Конспект уроку з української мови, 2 клас
“Головні слова в реченні”
Автор: вчитель початкових класів Лейба Віра Павлівна
Тема. Головні слова в реченні.
Мета:
- формувати поняття «головні слова в реченні», вчити знаходити їх у реченні;
- закріплювати знання про речення, його види;
- розвивати навички правильного інтонування речень;
- розвивати мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас;
- розвивати інтерес до мовних явищ;
- виховувати любов до рідної мови, до українських народних традицій, до України.
Обладнання: проектор, презентація, магнітна дошка, індивідуальні картки, піктограми.
Методи,прийоми,форми роботи:
- «Асоціативний кущ»
- «Вузлики»
- «Сенкан»
- «Криголам»
- ІКТ.
Тип уроку: Комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Учитель: Пролунав уже дзвінок,
Час почати нам урок.
На уроці рідну мову
Будемо вивчати.
Прошу,будьте всі уважні,
Щоб її нам добре знати.
II. Актуалізація опорних знань.
1.Інтерактивна вправа «Криголам»
Слайд
- У-уважними
- Р-розумними
- О-охайними
- К-кмітливими
-Що ви чекаєте від уроку?
2. Перевірка домашнього завдання.
а) ланкові докладають про виконання письмової вправи;
б) складання «Асоціативного куща»;
-Яку тему ми вивчали на попередніх уроках?
-Що ви уявляєте, коли чуєте слово речення?
-Давайте складемо «Асоціативний кущ» до слова речення.
виражає закінчену думку
окличні питальні
неокличні РЕЧЕННЯ спонукальні
розповідні
складається із слів
-Молодці, діти, ви добре справились з цим завданням!
3. Каліграфічна хвилинка.
-Щоб букви правильно писати,
-Хвилинку каліграфії нам треба розпочати.
-Пишіть букви рівненько
-Щоб було красиво і гарненько
а) перевіряємо поставу
Зошит свій я відкриваю,
Навкіс я його кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно не зігнусь.
б) Запис: Дата
Класна робота (диктують чергові)
Вв во ва ви ві ву
-Пропишіть буквосполучення. Складіть прислів’я, прочитайте, запишіть його.
Без верби і калини нема України.
-Чому так говорять? (Калина і верба рослинні символи України)
-Яке це речення за метою висловлення?
-Доберіть спільнокореневі слова до слів верба та калина.
(Вербочка, вербовий, калиновий, калинка).
-Визначте корінь.
4. Робота за картками (2 учня)
5. Словниковий диктант. (Слайд)
6. Самостійна робота.
7. Перевірка карток
Завдання. Списати за варіантами.Визначити тип речення за метою висловлювання. Зробити звуко-буквений аналіз слова щастя.
1 варіант
Наша славна Україна,
наше щастя і наш рай!
2 варіант
Чи на світі є країна
ще миліша за наш край?
-Які ці речення за метою висловлювання?
Щастя- ща-стя-2 скл., 5 букв, 6 звуків.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети.
Кілька слів, одне чи два-
І думка утворилася.
Це не просто вже слова-
З них речення зробилося.
- І ми,діти,продовжуємо вивчати тему речення.
-Роздивіться будиночки.
Настала весна. Дзюрчать веселі струмки.
У кожному із них живе родина. Вона називається «речення». Кожне речення складається із слів, а кожне слово має свої обов’язки. Але як і в сім ї є головні члени родини, так і в реченні є головні слова. Ось сьогодні на уроці ми дізнаємось як називаються головні слова і яку роль вони виконують у реченні.
1. Робота над реченням.
а)Настала весна.
-Про що говориться в реченні?
-На яке питання відповідає слово весна?(ЩО?)
-Слова, які відповідають на питання хто? або що? називаються головними словами речення і підкреслюються однією лінією. Підкресліть.
-Що говориться про весну?
-Поставте питання до слова настала. (що зробила?)
-Слова,які відповідають на питання що зробила?що зробить? називаються головними словами речення і підкреслюються двома лініями. Підкресліть.
б)Дзюрчать веселі струмки.
(Усно. Розбір аналогічний.)
2. Робота за підручником.
а) читання правила стор.139
б) вправа 1виконати за завданням
3. Інтерактивна вправа «Вузлики» (робота в парах)
-Працюємо парами. Розкрийте конверти,закресліть однакові букви і прочитайте слова.
апаіадамаеата – хто? що?
бпбрбибсбубдбобкб – що робить?
-Так як називаються головні слова які відповідають на питання хто?що? (Підмет)
-А головні слова що відповідають на питання що робить? (Присудок)
-Як ми їх будемо підкреслювати? (Слайд)
Висновок. У реченні є головні слова: підмет і присудок.
