Корекційно-розвивальне заняття з розвитку психічних процесів у дітей 6-7 років
Автор: практичний психолог Присяжненко Тетяна Олександрівна
Заняття допоможе розвинути довільну увагу, зорову пам’ять, мислення, сприйняття, дрібну моторику рук, мову, уяву та креативність, підвищить навчальну мотивацію та здатність до концентрації уваги, пов’язану з координацією слухового та зорового аналізаторів, знизить напругу, створить позитивний емоційний настрій.
Мета заняття:
- розвиток довільної уваги, зорової пам’яті, мислення, сприйняття, загальної моторики, дрібної моторики рук, мови, довільності, уяви та креативності ;
- підвищення навчальної мотивації;
- здатність до концентрації уваги, пов’язаної з координацією слухового та зорового аналізаторів;
- розвиток спостережливості, посидючості, зосередженості, закріплення вміння працювати в парах;
- зниження напруги, релаксація;
- створення почуття згуртованості колективу, позитивного емоційного настрою.
Методи і методики: казкотерапія, пальчикова гімнастика, психогімнастична вправа, ігри з правилами, дидактичні ігри, релаксаційні вправи, бесіда.
Матеріали: ватман з зображенням Сонячної планети та її жителів;
вінки з жовтої мішури за кількістю учасників;
«пропуск на Землю» для всіх дітей;
розрізна картинка-фотокартка Рарі та Ріру;
пари заготованих «сонцеходів» з візерунком, «сонцехід»-зразок, по 3 олівця на пару дітей;
чарівна паличка;
медальки з зображенням сонячних чоловічків;
магнітофон, запис з рухливою музикою та мелодією для релаксації;
просторе приміщення з килимом.
Кількість учасників: ведуча і 6 дітей. Час: 35-42 хвилини.
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
- Привітання
- Введення і прийняття ролей
- Пальчикова гімнастика
- Гра «Будь уважним і слухай команду»
- Дидактична гра «Що змінилося?»
- Вправа «Знайди пару»,
- Психогімнастична вправа «Мандрівка»
- Вправа «Збери картинку»
- Релаксаційна вправа «Хмаринки»
- Рефлексія заняття
- Прощання.
ХІД ЗАНЯТТЯ
«Діти, я пропоную вам сьогодні відправитися в подорож по Сонячній Галактиці. Шлях туди неблизький, потрібно подолати складні випробування. Як ви думаєте, ми впораємося? (відповіді дітей).
Але перш ніж вирушити в дорогу, ми привітаємо один одного так, як вітаються сонячні чоловічки:
«Я хочу, щоб усі всміхались (кожна дитина спочатку показує на себе, а потім на інших),
Веселий настрій щоб всі мали (розводить руки в сторони, звертаючись до всіх),
Хай сонячний зайчик у гості прийде (піднімає руки вгору, повільно опускає вперед),
І спокій нам в душу усім принесе» (прикладає руки до сердечка).
«А давайте ще пригадаємо, як можна привітатися без допомоги слів?» (відповіді дітей).
Звучить динамічна музика. Діти рухаються по кімнаті. Як тільки музика закінчується, потрібно знайти пару і привітатися різними способами (потиснути руку, поплескати по плечу, обійнятися, кивнути один одному головою і т.д. ). Гра повторюється 2-3раза.
«Зараз я вас запрошую сісти в гурток на килим і послухати казку:
Одного разу на планеті Сонце у звичайній родині сонячних чоловічків народилися брат і сестра Рарі та Ріру. Через кілька років вони пішли в сонячний дитячий сад. Вони вчилися там малювати за допомогою світла, співати, танцювати, ліпити сонячних чоловічків, літати по повітрю – так вони готувалися до вступу в перший клас сонячної школи. І ось якось на одному з занять вони дізналися, що в їх сонячній системі існує планета, яка називається Земля. Там теж є вода, ліси, гори, а живуть там не сонячні чоловічки, а земні. Вони не літають по повітрю, тому що набагато важче сонячних чоловічків і зовсім по-іншому виглядають. Рарі та Ріру дуже захотіли більше дізнатися про земних чоловічків і про саму планету Земля.
