Математична гра для 6 класу
“Ода числу «7»”
Автор: Директор школи Дроботова Вікторія Іванівна
Мета. Розширити знання учнів про числа та їх властивості. Розвивати інтерес до математики, до історії розвитку чисел, бажання пізнавати нове, логічне мислення, навички швидкої лічби, творчу активність, впевненість у собі, вміння швидко і правильно приймати відповідальне рішення.
Обладнання: презентація про число «7», про «Сім чудес світу», картки з завданнями, семикутники, магічний квадрат.
Хід гри
Світ збудований за силою чисел.
Піфагор
Вчитель. Чи знаєте ви, що числа мають свою мову? Навіть давні племена підтримували зв’язок між собою на мові чисел. Давньогрецький філософ і математик Піфагор говорив, що світ збудований за силою чисел. «Число – це закон і зв’язок світу», «сутність речей є число, яке вносить в усе єдність и гармонію, «число – основний початок…» Сьогодні ми проведемо гру присвячену числу «7». Чому саме числу «7»? Відповідь на це запитання я хотіла від вас почути по завершенню гри.
У грі беруть участь учні 6-х класів. Спочатку ми проведемо відбірковий тур. Ті учні, які першими дадуть правильну відповідь, матимуть право на участь у грі. Всього ми повинні відібрати 14 учасників для двох команд (по 7 учнів у кожній).
Презентація до гри
Запитання відбіркового туру:
- У кімнаті горіло 7 свічок. Дві свічки погасили. Скільки свічок залишилось (дві)
- Обчисліть (2 + 2) : 2 + (2 – 2) · 2 + 2 · 2 + 2 : 2 (7)
- Скільки десятків буде як помножити 7 десятків на 7 десятків (490)
- Більше сторін у 7 квадратів чи у 7 прямокутників? (кількість сторін однакова)
- Скільки сотень у 79 десятках? (7)
- Скільки ніг у семи півнів і трьох курей? (20)
- Летіло 7 качок. Три качки мисливець підстрелив. Скільки птахів залишилось? (три)
Вчитель. Вітаємо учасників гри. Поки наші учасники збираються з думками, оголошується конкурс для глядачів: скласти квадрат із семи геометричних фігур (трикутників, паралелограма, квадрата). Для складання одного квадрата треба використати всі фігури. Хто складе найшвидше, отримає приз.
А зараз, шановні учасники починаємо І раунд гри. Вам було поставлено по сім запитань. Запитання будуть не тільки на знання з математики, а й на логіку, кмітливість, уважність, кумедні та жартівливі. За кожну правильну відповідь команда отримує семикутник. До речі 7 – це мінімальне число сторін правильного многокутника, який не можна побудувати за допомогою циркуля та лінійки. У наступних раундах рахуються всі семикутники, набрані за попередні раунди. Команда, яка набирає найбільшу кількість семикутників стає переможцем гри.
Запитання І раунду
- Назвіть третій від кінця день тижня. (п’ятниця)
- Назвати 7 днів підряд, не називаючи ні числа, ні дня тижня.
(поза позавчора, позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра, після післязавтра)
- На наступний день після дня народження я сказав “після завтра буде четвер”. В який день був мій день народження? (понеділок)
- Чи може дощ іти 7 днів підряд? (ні, бо між ними ніч)
- Скільки днів у 12 тижнях? (84)
- Сьогодні о 17 годині сонячна погода. Чи буде сонячна погода через добу і 7 годин? (ні, 24 год ночі)
- В якому році була введена буква «π», якщо пройшло 3 століття і 10 років? (1706 р.)
Вчитель. Як ви гадаєте чому такі запитання були у І раунді. (Тиждень складається із семи днів). Завдання для глядачів. Напишіть сім прислів’їв, де зустрічається число 7.
- Сім раз відмір, а один раз відріж.
- Один з сошкою, а семеро з ложкою.
- Сім п’ятниць на тиждень.
- Сім верст до небес і все пішки.
- Краще один раз побачити, ніж сім раз почути.
- Семеро одного не чекають.
- Наговорив сім міхів горіхів, гречаної вовни, та всі не повні.
Запитання ІІ раунду
- Що більше 73· 72 чи 37· 72?
- Стоїть сім дерев, на кожному дереві по сім гілок. На кожній гілці по сім білок. Скільки всього білок? (343)
- На дереві сиділо 7 ворон. Після вистрілу одна впала. Скільки ворон залишилось на дереві? (жодної)
- Назвіть слово, у якому сім букв “Я” (сім’я)
- На алеї 7 дерев. Відстань між деревами 7 м. Яка довжина алеї? (42 м)
- У Сашка 7 брусків. Скільки в нього буде брусків, якщо він переламає один з них на дві частини ? (8)
- Запишіть число 30 у вигляді суми двох простих чисел. (23 + 7; 19 + 11; 17 + 13)
Завдання для глядачів. Напишіть назви казок, де зустрічається число 7.
«Сім підземних королів», казка А. Волкова; «Білосніжка і сім гномів», «Квітка-семиквітка», казка В. Катаєва; «Сім Симеонів», народна казка.
Запитання ІІІ раунду
- Перетворіть звичайний дріб в десятковий дріб. Знайдіть 14 цифр після коми. Як називається такий дріб? (0,142857142857142857…)
- Обчисліть 23-1 (7)
- Яка фігура лежить в основі піраміди Хеопса? (квадрат)
- В середньовічній школі вивчали 7 предметів, а саме: граматика, риторика, діалектика, геометрія, астрономія, музика. Як ви гадаєте який предмет був сьомим? (арифметика)
- Перед вами карта зоряного неба. Знайдіть у якому із сузір’їв 7 зорь (сузір’я Великої Ведмедиці.
