mail@urok-ua.com

Конспект уроку з української мови в 3 класі на тему “Урок-інтелектуальна гра. Підсумковий урок по темі «Слово. Значення слова».

Автор: вчитель початкових класів Шелудько Вікторія Володимирівна

Screenshot_3Освіта – це результат засвоєння знань, умінь і навичок, необхідних людині для її життєдіяльності.
Нові умови життя створюють необхідність оновлення змісту освіти, яка на даному етапі ґрунтується на ідеях гуманізації та демократизації.
В свою чергу це змусило мене переглянути цілі діяльності, впроваджуючи у практику нову освітню технологію “Крок за кроком”. Маленька людина, яка приходить до школи, має не лише просто засвоювати знання, а й навчитися застосовувати їх, розвинути у собі прагнення до самостійного оволодіння інформацією, радіти не оцінюванню, а самому процесу навчання, захоплюватися ним.
Програма “Крок за кроком” створена у 1994 році під егідою Інституту Відкритого Суспільства (Нью-Йорк) при підтримці Міжнародного фонду “Відродження”. Мета її – виховання нового покоління, підготовка його до життя у відкритому демократичному суспільстві, де індивідуальні права й ініціатива поважаються в рівній мірі з правами та інтересами суспільства в цілому, де добро й рівність цінуються нарівні з індивідуальністю і колективною свободою, де основою взаємовідносин між людьми є повага, довіра, відкритість.
Програма “Крок за кроком” пройшла апробацію у 20 навчальних закладах держави, затверджена наказом Міністерства освіти і науки № 610 від 27.08.2001 року і дозволена до впровадження у загальноосвітніх навчальних закладах України.
Стандарти програми передбачають тісну взаємодію між учителем та дитиною; участь родини; планування програми, орієнтованої на дитину; навчальне середовище, здоров’я та безпеку.
Від педагога вимагається вміння поставити себе на місце дитини, тому я намагаюся діяти, в першу чергу, як помічник і лише потім як викладач.


 

Урок української мови   в 3 класі

Тема. Урок-інтелектуальна гра. Підсумковий урок по темі «Слово. Значення слова».

Мета. Закріпити уявлення про слово як одиницю мови і мовлення, вчити спостерігати за лексичним значенням, прямим і переносним значенням слів, фразеологізмами, синонімами та антонімами; розвивати уміння помічати в тексті незнайомі слова, з’ясовувати в тексті їх значення, розвивати інтерес до слова, творчого мислення та мовлення учнів; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови, вміння співпереживати за товариша під час гри.

Обладнання. Рулетка зі стрілкою, малюнки та маски лісових мешканців, кошики, торбинки, казкова квіточка та листи із завданнями, вишитий рушник, різнокольорові повітряні кульки, медалі, приз «Совеня».

Тип уроку: урок-інтелектуальна гра.

Завдання уроку:

  1. Дотримуватись правил поведінки у грі.
  2. Чітко відповідати на поставлені запитання.
  3. Логічно мислити і творчо працювати.
  4. Збагатити знання дітей про лісових мешканців.

У класі столи стоять парами, накриті скатертинами. На столах лежать різнокольорові повітряні кульки. Команди з 5-6 учнів поділені по рівнях і називаються так, якого кольору кулька на столі: «Слідопити» – червоний стіл ( високий рівень), «Дослідники» – синій стіл (достатній рівень), «Знавці» – зелений стіл (середній рівень). На столі – саморобна рулетка зі стрілкою. На рулетці позначені номери секторів та музичні паузи. Обирається журі – двоє найсильніших учнів. Учитель сам крутить рулетку і попадає на один із секторів, музичну паузу. Виходить дитина в масці звірятка і дає завдання. Всі завдання на уроці – диференційовані за ступенем складності. Кожній групі учнів за правильну і швидку відповідь видається «Медаль розумника». За кожним столом діти працюють колективно, відповідь дається кимось одним.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Нумо, діти, підведіться.

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

А цікаво вам дізнатись,

Що сьогодні може статись?

Ну, то всядьтеся зручніше,

Попрацюємо скоріше.

−  Подивіться уважно на таблицю, вставте у записаних словах букви, що позначають голосні звуки, і ви дізнаєтесь, що ми візьмемо сьогодні з собою на урок.