Наступного дня настали вихідні. Рарі та Ріру сиділи вдома з батьками і дивилися свою улюблену передачу по сонцетелебаченню. Раптом передали екстрений випуск новин. Диктор повідомила, що на сонці відбулися неможливо сильні спалахи, і сонячні вчені дуже стурбовані цим явищем. Знання про ці спалахи є тільки у вчених планети Земля. Тут по сонцетелебаченню виступив верховний правитель Сонячної планети і повідомив, що відбувається набір першокласників, які готові відправитися на планету Земля і пройти там навчання, а також побільше дізнатися про спалахи на сонці.
Земні правителі готові прийняти тільки дошкільників з Сонячної планети, так як більш дорослих представників планети пускати до себе бояться: раптом сонячні мешканці захочуть захопити планету Земля, а не просто набратися знань. Всього земляни готові прийняти вісім дітей, тому відбір буде дуже суворим.
Діти, як ви вважаєте, що потрібно знати та вміти, щоб потрапити на Землю?»
Приблизні відповіді дітей:
- Навчитися правильно тримати і використовувати земні прилади – ручку і олівець.
- Слухатися земних вчителів, швидко виконувати інструкції і дотримуватися земного розпорядку дня.
- Сонячні діти повинні мати дуже хорошу уяву, пам’ять та винахідливість, а також повинні бути допитливими, щоб вивчити все про спалахи на Сонці і, повернувшись, допомогти врятувати свою планету.
- Діти повинні бути дуже уважними, сміливими, сильними.
«Коли Рарі та Ріру почули слова верховного правителя, вони зрозуміли, що у них з’явився шанс потрапити на Землю, та ще і врятувати свою власну планету. Рарі та Ріру вирішили якомога швидше пройти всі випробування».
«Діти, а давайте разом з Рарі та Ріру спробуємо вирушити в подорож на Землю, та допоможемо людям Сонячної планети! Закрийте очі і уявіть себе сонячними чоловічками. Ви світитеся яскравим жовтим світлом. Ви легкі, як повітря. Взмахните руками – вони стали дуже легкими. (У цей час практичний психолог одягає на голову дітям і собі вінки з мішури і продовжує говорити.) На голові у вас з’являються сонячні промінчики. Відчуйте себе сонячними чоловічками і придумайте собі імена – імена сонячних чоловічків. А зараз відкрийте очі».
Діти відкривають очі і оглядаються.
«Здрастуйте, мене звуть Іррура. Я голова комісії з відбору сонячних дітей на планету Земля. Зараз ви пройдете кілька випробувань. Якщо ви пройдете їх успішно, то отримаєте пропуск на планету Земля. По черзі назвіть свої імена».
Діти називають вигадані імена. При ускладненнях практичний психолог нагадує імена казкових персонажів як зразки імен.
«Діти, я запрошую вас до сонячної зали, сідайте будь-ласка за столики.
Отже, перше завдання: навчитися правильно тримати і використовувати земні прилади – ручку і олівець. Зараз ми перевіримо, наскільки ваша рука готова до того, щоб успішно використовувати ручку і олівець. Я буду показувати вам різні рухи руками, а ви повинні їх повторювати разом з Рарі та Ріру».
(Звучить весела ритмічна музика)
Ведуча пропонує вправи з пальчикової гімнастики.
- Випрямити кисть, щільно зімкнути пальці і повільно стискати їх в кулак. По черзі виконувати кожної рукою.
- Притиснути руку до столу долонею вниз і по черзі згинати пальці: середній, вказівний, великий, мізинець, безіменний. Виконувати по черзі в кожній рукою.
- Випрямити кисть і по черзі приєднувати безіменний палець до мізинця, середній – до вказівного.
- Стиснути пальці в кулак і обертати кисть в різних напрямках. Спочатку по черзі в кожній рукою, потім двома руками одночасно.
