацьовитіші?
  • Які комахи шкідливі?

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

Продовжте речення.

  1. Я не вмів, а тепер навчився…
  2. Я не знав, а тепер знаю…
  3. Я хочу…

Мушко, чи сподобався тобі твій День народження?

  • Так, мені було дуже цікаво й весело. І я хочу всіх пригостити. (Мушка роздає гостинці.)

Дуже ви були старанні

Отже, ви були всі учні гарні.

І за працю на уроці

Вам подякувати хочу.

Кожного дня і кожну хвилину

Оберігайте кожну звірину,

Тільки добра їм потрібно бажати

І намагатись не ображати.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Цікавий урок, а тип уроку – телепередача, адже дітки дуже люблять такі уроки. Думаю, мета даного уроку була досягнутою. Успіхів та натхнення!

  2. Дуже сподобався урок. Всі завдання враховують вікові особливості молодших школярів. Відмінно вписуються творчі завдання. Розширюється словниковий запас учнів. Дякую.