Конспект уроку зарубіжної літератури у 6 класі за темою: “Якоб та Вільгельм Грімм – відомі збирачі народних казок. Значення діяльності братів Грімм у збиранні й збереженні фольклору.”
Автор: вчитель зарубіжної літератури Желізко Юлія Вікторівна
Представлено конспект уроку зарубіжної літератури у 5 класі за темою “Якоб та Вільгельм Грімм – відомі збирачі народних казок”. Додаються презентація до уроку та відеоматеріали.
Якоб та Вільгельм Грімм – відомі збирачі народних казок. Значення діяльності братів Грімм у збиранні й збереженні фольклору.
Мета: розкрити значення діяльності братів Грімм у збиранні й збереженні фольклору; поглибити уявлення учнів про народні казки;
розвивати образне, логічне мислення, навички виразного читання казок;
виховувати повагу до моральних цінностей.
Типу уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: презентація до уроку, портрети братів Грімм, відеофільм «Брати Грімм», збірки казок, ілюстрації до них, картки із завданнями.
Хід уроку
- Організаційний момент
1.1. Перевірка готовності класу до уроку.
1.2. Психологічне налаштування класу до роботи
Ми розпочинаємо урок, а щоб краще нам працювати, необхідно з перших хвилин налаштуватися на плідну працю, покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте за мною :
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.
- Актуалізація опорних знань
2.1. Бесіда.
Що таке фольклор?
Яке значення фольклору для розвитку літератури?
Що таке народна казка?
Який основний конфлікт казки?
2.2. Вправа «Знайди пару»
Виконується на картках (додаток 1)
Народна казка | Про тварин, чарівні, соціально-побутові |
Фольклор | Один з основних жанрів фольклору, у якому розповідається про вигадані події, які сприймаються і розповідаються як реальні |
Жанри фольклору | Послідовність подій у художньому творі |
Сюжет | Прислів’я, приказки, казки, загадки, пісні, легенди |
Види казок | Усна народна творчість |
- Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.
3.1 Оголошення теми уроку, запис її на дошці.
3.2 Мотивація навчання.
Ми продовжуємо подорожувати країною казок. Казки тепер уже рідко хто сам складає та ще й передає усно з покоління в покоління. Близько трьохсот років тому учені різних країн почали записувати від талановитих народних казкарів їхні розповіді, літературно обробляти та видавати. Саме так до нас дійшли Попелюшка, Червона шапочка, Кіт у чоботях та багато інших. На уроці ми відправляємося мандрувати Німеччиною, у гості до відомих збирачів казок – братів Грімм (слайд 1)
- Вивчення нового матеріалу.
4.1. Розповідь вчителя
Віртуальна подорож у Німеччину.
Німеччина – країна в Центральній Європі, сьогодні демократична федеративна республіка (слайд 2)
Герб Німеччини – офіційний державний символ, що складається з чорного орла з червоними лапами на золотому фоні щита. Орел був з найдавніших часів символом сонця, мужності і життєвої сили. Державний прапор — прямокутне полотнище з трьох рівновеликих горизонтальних смуг: верхньої – чорної, середньої – червоної і нижньої – золотого кольору. Валюта – євро (слайд 3)
Столиця і найбільше місто країни – Берлін (слайд 4)
Визначні міста – Мюнхен, Дрезден, Гамбург, Кельн (слайди 5-8)
І сьогодні ми переносимось у Німеччину 18 століття, до невеликого містечка Ханау, біля Франкфурта, у якому народилися майбутні відомі збирачі казок. В сім’ї було дев’ять дітей, лише шість з яких пережили дитинство. Вони провели своє раннє дитинство в сільській місцевості (слайд 9)
Обидва брата вступили у гімназію Фрідріха в місті Кассель, природні здібності+ наполеглива праця дали змогу братам закінчити Кассельський ліцей достроково. Їхній будинок у місті почали називати «Будинок казки братів Грімм»
(слайди 10-12)
Згодом вчилися філософії й праву в Марбурзькому університеті (слайд 13)
Займалися науковою діяльністю, досліджували німецький фольклор, збирали пісні, легенди, перекази, казки.
Запрошені в Берлін до короля Пруссії, де вони й оселилися, читали лекції в Берлінському університеті, члени Берлінської Академії наук (слайд 14)
1812 році брати Грімм опублікували свій перший том з 86 німецьких казок під назвою «Дитячі й родинні казки» (слайд 15). Хоч часто вважають, що вони збирали свої казки серед селян, багато з казкарів належали до середнього класу і навіть до аристократів, які розповідали казки, почуті від своїх слуг, а деякі з казкарів розповідали казки французького походження. Якоб відшукував казки, в той час як Вільгельм надавав їм літературного змісту.