- Згинання та розгинання пальців. Пальці розімкнути як можна ширше, потім зімкнути і так далі продовжувати. Спочатку по черзі в кожній рукою, потім двома руками одночасно.
- Покласти руки долонями вгору. Піднімати по одному пальця спочатку на одній руці, потім на інший. Повторювати цю вправу в зворотному порядку.
- Долоні лежать на столі. Завдання дитини – по черзі піднімати пальці відразу обох рук, починаючи з мізинця.
«Що ж, молодці! Схоже, всі впоралися з першим випробуванням. Перейдемо до другого. Діти, підійдіть всі будь-ласка до мене, та станьте в коло.
Отже, обрані діти повинні слухатися земних вчителів, швидко виконувати інструкції і дотримуватися земного розпорядку дня. Почнемо з розпорядку дня. Діти, і ви, Рарі та Ріру які частини доби ви знаєте? (Діти відповідають.) Молодці, я бачу, ви всерйоз хочете потрапити на Землю. А тепер перевіримо, які ви всі уважні та слухняні, а для цього я запроную ось таку гру.
Практичний психолог пояснює дітям правила гри «Будь уважним і слухай команду» і починає гру.
«Діти, увага! Ви вільно рухаєтесь по колу. Коли я плесну в долоні один раз, ви зупиняєтесь і стаєте в позу журавля (тримаєтесь на одній нозі, руки в сторони). Якщо я плесну в долоні двічі – ви присідаєте у позу жаби. На три оплески – знову ходите по колу. Діти всі запам’ятали? А Рарі та Ріру, теж зрозуміли?»
Звучить музика, діти рухаються по колу.
«Які ж молодці, були всі уважні та слухняні! У обраних сонячних дітей повинна бути дуже гарна пам’ять. Рарі та Ріру пограють разом з вами і перевірять свою і вашу пам’ять».
Ведучий пропонує гру «Що змінилося».
«Діти, вам треба стати півколом, я обираю одного з дітей і прошу, щоб ви якомога краще придивилися до обраної дитині. Після цього всі діти закривають очі, я щось змінюю в одязі, зачісці або в позі дитини. Ви відкриваєте очі та промовляєте, що змінилося. Хто відгадав, займає місце ведучого».
«Отже, всі були ведучими, молодці!
Діти, які вирушать до подорожі повинні бути дуже зосередженими і спостережливими, щоб це визначити, пограємо в гру «Знайди пару». Підійдіть до мене».
(Піднімаю серветку)
«Діти, як ви вважаєте, що це таке? Подивіться будь-ласка, на столі лежать «сонцеходи» (паперові, з незакінченим орнаментом) – їх носять жителі Сонячної планети. Таке взуття дуже міцне, в них легко долати всі перешкоди і тому воно нам потрібно. «Сонцеходи» переплутані – кожна дитина бере тільки один . Але потрібно знайти йому пару. Тільки пам’ятайте про те, що один «сонцехід» ми одягаємо на праву ногу, а інший – на ліву. Подивіться уважно на взуття і знайдіть свою пару”. Після цього діти сідають за столи. Психолог видає на кожну пару дітей один набір олівців (в кожному наборі 3 олівця, не один колір не повторюється). І «сонцехід»-зразок з певним малюнком для кожної пари. Завдання дітей – закінчити орнамент, за зразком і домовившись, розфарбувати свою пару однаково. Після виконання завдання роботи розглядаються, оцінюється якість, схожість, уміння дітей домовитися у виконанні завдання.
У нас все вийшло! Добре.
Ведучий. Щоб дістатися до планети Земля, Сонячні діти повинні бути сміливими, витривалими, уміти долати перешкоди. Бо в них важливе завдання – треба вивчити все про спалахи на Сонці і, повернувшись, допомогти врятувати свою планету.
«Діти,разом з Рарі та Ріру, я запрошую вас вирушити в дорогу, але путь буде нелегкий».
