Конспект уроку з української мови для 10 класу на тему: Складні випадки правопису службових частин мови
Автор: викладач української мови і літератури Мехедок Інна Олександрівна
Конспект уроку з української мови для учнів 10 класу на тему “Складні випадки правопису службових частин мови” розроблений відповідно до інтерактивної технології “Ажурна пилка”, містить різноманітні форми завдань для повторення, узагальнення та систематизації вивченого матеріалу.
Тема. Складні випадки правопису службових частин мови
Мета:
- повторити вивчене про службові частини мови; узагальнити та систематизувати знання учнів про правопис прийменників, сполучників, часток;
- розвивати пам’ять, увагу, мислення, вміння застосовувати здобуті знання на практиці;
- виховувати любов до мови, до обраної професії.
Обладнання: роздатковий матеріал, картки.
Тип уроку: комбінований
План та хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учні читають записаний на дошці вірш, в якому підкреслені службові частини мови, і називають ці частини мови.
Ой яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як?
Є в ній ліс-лісочок, кущ, гай, діброва, бір,
Перелісок. Ще й байрак!
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про службові частини мови та вигук, узагальнимо та систематизуємо знання про правопис прийменників, сполучників, часток, пригадаємо, як ставляться розділові знаки при вигуках.
ІV. Повторення, узагальнення та систематизація вивченого
– Ви об’єдналися в 4 групи. Кожній групі було дане попереджувальне завдання. То ж я впевнена, що кожен з вас добре попрацював над матеріалом і зможе донести отримані знання своїм одногрупникам, які працювали над іншими питаннями.
Давайте ще раз пригадаємо матеріал-завдання у своїх «домашніх» групах. Для цього спікер кожної групи може використати запитання для повторення, які знаходяться на ваших партах.
(Учні повторюють матеріал)
– Тепер розійдіться по групах, відповідно до кольору прикріпленої до вас емблеми, де кожен з вас стане експертом зі своєї теми і донесе до інших свою інформацію.
(Використовуючи інтерактивний метод «Ажурна пилка», опрацьовується матеріал з теми «Службові частини мови та їх правопис»)
– Час вичерпано. Повертайтеся у свої «домашні» групи. І тепер кожен ділиться інформацією, отриманою в «експертній» групі.
– А зараз перевіримо, як ви зрозуміли матеріал.
- Бесіда з учнями за запитаннями.
- Правопис прийменників. Приклади.
- Види прийменників за будовою. Приклади.
- Види прийменників за походженням. Приклади.
- Що таке прийменник? Наведіть приклади.
- Що таке сполучник? Наведіть приклади.
- Види сполучників за значенням і синтаксичною роллю. Приклади.
- Види сполучників за будовою. Приклади.
- Правопис сполучників. Приклади.
- Що таке частка? Наведіть приклади.
- Види часток за значенням і вживанням. Приклади.
- Види часток за будовою. Приклади.
- Правопис часток. Приклади.
- Що таке вигук? Наведіть приклади.
- Види вигуків за значенням. Приклади.
- Види прийменників за походженням. Приклади.
- Як вигуки та звуконаслідувальні слова виділяються у мовленні та на письмі?
- Диктант-вікторина
– Запишіть речення. Знайдіть службові частини мови, підкресліть, надпишіть назви. Назвіть літературні твори та їх авторів.
1. Коли забули, бодай заснули, про мою доленьку щоб і не чули. ( Т. Шевченко «Зоре моя вечірняя»)
2. Лину я, лину, думку гадаю, і ніби серце відпочиває.
(Т. Шевченко «Зоре моя вечірняя» )
3. «Бодай ту панщину дідько забрав до пекла!» – промовив син зі злістю.
( І. Нечуй-Левицький «Микола Джеря» )
4. Чи не ми живемо в тій щасливій добі відродження, про яку говорив Захар?
(І. Франко «Захар Беркут» )
5. Ну, безперечно, знає цілий світ про роль почесну трактора й комбайна.
( М. Рильський «Спасибі»
- Розподільний диктант
– Запишіть службові частини мови в 3 колонки: 1) разом, 2) окремо, 3)через дефіс.