У 1814 – другий збірник казок (70 казок), 1857 – останній збірник (210 казок)
Робота над «Словником німецької мови» розпочалась у 1838 році (слайд 16). До кінця життя брати завершили тільки розділи від літери «А» до літери «F». Робота залишалася незавершеною до 1960 року. Остаточно завершено та надано сучасного вигляду німецькими вченими лише в 1970-ті роки.
У рідномі містечку височіє пам’ятник братам Грімм, їхню працю високо цінують, шанують, пам’ятають (слайд 17). У Берліні – могили братів (слайд 18).
А у місті Бремен – бронзовий пам’ятник персонажам відомої казки, що став символом міста (слайд 19).
Казки, зібрані братами Грімм: «Спляча красуня», «Бременські музиканти», «Білосніжка і сім гномів», «Попелюшка», «Кіт у чоботях», «Пані Метелиця», «Гензель і Гретель» (слайди 20-23)
4.2. Робота з епіграфом (слайд24 )
Для чого, на думку Якоба Грімма, настав час?
З якою метою потрібно «рятувати старі легенди»?
Чому не можна допустити, щоб вони зникли? Які наслідки це може мати для народу?
4.3. Перегляд відео фрагменту «Брати Грімм»
4.4. Метод «Асоціативний кущ» (слайд 25)
Підведемо підсумок: що ви дізналися про братів Грімм і які асоціації у вас викликає це прізвище.
4.5. Гра «Хто більше?»
Діти змагаються, хто назве якомога більше казок, зібраних братами Грімм, записують у зошити.
Вчитель: А тепер розпочнемо роботу над однією з казок – «Пані Метелиця».
4.6. Виразне читання казки «Пані Метелиця» в особах.
4.7. Обмін враженнями про прочитане
Чи сподобалася вам казка? Якщо так, чим саме?
Як ви гадаєте, чому в одній сім’ї сестри були такими різними?
До якого типу казок належить «Пані Метелиця»?
Які ознаки народних казок ви помітили?
- Закріплення знань, умінь, навичок.
5.1. «Загублені слова»
Віднови назви казок, записаних братами Грімм (слайд 26)
«….. музиканти», «Червона ….», «Гензель і …..», «Пані….», «… і семеро гномів», « …… мізинчик», «Кіт … …» , «…. і семеро козенят».
5.2. Літературна гра «Плутанка»
Прослухайте уривок і з’ясуйте що наплутано в переказі казки «Пані Метелиця». (слайд 27)
Було в однієї королеви дві доньки – рідна і нерідна. Свою дочку вона любила і жаліла,бо вона була роботящою і лагідною. А пасербицю постійно сварила, бо та хоч і була працьовитою, але непривітною і грубою. Пасербиця пряла, а коли схотіла напитися води, то впустила починок у криницю й опинилася в підземному королівстві. Там її просили про допомогу лебідь, піч, кінь, яблуня, річка, і вона всі допомагала. За гарну службу нагородила її пані Метелиця золотом, а рідну дочку – сріблом.
- Підсумки уроку.
6.1. Бесіда
- Чому брати Грімм почали займатися збиранням фольклорних творів?
- Яка різниця між авторами та збирачами народних казок?
- Пригадайте, як називалася перша збірка казок братів Грімм?
- Коли читаєш казку «Пані Метелиця», виникає думка про те, що …
6.2. Творче завдання
Який фрагмент казки зображено на малюнку? (Додаток 2, слайди 28-30)
- Домашнє завдання
Виразно читати і переказувати казку «Пані Метелиця». Скласти план до казки.(слайд 31)
Презентація до уроку
Відеоролик до уроку
Казка завжди була і є нашим добрим другом,який завжди підкаже,заспокоїть,порадує,занурить у світ дитинства і подарує приємні спогади.Саме такі відчуття я отримала,читаючи конспект уроку Юлії Вікторівни.Дякую
Урок сподобався. Учитель впроваджує різні форми роботи, різноманітні інтерактивні вправи. Матеріал насичений. Наявні додатки до уроку, зокрема презентація. Тільки одне зауваження. Психологічне налаштування, то і є мотивація учнів. Навіщо тоді Ви двічі звернулись до цього етапу?
Ваше психологічне налаштування на урок я б назвала налаштуванням на доброту. Від усього уроку віє добром і вірою в перемогу добра. Урок насичений різними формами роботи і дуже щільний . Дякую.
Щиро вдячна за теплі слова, Лідіє Степанівно!:)))
Юліє Вікторівно ! Читаєш Ваш урок і дивуєшся ,що серед молодих учителів є надзвичайно творчі та креативні.У конспекті є все : і робота над розвитком творчості учнів, і інтерактивні технології роботи , і ігрові моменти , і розвиток критичного мислення ,і різних компетентностей тощо. Усе витримано ,перевірено . Ви -МОЛОДЕЦЬ .Звичайно ,тільки висока оцінка. Вам творчості та натхнення ,мирного неба над головою ,душевного спокою та здібних учнів. Дякую.