(Починають звучати мотиви природи: дзвін струмка, шум лісу, звон пташок…)
Всі шикуються у колону і так рухаються по колу, долаючи різні перешкоди:
- перестрибнути через струмок;
- проповзти під мостом;
- обійти озеро;
- сховатись від диких звірів (злякалися вовка, зраділи зайчику);
- пробратись через дрімучий ліс: діти йдуть тихо, навшпиньки, щоб не збудити ведмедя, переступають через кущі, боком рухаються по вузенькій доріжці, навколо якої росте пекуча кропива, обережно ступають по хиткому мостику, перекинутому через болото, стрибають по купинам, нахиляються, збираючи гриби та квіти, тягнуться за горіхами тощо.
«Всі дітки молодці! І з цим завданням впоралися!»
Практичний психолог: «У обраних сонячних дітей повинна бути дуже гарна уява. Перевіримо, як ви можете конструювати: розрізані частини потрібно зібрати так, щоб отримати ціле зображення. Діти, я відкрию таємницю – це наші друзі Рарі та Ріру вирішили залишити нам подарунок, та все переплутали та розкидали. Підійдіть будь-ласка, до столу і по черзі спробуйте скласти зображення».
Діти по черзі починають виконувати вправу.
«Молодці! Добре виконали завдання. А Рарі та Ріру дякуємо за фото!
А зараз дітки, після таких важких випробувань, ми з вами трохи відпочинемо:
я запрошую вас лягти на килимок».
«Давайте уявимо, що ми маленькі, легенькі хмаринки. Нас гойдає вітерець: «Гойда-гойда!». Заплющте всі оченята. Визирнуло сонечко. Погладило вас по голівці, по ніжках, по ручках, обійняло, пригорнуло. Вам тепло і затишно. Ви відпочиваєте, набираєтеся сил, щоб бути найсильнішими, найздоровішими, найрозумнішими, найвеселішими, найдобрішими. Ви тепер не хмаринки, а знову дітки. Повільно розплющуйте оченятка та підніміться. Ви – молодці. Ви – найкращі».
Ведучий. Випробування закінчилися. Зараз я ухвалю рішення, хто з вас отримає пропуск на Землю. Закрийте очі і витягніть вперед долоньки. (Поки у дітей закриті очі, ведучий знімає зі всіх мішуру і вкладає в руку пропуск на Землю.)
«Відкрийте очі і подивіться на свої долоні. Вітаю, ваші кандидатури схвалені, і ви вирушите на землю вчитися! Ще раз закрийте очі. Наша гра закінчилася, і я прошу вас, відкриваючи очі, вимовити вголос своє справжнє ім’я. Відкривайте очі! Подивіться будь-ласка, Рарі та Ріру теж одержали пропуски на Землю! Вітаємо вас друзі!
РЕФЛЕКСІЯ ЗАНЯТТЯ
«А тепер скажіть мені, чи сподобалося вам подорожувати разом з Рарі та Ріру до планети Земля? Назвіть випробування, яке вам найбільше сподобалося. (Діти висловлюються.) Скажіть, які якості допомогли вам дістатися до планети Земля? (відповіді дітей). Давайте на прощання подаруємо один одному маленький шматочок світла і тепла”.
Практичний психолог запалює чарівну паличку і пропонує дітям, передаючи її по колу, сказати, що сьогодні сподобалося, що вони бажають іншим дітям. Наприкінці заняття практичний психолог дарує всім дітям медальки з зображенням усміхненого сонячного чоловічка на згадку про подорож.
«Що ж, спасибі всім вам за старанність. Наше заняття закінчено».
Методи і методики як казкотерапія, пальчикова гімнастика, психогімнастична вправа, ігри з правилами, дидактичні ігри, релаксаційні вправи, бесіда – це неймовірне поєднання! Стіль проведено роботи! Ви молодець!
Досить цікаве корекційно-розвивальне заняття з розвитку психічних процесів з елементами тренінгу. Психологом організуються дуже змістові вправи, казкотерапія, створена позитивні умови для співпраці. Натхнення Вам!