Конспекти уроку з природознавства для 5 класу
Охорона природи. Червона книга
Автор: Дудник Тетяна Валентинівна
Вчитель природознавства та екології
Чернівецького багатопрофільного ліцею № 4
Мета: отримати знання про охорону природи, ознайомитись з видами рослин і тварин, занесеними в Червону книгу України; формувати поняття про значення Червоної книги, розвивати вміння пояснювати необхідність охорони природи, аналізувати матеріал і робити висновки-узагальнення, виховувати екологічну свідомість, відповідальність за свої вчинки.
Обладнання: підручник (природознавство: підручник для 5 класу, О. Г. Ярошенко, В. М. Бойко), Червона книга України, картки тварин і рослин з Червоної книги, мультимедійна презентація «Червона книга, охорона природи», відео «Долина нарцисів».
Основні поняття: охорона природи, Червона книга України.
Форма проведення: комбінований урок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Привітання. Побажання вчителя учням – працювати на уроці з користю і з задоволенням.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Вправа «Допиши речення».
- Неправильне використання мінеральних добрив та засобів боротьби зі шкідниками призводить до забруднення (ґрунту).
- Танення багаторічної криги в полярних районах та горах є наслідком підвищення середньорічної (температури).
- Негативні зміни, що наступають у природі під впливом різних чинників називаються (екологічними) проблемами.
- Найбільшу небезпеку становлять забруднення, що спричинені аваріями на (атомних) електростанціях.
- Екологічно безпечні способи одержання електроенергії це сонячні (батареї).
- Небезпечні забруднення світового океану спричинюється аваріями на танкерах, що перевозять (нафту).
- Щоб шкідливі викиди не потрапляли в повітря, на підприємства та двигуни авто встановлюють (фільтри).
- Щоб зменшити негативний вплив на довкілля стічних вод, їх не зливають, а використовують (повторно).
Оцінювання: візьміть червоні олівці або ручки іншого кольору, поміняйтесь зошитами з сусідом, перевіряємо. Питання оцінюють у 1,5 бали.
Підніміть руки, хто правильно виконав всі завдання (оцінка 12), а хто допустив одну помилку? Хто дві? Ви всі молодці. А сьогодні я поставлю у журнал оцінки тим учням, хто правильно виконав всі завдання.
ІІІ. Стимулювання навчальної діяльності.
Випереджувальні знання.
Земля не належить нам. Ми позичили її в онуків.
Народна творчість
Вчитель. Прочитаймо уважно епіграф, в кінці уроку ми дізнаємось, як він стосується сьогоднішньої теми. А тепер ми подивимося відео фрагмент і. Будьте уважні, після перегляду я задам вам питання.
Перегляд відео фрагменту «Долина нарцисів» – 2 хв.
Запитання до учнів:
- Про яку рослину ми подивились фільм? (Нарцис вузьколистий, занесений до Червоної книги, росте у Долині нарцисів біля м. Хуст).
- Що ви знаєте про Червону книгу? (рідкісні і зниклі організми).
- А від кого ми охороняємо види? (від людини).
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель. Сьогодні ми дізнаємось як людство охороняє природу, познайомимось з Червоною книгою, заслухаємо доповіді ваших однокласників, будемо працювати у групах. А також спробуємо створити власну Червону книгу. Записуємо тему уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь з елементами бесіди.
5.1. Охорона природи.
З кожним роком зникає все більше видів рослин і тварин з лиця Землі. А ми вже з вами знаємо, що зайвих видів у природі не буває, оскільки між організмами існує тісний зв’язок (ланцюги живлення).
Перед людством постала проблема – як зберегти вразливі і зникаючі види? Треба охороняти природу. Охорона природи почалась ще з 1948 року, коли був започаткований Міжнародний союз охорони природи, який діє і по сьогоднішній день. Охорону природи здійснюють різними способами. Через державні закони, екологічну освіту, діяльність небайдужих людей (саджання дерев, чистка лісів, парків, збір сміття, підгодовування тварин).
Але найкраще зберегти природу, підтримуючи її недоторканість. Тому людина створила природоохоронні території – заповідники, заказники, національні парки. А види, чисельність яких мала занесла до Червоної книги.
5.2. Червона книга. Структура Червоної книги. Робота з підручником. Відкрийте підручники на ст. 224. Запишемо визначення: Червона книга – це документ, що містить відомості про сучасний стан рідкісних видів тварин, рослин і грибів.
Перше видання Міжнародної Червоної книги з’явилось у 1963 році. Перша Червона книга України, присвячена нашій флорі та фауні, була видана у 1980 році. Вона містила опис 85 видів тварин і 151 видів рослин.
Друге видання Червоної книги України з’явилось в 1994 році: том «Тваринний світ», в 1996 році – том «Рослинний світ».
У 2009 р. вийшло третє видання Червоної книги України в двох томах, один з яких я зараз тримаю у руках. В цих томах вже 542 види тварин та 826 видів рослин. Про що це свідчить? (ще більше організмів опинились у небезпеці).
