Конспект уроку
життєвий і творчий шлях письменника
Пантелеймона Олександровича Куліша
Автор: вчитель української мови і літератури Пімахова Олена Леонідівна
Тема: П.Куліш – видатний письменник, поет, перший професійний критик(1819-1897) „До рідного народу”, „ Троє схотінок”, „Заворожена криниця”.
Мета: Ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменника, допомогти усвідомити значення діяльності Куліша для розвитку української культури ; висловлювати почуття пошани до нашого народу .
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка Д/З
Діти презентують проект, вірші напам’ять .
Тест.
1) До якого літературного жанра відноситься „Причина”
а)пісня;
б) поема;
в) балада.
2)Яка із вказаних поем є сатиричною
а) „ Гайдамаки”
б) „Кавказ”
в) „Сон”
3) До кого звертається автор в поемі „І мертвим , і живим, і ненародженим”?
Обніміте ж, брати мої,
Найменшого брата-
Нехай мати усміхнеться,
Заплакана мати
а) до узагальнюючого образу християнських братств;
б) до вчених земляків – псевдопатріотів;
в) до селян – гречкосіїв
4)До якого жанру належить твір „ Гайдамаки”?
а) романтична балада;
б) історично-героїчна;
в) родинно – побутова поема.
5) Які міфологічні персонажі діють у „Причині”?
а) відьма;
б)русалка;
в)мавки.
6) Із якого твору ці рядки ?
Учіться, читайте,
І чужого научайтесь
Й свого не цурайтесь…
а) „І мертвим, і живим”
б) „Кавказ”
в) „Сон”
7. Мотивація
Кавказ
Умань
Лілея
Ісайя
Шевченко
1) Назва поезії „За горами, гори хмарами повиті.”
2)Назва міста, де Гонта убив своїх дітей.
3) Балада Т.Г. Шевченка.
4)Вірш – подорожаніє.
5) Автор „ Кобзаря”.
Щирий друг Шевченка і нещадний критик його творів, патріот України і вірний підданий царизму, один із найвидатніших українських письменників, ямя якого довгий час замовчувалось – все це Пантелеймон Олександрович Куліш.
Тема, Мета.
„Могутній майстер української мови й творець українського правопису, благородний поет, перекладач… має право на нашу велику повагу і вдячність.” М. Коцюбинський
- Розповідь вчителя, зачитування цікавих фактів із життя Куліша.
- Опрацювання учнями статті підручника.
Запитання: Яким з цієї розповіді постає перед нами Куліш?
(Людиною талановитою, діяльною, патріотичною, але яка має суперечливі погляди).
Виразне читання, художній аналіз поезій „До рідного народу”
жанр: громадська лірика
тема: звернення поета до народу захистити рідну мову
ідея: доки існує мова – доки живе нація
Висновок: треба плекати і оберігати мову.
„Троє схотінок”
Схотінки – бажання
Тема: життєве кредо письменника, його життєві цінності
Асоціативний кущ
- Душевний спокій;
- Книги
- близький друг, кохання
? Чи дотримувався П. Куліш у житті цих схотінок?
! Творча робота – утворіть власні схотінки, які мають для вас суттєве значення.
(на дошці два учні)
КРЕДО – добрий – веселий – сяяння сонця – кохання світле | МИТЕЦЬ НЕ ПОТРЕБУЄ – царські палати – світових утіх – багатств „висоти” – популярності |
„Заворожена криниця” – виразне читання
жанр: пейзажна лірика
тема: відтворення чарівної краси квітучого саду
головна думка: вода – символ життя
Прислівя про воду
- Пролиту воду назад не збереш
- Без води не туди і не сюди
- З брудної води ще ніхто чистим не вийшов
Слово вчителя
П. Куліш видав пять поетичних збірок „Досвітки”, „Хуторна поезія”, „Дзвін”, ,,Позичена кобза’’, „Хуторні недогарки”. Є також автором 10 великих поем, байок, балад, дум, перекладів.
ІІІ. Підсумок уроку.
„Мені цікаво було дізнатись про…”
VI. Д/З Виписати в зошит художні засоби з поезіїй, прочитати „Чорну Раду”
Урок учителька побудувала в цікавій формі, з використанням інтерактивних форм роботи, які забезпечили високу ефективність уроку.Але якщо це урок вивчення нового матеріалу, то перевірка домашнього завдання з попередньої теми недоцільна. Також наявні орфоргафічні помилки, для учителя-мовника це неприпустимо.
Урок сучасний, змістовний, охоплюючий усіх учнів. Творчий підхід вчителя до уроку, любов до професії і повага до учнів безперечні. Думаю, що і результативність цього уроку була високою.
Вчителька вдало підібрала завдання для перевірки домашнього завдання. Хороша робота з поезіями як “асоціативнв карта саду”,”ліричний герой”,творчі завдання.Дуже добре,що вчителька звернула увагу девятикласників на суперечливі та складні погляди П.Куліша.Урок цікавий та потрібний.Дякую!
Учитель цікаво та неординарно побудував хід уроку.Було використано цікаві форми роботи на уроці; асоціативний кущ, схотінки ( дуже нестандартна форма роботи), творчі роботи ,прислів’я про воду ,різноманітні схеми тощо.Дуже вдячна Вам ,Шановний Учителю!
Матеріал доступний для учнів, адже в ході аналізу поезій чітко простежується жанрова специфіка, тема твору, головна думка тощо. Дякую, Олено Леонідівно!