mail@urok-ua.com

Конспект уроку з Я у світі, 3 клас

“Дружна родина”

Автор: Вчитель початкових класів Фільварочна Лілія Олексіївна

вчитель початкових класів Фільварочна Лілія Олексіївна

Мета: Ознайомити дітей з поняттям «рід», «родина», «сім’я»; пояснити, що сім’я це осередок збереження і зміцнення здоров’я, розширити уявлення учнів про стосунки між членами родини; про обов’язки у сім’ї, про те, що сім’ї бувають різними, що члени родини дбають одне про одного по різному; формувати вміння піклуватися один про одного, навчати звертатися по допомогу членів родини; спонукати дітей допомагати батькам та іншим членам родини; виховувати шанобливе ставлення до всіх членів родини, повагу до старших та почуття гордості за свій рід.

Обладнання: Демонстраційні таблиці, ілюстрації до теми, індивідуальні картки, фотографії членів родини, малюнки дітей.

Хід уроку

I.Організаційний момент.

Добрий день! І в добрий час!

Я вітаю щиро вас.

Ви почули всі дзвінок?

Тож сідайте на урок.

IІ. Повторення вивченого матеріалу.

Повторимо зараз про що ви вивчали:

Який клас дружним називали?

Чи можна назвати таким і ваш клас?

Отож починаймо, я слухаю вас.

— Який клас називають дружним?

— Які правила дружного класу?

— Чи ваш клас дружний?

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Розгляд малюнків, на яких зображено сімї.
  2. Читання вірша учителем.

Тато, мама, брат і я,

Невелика в нас сім’я.

Ще дідусь є і бабуся,

Всіх назву, не помилюся.

Дядько, тітка це сім’я?

Чи родина це моя?

  1. Бесіда за змістом вірша:
  • Що таке сім’я?

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

— Сьогодні на уроці ви поговоримо про найрідніших для кожного з нас людей – наших батьків, нашу родину, рід, родинні стосунки, про батьківську безмежну любов, про піклування батьків про дітей і дітей про батьків.

V. Вивчення нового матеріалу.

  1. Розповідь учителя

— Пригадайте, коли ви були маленькі. Ви не вміли і не знали нічого. Про вас постійно піклувалися мама і тато. І досі вони піклуються про вас. Ми часто говоримо слово сім’я. Воно таке звичне. Промовляючи його, ми одразу ж згадуємо маму, тата, дідусів, бабусь, сестричок і братиків. Родини бувають різні: в одних є і мама, і тато, в інших лише один із батьків.Не в усіх є бабусі й дідусі, братики і сестрички. Є сім’ї, у яких живуть усиновлені діти або діти живуть з бабусею чи дідусем, іншими родичами. Любіть і поважайте свою сім’ю, родину, допомагайте кожному. Коли в родині доброзичливі стосунки, всі розуміють одне одного, поважають і допомагають,— це дружна сім’я. У такій сім’ї дорослі піклуються про дітей, а діти й онуки з повагою і шаною ставляться до старших, прислухаються до їхніх порад.

  1. Розповіді дітей.

Діти називають своє прізвище та ім’я, ім’я та по батькові своїх мами і тата, братика та сестрички. Розповідають про те, як вони звертаються до своїх рідних, про що люблять розмовляти з ними.

3. Бесіда про маму і її місце у родині.

Говорить учитель:

Найрідніша, найкраща у світі.

Все віддасть, а для себе не лишить.

Щоб лиш діти жили у достатку,

І в сім’ї було все у порядку.

– Про кого ці слова? Звісно про маму.

– А як ви називаєте свою маму?(відповіді дітей).

– Матуся найрідніша і найдороща людина на світі. Вона берегиня роду. Матінка народжує дітей, пестить їх, голубить.

– За що ви любите свою маму? Опишіть її (діти демонструють портрети своїх мам, які вони намалювали, і розповідають про свою неньку).

  1. Бесіда про тата.

Слова вчителя:

Він невтомний трудівник,

До роботи завжди звик.

Щоб сім’ю прогодувати,

Й про добробут всіх подбати.

-А про кого ці рідки? Звичайно про тата. Він завжди допомагає мамі, турбується про те, щоб родина жила у достатку.

– Розкажіть про свого тата, як ви називаєте його (розповіді дітей).

  1. Бесіда про обовязки дітей у сімї.

Слова вчителя:

Безтурботне в них життя,

Гратись люблять без кінця.

А от вчаться не охоче,

Але це матуся хоче.

– Про кого так говорять? Звичайно про дітей. Діти – найцінніше що є у батьків. Вони безмежно люблять і шкодують своє чадо. І все що можуть зробити роблять самі, оберігаючи своїх дітей від найлегшої роботи. Але діти також повинні мати свої обов’язки в сім’ї.

– Які ваші обов’язки в сім’ї? (відповіді дітей).

– Чи виконуєте ви їх із задоволенням? Чому?

– Кому ви полегшуєте працю, виконуючи свої обов’язки?

  1. Бесіда за таблицею про обовязки в сімї (таблиця висить на дошці).
  1. Розповідь з елементами бесіди про здоровя у родині.

