Майстер-клас по рукоділлю. Виготовлення гілочки для зимового букету
Автор: вчитель біології та основ екології Пилипець Олена Юріївна
Матеріал доцільно використовувати на позакласних заходах з метою підвищення рівня екологічної культури учнів. Майстер-клас містить роз`яснювальну теоретичну та практичну складову з детальними фото, які відображають покрокове виконання роботи.
Цільова аудиторія: вихователі, класні керівники, вчителі, батьки, учні 6 – 16 років, дошкільники.
Майстер – клас: Виготовлення гілочки для зимового букету.
Мета: формування екологічного мислення, розвиток творчих здібностей дітей.
Завдання:
- сформувати прагнення в учнів берегти природу;
- закріпити розуміння залежності якості життя від стану довкілля; розвивати просторову уяву, дрібну моторику руки, навички роботи в групі;
- виховання раціональних природокористувачів.
Форма проведення: майстер-класс.
Вік учасників: діти шкільного віку.
Обладнання: ножиці, лінійка, олівець, крепований папір, двосторонній скотч, дріт 65-70см.
Хід заняття:
І. Організаційний момент.
Перевірка готовності робочих місць та вихованців до заняття.
ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
Вчитель: На сьогоднішньому занятті ми ознайомимося з однією з технік виготовлення гілочки ялинки з паперу.
Розповідь вчителя.
Незабаром до нас прийде новорічне свято. Певно, не має людини, котра б не відзначала це свято. Не випадково кажу – «людини», бо це свято розраховане тільки на людей. А оточуюча нас природа в ці дні зазнає величезних втрат. Адже саме в передноворічні дні кожен господар до своєї оселі прагне принести один із символів цього свята – новорічне дерево – ялинку або сосну. Щорічно в передсвяткові дні під сокирою гинуть мільйони хвойних красунь. Гинуть для того, щоб порадувати нас тиждень-два, а потім бути спаленими як дрова, чи викинутими на смітник.
В останні роки широкого розголосу в ЗМІ набувають факти недбалого ставлення до товарних залишків новорічних дерев. Кореспонденти ведуть репортажі з ринків чи спеціально відведених місць для торгівлі ялинками, сповіщаючи про те, що зелені красуні, розкидані просто неба у після святкові дні. А це сотні і, навіть, тисячі дерев, якщо рахувати у масштабах держави.
Думаю, всім відомо той факт, що хвойні дерева виділяють фітонциди – біологічно активні речовини, які вбивають чи пригнічують розвиток і розмноження хвороботворних організмів, очищаючи повітря. Вони є домівкою для комах, пташок, маленьких звірят. Випилюючи дерева, людина завдає величезну шкоду для природи.
Щоб не бути для довкілля ворогами і руйнівниками, ми з вами на сьогоднішньому занятті виготовимо гілку ялинки з паперу.
ІІІ. Пояснення основних прийомів та хід роботи.
Вчитель: Сьогодні ми виготовимо новорічну ялинку з крепованого паперу.
ІV. Демонстрація основних прийомів.
Хід роботи:
- Від шматка дроту, відрізаємо один відрізок довжиною 30см і два по 23 – 25 см. Дріт, бажано брати, середньої жорсткості, щоб можна скрутити руками. Якщо дріт заізольовано, то на менших відрізках треба зачистити кінці з одної сторони, довжиною 3 – 4 см. Скручуємо каркас ялинки.
- Беремо папір і по всій ширині рулону відміряємо смужку шириною 3,5см. Відрізали її.З ножицями працюємо обережно, пам`ятаючи техніку безпечного поводження.
- На смужці, котру ми відрізали робимо надрізи по всій довжині шириною 0,2 – 0,3 см, не дорізаючи до кінця 0,5 см.
- На смужку з цільної сторони клеїмо двосторонній скотч. Знімаємо плівку зі скотча. І починаєм намотувати папір на дріт. Кожен новий моток робимо трохи нижче від попепеднього, але не дуже рідко. Намотуємо так, щоб не було видно дротяну основу. Таким способом продовжуємо намотувати папір по всій довжині дроту.
Зробивши декілька гілочок можна з них зібрати цілу ялинку.
V. Практична діяльність.
Поділимось на групи, бажано по троє. Обов`язки в групі розподілять так, щоб всі учасники виготовили смужку для намотування, а намотував кожен свою гілочку.
Повторимо правила безпечного поводження з ножицями.
Учні виготовляють гілочки.
VI.Обговорення творчих робіт.
- Кожна група демонструє свою гілочку, потім учні діляться складнощами, які виникли у процесі роботи.
- Прибирання робочого місця.
VII. Підсумки заняття.
Вчитель. Пам`ятаймо про необхідність збереження природної рівноваги у довкіллі. Давайте не знищувати рослинний світ навколо нас, а оберігати його і примножувати.
Сподобався майстер-клас. Учитель добре пояснила мету роботи і докладно кожен етап. Групова робота націлює учнів на взаємодопомогу у разі потреби і індивідуальну роботу. Важливим етапом є обговорення труднощів у виконанні. Спасибі! Творчої наснаги.