mail@urok-ua.com

Урок української мови, 4 клас

“Узагальнення вивченого про прислівник. Колективне складання письмових описів ранньоквітучої рослини.”

Автор: вчитель початкових класів Ванюкевич Валентина Іванівна

вчитель початкових класів Ванюкевич Валентина ІванівнаТема: Узагальнення вивченого про прислівник. Колективне складання письмо-вих описів ранньоквітучої рослини.

Мета: повторити вивчене про прислівник; розши­рити уявлення про лексичне значення прислівників; слідкувати, щоб учні доцільно використовували прислівники-синоніми, прис-лівники-антоніми відповідно до ситуації мовлення; за допомогою спостереження, вибрання, будування мовних конструкцій, учити учнів вільно володіти словом, вжива­ти синоніми з метою уникання одноманітності; розвивати мовлення школярів; вихо­вувати особистість через колективну співпрацю та бережне ставлення до природи

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань

Обладнання: макет корабля, форма моряків, зображення нарциса, програмний диск.

Хід уроку

І Організація класу

Вчитель – Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей усмішкою й миром.

Учні – Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас!

Та запрошуєм ласкаво

На урок в 4 клас.

ІІ Мотивація навчальної діяльності

– На  уроці в море знань

Рушимо ми без вагань.

І на борту корабля

Попливе команда ця: капітан, , лоцман, радист, кок, боцман і його команда матросів.

ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.

Капітан –  Друзі, нам вже час рушати,

Щоб знання всім показати.

Знає кожен хай затійник –

Зветься наш корабль «Прислівник» (показує макет корабля)

Ми на борт його зійдем

І за скарбом попливем.

– Але щоб піднятися по трапу на корабель потрібно  з’ясувати завдання, які ми повинні виконати в плаванні. Оскільки це остання подорож на кораблі «Прислівник», то що ми повинні повторити ? ( що таке прислівник, яке його значення, на які питання відповідає) Які вміння повинні вдосконалити ? ( вживати прислівники-сино

німи і прислівники-антоніми;  визначати в реченні однорідні другорядні члени речення, виражені прислівни-ками ;  утворювати форми ступенів порівняння прислівників) Що будемо розвивати на уроці ? (мислення та мовлення)

ІV Актуалізація опорних знань

1 Евристична бесіда

–  Для початку плавання нам треба підняти вітрила на щоглі. А вони в нас не прості. Кожне вітрило містить твердження. Вам потрібно визначити, які з них за змістом і розміром підходять до нашого корабля.

* Самостійна частина мови

* Вказує на ознаку предмета

* Відповідає на питання Як? Коли? Звідки?

* Незмінна частина мови

* В реченні являється головним членом

* Не ні пишеться з прислівником разом

* До прислівника можна дібрати синоніми та антоніми.

2 Каліграфічна хвилинка

– Вітрила ми підняли, однак судно не може зрушити з місця. З’ясувати, що нам заважає допоможе гра «Азбу-ка Морзе». А допоможе провести її радист.

Радист – Давайте проведем розминку

Каліграфічну хвилинку.

– На дошці позначення азбуки Морзе. Радист передасть вам сигналами склади і слова, а ви дешифруйте їх і запишіть в рядок.

во ( – о )  ол ( о – )  ясно ( =о—о ) кволо ( –о-о ) інколи ( о–о-о ) разом ( -о-о- )

– Складіть перші літери записаних слів і утворіть слово ( якір)

3 Вправа «Асоціативний кущ»

– Щоб підняти цей якір, потрібно дібрати прислівники, які асоціюються у вас із цим словом.

 

Якір

V  Узагальнення і систематизація знань.

1 Перегляд мультфільму. Добір до прислівників синонімів та антонімів.

– Ось і почалося наше плавання. Корабель стрімко йде вперед, морські хвилі лагідно стукотять по борту суд-на. Наче все добре, та в мене таке враження, ніби ми  забули взяти когось із членів команди.