- Назвіть кольори веселки. Скільки їх? (Червоний, жовтогарячий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий; 7)
- Чиє ім’я носять висячі сади у Вавилоні? (Висячі сади Семіраміди)
Вчитель. Дійсно, коли перетворили дріб в десятковий, то отримали нескінчений періодичний десятковий дріб 0,(142857). Таку властивість мають дроби ; ; ; ; ; .
Які запитання ІІІ раунду говорять про чудеса світу? Назвіть їх.
- Висячі сади Семіраміди у Вавилоні.
- Піраміди у Єгипті.
- Храм Артеміди в Ефесі.
- Статуя Зевсу в Олімпії.
- Гелікарнаський Мавзолей.
- Статуя бога Сонця на острові Родос (Колос Родоський).
- Александрійський маяк. (Презентація «Сім чудес світу»).
Крім цих семи чудес світу є ще багато чудес природи та шедеврів людського генія. Одним із таких давньоримських шедеврів архітектури є Колізей. 07.07.2007 року він був включений в список «Нових семи чудес світу». Колізей – унікальний архітектурний пам’ятник в центрі Рима, має форму еліпса, висота стін до 50 м, довжина арени 85,75 м, ширина 53,62 м, міг вміщувати до 80 тисяч глядачів, на його арені одночасно могли битися до тисячі гладіаторів.
Вчитель. Чому, сьогодні, ми присвятили нашу гру числу сім? Сім – одне із дивовижних чисел. Його вважають і священним, і магічним, і щасливим. Сім – ідеальне число. Воно править часом і простором. Всі люди у світі приділяють йому велику увагу. Спостерігаючи за Місяцем, люди помітили, що через 7 днів після молодика на небі з’являється пів-Місяць, ще через 7 – повний Місяць. На думку вчених число сім – це еквівалент максимального об’єму «оперативної пам’яті» мозку людини, тому будь-які значення, пов’язані з числом сім простіше запам’ятовуються. Про число сім складають легенди, казки, прислів’я, його властивостями захоплюються, давайте послухаємо наших глядачів.
Сьогодні ми дізналися лише про деякі властивості та значення числа 7. Підготуйте до наступної зустрічі цікаву інформацію про число 7 або про інші числа, які мають незвичні властивості.
Оголошуються результати гри. Переможцем стала команда… Вітаємо переможців гри. Як говорить народна мудрість: вони «на сьомому небі від щастя», бо мають «сім п’ядей в лобі». Дякую всім і бажаю хорошого настрою, майбутніх перемог та «сім Стовпів Мудрості».
Гарна розробка. Важливо, що вона спрямована на поглиблення знань учнів з математики, розвиток уваги, розвиток логічного мислення, пам’яті, виховання взаємоповаги. Багато цікавих завдань, підібраних з урахуванням вікових особливостей.
Із задоволенням прочитала Ваш матеріал і переглянула презентацію. Думаю, якщо мені (філологу) сподобався і є зрозумілим матеріал, то учнів, що якраз вивчають математику і мають віковий пізнавальний інтерес, байдужими точно не залишить.
Вікторія Іванівна, спасибі за чудовий сценарій математичної гри – оду числу “7”. Досить насичена матеріалом, наочністю презентація. Все це сприяє розвитку інтересу дітей до математики.
Вікторія Іванівна представила на наш огляд справжню оду числу “7”. Захід захоплюючий, цікавий, заповнений багатьома завданнями про числа. Впевнена, що учні Вікторії Іванівни із задоволенням приймали в ньому участь. Ви, пані Вікторіє, неперевершена творча особистість! Успіхів Вам, творчого вогнику у всіх справах!
Думаю. що після цього захоплюючого змагання серед Ваших вихованців, Вікторіє Іванівно, не залишилося жодного, хто б так само, як Ви, не полюбив цю захоплюючу науку математику. Прикладні задачі, зв’язок з літературою, географією та історією – ось неповний перелік змістовного, повчального матеріалу. А презентація чудово доповнює та збагачує це захоплююче дійство. Спасибі за Вашу творчість, подальших Вам успіхів.
Ваш підхід до викладання предмету дійсно цікавий, нестандартний і творчий, що підтверджує дана розробка уроку. Щиро вдячна Вам за новий погляд на вивчення такого складного на перший погляд предмету як математика. Матеріал дійсно цікавий і корисний.
Не зможу написати оду Вам, Вікторія Іванівна, але хотілось би, бо дуже чудовий захід Ви розробили. Читала і згадала про “просто картоплю?!” – з фільма “Дівчата”…, стільки цікавих фактів Ви навели про цифру “7”, створили гарну презентацію, в якій багато міжпредметних зв`язків. Правда, не зовсім згодна з фактами з географії ( або не зрозуміла), але це – дрібниці, бо нового відкрила для себе забагато більше. Щиро вдячна Вам і бажаю успіхів.
Шановно Вікторія Іванівна !“Ода числу «7»”- це ода Математиці. Ви обрали Гру – одну з найважливіших сфер у життєдіяльності дитини, засіб її повноцінного розумового розвитку. Доречні паралелі з творами зарубіжної літератури, народна мудрість, сім чудес світу, командна гра… Хочеться опинитися в тій залі разом з 6 класниками і бути на сьомому небі від щастя! Дякую.
Цікава інтелектуальна математична гра. Відкрила для себе багато цікавого: з танграмом працюю, починаючи з першого класу, але ніколи не звертала уваги, що там саме 7 геометричних фігур. Завдання підібрано цікаві, теоретичний матеріал – пізнавальний. Дякую! Доповнення: Україна має також 7 історико-культурних та 7 природничих чудес.
Багато цікавого дізналася для себе. Обов”язково використаю у своїй роботі.