Корекційно-виховне заняття у 3 класі
“Вчимося спілкуватися. Дискусія і суперечка”
Автор: вчитель початкових класів Череднікова Оксана Федорівна
Запропонований матеріал можна використовувати на уроках і класних годинах в початковій школі
ТЕМА. Вчимося спілкуватися. Дискусія і суперечка.
МЕТА. Розвивати комунікативні уміння, здатність в різних ситуаціях спілкування ефективно здійснювати мовленнєву діяльність. Допомогти дітям краще пізнати себе та один одного, зняття бар’єрів у спілкуванні, формування колективістських рис. Дотримуватись етичних норм мовленнєвої поведінки.
Обладнання: паперові пелюстки, ватман, клей.
Хід заняття
1. Духовно-естетичний блок
- Криголам “Струм”
Діти стоять у колі, тримаючись за руки. Заплющують очі – “засинають”. Ведучій передає потискання. Діти “прокидаються” від дотику сусіда.
- «Привіт, друже»
- Установка
– Кожного дня ми вітаємось і з нами вітаються. І від того, як ми це робимо залежить наш настрій. Тому зараз я пропоную вам так привітатись з сусідом, щоб йому стало приємно, а настрій його покращився.
Виконання вправи “Привіт, друже”
2. Установчо-мотиваційний блок
- Актуалізація знань.
– Яке сьогодні свято? (21.11.- Всесвітній День привітань.)
– А як ви думаєте, чому виникло таке свято?
– Що означає привітання? (ти мені приємний, я прийшов до тебе з миром, добром)
– Як можна вітатися? (словами, жестами, носиками)
– Які правила привітання ви знаєте? (спокійний голос, добра інтонація, посмішка)
- Повідомлення теми заняття.
– Сьогодні ми продовжимо вчитися спілкуватися і дружити, поговоримо про дискусію і суперечку.
3. Змістовно-пошуковий блок
- – Давайте згадаємо, що таке діалог і монолог?
– Що частіше має звучати у розмові друзів? (діалог)
– А що таке дискусія і суперечка?
ДИСКУСІЯ – кожен висловлює свою думку і разом шукають істину.
СУПЕРЕЧКА – кожен доводить, що він правий, а інші ні.
– Чи можна щось вирішити сперечаючись?
– Де і коли можна вести дискусію? (у грі, у змаганнях, на уроці, в розмові)
- Вправа “Чи вміємо ми ввічливо спілкуватися?”
- Установка
– А зараз поговоримо про те, як треба спілкуватися і бути ввічливою людиною.
– Дайте відповіді на запитання.
Виконання вправи
- В школі необхідно вітатися лише зі своєю вчителькою?
- Хто першим вітається: молодший чи старший? (молодший)
- Ти йдеш вулицею з товаришем. Він привітався з незнайомою тобі людиною.
- Чи повинен ти вітатися?
- Як привітатися з другом, який в іншому кінці автобусу?
- Чи можна замість “добрий день” сказати “привіт” ?
- Що означає бути привітним? (радіти іншому)
- Кому можна допомогти піднести важку сумку?
- Коли зробили зауваження треба…
- Релаксаційна пауза.
– Уявіть себе маленьким каштанчиком, який висить на великому каштані.
Аж ось подув вітер і каштанчик впав. Що він відчуває, про що думає?
Робота в групах.
- Установка
– А для чого ми вчимося спілкуватися?(щоб мати друзів, вміти знайти вихід із різних життєвих ситуацій.)
- Виконання вправи
- Ти брав участь у змаганнях і посів 1 місце, а твій друг останнє. Що ти скажеш?
- Мама принесла 3 апельсина , тобі і твоєму братику. Як ти їх розділиш?
- Однокласники грають в цікаву гру, а ти запізнився. Попроси, щоб тебе взяли.
- Твій друг засмутився через погану оцінку. Як ти його заспокоїш?
- Спілкування з природою.
а) – А як ви думаєте, спілкуватися і дружити можна лише з людьми?
– А як ви дружите з довкіллям? (прибирання, насадження рослин, годування птахів)
- А як довкілля дружить з нами? (дає енергію, свіже повітря, вітаміни, можливість подорожувати і відпочивати)
– Не забувайте дякувати і розмовляти з природою.
б) Гра “Добре чи погано?”
- Наші предки обожнювали природу і берегли її.
- Мінеральні добрива і отруйні речовини дощами змиваються у ріки і озера.
- Ми граємось у дворі . Тут чисто і затишно, бо ми стежимо за чистотою.
- У нашій воді багато хлорки.
- Наша сім я вживає лише відстояну воду.
- Ми дбаємо про чистоту шкільного подвір’я.
4. Оцінно-смисловий блок.
- Установка
– А зараз ви попрацюєте в парах і покажете, як вмієте спілкуватися, вести дискусію, і знаходити золоту середину.
– На цих пелюсточках вам треба записати спільне одне на двох бажання. А чарівна квіточка, яка утвориться, здійснить їх.
- Виконання вправи
- Підсумки.
– Яке ваше бажання і як домовлялись?
5. Системно-узагальнюючий блок.
- Що необхідно для того, щоб мати багато друзів?
- Хто, крім людей, потребує нашого спілкування і дружби?
- Що сподобалося на занятті?
6. Духовно-естетичний блок.
Ритуал “Коло дружби”
(Потискання долоні по колу)
Цікава розробка, з задоволенням ознайомилась з матеріалом, погоджуюсь з попередніми коментарями: можна багато чого взяти для роботи вчителя, для мене цікавим був уховно-естетичний блок (мабуть, як підсумок), але можна булоб додати якесь посилання на відео, чи статтю. Дякую за розробку, наснаги вам у роботі.
Чергова публікація Оксани Федорівни, що присвячена розвитку комунікативних умінь, здатності дитини краще пізнати себе, допомагає учням усвідомлювати важливість встановлення товариських відносин для комфортного перебування в дитячому колективі.
Оксано Федорівно , дякую за цікавий матеріал. У наступному навчальному році більше приділю уваги саме спілкуванню дітей у неформальній обстановці.
Творчий підхід учителя до проведення виховного заходу на вищому рівні. Добре ставлення до дитини відчувається в кожному слові цього доробку. Психологічно комфортно учням на такому заході. Методично правильно сформульована мета заходу реалізовується в діях кожної дитини. Дякую за Ваше вміння навчати дітей бути людиною. Успіхів Вам у Вашій роботі!
Оксано Федорівно, я – шанувальниця Ваших розробок! Обов’язково буду використовувати у наступному навчальному році!
Дякую Оксані Федорівні за чудовий матеріал, який буду теж використовувати на уроках і класних годинах. Допомогти дітям краще пізнати себе та один одного- це першочергове завдання педагогів. Запропоноване заняття візьму до своєї скарбнички.