Вз… …м…д…п…м…г… (взаємодопомога)

Вз… … м…р…з…м…нн… (взаєморозуміння)

П…в…г… (повага)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Як називається наш урок, ви дізнаєтесь, коли прослухаєте мою розповідь.

Надумали звірі своїх дітей теж грамоти навчити. Збудували школу, зібрали всіх звіряток докупи й посадили за новенькі парти.

Надворі сяяло сонечко, пташки щебетали, вітерець повівав, а в класі було тихо.

Звірятка сиділи спокійно та слухали учителя. Тільки Лисичка Хитрунка усе поглядала у вікно – дуже їй хотілося побігати, побавитись. З нетерпінням вона почала позіхати, потягуватись. Інші звірята, дивлячись на неї, і собі позіхали.

Позіхнути захотілось і вчителеві – Сові Мудріївні. Але вона все ж таки стрималась, підвелася і почала стукати хворостинкою по класній дошці. У цей час Хитрунка підняла лапку.

  • Сово Мудріївно, – сказала вона, – у мене є ідея. Давайте зіграємо з учнями школи, яка знаходиться поблизу лісової галявини, в гру «Що? Де? Коли?»!

Всі погодились.

Учитель.

  • Отже, сьогодні урок буде проходити у формі гри «Що? Де? Коли?». Ведучою буду я.

ІІІ. Мотивація діяльності і підготовка до роботи.

Учитель допомагає учням поділитися на команди, пояснює хід гри.

ІV. Гра «Що? Де? Коли?».

Конкурс 1.

Завдання Лисички Хитрунки.

Кручу рулетку, стрілка показує на сектор 1.

  • З вами грає … (Читаю загадку).

Живе у лісі, хижа, дика,

Любить курку та індика.

(Лисичка)

  • Так. Це Лисичка.

Виходить дитина в масці Лисички та кошиком в руці.

  • Любі діти! Я, Хитрунка, прийшла до вас із лісу, щоб оголосити конкурс на кращого знавця фразеологізмів і дізнатися про себе та свої повадки. Ось мої завдання:

«Слідопитам»:

1) Самостійно пояснити всі дані фразеологізми та ввести їх в речення.

Зміряти очима

Бити байдики

Задирати носа

Позичити в Сірка очі

Повісити ніс

(Зміряти очима – оцінити зовнішній вигляд, бити байдики – ледарювати,  задирати носа – хвалитися собою, позичити в Сірка очі – обманювати, повісити ніс – засмутитися.)

Коли артисти вийшли на сцену, глядачі зміряли їх очима. Сашко цілий день бив байдики. Оля отримала приз і стала задирати носа. Злодій дивився на мене так, ніби позичив у Сірка очі. Андрійко повісив ніс, адже його товариш не прийшов до школи.

2) Які фактори впливають на чисельність лисиць?

(Кількість гризунів, метеорологічні умови, наявність інфекційних захворювань.)

«Дослідникам»:

1) Стрілками з’єднати фразеологізм з його поясненням. З двома фразеологізмами (на вибір)   скласти речення.

 

Screenshot_4

Сашко цілий день бив байдики. Оля отримала приз і стала задирати носа.)

2) Де оселяються лисиці? (На схилах ярів та пагорбів.)

«Знавцям»:

1)Вставити з довідки пропущені слова.

Гарна як … в дощ; бити як Сидорову …; приніс як … наплакав; пише як … лапою; і за … не свербить.)

Довідка:: кіт, курка, свиня, козу, вухом.

2) В яких казках зустрічається лисиця? («Лисичка та Журавель», «Лисиця та їжак», «Фарбований лис», «Рукавичка».)

(Підводиться підсумок. Переможці нагороджуються «Медаллю розумника».)

Конкурс 2.

Завдання Зайчика Куцохвостика.

  • Продовжуємо гру. Кручу рулетку. Стрілка зупиняється на секторі 2. З вами грає … (Читаю загадку).

Влітку носить сіру шубку,

Взимку – білого кожуха.

Має з тріщиною губу,

Косі очі й довгі вуха.

                          (Заєць).

Виходить учень у масці Зайчика. В руці у нього конвертики із завданнями.

  • Це я, Куцохвостик. Дуже хочу перевірити ваші знання з мови та дізнатися про себе.

У великій книзі на столі

Прочитала по складах Марина:

«Найдорожча всюди на землі

золота хвилина».

