Конспект уроку з природознавства для 3 класу на тему: Водойми. Рослинний і тваринний світ водойм. Їх значення в житті людини. Охорона водойм.
Автор: вчитель початкових класів Драло Анна Станіславівна
Урок-конференція. Може бути використаний під час освоєння теми “Водойми”. У ході уроку діти виступають у ролі експертів та закріплюють вивчений матеріал у цікавій формі.
Тема. Водойми. Рослинний і тваринний світ водойм. Їх значення в житті людини. Охорона водойм.
Мета. Закріпити знання учнів про водойми, рослинний і тваринний світ водойм, значення водойм в житті людини. Виховувати бережливе ставлення до водних ресурсів України. Формувати мовленнєву діяльність учнів.
Обладнання: розставлені півколом столи; на столах мікрофони, склянки з водою, таблички для фахівців, підписка газет; кореспонденти, які присутні в залі з фотоапаратами та блокнотами; на дошці записана тема уроку; питання, які будуть розглядатися; фізична карта України; плакати; малюнки рослин, що ростуть біля прісних та солоних водойм; мультимедійна дошка; реферати, підготовані учнями класу.
Тип уроку. Урок-конференція
Хід уроку
І. Повідомлення теми.
Слово вчителя.
– Діти, сьогодні ми з вами проведемо незвичайний урок -прес-конференцію по темі “Водойми, їх значення в житті людини. Охорона водойм”.
Прес-конференція – це зустріч державних, громадських, політичних та наукових діячів з представниками преси, радіо, телебачення. А проводиться прес-конференція з метою глибше ознайомитися з тією чи іншою темою, довести це засобами преси, радіо та телебачення до широкого кола населення.
А обрали ми цю тему тому, що вода відіграє дуже важливу роль в житті людини. Без води неможливе життя.
Представляю вам голову сьогоднішньої прес-конференції.
Будь ласка!
Голова. Увага! Продовжуємо роботу. До нас на прес-конференцію прибули міністри, біологи, лікарі, рибалки, кухарі, представники газет – журналісти, гості.
А розглядати ми будемо такі питання:
- Водойми. Які бувають водойми?
- Чим відрізняються між собою види водойм?
- Рослинний і тваринний світ водойм.
- Значення водойм в житті людини.
- Охорона водойм.
- Підсумки роботи. Тестування.
Приступаємо до роботи. Будь ласка, запитання.
Журналіст 1, газета “Діалог”. Мене цікавить питання: Що таке водойми? І які вони бувають?
Географ 1. Джерела, річки, озера, болота, ставки, водосховища, моря – це водойми. Усі водойми можна поділити на дві групи: природні та штучні (створені людиною). До природних водойм відносять: джерела, річки, озера, болота, моря. До штучних – ставки та водосховища.
Журналіст 2, журнал “Світ довкола тебе”. Що таке джерело? Як утворюються джерела?
Утворення джерела
1 – ґрунт, 2 – пісок, 3 – глина, 4 – джерело
Географ 2. Усім відомо, що ґрунт і пісок швидко пропускають воду, а глина – повільно. Після дощу і танення снігу частина води стікає в річки, випаровується, а решта просочується крізь ґрунт і пісок, доходить до шару глини, який не пропускає воду. Утворюються підземні струмочки, які течуть у напрямку нахилу шару глини. Там, де глина підходить близько до поверхні (біля кручі, високого берега чи яру), вода витікає на поверхню, утворюючи джерело (показує на плакаті).
Журналіст 3, газета “Свобода”. Як і чим корисні джерела для людини?
Географ 3. Дощова вода на поверхні землі каламутна, а пройшовши крізь кілька шарів, вона фільтрується, очищається від домішок. Джерельна вода чиста, холодна, її приємно пити.
Голова. До слова записався лікар.
Лікар. На Україні є дуже багато джерел, вода яких має розчинені мінеральні речовини, що мають лікувальні властивості. Тому наша промисловість пропонує велику кількість мінеральних вод – “Трускавецьку”, “Надзбручанську”, “Нафтусю”. В Україні (в Закарпатті, Прикарпатті та Карпатах) знайдено понад 80 природних мінеральних джерел. Мінеральні води використовують для лікування кишково-шлункового тракту, опорно-рухового апарату, нирок, печінки та інших хвороб. Поблизу мінеральних джерел будують санаторії, будинки відпочинку.
Голова. Переходимо до обговорення інших водойм.
Журналіст 1. Як утворюються річки? Що таке витік, русло, гирло, притоки?
Річка
1 – витік, 2 – гирло, 3 – русло,
4 – ліва притока, 5 – права притока
Географ 4. Річка – це теж природна водойма, яка починається маленьким струмочком з джерела або маленького озерця. У струмок течуть інші струмки. Води стає більше і більше. Це вже річка. Вода в річці має властивості розтікатися. Вода тече туди, де нижче.
