Конспект уроку з української літератури у 6 класі
Тема: Розвиток усного мовлення. Виразне читання байок. Декламування напам’ять. Повторення вивченого матеріалу, вміщеного у розділі «Гумористичні твори»
Автор: учитель української мови та літератури Дем’яненко Світлана Андріївна
Мета уроку : сприяти формуванню вміння учнів виразно читати гумористичні твори,аналізувати, робити висновки , розвивати творчі здібності,систематизувати особистісні знання,висловлювати власні думки ,відстоювати свою точку зору , розвивати комунікативну компетентність .
Тип уроку :урок розвитку зв’язного мовлення
Засоби навчання :
– Підручник “Укр. літ.” для 6 класу,Л. Т. Коваленко
– Інтерактивна дошка для презентацій життя и творчості письменників-байкарів
– Збірки творів Л.Глібова , П.Глазового , С.Руданського .
Хід уроку
І. Організаційний момент .
Оголошення теми і мети уроку .
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Гра «Асоціація»
Назвіть слова , поняття , які
будуть стосуватися теми нашого уроку .
(гумор , сатира , сміх , байка , гумореска ,
співомовка , мораль , алегорія , і т.п.)
- Гра «Мікрофон»
Проблемне питання : – Що дає сміх , гумор людині ?
– Почуття гумору треба мати , чи ні ?
– Кому із вас власне почуття гумору ?
– А хто із учителів , що працюють у
вашому класі , має почуття гумору ?
Це допомагає у навчанні ?
Слово учителя : Якщо взяти ключовим словом «гумор», то , як ви вважаєте , якими нам треба бути на сьогоднішньому уроці :
(колективно створюємо словесну асоціацію )
Г-гідним почуттям гумору ;
У-уважними , усвідомленими ;
М-мудрими : мислителями ;
О-організованими , окриленими ;
Р-рішучими , розумним і т.п.
Слово учителя: Дійсно , протягом кількох уроків ми з вами побували у світі гумору , гумористичних творів, читали їх виразно , прагнули зрозуміти , розібратися , проаналізувати ; знайомилися із цікавими сторінками біографії відомих письменників-байкарів , навіть дехто із учнів сам здійснив “Пробу пера”.
Сьогодні спробуємо дещо нагадати із вивченого , але головне – будемо виразно читати , інсценізувати байки , гуморески , розгадувати кросворд , відповідати на цікаві питання і , звичайно , сміятися . Оцінювати роботу учнів буде журі , куди увійдуть учителі-молоді спеціалісти , практиканти школи .
Питання до учнів :
- Що ви очікуєте від уроку ?
(Хорошого настрою и високих балів )
Учитель : Отож нехай кожен із нас постарається зробити так , щоб дійсно у кожного піднявся настрій .
III. Формування умінь і навичок
Учні представляють роботу творчих груп та індивідуальні проекти
- Група “ Декламатори-актори ” :
- Художнє читання напам’ять байок Л. Глібова “ Щука ” , …
- Власна інтерпретація оживлення образів ; інсценізація ;
- Розігрування діалогів ;
Слово учителя : Пропоную “ поговорити ” з героями творів ,висловити
- побажання
- застереження ;
- співчуття ; пораду .
- Виступи учнів із індивідуальними проектами :
- Виразне декламування байок , гуморесок , що не розглядалися на уроці ;
- “ Конкурс ілюстраторів ” ( Коментування ілюстрацій , створених учнями до гумористичних творів )
- зачитування крилатих висловів про гумор ;
- Із історії гумору і сміху
- “ Літературний ексклюзив ”
- Учениця читає власну гумореску про взаємостосунки у класному колективі .
- Творче конструювання “ Проба пера ”. ( Складання “ Сенкану ”, ” Синквейну ”) ( У зошитах )
- Група “ Літературознавці ”
(презентують кросворд , складений заздалегідь про літературознавчі терміни до теми “ Гумор ”. )
- Відео-презентація роботи групи “ Біографи “
(Цікаві сторінки з біографій поетів-байкарів Л. Глібова , П. Глазового ,
С. Руданського )
У ході уроку журі і члени творчих груп учнів задають питання виступаючим за темою уроку ; наприклад :
– Чим є для тебе гумор у житті ?
– Як ти ставишся до сатиричних висловлювань у свою адресу ?
– Чи властиве тобі почуття гумору ? У чому воно проявляється ?
– Чи допомагає тобі гумор у житті ?
– Які знаєш засоби зображення комічного ? ( Продемонструвати )
( Це : іронія , парадокс , каламбур , пародія , макаронічна мова ; дитяча і народна етимологія , урочистий тон при зображенні буденних подій та інше )
- Є такий засіб зображення комічного – пародія . Представте експромтом пародію на когось .
- Чим відрізняється байка від інших поетичних творів ?
- Відомо , що Л. Глібов складав акровірші. Що таке акровірш ? ( “ Квіткове весілля ” )
- Що таке анекдот ? Можете розповісти анекдот із шкільного життя ?
- Як ви прокоментуєте вислів Остапа Вишні – видатного українського гумориста – про те , що “ Сміху боїться той , хто нічого вже не боїться ”.
- Як про коментується такий вислів : “ Гумор – це ряжувальний круг на хвилях життя ”.
- Хто був першим байкарем ?
IV. Узагальнення та підсумки уроку
Слово учителя :
- Чи збагатили ви свої знання , готуючись до уроку і під час уроку ?
- Для чого ми вивчаємо біографії письменників та гумористичні твори ?
- Чи виправдалися ваші очікування щодо хорошого настрою ?
Гра “ Самоцінювання ” ( Якими ми були на уроці ? )
С – сміливими
М – мужніми , мудрими
І – ініціативними
Х – хоробрими
- Журі оголошує результати оцінювання , вручає призи найбільш активним і творчим учасникам , найкращим аналітикам і т. п.
Слово учителя : Дякую за активну , ефективну роботу , зацікавленість на сьогоднішньому уроці .
Пропоную несподіваний фінал : “ Відкритий мікрофон “
– Закінчи речення :
“ Сьогодні мені не вдалося … ”
“ Я й не підозрював … ”
“ Я хочу дізнатися … ”
V. Домашнє завдання
Написати невеликий твір-відгук про урок , починаючи словами : “ Гумор для мене … ”
Урок учителька побудувала в цікавій формі, є елементи змагання, творча робота учнів, вивчення теретичного матеріалу, дослідницька робота. Завдяки таким ефективним методам і досягла мети уроку та зацікавила учнів.
Урок мені сподобався тим,що вчителька дуже ненав”язливо заохочує дітей до творчої співпраці.Також чітко продумана колективна,групова та індивідуальна робота. Я “запозичу” прийом “поговоримо з героєм”.Дійсно,творчий підхід виявила Світлана Андріївна до цього уроку
Конспект написаний згідно методичних вимог щодо написання конспектів уроків.Багато інтерактивних методів та технологій роботи на уроці. Я думаю ,такі уроки учням подобаються.Дякую Вам за такий цікавий урок.