Ось Марина в матері пита:

 − Що  таке хвилина золота?

(М. Чепурна)

Буду я навчатись мови золотої

У трави – веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

(А. Малишко)

«Слідопитам»:

1) З першого вірша виписати слово, вжите в переносному значенні . Підібрати до нього по два словосполучення в переносному та прямому значенні. Скласти з ними речення.

(Золота – золоте серце, золоті руки; золота обручка, золота медаль. У моєї матусі золоте серце. Бабуся має золоті руки. Тато подарував мамі золоту обручку. На випускному вечорі мій брат отримав золоту медаль.)

2) Де ховаються зайці під час сильних морозів?

(Зариваються в сніг, влаштовуючи собі щось подібне до справжньої нори).

«Дослідникам»:

1) Вказати, пряме чи переносне значення має виділене словосполучення. Скласти з ним      спонукальне речення.

(Мови золотої – переносне значення. Любі друзі, вивчайте нашу золоту мову!)

2) Коли заєць міняє своє хутро?  (Влітку та взимку).

«Знавцям» :

1) Виписати з другого вірша виділене словосполучення та пояснити його значення.

(Вжите в переносному значенні. Мови золотої – рідної мови, дорогої мови.)

2) Чим живляться зайці? (Рослинною їжею, травою, хлібними злаками, корою та гілочками молодих дерев, бруньками.)

− Молодці! І це завдання виявилось вам під силу. Отже, «Медаль розумника»  вручається…                         

Музична пауза.

(Учні слухають грамзапис пісні.)

                                    Пісня про Україну

     Слова: Л. Забашти                                        Музика: Т. Лободи                 

Над Дніпровою сагою линуть думи за тобою.

Твої очі волошкові, твої далі барвінкові.

Хліб без тебе зачерствіє, слово батьківське зав’яне.

Україно, Україно, сторона моя кохана.

Пшениченька в полі грає, світять води, як Дунаї.

Хлюпотять озера й ріки. Дорога моя навіки.

Як зірниця запалаєш крізь моря і океани,

Україно, Україно, сторона моя кохана.

Виростай, моя висока, червоній, немов калина.

Мов кохана кароока, рідна нене Україно!

Журавлі у небі линуть, тай вертають додомоньку,

Україна, Україна – Дніпровая сторононька.

Конкурс 3.

Завдання білки Пушинки.

  • Граємо далі, випадає сектор № 3.

З вами грає… (Читаю загадку).

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає.

Хоч мала вона на зріст,

Та великий має хвіст.

Як намисто оченята.

Хто це? Спробуй відгадати.

                                    (Білочка).

Виходить дівчинка в костюмі білочки.

  • Так, це я. А звуть мене Пушинка. В руці у мене корзинка. А в ній завдання для вас, малята.

«Слідопитам»:

1) Скласти опис білочки.

(Одного разу я побачила на дереві у парку білочку. Золотисто-коричневу, лише кінчик хвостика білий, ніби сметаною политий. Хвіст набагато більший від самої білочки. Він пишний і пухнастий. Лапки в неї короткі з добре розвиненими пальчиками, міцними і цупкими. Завдяки гострим кігтикам тваринка швидко пересувається стовбурами дерев, легко чіпляється за гілки. Зуби у білочки міцні і гострі. Вони легко розгризають найміцніші горіхи. З усіх лісових мешканців білочки є найжвавішими і найкрасивішими звірками. Мені подобаються білочки. Я з задоволенням спостерігаю за ними.)

2) Коли линяє хутро білочки? (Влітку та взимку).

«Дослідникам»:

1) Що їсть білочка, крім горішок та шишок?  (Вужі, коріння дерев, жаби, оленячі роги, миші).

2) Запишіть слова – відповіді в алфавітному порядку.  (Вужі, жаби, оленячі  роги, коріння дерев, миші).

«Знавцям»:

1) Скласти загадку про білочку за опорними словосполученнями: руденьке звірятко, плигаю по гілочках, горішки та грибочки.  (Це руденьке звірятко збирає горішки та грибочки. Воно плигає по гілочках та нанизує свої запаси на мотузочок.)

2) Де вона ховає запаси на зиму? ( В дуплі, на дереві.)

− Молодці! Ви впоралися із цим завданням. Отримайте свої медалі.