Боцман – Не вистачає маленького юнги!

– Він, мабуть, образиться на нас. Щоб вибачитись перед ним,  подивіться про нього мультик і виконайте зав-дання:  випишіть у стовпчик прислівники, які прозвучать у фільмі.

– Тепер адміністративна група добере до цих слів синоніми, а група матросів – антоніми.

2 Визначення в реченні однорідних другорядних  членів.

– Діти, подивіться, до корабля підплив дельфін.  Що ви про нього знаєте?

– Давайте попросимо його описати нам морське дно, може там захований скарб. А в знак подяки виконаємо такі завдання: група матросів – підкреслити в І абзаці прислівники і знайти однорідні другорядні члени рече-ння, група адміністраторів – списати ІІ абзац , замінюючи слова в дужках прислівниками.

Чисто і затишно на піщаному дні моря. Сонце легко проникає крізь ледь зеленувату воду і променисто та ясно освітлює геть усе. Можна побачити як метушливо  і весело пропливають зграї смугастих рибок.

Сонячне проміння (чіткий)  висвітлює лапатого краба. Десь (райдужний) грають у напівпрозорих пара-солях медузи. Де-не-де дно заросло водоростями.

Фізкультхвилинка

– Ви в дорозі притомились

Треба, щоб ви підкріпились.

Тут вам допоможе кок

Дасть кулінарії він урок.

Кок – Принесемо ми харчі

І спечемо калачі.

Спершу треба яйця вбити,

Потім трішки посолити,

Молока туди долити,

Дріжджі й цукор ще додати,

Потім все перемішати.

Добре тісто замісити

Й підходити залишити.

Далі ліпим калачі і садовимо у печі –

Смачно їсти їх малечі.

3 Утворення форм ступенів порівняння прислівників.

– В подяку коку за обід  змінимо форму ступенів порівняння прислівника «смачно»

4 Колективне складання письмових описів ранньоквітучої рослини.

Капітан – Прямо по курсу острів.

– Це острів вдячності. Послухайте історію, яка трапилась тут  давно, коли ще існували чари та закляття. І жив у ті часи принц на ім’я Нарцис. Він був дуже гарний, із світлим волоссям та білим личком. Весь свій час принц проводив біля річки чи озера, милуючись своїм відображенням у воді. Багато достойних дівчат були закохані в нього, та він лю­бив лише самого себе. Одного чудового літнього дня дівчата пішли до річки, щоб набрати води. Раптом одна з дівчат задивилася на парубка, спіткнулась і впала у воду. Довго бідолашна бор-салась у воді, кликала на допомогу. Принц лише на мить відірвав очі від свого відображення, глянув у бік дівчини і продовжував милуватися собою. На допомогу поспішили рибалки, які з уловом повер­тали додому.

За цим спостерігала чарівниця. Не сподобалася їй поведінка парубка, і перетворила вона його на квітку, яка схилила голову набік. На знак подяки рибалкам, дівчата засадили цією квіткою цілу галявину посеред остро-ва. І дотепер вона  нагадує людям про те, що треба любити оточуючий тебе світ і допомагати всім у біді.

– Давайте спробуємо описати цю квітку і, може, вона подякує нам  та допоможе знайти скарб на цьому остро-ві.

Група адміністраторів напише за планом опис квітки в науковому стилі, а група матросів – в художньому.

Науковий стиль Художній стиль
1 Як називається ця квітка? 1 Як називається ця квітка?
2 Яка вона на зріст? 2 На що вона схожа?
3 Нарцис тримається на якій стеблині? 3 Яким кольором зацвітають нарциси?
4 На стеблі тримаються які листки? 4  Які листки у них на стеблах?
5 Як нарцис розмножується? 5 Чим радує нарцис людей навесні?

 

5 Добір прислівників.

– Квіти з вдячністю передали вам карту місцезнаходження скарбу. От тільки прочитати її можна, замінивши  географічні координати прислівниками. В цьому нам допоможе лоцман.