Витік – це місце, де річка починається.
Гирло – це місце, де річка впадає в море, озеро чи іншу річку.
Русло – це заглиблення, по якому тече річка.
У річку впадають інші річки. Це – притоки.
Журналіст 2. Як визначити лівий і правий береги?
Географ 1. Якщо стати обличчям у напрямку течії річки, то праворуч буде правий берег, а ліворуч – лівий берег.
Журналіст 3. Які найбільші річки в Україні?
Географ 2. В Україні є понад 73 тисячі річок. Найбільша річка в Україні – Дніпро (довжина в Україні 981 км). Вона протікає по території Росії, України та Білорусії.
Дніпро бере початок на території не України, а Росії, де витікає з болота маленьким струмочком. На своєму шляху він приймає багато приток: Березина, Прип’ять, Тетерів, Рось, Інгулець, Сож, Десна, Сула, Ворскла. Впадає У Чорне море. На Дніпрі споруджено шість гідроелектростанцій.
Журналіст 1. Яку користь приносять ріки?
Географ 3. Ріки – народне багатство. З давніх-давен люди селилися біля річок. Брали з них воду, ловили рибу, сплавляли по воді ліс. І тепер річки служать людям. На великих річках побудовано електростанції, які дають електричний струм фабрикам, заводам, житловим будинкам. Очищена річкова вода надходить у водопроводи міст. На річках створюють штучні моря, водосховища. Вода з них іде в канали, а звідти у міста та на поля.
Голова. Може щось доповнять шановні міністри?
Міністр водного транспорту. Річки, а особливо великі, Дніпро, Дунай, Дністер, є транспортними шляхами України. По річках перевозять пасажирів і різні вантажі. Так річка Дунай, яка протікає по кордону України лише 175 км, з’єднує нашу країну з 9-ма країнами Європи.
Міністр сільського господарства. Річки відіграють велику роль у розвитку сільського господарства. На річках створюють штучні моря – водосховища. Вода з них іде в канали, а звідти на поля, де вирощують різні сільськогосподарські культури. Найбільші водосховища на Дніпрі – Каховське, Дніпровське, Київське.
Голова. Продовжуємо роботу.
Журналіст 2. Моїм читачам хотілося б дізнатися про озера та ставки. Яка між ними різниця?
Географ 4. Озером називають водойму, що виникла в природних западинах на поверхні землі. Озер дуже багато. Вони бувають великі й малі, мілкі й глибокі, з прісною і солоною водою. В Україні нараховується понад 3 тисячі озер, з них 30 великих. Серед них – Ялпуг, Кугурлуй, Кагул, Дніпровський лиман, Шацькі озера та ін. (Показує на карті.)
Ставки схожі на озера, але вони створені людьми. В Україні 27 тисяч ставків створено руками людей.
Журналіст 3. Як утворюється болото?
Болото
Географ 1. У озера несуть свої води і мул безліч струмків. Деякі озера заростають рослинами, що відмирають, падають на дно і замулюють його. Так озера поступово перетворюються на болота. Заросле болото нагадує зарослу луку. Води не видно, але ходити по ній небезпечно. Досить ступити на цю луку людині чи великій тварині, щоб потрапити у в’язке болото, з якого самому не вибратись. Відмираючи, рештки рослин осідають на дно болота, скупчуються там, залежуються і перетворюються на торф.
Голова. Переходимо до розгляду третього питання.
Журналіст 1. Хотілося б більше дізнатися про рослинний і тваринний світ річок, озер та ставків.
Біолог 1. Рослинний світ річок, озер і ставків різноманітний. Він заповнює ці водойми від поверхні до дна. Серед них рогіз, очерет, ряска, кушир, торфовий мох, латаття біле (показує на таблиці).
Увага! Потребує охорони латаття біле – окраса наших озер і ставків.
Біолог 2. Серед рослинного оточення вирує життя тварин. У прісних водоймах живуть раки, жаби, різні види риб: окуні, коропи, лящі, карасі, щуки. На берегах цих водойм селяться чаплі, бугаї, плиски. По воді пробігають довгоногі комахи-водомірки. З глибини до поверхні води підпливає великий чорний і блискучий жук-плавунець, щоб набрати повітря для дихання. Крізь воду видно, як повзає по рослинах ставковик.
Журналіст 2. Яку водойму називають морем? Які моря омивають береги України?
Географ 2. Частини океанів, що заходять в сушу називають морями. Вода в морях гірко-солона. Територію України на Півдні омивають два моря: Чорне і Азовське, що є частиною Атлантичного океану.
Географ 3. Чорне море має найбільшу глибину 2245 м. У ньому нараховується понад 2000 видів тварин і 660 видів рослин.