Фізкультхвилинка.

Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

Час прийшов нам спочивать.

Тож піднімем руки вгору,

Ніби глянемо на зорі.

А тепер всі руки в боки,

Як зайчата, – скоки-скоки!

Десять, дев’ять, вісім, сім!

Час за парти нам усім.

  • Відпочили? Продовжуємо гру!

Конкурс 4.

Завдання ведмедика Михасика.

Кручу рулетку, випадає сектор № 4.

−З вами грає… (загадка).

Хоч у нього шубка є,

Та як холод настає

Він не їсть тоді, не п,є

І не ходить, не гуляє,

А у лігво спать лягає.

                                (Ведмідь.)

Виходить хлопчик у костюмі Ведмедика. В руці він тримає мішечок з різнорівневими завданнями.

− Любі дітки! Прийшов я до вас з дрімучого лісу, щоб ви допомогли мені виконати завдання з мови та розповіли про мене, Михасика.

Уривок з казки  М. Носова “Бобик в гостях у Барбоса»

  • А що це у вас за штука така на стіні висить? Все тік-так та тік-так, а внизу хитається.
  • Це годинник, — відповів Барбос. — Хіба ти ніколи годинника не бачив?
  • Ні. А для чого він?

Барбос і сам не знав, для чого годинник, а все-таки взявся пояснювати: – Ну, це така штука, розумієш … годинник … вона ходить …

  • Як — ходить? здивувався Бобик. — У нього ж ніг немає!
  • Ну, розумієш, це тільки так говорять, що ходить, а насправді він просто ступає, а потім починає бити.
  • Ого, так він ще й б’ється! злякався Бобик.

«Слідопитам»:

1)Випишіть слова, які мають кілька значень. Знайдіть у тлумачному словнику слово годинник та  доберіть до нього спільнокореневі слова.

(Ходить, б’є.

Годинник – прилад для вимірювання часу протягом доби.

Годинник – година, годинонька, погодинно.)

2) Коли і в якому місяці прокидається ведмідь? ( Навесні, в березні.)

«Дослідникам»:

1) Випишіть слова, які мають кілька значень. Складіть словосполучення зі словом годинник.)

(Ходить, б’є.

Золотий годинник, настінний годинник).

«Знавцям»:

  • Ввести слово годинник в речення за схемою: ∟ ═ … … .

 (Годинник показує дванадцяту годину.) 2) Що ведмідь полюбляє їсти? (Мед, малину.)

( Всі учасники групи-переможця отримують «Медаль розумника»).

Музична пауза.

Перевірка домашнього завдання. (Всі учні виконують пісню про ведмежат).

                                          Ведмежата

Слова Н. Антоник                                        Музика Н. Свойкіна

Кумедні ведмежата: маленькі Бім і Бом

Вони завжди готові поласувати медком.

Веселі і завзяті, смішні і вайлуваті,

Кумедні ведмежата: маленькі Бім і Бом.

Веселі і завзяті, смішні і вайлуваті,

Кумедні ведмежата: маленькі Бім і Бом.

Солодкої малини наїлись зі смаком

Животики боліли, хворіли Бім і Бом.

Веселі і завзяті, смішні і вайлуваті,

Кумедні ведмежата: маленькі Бім і Бом.

Веселі і завзяті, смішні і вайлуваті,

Кумедні ведмежата: маленькі Бім і Бом.

Вони живуть не в лісі, а на дитячих чашках

Про них моя бабуся придумала цю казку.

Про них моя бабуся придумала цю казку.

Конкурс 5.

Завдання бджілки Медунки.

Продовжуємо гру: кручу рулетку. Випадає сектор № 5. З вами грає … (Читаю загадку).

Люблю пахучі квіточки.

На них так смачно працювати!

Коли нектару я нап’юся,

Тоді у вулику з’явлюся.

З’являється дівчинка в масці Бджілки.

−  Звичайно, це я, бджілка Медунка. А принесла я казкову квіточку, на пелюстках якої є цікаві завдання.

«Слідопитам»:

1)Прочитати словосполучення, які починаються словом великий. Замінити їх синонімами відповідно до їх конкретного значення.

Велика гора – … (висока гора).

Великі діти – … (дорослі діти).

Великий день – … (довгий день).

Великий урожай – … (багатий урожай).

