Конспект уроку з зарубіжної літератури для 6 класу Що робить людину щасливою ( Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)
Автор: вчитель зарубіжної літератури Медвецька Тетяна Віталіївна
На уроці вчитель допомагає сконцентрувати увагу учнів на важливих проблемах, з якими у свій час зіткнеться у своєму житті: вибір професії, мета у житті, формування психологічної атмосфери в життію
Уроку зарубіжної літератури у 6 класі
Тема: Що робить людину щасливою ( причини деградації Скруджа та його переродження у повісті Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)
Спасіння у добрі, спасіння у любові,
І це стосується, напевно , нас усіх
В. Крищенко
До грошей рветься невгамовний люд,
Забувши, що настане Божий суд.
На чесності хоча й не розпаніти,
Але який солодкий чесний труд.
М. Павленко
Не гроші роблять людину щасливою,
а людяність.
Ч. Діккенс
Мета:
Навчальна: створити умови для узагальнення знань учнів по темі (повість Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»; допомогти усвідомити ідейно-художнє та виховне значення твору;
Розвивальна: сприяти розвитку вміння висловлювати аргументовані думки про героїв повісті; стимулювати розвиток критичного мислення; заохочувати до розвитку творчих здібностей, пізнавальної активності ; розвивати комунікативність та вміння працювати в групі; вчити виділяти ключові моменти, висловлювати свої оціночні судження, почуття та враження;
Виховна: виховувати високі моральні якості (почуття милосердя, повагу до сімейних і загальнолюдських цінностей; прищеплювати інтерес до творів світової літератури.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок.
Обладнання: портрет Діккенса, картки для роботи в групах, ілюстрації до твору, твір.
Хід уроку.
Актуалізація опорних знань
Звучить Звучить колядка.
Вступне слово вчителя: чарівне слово – Різдво. Ми всі, дорослі і діти, чекаємо дива. Син Божий народився – це теж диво, на яке чекало людство. З’явилась надія на здійснення найзаповітніших і найпотаємніших сподівань і прагнень. Це свято єднає людей на основі любові до ближнього, на основі добра і злагоди.
Загадка: А він Різдво – велике свято – дурницею назвав,
Цим дуже всіх присутніх герой наш здивував.
Його вітають – він не розуміє, радіють всі, а він не сміє.
Що ж то за людина є, яка Різдва не визнає? (Ебенезер Скрудж)
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя:
Так, не радіють світлому Різдву тільки скупі, жадібні, злостиві люди, які взагалі не вміють нікому і нічому радіти. Серед таких і дядечко Скрудж, герой повісті Діккенса. Спробуємо підсумувати вивчене і попробувати розібратись, чому ж так сталось у житті Скруджа, у чому ж причина деградації і переродження головного героя.
Робота над темою уроку
Питання до класу:
Як думаєте, чого прагне кожна людина в житті?
В чому щастя і які кроки робить людина у своєму прагненні до нього? ( міні-дискусія – учні висловлюють свої гіпотези).
Вчитель підводить підсумок: Гроші непомітно змінюють душу людини, роблять її холодною, жорстокою. Світова література дає зразки таких характерів. Спробуємо з’ясувати, чому людина стає такою на прикладі Скруджа.
Гра «Пригадай героя» ( кожен учень по черзі бере карточку з ім’ям героя і коротко характеризує його)
Індивідуальні завдання:
– розподілити героїв і події на реальні і фантастичні;
– з якою метою автор використовує фантастичні елементи.
Підсумок: фантастика допомагає яскравіше, виразніше зобразити одвічну боротьбу Добра і Зла. На прикладі душі Скруджа, в яку поселилися духи Різдва, Діккенс показав, як добро може перемогти. В різдвяному оповіданні фантастика не лише можлива, а й необхідна. Гуманіст Діккенс вірив, що можна вилікувати скнару – в цьому віра письменника в добру сутність людини.