Попід, з-за, адже ж, отже, отож-бо, коли б, немовби, тим-то, коли б то, тощо, з-під, тому ж то, задля, аби з чого, абощо, авжеж, будь-хто, який-небудь, коли ж, таки-от.
- Робота в групах
Кожна група отримує завдання на картках: відтворити пропущені службові частини мови, назвати, з якого твору цей уривок.
(Учні виконують це завдання усно)
ЗАВДАННЯ № 1
Відтворіть пропущені службові частини мови, назвіть, з якого твору цей уривок.
… умру, … поховайте
Мене … могилі
… степу широкого
… Вкраїні милій.
… лани широкополі
… Дніпро, … кручі
Було видно.
ЗАВДАННЯ № 2
Відтворіть пропущені службові частини мови, назвіть, з якого твору цей уривок.
… виріс я …чужині.
… сивію … чужому краї.
… одинокому мені здається
Кращого немає нічого … Бога
… Дніпро … наша славная Вкраїна.
ЗАВДАННЯ № 3
Відтворіть пропущені службові частини мови, назвіть, з якого твору цей уривок.
Ярмо було накладене … шию дикому турові, загнаному, знесиленому, … овіяному … степовим вітром, … … втраченим іще смаком волі.
ЗАВДАННЯ № 4
Відтворіть пропущені службові частини мови, назвіть, з якого твору цей уривок.
… одному місці розрослись чималі вишняки, …далі … берега, … самих хат, ростуть дикі груші … яблуні, розкидавши своє широке гілля … соняшниками.
Відповіді : 1. Т. Шевченко «Заповіт». 2. Т. Шевченко «І виріс я на чужині». 3. М. Коцюбинський «Дорогою ціною». 4. І. Нечуй-Левицький «Микола Джеря».
- Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
Один учень біля дошки, а інші в зошитах складають асоціативний кущ, використавши ключове слово «комп’ютер»
- Творче завдання
Учні виконують завдання відповідно до рівня знань:
І. Напишіть міні-твір «Моя майбутня професія», використовуючи слова з попередньої вправи, а також службові частини мови.
ІІ. Скласти вірш про свою професію, комп’ютер, використовуючи слова з попередньої вправи, а також службові частини мови.
V. Оцінювання навчальних досягнень учнів
Спікери груп заповнюють картки оцінювання, оголошують оцінки.
VІ. Підсумок уроку
Підсумок уроку підводиться інтерактивним методом «Мікрофон». Кожен учень по черзі висловлюється, чого він навчився на уроці, що взяв для себе важливого, що запам’ятав, зрозумів.
VII. Домашнє завдання
Виписати з художніх творів 10 речень, зі службовими частинами мови, підкреслити та визначити ці частини мови. *Написати твір-презентацію «Мій навчальний заклад».
Урок цікавий, учителька підібрала форми роботи , які не тільки повторюють правопис службових частин мови, а й використання їх у мовлення. Завдання не тільки репродуктивного, а й творчого рівня.
Урок з потрібним дидактичним забезпеченням.Перебіг уроку сприятиме ефективності та результативності.Сподобався “асоціативний кущ”.На уроці використані міжпредметні зв”язки,які спонукають учнів до мислення.Конспект готовий до “вживання”.Дякую
Я уважно ознайомилася з вашим коннспектом уроку,роздрукувала і сробую використати його у себе на уроці
Інно Олександрівно ! Уроки української мови в старших класах – це важкувата справа .Але Ви з усім упорались.Ваш урок відповідає всім методичним вимогам щодо написання конспекту уроку.На уроці Ви використовуєте різноманітні інтерактивні технології роботи ,цим самим Ви активізуєте роботу учнів. У Вас простежується зв’язок із українською літературою( міжпредметний зв’язок). Ви працюєте над розвитком зв’язного мовлення учнів. Урок досконалий.Ви- Молодець. Але в коментарях до уроку написано “технологія “Ажірна пилка”(попросіть виправити) . Дякую за урок.
Дякую, Лідіє Степанівно! Мені дуже приємно. Сподіваюся, що мій урок стане в пригоді викладачам.