Географ 4. Азовське море мілководне, найбільша глибина 14 м. Море багате на рибу. Тут водяться камбала, лящ, тюлька, осетер, севрюга. Цілюще морське повітря та сприятливі кліматичні умови приваблюють на відпочинок людей. На берегах цих морів побудовані санаторії, будинки відпочинку, багато пляжів.
Журналіст 3. А тепер біологи ознайомлять нас детальніше з рослинним і тваринним світом морів.
Біолог 3. У морях ростуть рослини, водяться різні тварини. На мілководді розростаються водорості – ламінарії, утворюючи підводні ліси. У морях живуть медузи, краби, дельфіни, акули, різні види риб: севрюга, оселедець, хамса, ставрида, молюски, які мають велике промислове значення.
Голова. Як ви вже зрозуміли, водойми відіграють велику роль у житті людини. Виникає питання: чи потребують водойми охорони? Чому? Що нам скаже еколог.
Еколог. У останні роки проблема охорони довкілля в Україні набула великих масштабів. Серед іншого і охорона водойм, які забруднюються відходами підприємств, фабрик, заводів. Тому ми, екологи, звертаємось з проханням до Президента України, Верховної Ради – виділити кошти для вирішення такої проблеми: побудови очисних споруд біля фабрик і заводів.
Забруднення водойм
Голова. Просимо журналістів повідомити про це у своїх газетах і журналах, а шановних міністрів це прохання передати Президенту України.
Голова. До нас на прес-конференцію прибули рибалки. Послухаємо їх.
Рибалки. Ми з товаришем прочитали оголошення про цю цікаву прес-конференцію. Ось і вирішили завітати, своє слово сказати.
Ми працюємо на заводі. А у вихідний день любимо посидіти, рибу повудити. Сядемо біля річки чи озерця, закинемо туди вудки, сидимо, чекаємо.
А пам’ятаєш, як я впіймав щуку 11 кг. А-а-а. Це було тоді, коли ми рибалили на Дніпрі.
Цікава справа!
Радимо всім!
Голова. Уявіть собі, що ви рибалки і впіймали золоту рибку. А вона каже: “Відпусти мене, чоловіче, я виконаю будь-яке твоє бажання!”
Яке бажання ви хотіли б, щоб виконала рибка? (До всіх дітей і присутніх.)
Голова. А що нам повідомлять кухарі?
Кухар 1. Ми вже давно працюємо кухарями. Готуємо безліч смачних страв, серед них і рибні: риба заливна, смажена, тушкована, під соусом. А рибу нам дають водойми.
Кухар 2. Пропонуємо вам рибні міні-котлетки. Для їх приготування беремо 1 банку рибної консерви, 2 яйця, трохи манки, сіль, перець – до смаку, обсмажуємо в олії, подаємо і гарячими, і холодними. їжте на здоров’я. (Дегустація страви.)
Голова. Підведемо підсумки нашої роботи. Слово надається вчителеві.
ІІ. Закріплення матеріалу. Тестування
- Які водойми належать до штучних?
а) джерела, ріки;
б) ставки, водосховища.
- Місце, де річка впадає в море чи іншу річку, це:
а) витік;
б) гирло.
- Яка найбільша річка в Україні?
а) Дніпро;
б) Іква.
- Де живе ондатра?
а) в озері;
б) в морі.
- Скільки морів омивають береги України?
а) 3;
б) 2.
- Кушир – це рослина чи тварина?
а) рослина;
б) тварина.
- Яку користь приносять водойми?
а) Життя було б неможливим без водойм. Вода – це життя.
б) Люди не мали б де відпочивати, якби не було водойм.
ІІІ. Підведення підсумків
Слово вчителя. Маю надію, що вам сподобалася наша прес-конференція і ви дізналися для себе багато нового та цікавого. Дякуємо за увагу!
ІV. Домашнє завдання. Скласти усну розповідь «Мальовнича Ворскла».
Нестандартна форма проведення уроку узагальнення набутих знань . Його можна застосувати як підсумковий урок після навчального проекту. Добре, що учителька пояснює значення терміну “прес-конференція”
Урок закріплення знань доцільно проводити у формі прес-конференції. Звичайно, успіх такого уроку залежить від попередньої підготовки. Під час цієї роботи Ви, Анно Станіславівно, надаєте дітям можливість спробувати себе у нових ролях, а саме: журналіста, географа, лікаря, міністра, біолога… Тим самим розвиваєте вміння будувати свою усну розповідь, ставити запитання один до одного, бути тактовним, дипломатичним у розмові. А це на даний час є актуальним.
Нестандартний урок у формі конференції потребує попередньої підготовчої роботи, що активізує пізнавальну діяльність учнів як на уроці, так і в позаурочний час.