– Що нам додає здоров’я?

Так, це молитва, радість, веселий настрій, українська пісня, любов, щирість, доброта, дружні стосунки, праця та відпочинок.

-Давайте пригадаємо вашу найпершу пісеньку. Про що вона?

-Який настрій вона викликає?

Батьки передають вам усі знання про здоров’я, про те, як потрібно жити, щоб зберегти своє здоров’я та своїх рідних. Важливо, як ми поводимося кожен день, як прокидаємося, чого бажаємо родині та всім добрим людям.

-Які традиції щодо збереження здоров’я існують у ваших родинах?

  1. Бесіда за ілюстраціями у підручнику.

– Назвіть склад родин, зображених на сімейних світлинах.

– Як у цих сім’ях турбуються про здоров’я всіх членів родини?

  1. Практична робота.

– Ви принесли на урок фотографії своїх рідних. Зробіть колаж «Родовідне дерево» (діти виконують завдання). Вчитель визначає, чиє дерево має найбільше гілок. Робить висновок, що ці діти найкраще знають свій родовід.

  1. Хвилинка відпочинку.

Встали, діти, потягнулись.

Вліво, вправо повернулись.

Раз- присіли, два – устали,

Потім трішки пострибали.

Нахилились до криниці,

Й напилися там водиці.

Спрагу ми вже втамували,

Й працювати знов почали.

  1. Читання та обговорення вірша Володимира Верховеня «Доброго ранку».

– Хто прокидається з самого ранку?

– А хто любить дивитися сни?

– Яка бабуся на малюнку?

– А ваша бабуся яка?

– Кого вона найбільше любить?

– І як піклується про вас? (відповіді дітей).

Запам’ятайте! Усі члени родини піклуються одне про одного.

  1. Самостійне читання вірша «Якби дівчинкою був я».

– Про що міркував хлопчик?

– Чи правильні були його думки?

– Щоб ви порадили йому?

  1. Робота в парах (хлопчики та дівчатка).

– Напишіть якомога більше своїх домашніх обов’язків.

– У кого обов’язків більше? А які спільні?

Запам’ятайте! Хлопчики і дівчатка можуть мати спільні домашні обов’язки.

Немає нічого кращого на землі, як батьківська любов. Батьки «вкладають» у вас душу та серце своє. І ви повинні віддячувати їм за це своєю любов’ю, добротою, старанням і хорошим навчанням.

Дружна родина – велике багатство. Хто з дитинства шанує свою родину, той усе життя буде відчувати родинне тепло і сам буде мати міцну, дружну сім’ю.

  1. Гра «Мікрофон».

– Сімейні традиції і правила — це те, що робить кожну родину особливою. Нерідко ми живемо за цими правилами, навіть не помічаючи їх. Зараз ми пограємо у гру «Мікрофон». Я говорю фразу «У нашій родині є така традиція…», а ви продовжуєте (працювати всім разом, щовечора збиратися за сімейним столом, у неділю ходити до церкви, разом подорожувати, займатися спортом, бажати доброго дня …»).

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті (завдання1, 2 – самостійно; колективна робота за завданням 3).

2. Робота в парах.

-Як зробити приємність іншому?

– Як ти можеш подарувати радість кожному члену родини?

3. Гра «Незакінчене речення».

Моя мама…

Мій тато…

Бабуся – це мама…

Дідусь – це тато…

Прабабуся – це…

Прадідусь – це…

4.Читання вірша Б.Гірського.

Щоб бути благородним,

Зберегти батьківський рід.

Бути близько до народу,

Знай, хто були бабця й дід.

5.Обговорення різних ситуацій (робота в парах з картками).

6. Робота з прислів’ями (індивідуальна робота на картках).

Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.

Живуть між собою, як риба з водою.

На сонці тепло, а біля матері добре.

У кожної деревини – свій плід, а в кожної родини – свій рід.

Яка сім’я, такі й діти.

Нащо кращий клад, коли в сім’ї лад (діти пояснюють кожне прислів’я).

VІІІ. Підсумок уроку.

Бесіда з дітьми:

  • Чи сподобався вам урок? Чим саме?
  • Яке значення для людини має сім’я?
  • Що у вашій родині цінується найбільше?
  • Яка атмосфера повинна панувати у сім’ї?
  • Про кого з членів родини ви піклуєтесь?
  • Чи приносить це вам задоволення?

Працювали ви старанно,
І кажу вам у кінці,
Що сьогодні на уроці,
Ви всі були МОЛОДЦІ!

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Урок сподобався, та й тема всім відома і дуже легка для обговорювання. Вчитель використав багато різних методів навчання, наявний дидактичний матеріал. Впевнена, урок пройшов на позитиві, дітей переповнювали гарні емоції, а розповідям про родину, мабуть, не було кінця)))

  2. Лілія Олексіївна на уроці використовує інтерактивні методи навчання, які допомагають формувати в учнів ключові компетентності. Через різноманітні форми і методи навчання здійснюється навчальний діалог.

  3. Урок побудовано методично правильно з віковими особливостями дітей.Всі методи та прийоми піддібрані для досягнення поставленої мети.Вся Україна одна родина!