mail@urok-ua.com

Конспект уроку з природознавства “Тварини навесні”, 2 клас

Автор: вчитель початкових класів Федоришій Лариса Михайлівна

Федоришій Лариса МихайлівнаДаний матеріал був використаний на семінарі завучів Міжгірського району. Конспект уроку прив”язаний до презентації, тому що вона містить багато ілюстрацій, що допоможе більше розкрити тему.


 

Тема. Тварини навесні.

Мета: З’ясувати, які зміни відбулися у житті тварин з настанням весни, розширювати знання учнів про тварин; розвивати спостережливість,мовлення, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати шанобливе ставлення до тварин, бажання оберігати птахів, тварин.

Обладнання –  таблиця «Тварини навесні», індивідуальні картки, фішки, проектор, емблеми, альбом дитячих малюнків тварин, рухомий календар природи, звуковий запис птахів.

Тип уроку – урок – конференція

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

1.Привітання

 Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та завдань уроку

  • Сьогодні наш урок відбудеться у формі конференції на тему «Тварини навесні. Зустрічаємо птахів». Адже володаркою природи зараз є весна.

Багато змін відбулось з її приходом, зокрема у  житті птахів, тварин. І сьогодні ми з вами спробуємо це  з’ясувати .

Весна

Зійшли сніги, шумить вода,

Весною повіва,.

Земля квіточки викида,

Буяє травка молода.

  • А розпочнемо наш урок з хвилинки спостережень з

Робота з рухомим календарем природи

  • Відмітьте, яка пора року надворі?
  • Який день тижня?
  • Який стан неба?
  • Чи випадали якісь опади?
  • Занесіть ці дані у свої щоденники спостережень в робочих зошитах.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Робота в парах
  • Зараз дві пари отримають завдання на карточках
  • Обведіть номер правильного твердження , що відноситься до весни я комахи.

Screenshot_1

  • Всі інші працюють разом зі мною

Я вам зачитуватиму вірші. Якщо він на весняну тематику, то піднімаєте зелену фішку, в іншому випадку – червону.

  • В небі ластівка летить, з вітром листя шелестить,

Воду п’є лелека, сонце палить. Спека. (червона)

  • В зеленім лісі побував

Якийсь художник –і поволі

Дерева перефарбував

У золотисто-жовтий колір.(червона)

  • Щось на землю гуп та гуп –

Падає із даху.

Підійнявсь у Гриця чуб,

Весь тремтить від страху .

Хлопчик страх свій переміг,

Визирнув з вікна:

З даху падав мокрий сніг –

То ішла весна.(зелена)

  • А в природі вже пахне.

Аромат той приємний для всіх.

Білий сніг не лежить вже горою,

А джерельцем співочим побіг.(зелена)

  • Розпогодилося. Небо посвітліло

І хмаринки білі де-не-де.

Сонце все навколо обігріло

Комашня свій хоровод веде.

Саме час попити і поїсти,

Бо квітки розкрилися усі.

Десь собі на квіточку присісти

Ще скупатись в крапельці роси. (червона)

  • Ось іде вона ланами,

Перелогами ,лісами.

Де не ступить з-під землі

Лізуть паростки малі.

На берізку гляне зблизька –

У сережках вся берізка.

До верби підійде ба!

В білих котиках верба.(зелена)

  • Перевірте свою роботу на карточці з відповідями на слайді (слайд 2).

ІV. Сприймання та осмислення нового матеріалу

  • Сьогодні ви будете працювати у ролі доповідачей та співдоповідачей з певного питання, яке стосується нашої теми уроку

І група – відповідає за звірів;

ІІ група – відповідає за птахів;

ІІІ група –  за комах.

  1. Підготовча робота
  • Та спочатку пригадаємо, на які групи поділяються тварини і що є їх характерною ознакою (слайд 3)

Характерні ознаки :

Звірі – тіло вкрите шерстю, малят вигодовують молоком.

Птахи – тіло вкрите пір’ям.

Комахи – шість ніг.

Земноводні – частину життя проводять на суші, а частину у воді.

Плазуни – на суші вони тягнуть своє тіло по землі.

Риби – тіло вкрите слизькою лускою.

  1. Презентація учнями ребусів, які відповідають назві групи

(див.додаток)

  • Вам було завдання придумати ребус до назви своє групи. Продемонструйте.
  1. Виступ групи «Звірі»

Доповідач. Весна вносить великі зміни і в життя звірів. Хутрові звірі линяють, скидаючи теплу шерсть.   У білки і зайця знову змінюється колір хутра. У зайців змінюється колір хутра, щоб бути менш помітним після танення снігу(слайд 4).

Співдоповідач. У багатьох звірів якраз навесні з’являється потомство. Дорослі звірі піклуються про своє потомство: годують, захищають від ворогів(слайд 5).

У зайців малята народжуються розвиненими. Тому мама годує їх 3-4 рази , а потім залишає, тому що через тиждень у зайченят виростають зуби і вони починають  їсти самостійно(слайд 6).

  1. Виступ групи « Птахи»

Доповідач.У рідні краї повертаються птахи. Вісником весни є грак(слайд 8 ). Услід за граками прилітають шпаки, жайворонки, зяблики. Пізніше прилітають ластівка, соловей, зозуля. На них ми зупинимось.

Співдоповідач. Зозуля прилітає вкінці квітня(слайд 9). Своїх гнізд не в’є, а підкидує яйця іншим пташкам. Зозуля дуже багато їсть, тому прийомним батькам дуже важко прогодувати зозуленя. Ввечері вона може вдвічі більше важити, ніж важила вранці.

