Корекційне заняття з розвитку слухового сприймання та формування вимови у 5 класі “Диференціація звуків С – З у мовному потоці. Робота над словесним наголосом. Робота над словником до теми «Магазин».
Автор: вчитель початкових класів, сурдопедагог Банько Інна Іванівна
Корекційне заняття у 5 класі включає роботу над формуванням вимови (диференціація звуків С-З у мовному потоці) і роботу над розвитком слухового сприймання. Важливе значення я надаю формуванню вимовної сторони усного мовлення: розвитку мовленнєвого дихання, формування голосу нормальної висоти, сили, тембру.
Тема уроку: Диференціація звуків С – З у мовному потоці. Робота над словесним наголосом. Робота над словником до теми «Магазин».
Мета уроку:
– вчити розрізняти звуки С – З у мовному потоці;
– формувати правильне дихання, уміння змінювати силу голосу та коригувати артикуляцію відповідного звука;
– вчити правильно наголошувати звуки у словах;
– збагачувати мову новими словами;
– розвивати фонематичний слух дитини;
– розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, пам’ять;
– розвивати слухове сприймання на матеріалі слів, словосполучень, речень;
– коригувати вимову;
– виховувати культуру мови.
Хід уроку
- Фрази розмовно-побутового характеру.
– Як ти мене чуєш?
– В якому класі ти вчишся?
– На якій вулиці знаходиться наша школа?
– Як звуть класного керівника?
– Скільки учнів у класі?
– Мої шкільні друзі – …, … .
- Робота над голосом, диханням.
– вдихни повітря носом і плавно видихни ротом;
– вдихни повітря носом і швидко видихни ротом;
– заморозь бороду;
– заморозь долоні;
– погрій долоні;
– полічи на видиху до 10;
– прочитай речення, змінюючи силу голосу відповідно до змісту:
ТИХО! ІДЕ УРОК.
НА ПЕРЕРВІ МОЖНА БІГАТИ, ПУСТУВАТИ.
УРА! КАНІКУЛИ!
3.Робота над словесним наголосом.
Прочитай вірш, дотримуючись наголосу. Наголос у словах виділяй відстукуванням по парті.
СОНЕЧКО, СОНЕЧКО, ВИГЛЯНЬ У ВІКОНЕЧКО,
ДІТКИ ГУЛЯЮТЬ, ТЕБЕ ВИГЛЯДАЮТЬ.
а) визнач кількість складів і скажи, на який склад падає наголос у словах: сонечко, віконечко;
б) назви малюнки і скажи, на який склад падає наголос.
ЗАМОК ЗАМОК
Є серія малюнків.
в) постав наголос у словосполученні:
МОЛОЧНИЙ ВІДДІЛ
ПАЧКА ПЕЧИВА
4.Диференціація звуків С – З.
Вчитель називає слова: слон,собака, ніс.
– Який звук однаковий у словах?
Вчитель називає слова: зуб, коза, замок.
– Який звук однаковий у словах?
– Скажи коротко С-
довго С___________
Вч.: – Подивись на профіль вимови звуків. Які це звуки – глухі чи дзвінкі?
а) Утвори склади зі звуками С і З.
б) Встав у словах пропущені букви:
ТРОЛЕЙБУ – КО – А
– ОБАКА – УБИ
НІ – – ИМА
в) Читання з губ.
Вчитель називає слова в однині, а учениця – у множині.
г) Полічи до п’яти (один зуб, два зуби і т.д.)
е) Утвори словосполучення. Додай до іменників прикметники, які вказують на поведінку тварин.
СОБАКА ЗЛИЙ.
ОСЕЛ ВПЕРТИЙ.
ЛИСИЦЯ ХИТРА.
ЗАЙЧИК ПОЛОХЛИВИЙ.
є) Доповни речення малюнками і встав пропущені слова.
Степан і Софія катаються на санках.
Семен робить ранкову зарядку.
ж) Сприймання на слух.
Зима, гуска, коза, собака.
– Над якими звуками ми працювали?
- Розвиток слухового сприймання. Робота над словником до теми «Магазин».
– Яку тему ми вивчали?
– Що таке супермаркет?
– Які відділи є у супермаркеті?
– Хто працює у супермаркеті?
– Як називають людей, які роблять у магазині покупки?
а) Гра «Супермаркет». Є серія малюнків (продукти), розклади їх у відповідні відділи і побудуй речення, що можна купити у кожному відділі.
б) Гра «Знайди зайве слово».
Молоко, кефір, сметана, чоботи.
Печиво, торт, стіл, цукерки.
в) Є два стовпчики слів, правильно поєднай їх і утвори словосполучення.
ЛІТР МАСЛО
КІЛОГРАМ ОЛІЯ
ПЛЯШКА СИР
ПАЧКА МОЛОКО
г) Сприймання на голе вухо.
Продавець, відділ, покупець, касир.
- Підсумок уроку.
– Що ти робила на уроці?
– Чи сподобався тобі урок?
У пошуках нових ідей,ознайомлення з досвідом роботи колег, заходжу часто на сторінки іншомовних філологів (я викладаю англійську) – і дуже часто знаходжу там щось цікаве і корисне. В даній публікації зацікавили робота над голосом і диханням та розвиток слухового сприймання в ігровій формі. Цікаво і корисно. Дякую.