Велика яма – … (глибока яма).

Великий поет – … (видатний поет)

2)Що із продуктів бджільництва використовують в медицині?

(Квітковий пилок, прополіс, бджолину отруту, мед.)

«Дослідникам»:

1) Запишіть до поданих слів синоніми: дім будинок, хата; йде ступає, чвалає; горе біда, нещастя; хуртовина віхола,метелиця.

2) Де збирають бджоли нектар? Який буває мед? (На квітах. Гречаний, липовий, квітковий).

«Знавцям»:

1) До поданих слів доберіть з довідки слова – антоніми: день ніч, холод спека, радістьсмуток, добро зло, зима літо.

Слова для довідок: спека, смуток, літо, ніч, зло.

2) Як називають бджілок за їхню працю?

(Трудівниці).

(Підводимо підсумок, визначаємо переможців)

Конкурс 6.

Завдання Сови Мудріївни.

Кручу рулетку, випадає сектор № 6. З вами грає …(Читаю загадку).

Вона – найрозумніша із тварин, адже це вчитель звірят. Хто ж це?  (Сова).

Заходить дівчинка в масці Сови. Тримає конверти з завданнями.

  • Чи готові ви далі змагатися?

«Слідопитам» :

1)Напишіть твір – мініатюру» Для чого людині мова?»

 (Мова – найважливіший засіб людського спілкування.  За допомогою мови людина дізнається про минуле, отримує знання, пізнає світ, спілкується з іншими людьми, прогнозує майбутнє. Без неї не було б ні писемності, ні літератури, ні пісні).

2)Що полюбляє їсти сова? (Гризунів, птахів, рибу.)

«Дослідникам»:

1) Придумайте і запишіть прислів’я про мову і поясніть їх значення.

(Від теплого слова і лід розмерзається.( Коли скажеш людині щось приємне, то їй буде добре на душі.)

Гостре словечко коле сердечко. (Не можна ображати людину злими словами, бо це негативно впливає на її здоров’я.))

2) Де проживає сова?  ( В лісах, садах, парках).

«Знавцям»:

1) Допишіть незакінчені речення.

 Щоб розмовляти, людині необхідно знати … … (рідну мову). Я навчаюсь у школі для того, щоб … …(отримувати знання ).

2) Коли сова спить?  (Вдень).

(Переможці отримують «Медаль розумника)

  1. Підсумок конкурсу. Визначення переможців.

Зачитую слова Сови Мудріївни:

«Молодці, не підкачали,

Всі завдання розгадали!».

(Журі підводять підсумки та оголошують переможців. Вручаються медалі, а найактивнішому учню – приготовлене з паперу Совеня.)

  • Урок наш теж підійшов до кінця.

                 Друзі любі мої,

                Ви ростете в школі,

                Мов квіти живі.

                Спілкуєтесь чемно, весело, завзято,

                Бо мова в школі – скарбничка дитяча.

                Ми сходинки мовні усі подолаєм,

                У школі багато цікавого взнаєм!

  • Урок закінчився. Бажаю в майбутньому лише перемог!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Ігрова діяльність завжди подобається учням, тому в початковій школі вона є провідною. Учні впродовж гри закріплюють знання з даної теми, вчаться співпрацювати, підтримувати один одного. Розвивається мовне чуття, увага, логічне мислення.

  2. Використання інноваційних технологій оновлює зміст освіти. Вчителька доволі творчо підійшла до розробки уроку. Такий урок цікавий для учнів, де вони несуть відповідальність за участь у грі, та для вчителів – практиків. Ваш досвід заслуговує уваги та впровадження.

  3. Урок-гра – дуже цікава форма роботи, яка потребує підготовки. Вчитель ретельно продумав всі етапи уроку, дібрав цікаві завдання. Візьму собі на змітку. Дякую

  4. Деференціація у навчанні -це індивідуальний підхід до кожної дитини.Урок продуманий і підготовлений добре.Він забезпечує формування систем знань,умінь і навичок учнів.Вчитель молодець.Успіхів.

  5. Конспект уроку створений якісно і він є своєрідною комплексною моделлю освітнього процесу.Він має стати для вчителя-початківця сценарієм організації навчальної діяльності.Методологічну основу уроку української мови становлять ігрові конкурси та завдання,що для дітей дуже цікаво.Дякую