5 кроків на північ (прямо), 8 кроків на захід (вліво), 2 кроки на південь (вліво), 4 кроки на захід ( прямо)

VІ Підсумок уроку

– Ось тут серед нарцисів захована скриня зі скарбами. Візьміть ці весняні квіти і подякуйте гостям за те, що вони працювали разом з нами на уроці.

– Ну а ми повертаємось на корабель, який принесе нас на хвилях додому. Ми будемо ще подорожувати по морю знань, проте вже на інших кораблях. Сьогоднішня наша подорож була вдалою – ми знайшли цінності. То ж давайте його розділимо між всіма членами команди. Нехай кожен підійде до скрині і візьме таку кіль-кість  золотих монет, на яку він вважає, що заслуговує.

VІІ Домашнє завдання

Ст. 98 впр 190  записати відгадки  (матроси)

Ст. 99 впр 194 відгадати і придумати ребус про весну  (адміністратори)

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Морська тематика лексичного матеріалу на уроці стимулювала дітей до самостійного пошуку,до активної діяльності протягом уроку.Легенда про нарцис доповнила пізнавальні знання дітей,розширила їх інтерес до мовної теми.Сподобалась вправа “Асоціативний кущ” та добір прислівників.Дякую

  2. Урок, безперечно, творчий, емоційний, цікавий. Нестандартна форма його проведення сприяє розвитку учнівського інтересу, проте, як на мене, вчителем випущено момент практичного доведення того, що прислівник – це незмінна частина мови (через застосування вправи: розбір слова за будовою).

  3. На мій погляд, матеріал підібрано різноманітний: відповідно до вікових особливостей учнів, підібрані різнорівневі завдання.Учитель творчо підійшла до створення “настрою казки”. Дякую!

  4. Цікавий узагальнюючий урок з капітаном. Вміле застосування різноманітних за змістом вправ. Завдання спрямовані на розвиток самостійності. Учителю вдалося реалізувати триєдину мету навчання. Цікава презентація до уроку.

  5. Хороший урок, справляє враження. Методично правильно сформований, враховує не тільки науковість, розвиваючі аспекти, виховну мету, а й дає учням психологічний комфорт. Нестандартна форма проведення уроку зацікавлює і сприяє розвитку пізнавальних інтересів учнів.

  6. Нестандартний урок. Саме такі уроки до вподоби учням. А якщо є зацікавленість, то буде і бажання працювати на уроці. Працюють – дізнаються багато нового. Значить,буде результат.
    Урок побудований методично вірно. А “каліграфічну хвилинку” варто б підібрати вдалішу.
    Дякую. Сподобався урок.

  7. Вчитель підготувався до уроку на всі 100%.Формування мети збігається з його змістовною лінією. Навчальний матеріал відповідає за складністю його типу. Гарно підібрані форми та методи роботи з учнями.

  8. Завдання учитель підібрала вдало: повторення прислівника, добір прислівників-синонімів та антонімів, навіть фізкультхвилинка містила прислівники. Сподобалася розповідь про острів вдячності та спонукання до створення опису квітки. Тільки, дуже хотілося побачити в кінці уроку підсумок саме про прислівник. Дякую)

  9. Учитель дуже вдало ,нестандартно і цікаво побудувала урок української мови.Урок пронизаний ігровими формами роботи, разом з тим є і “каліграфічна хвилинка”,і елементи роботи в групах.елементи від уроку -проекту, але не дивлячись на це постійно працюють над прислівником.
    Цікавий мовний і текстовий матеріал. Захоплююсь уроком!

  10. На протязі уроку вчитель використовував різні прийоми для кращого засвоєння учнями знань про прислівник. Ігрова ситуація дозволяє підвищити активність учнів. Презентація є вдалим доповненням уроку. Сподобалось: евристична бесіда та читання карти за допомогою лоцмана. А от з каліграфічною хвилинкою, вибачте, щоь не змогла розібратись. Дякую за урок!