У травні, коли вже достатньо комах, повертається ластівка(слайд 10). Гнізда ластівок цікаво побудовані. Вона ліпить із глини , змоченої слюною, кулеподібне гніздо, яке може залишатися цілим на протязі кількох років.

  • Пригадайте, діти, яке ми з вами читали оповідання, в якому розповідається про те, як важко пташка будує своє гніздо? ( Оповідання «По волосині»)

Співдоповідач. Солов’ї (слайд11). Гніздо своє будують на землі , або невисоко над нею, в кущах. Багато часу і сил витрачають на доглядання пташенят. Вони навіть навчають їх літати. Солов’ї довго навчаються співати (до 3 років).

  • Яку допомогу потребують птахи від нас?

( Будувати годівнички, підгодовувати їх, допомагати хворим птахам)

  • Зараз подивимося, які годівнички збудували наші хлопці. (слайд12)
  1. Виступ групи «Комахи»

Як тільки сонце прогріє гарячим промінням водойми, в них починає розмножуватись велика кількість комах. У саду, полі, лісі літають і лазять мухи, жуки, метелики та інші комахи.

Шкідливих комах дуже багато, тому необхідно знати тих тварин, які допомагають людям в боротьбі з  шкідниками. Це мурашки, які є санітарами лісу(слайд13). Вони будують різноманітні мурашники.

Співдоповідач. Найкрасивішим метеликом України вважається олеандровий бражник, що зустрічається в Криму(слайд 14). Найбільший метелик України – грушеве павине око(слайд 15). А найтурботливішою матусею серед комах можна назвати щипавку, яка не тільки зігріває свої яйця, але й вилизує, очищаючи від бруду .А личинок, що вилупилися з яєць, навіть годує їжею зі свого шлунка(слайд 16).

VУзагальнення вивченого матеріалу

1.Робота в групах. Створення ротаційних трійок.(Перші номера кожної групи переходять у наступну групу за часовою стрілкою)

( За кожну правильну відповідь група отримує фішку . Переможе та група, яка отримає більше фішок.)

  • Яка тварина побувала в космосі?(собака)
  • Кого із птахів вважають найкращим співаком?(соловей)
  • Який птах вдень спить? (Сова)
  • На кого перетворюється гусениця?(На метелика)
  • Який птах спить догори ногами? (Кажан)
  • Який птах приносить дітей?
  • Хто найбільше будує свої гнізда під дахами будинків?(ластівка)
  • Який птах підкидає свої яйця в чужі гнізда?(зозуля)
  • Скільки ніг у метелика?(шість)
  • Який найменший птах у світі? (колібрі – 3 гр)
  • Найвищий український птах? (журавель)
  1. Вгадай пташку за звуком(слайд 17).

(На екрані картинки птахів. І звучать почергово звуки цих птахів. Як прозвучить звук, то діти повинні відгадати чиї це звуки)

  1. Робота в зошиті. ПРАКТИЧНА РОБОТА.
  • Відшукайте будинки для цих тварин.
  1. Усний опис тваринки. Обновлення ротаційних груп.

І група – лисичка

ІІ група – заєць

ІІІ група – ведмідь

  1. Тварини Червоної книги України.
  • Багато тварин занесено до Червоної книги України,зокрема

беркут, кіт лісовий, лелека чорний, рись, ведмідь бурий тощо.

  • В нашому районі створений Синевирський реабілітаційний центр бурого ведмедя, в якому ви побували на екскурсії. Подивіться, будь-ласка, на фото показано його відкриття та власне ведмеді(слайд18).

VІ. Підсумок уроку

  • Що нового ми з’ясували сьогодні на уроці?
  • Що найбільше вразило вас?

VІІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати статтю підручника
  2. Продумати заходи, щодо збереження тварин рідного краю.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. У розробці уроку повністю відпрацьовано мету уроку. Заняття максимально насичене інформацією. Учнями проведена значна попередня підготовка . Не помітила у конспекті фізкультхвилинки і роботи з підручником. Хоча є підручники з природознавства, в яких інформації зовсім мало.

  2. Урок відповідає вимогам сучасного уроку. Використані різні форми роботи на уроці, як індивідуальна так і групова. Урок конференція це щось нове , іноваційне, сучасне. мені сподобалось.

  3. Чудовий урок! Доступний, цікавий, пізнавальний матеріал використовує Лариса Михайлівна. Вдало застосована робота в парах. Мені сподобалась робота у групах. Матеріал уроку дозволяє дітям зрозуміти, що вони є часткою живої природи.

  4. Гарний урок! Цілком відповідає вимогам сучасної школи, адже вчить учнів вчитися та ділитися отриманою інформацією.
    Вчителем вдало обрано та дотримано форми організації уроку -конференції, використано інноваційні технології, що сприяють розвику комунікативних та пізнавальних навичок учнів. Важливим елементом є природоохоронний елемент – виховання дбайливого ставленн до тварин, почуття відповідальності.

  5. Ларисо Михайлівно, прекрасна робота!!! Урок представлено, як цілісну одиницю удосконалення комунікативно-пізнавальних вмінь, спрямованих на систематизацію і поглиблення знань, обмін цими знаннями в умовах співробітництва (робота і групах,ротаційні трійки), вдосконалення в майбутньому природоохоронної культури поведінки (матеріал з Червоної книги україни).

  6. Урок-конференція мотивує дітей до пізнавальної діяльності, новий матеріал пов’язаний з раніше засвоєним, матеріал уроку є емоційно й особистісно значущим. Через групову, парну, індивідуальну форми роботи вдосконалюються вміння учнів аналізувати, узагальнювати, виділяти головне.