Питання до класу: Чи не здається вам, що перед нами два Скруджі, аргументувати свою точку зору прикладами з тексту ( І група –Скрудж – жмикрут, ІІ група – Скрудж – благодійник)
–Скрудж – жмикрут (самотній, скупий, бездушний, байдужий, жорстокий…)
–Скрудж – благодійник ( веселий, добрий, щедрий.милосердний, порядний, щасливий…)
Випереджальне завдання: Як же почувають себе ті, хто поряд зі Скруджем? (читання і обговорення міні-творів від імені каміна, свічки, чайника …Скруджа)
Складання ланцюжка помилок дорослого Скруджа (шлях до деградації особистості):
Мета – гроші: жадібність – породжує жорстокість – робить байдужим – зневажає всіх – може зрадити – приводить до відсторонення від людей і самотності – духовний вакуум – порожнеча в душі – деградація особистості.
Висновок: мета досягнута – гроші є, а щастя, радість, задоволення?
Проблемне питання: А як же і коли формується характер?
І група досліджує і приводить аргументи про атмосферу у сім’ї Скруджів (самотність маленького Скруджа у школі на Різдво, страх перед батьком, відсутність турботи, любові зі сторони батька – гірке дитинство)
ІІ група досліджує і приводить аргументи про атмосферу у сім’ї Крекчитів ( ласкаві і ніжні слова при звертанні один до одного, турбота, увага, ніжність, поцілунки – хоч бідність, але любов, людяність, турбота один про одного)
Висновок: від атмосфери в сім’ї залежить формування характеру. На підтвердження цього подивимося, що нам каже народна мудрість ( випереджальні завдання «Прислів’я про сім’ю»(обговорення)
Питання до класу: Що дає поштовх до змін у характері, адже просто так людина не міняється, потрібні якісь особливі причини.
Інсценізація (випереджальне завдання):
монолог Скруджа і монолог Хлопчика-зірки (казка О. Уайльда «Хлопчик-зірка»)
Що об’єднує Скруджа і Хлопчика-зірку? ( відповіді учнів).
Висновок: обидва герої проходять через страх за себе, страждання, біль,каяття і лише тоді починають розуміти свої помилки і виправляються.
Отже, в стражданні через страх, біль і каяття відбувається переоцінка цінностей ( складання ланцюжка «Відродження душі» :
Страх – біль – жаль – каяття – надія – зміни у поглядах – любов – доброта – щедрість…
Узагальнюючий підсумок: Отже, що ж потрібно для щастя? (складання інтерактивної вправи «Сонечко» (добре ставитись до людей, бути милосердним, допомагати, турбуватись, любити, усміхатись, поважати, пам’ятати, що не все купляється за гроші…)
За яким законом треба жити, яку Божу заповідь взяти за девіз свого життя?
Стався до інших людей так, як ти хотів би, щоб люди ставились до тебе.
Чи відображають епіграфи уроку те, про що ми говорили?
Поставте їх у тій послідовності, в якій ми розглядали питання,що стосуються теми уроку .
Домашнє завдання: написати міні –твір від імені Скруджа «Повірте мені…»
Мені робота сподобалась. Сама актуалізація уроку задає гарний початок. Родзинкою заняття є інсценізація монологів. Ефективними є складання ланцюжка “Відродження душі”, а також вправа “Сонечко”. Чудова ідея із міні-твором, яку я собі точно запозичу. Дякую.
Мені сподобався урок. Яскраво, емоційно, змістовно подана тема. Хочу поділитися й власним досвідом роботи з цієї теми, бо цього року мала щастя викладати у 6 класі. Принесла штучну ялинку, підготувала паперові іграшки-символи Різдва (зірочки, дзвоники, Ангелочки). Під час проведденя рефлексії уроку діти на паперових іграшках написали свої думки щодо того, що приносить людині щастя, і цими іграшками ми прикрасили нашу різдвяну ялинку. Кожен озвучував напис на іграшці й аргументував його.
Цікавий по-своєму урок. Дуже сподобалися конкретні випереджальні цікаві завдання.Це робить дітей відповідальними і зібраними,збуджує інтерес учнів до навчальної праці.Оригінальний висновок та узагальнюючий підсумок уроку.Дякую