III. Узагальнення і систематизація знань.
1. Робота за підручником.
Стор., вправа 3 (скласти речення за схемами)
-Але спочатку відгадайте загадку.
Цвіте синьо, лист зелений.
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив,
Його не зламає.(Барвінок)
Жовте сонечко,
Білі промінці. (Ромашка)
– А що ви знаєте про ці квіти?
Барвінок- це символ життя і безсмерття людської душі.
Ромашка- це символ доброти і ніжності.
-Ці квіти дівчата вплітають у віночок.
-А тепер 1варіант складає речення зі словом барвінок,а 2 варіант зі словом ромашка.
Барвінок цвіте. Біліє ромашка.
-Підкресліть підмет і присудок.
2. Складання «Сенкану»
Барвінок.
Синій, безстрашний,
Цвіте, прикращає, хвилює.
Барвінок- смілива квітка.
Оберіг. Символ життя і безсмертя людської душі.
IV. Рефлексія.Метод «Незакінченого речення»
- Я дізнався…………
- Я зрозумів………….
- Мені сподобалося………
– Найкраще в мене вийшло……..
V. Домашнє завдання.
Сторінка 139, виконати вправу 2 за завданням, вивчити правило сторінка 139.
VI. Ставлення до уроку.
-Намалюйте смайлик на полях класної роботи.
-Якщо урок приніс задоволення
-Якщо урок був звичайним і не порадував вас
-Якщо не сподобався урок
-Але ви своїм нещастям обов’язково поділіться зі мною після уроків.
Збіг наш урок, як коротка мить.
Ще попереду у нас багато кроків..
І цікавих і важких уроків.
Найскладніше ж завдання – життя.
Тож старайтесь вправно все вивчати!
Пам’ятайте: учня скарб- знання.
-На цьому урок завершено. Усім дякую за співпрацю.
Урок добре продуманий, правильно побудований. Учитель доступно пояснює новий матеріал. Педагог дібрала цікаві завдання, особливо сподобалась інтерактивна вправа “Вузлики”. Добре, що другокласники вже вміють складати асоціативний кущ, сенкан. Сподобалося те, що вкінці учні мають можливість висловити своє ставлення до проведеного уроку.
Вчителька велику увагу приділяє створенню мотиваційної сфери на різних етапах навчання.Доцільно використана наочність,ТЗН,різні форми роботи.Грамотно побудований урок,хороший мовний матеріал.Діти вмітимуть визначати головні члени речення.Спасибі!
Насичений, змістовний, методично доцільний урок. Різноманіття форм, методів роботи на уроці підказує, що урок проводився у класі з високим рівнем учбових досягнень. Психологічно комфортний для учнів урок враховує їх пізнавальні інтереси та без напруги навчає.
При розробці уроку вчитель використала форми роботи: «Асоціативний кущ», «Вузлики», «Сенкан», «Криголам» ІКТ для підвищення якості навчання. Застосовувалися різноманітні за змістом вправи. Мені сподобався урок Віри Павлівни.
Сенкан я вважаю є доречним для учнів 2 класу, хоча можливим було дати це завдання учням високого рівня. Урок є логічно продуманим. Урок відповідає сучасним вимогам методики. Автор використовує інтерактивні вправи. Можна було б добавити ігрові вправи.
Урок продуманий, цікавий, багато уваги вчитель приділяє виховній роботі на уроці. Єдине, що змусило задуматись – чи складуть учні – другокласники сенкани про барвінок. Як на мене, це складний вид роботи для другокласників.
Майстерність вчителя виявилася у тому, що всі завдання до даного уроку підібрані таким чином, що виховують любов до рідного краю, до української мови; збагачують словниковий запас учнів.
Ознайомившись з конспектом уроку, видно, що урок був продуманий, сприяв зацікавленості учнів у вивченні української мови. Вдале застосування презентації дає змогу не тільки доступно викласти матеріал, а й закріпити його. Використання різних видів роботи на уроці позитивна сторона уроку.
Урок цікавий, використано багато інтерактивних методів, думаю, що діти працювали з ентузіазмом на уроці! Мені подобаються методи “Сенкан” та “Незакінчене речення”!
Головне на уроці – формувати пізнавальні інтереси. Цьому сприяють значною мірою різні види ігрової діяльності. Вчитель наповнює урок різними інтерактивними вправами.Цікава презентація, яка сприяє кращому засвоєнню матеріалу.Цікавий момент в кінці уроку “Ставлення до уроку”. Дякую Вірі Павлівні за виховання любові до рідної мови, до українських народних традицій, до України.
Джерело матеріалу: Конспект уроку з української мови, 2 клас “Головні слова в реченні”