Вчитель розкриває і показує структуру Червоної книги. Учні слідкують на слайді.
Розглянемо малюнки у підручнику на ст. 225. Назвемо приклади тварин, рослин і грибів з Червоної книги (учні називають по черзі).
5.3. Фізкультхвилинка.
А зараз – коротка розминка.
Якщо ви вважаєте, що потрібно захищати зникаючі види, встаньте з-за парти.
Якщо ви не кидаєте на землю сміття, топніть лівою ногою.
Якщо ви не зриваєте першоцвітів, топніть правою ногою.
Якщо ви вважаєте, що не можна вбивати тварин, поморгайте очима.
Якщо ви вважаєте, що не можна вбивати птахів, підніміть праву руку.
Якщо ви вважаєте, що Червона книга необхідна, підніміть ліву руку.
Якщо ви вважаєте, що потрібно годувати зимуючих птахів, опустіть руки.
Якщо ви будете охороняти природу сядьте за парти.
5.4. Робота у групах з картками.
Тепер ми будемо працювати по групах, кожна пара учнів об’єднається в одну групу. Ви отримаєте картку (аркуш А4), і згідно інструкції виконаєте в ній завдання протягом п’яти хвилин. Чотири групи, які першими виконають завдання, зачитають спільну роботу і отримають оцінку.
Інструкція:
- Роздивитись малюнок і прочитати опис об’єкту.
- Написати назву виду, його родину.
- Написати природоохоронний статус виду (вразливий, рідкісний).
- Записати коротко (1-2 речення) цікаву інформацію.
- Написати причину занесення до Червоної книги.
Приклади карток: бражник мертва голова, рись, пугач, тис ягідний.
Вчитель слідкує за виконанням роботи, дає рекомендації. Учні працюють у групах. Після виконання завдань, по одному, учні з перших чотирьох груп зачитують інформацію з заповнених ними карток. Здають картки вчителю.
- Доповіді учнів.
П’ятеро з вас отримали завдання – заздалегідь підготувати інформацію на картці (аркуш А4) про один з червонокнижних вид нашого краю. Послухаємо уважно їх.
Виступ учнів. Супровід – фото зі слайдів (європейський зубр, саламандра плямиста, горностай, білотка альпійська, лілія лісова, зозулені черевички).
Вчитель. А тепер ми зберемо в червону папку картки, які ми зробили на уроці і ті, які ви підготували вдома. Що ми зробили? (власну Червону книгу).
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Запитання вчителя:
- Що таке Червона книга?
- Чому види потрапляють до Червоної книги?
- Що треба зробити, щоб зберегти природу для майбутніх поколінь?
Вчитель. Наш урок добігає кінця. На початку уроку я зачитала Вам епіграф. Давайте тепер подумаємо, як він стосувався теми нашого сьогоднішнього уроку.
Прийом «мікрофон». Учні по ланцюжку формулюють власні висновки.
VІІ. Підбиття підсумків уроку.
Оголошення оцінок за роботи в групах, за підготовлені вдома доповіді. Подяка учням за роботу під час уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати §52. Виконати завдання 1-4 усно, завдання 5 у зошиті. Творче завдання по бажанню: написати міні-твір «Мій внесок в охорону природи».
Додаток до уроку
Назва виду, родина | |
Природоохоронний статус виду | |
Цікава інформація | |
Причина занесення до Червоної книги |
Бражник мертва голова. Метелик родини бражників. Один з 3 видів тропічного роду; єдиний вид роду у фауні України. Поширення. До 40-х рр. 20 століття майже на всій території України був досить звичайним видом . Причини зміни чисельності. хімічна обробка пасльонових культур (особливо картоплі), викорчовування чагарників і розорювання місць перебування. Зміни чисельності виду значною мірою пов’язані також з погодними умовами.
Особливості біології
Протягом року розвиваються 2 генерації. Літ імаго у травні – липні й вересні – жовтні. Метелики живляться соком дерев, іноді бджолиним медом. Активний у сутінках і вночі; може мігрувати, долаючи значні відстані. Самка відкладає по одному від 30 до 200 яєць на пасльонові (картопля, дурман, беладона тощо). Гусениці іноді живляться на інших рослинах (жасмин, бруслина, малина, бузок, повій). Лялечки зимують у ґрунті на глибині 15 – 20 см; чутливі до холоду, взимку часто гинуть.
Занесено до Червоної книги України (2006), статус – рідкісний. Охороняється у заповідниках України. Розмноження у неволі не проводилось.
Ваше напрацювання сподобалося ефективними методами навчання. Думаю, що після такого заняття учні зроблять для себе гарні висновки. Дякую за корисний матеріал!
Зміст уроку повністю відповідає меті поставлених завдань. Сподобався епіграф, підібраний вчителем до уроку та частина уроку на закріплення отриманих знань.