Корекційно-виховне заняття у 3 класі
“Вчися володіти собою. Образа і доброта”
Автор: вчитель початкових класів Череднікова Оксана Федорівна
ТЕМА. Вчися володіти собою. Образа і доброта.
МЕТА: розвиток здатності розуміти свій емоційний стан та емоційний стан оточення, можливості до самовираження, допомогти дітям краще пізнати себе та один одного, знаходити вихід з конфліктних ситуацій.
Обладнання: аркуші паперу, олівці, хмарка і сонечко, для відображення настрою.
Хід заняття
1. Духовно-естетичний блок
«Привіт, друже»
«Потренуємо емоції»
- А зараз я пропоную вам ще одну вправу, яку ми виконаємо разом.
- Усміхніться, як котик мишці;
- насуптесь,як осіння хмарка;
- злякайтесь, як дитина, що заблукала в лісі;
- посміхніться, як хитра лисичка.
2. Установчо-мотиваційний блок
– Я бачу, що сьогодні у вас добрий настрій. Але так буває не завжди. Іноді нам буває сумно,печально, образливо аж до сліз. А коли так псується настрій? Отож тема нашого заняття ” Образа і доброта”
Бесіда
- Що таке образа?
- Чи можна її побачити? Доторкнутися?
- Якої форми, кольору образа?
- Що ти відчуваєш, коли ображений?
Психотехніка
Я ображаюсь, коли …( ланцюжок по колу)
- Отож намагайтеся не потрапляти в такі ситуації, коли вашим друзям буде образливо від ваших вчинків.
3. Змістовно-пошуковий блок
– А якщо раптом сталося так, що вас образили у кого будете шукати підтримки? Вправа ” Візьми себе в руки”
– Діти, образу не можна побачити,понюхати, доторкнутися до неї.
Але від образ все навколо стає сумним, невеселим, стає боляче і самотньо, ніби нас ніхто не любить. Але це не так.
- Неможна довго ображатися один на одного.
Можна відразу образу забути,
Можна просто посміхнутись,
Можна навіть відвернутись,
Можна трішки пошутить,
Посидіть, поговорить,
Всі проблеми обсудить
І образи всі простить.
- Розкажіть, а як ви вмієте прощати один одного?
Етюд в парах “Посварилися, помирилися”
– Образи треба уміти прощати, дружити з усіма і дарувати один одному лише доброту.
– А що таке доброта?
( приємне,добре,ввічливе слово; допомога чи порада другові; лагідна, тепла посмішка тому, кому сумно.)
– Пригадайте, яке добро робили вам однокласники.
– А скільки добрих справ можна зробити за 5 хвилин?
Хвилинка відпочинку
– Закрийте очі і уявіть доброту( реальну чи фантастичну істоту)
4. Оцінно-смисловий блок
Ситуації із шкільного життя.
1. Установка
- На дошці прикріплені кульки, на звороті яких ситуації із нашого шкільного життя.
- Які вони? Добрі чи образливі?
- Як уникнути конфлікту?
2. Виконання вправи.
Малювання образи
1. Установка
- Перед вами лежить папірець. Намалюйте на ньому образу.
2. Виконання вправи.
3. Обговорення.
– Що можна зробити, щоб образа зникла? ( порвати папірець, викинути…)
5. Системно-узагальнюючий блок
- Наше заняття закінчується.
- Чи сподобалось воно вам?
- Про що нове дізналися?
6. Духовно-естетичний блок
Етюд “Іскорки доброти”
1. Установка
– Давайте подаруємо один одному свою доброту, адже нам це нічого не коштуватиме, а всім стане приємно.
– Станемо в коло, а свій теплий подих пошлемо в середину кола.
- Виконання вправи.
-А зараз я пропоную вам відмітити свій настрій.
– Якщо ви вибачили всім образи і будете намагатися дарувати лише добро прикріпіть сердечко до сонечка, а якщо у вас іще залишилися образи – на хмарку.
Дякую за розробку уроку, дуже сподобалась вправа у парах ” Етюд в парах “Посварилися, помирилися” , такий прийом можна приміняти для дітей різного віку, цікаво і малювання образи, адже образ буде довірено паперу, тому дуже цікава вправа. Дякую за творчий підхід.
Надзвичайно корисне заняття для усвідомленого формування вічних понять: біль, образа, допомога, прощення. Нетрадиційні завдання ” Уявіть доброту”, ” намалюйте образу” примушують замислитися та прислухатися до себе і бути готовим прийняти “Іскорки доброти”.
Обожнюю заняття з елементами тренінгу. Це цікаво і дітям і учителю. А головне, що діти вчаться все робити на практиці. Кожну вправу пропускають через себе. Відчувають кожну емоцію, кожну зміну настрою, яка відбувається з ними. Діти як губки – все вбирають у себе, і колись, те що вони відчули на занятті обов”язково їм допоможе.
Вічна тема і тому такі заняття вкрай потрібні. Сподобалися поради – ніби й прості та зрозумілі навіть дітям, але вони реально дієві і їх рекомендують навіть дорослим (написати образу на аркуші та порвати, наприклад). Поради чіткі, конкретні. Вчитель не забула про хвилинки відпочинку. Дякую за матеріал.
Сподобались психологічні моменти під час заняття, обов’язково їх використаю при індивідуальній чи груповій роботі. Вправи з оцінно-смислового блоку сприяють розвитку уяви учнів. Думаю, що після такого заняття добрих людей стане більше. Бо як писав Ч.Айтматов “Добру людина у людини вчиться”. Дякую!
Дуже актуальна тема для початкової школи. Учні часто ображаються один на одного, дівчаткам здається, що хлопчики навмисно до них чіпляються. Діти найчастіше не вміють спілкуватися. Вважаю, що саме таке заняття допоможе дітям бути добріше один до одного, навчить, як треба миритися та як уникати конфліктів.
Оксано Федорівно вашим учням було дуже цікаво на такому занятті. Воно сприяло їхньому самовираженню та краще об’єднатись стати однією сім’єю. Спасибі!
Мені дуже сподобались вправи (вони одночасно прості, і в той же час можуть заставити всіх учасників задуматись”. Сподобалась і сама форма надання цього завдання..Візьму собі до уваги. Дякую
Цікава і корисна розробка! До речі, я б рекомендувала елементи таких вправ проводити на батьківських збораз з дорослими: вони тоді розкриваються і стають позитивно налаштовані до спілкування з вчителем та один з одним.
Заняття мені дуже сподобалось.. Оксана Федлорівна добре обдумала кожен етап уроку. “Образи” відійшли в сторону, а залишилися іскорки доброти. Адже добро перемагає зло… Цьоого так не вистачає в сучасному житті. Дуже добре, що перша вчителька закладає ці іскорки доброти.