Майстер-клас по рукоділлю
Виготовлення тришарових бантиків
Автор: вчитель Пилипець Олена Юріївна
В майстер-класі поетапно розглянуто виготовлення тришарових бантиків з репсових стрічок. Матеріал адресовано вчителям, вихователям, керівникам гуртків, учням.
Цільова аудиторія: вчителі, вихователі, батьки, учні 8 – 16 років.
Призначення: прикраса для волосся, подарунок.
Майстер – клас: Тришаровий бант для волосся своїми руками.
Мета: розвиток та виявлення творчих здібностей дітей.
Завдання:
- сформувати навички роботи з текстильним матеріалом;
- закріпити та вдосконалити вміння користуватися голкою; розвивати просторову уяву, дрібну моторику руки, навички рукоділля;
- виховання акуратності, прищеплення інтересу до виготовлення прикрас з репсових стрічок.
Форма проведення: майстер-класс
Вік учасників: діти середнього шкільного віку.
Обладнання: ножиці, нитки, голка, сірники, свічка, гумка для волосся, репсова стрічка шириною 2,5 см і довжиною 70см., прикраса для середини бантика (ґудзик, намистина), лінійка, олівець.
Хід заняття:
І. Організаційний момент.
Перевірка готовності робочих місць та вихованців до заняття.
ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
Вчитель: Сьогодні ми навчимось виготовляти бант з репсових стрічок.
ІІІ. Розповідь вчителя.
Не секрет, що кожна дівчинка прагне гарно виглядати, а намагання прикрашати волосся гребінцями, стрічками, бантами було в усі часи.
Прикраси для волосся були відомі з давніх часів. Так, давньоруські жінки прикрашали голову скроневими кільцями, що виготовлялись сільськими майстрами. Вони відрізнялися між собою формами, характерними для певних слов’янських племен.
З часом набуває поширення звичай прикрашати голову квітами (квітчатися). Заплітаючи волосся у дві коси, дівчата обвивали їх навколо голови та закріплювали за ними квіти, що створювало враження одягнутого на голову вінка.
Пізніше цей звичай трансформувався у плетіння віночків з живих або штучних квітів, колосків, кольорового пір’я, та у вплітання стрічки у зачіску. Саме такий спосіб – вплітання стрічок – був ще характерний для зачісок дівчаток до 90-х ХХст. і кінці такої стрічки зав`язували в бант.
IV. Пояснення основних прийомів та хід роботи
Вчитель: Сьогодні ми виготовимо тришаровий бант з репсових стрічок.
Демонстрація основних прийомів.
Хід роботи:
1. Беремо стрічку, довжиною 60 см. Розріжемо на 2 відрізки довжиною 30 см, і один – шириною 0,8-1 см, довжиною 7-8 см. Краї обпалюємо над свічкою, дотримуючись правил безпеки.
2. Заздалегідь вставляємо нитку у вушко голки, дотримуючись правил безпеки, закріплюємо кінці вузликом. Залишаємо в подушці для голок.
3. На першому відрізку, користуючись лінійкою, на виворітній стороні ставимо позначки на відстані 7 см з кожного боку. Теж пророблюємо з другим відрізком.
4. Перший відрізок беремо виворітною стороною до себе і загортуємо лицьову сторону наверх по відмітці перший раз, потім ще раз. Довжина загорнутого кінчика 3,5 см. Те ж саме робимо з іншого боку.
5. Загорнутий з двох сторін відрізок, перевертаємо лицьовою стороною до себе і складаємо паралельно навпіл. Утворився п’ятикутник.
6. Беремо вершину п’ятикутника, і загортаємо на основу таким чином, щоб утворився прямокутник.
7. Прокладаємо шов «вперед голка» по основі першої половинки бантика, там де знаходиться вершина п’ятикутника, нитку не відрізаємо.
8. Пророблюємо такий же процес складання (пункт 4 – 6) з другим відрізком стрічки, прокладаючи шов по основі. Таким чином, на нитці маємо обидві половинки бантика.
9. Затягуємо нитку.
10. Скріплюємо дві половини бантика між собою.
11. Заготовку бантика пришиваємо на гумку для волосся.
12. Беремо відрізок, довжиною 7-8 см, посередині закріплюємо ґудзик чи бусину.
13. Обгортаємо гумку відрізком, закріплюємо з виворітної сторони гумки парою стібків. При цьому довжину відрізка для обгортання кожен регулює у відповідності до ширини своєї гумки.
V. Практична діяльність
Повторення правил техніки безпеки при роботі з голкою, ножицями, сірниками.
Виготовлення бантиків.
VI.Обговорення творчих робіт учнів.
- Всі учасники обговорюють виготовлені роботи.
- Обговорення складнощів, які виникли у процесі роботи.
- Прибирання робочого місця.
VII. Підведення підсумків заняття
Вчитель. Бажаю вам не залишатися на досягнутому, виготовити бантики у інших кольорах. Навчити техніці виготовлення своїх знайомих. Наснаги і творчих Вам успіхів! До нових зустрічей.
Творча діяльність – це завжди захопливо та цікаво. Кожного разу учні усвідомлюють свою самостійність, відповідальність. Такі уроки сприяють розвитку естетичних смаків та креативу школярів. Кожен талановитий по-своєму і вчитель вдало підшукує види роботи аби залучити кожну дитину, та відкрити для неї самої свої можливості.
Творчі здібності – це ті зернятка, які потрібно вирощувати: поливати, підживлювати і т.і. тобто в нашому випадку – РОЗВИВАТИ! Автор теж розвиває одне зернятко – ту творчість, яка навчає та прищеплює інтерес до виготовлення прикрас зі стрічок своїми руками. Пізнавальним було інформаційне повідомлення учителя про жіночі прикраси. Також цей майстер-клас навчить дітей цінувати та бережливіше ставитися до робіт ручної роботи, адже вони уже розуміють, що туди вкладається часточка душі творця!
Детальний майстер-клас, навіть новачок у цій справі зможить зробити такий чарівний бант. Якщо на допомогу вчителеві залучити батьків, то і у початковій школі на уроках праці, можна зробити таку красу
Дякую за змістовний майстер-клас. У майстер-класі методично правильно подано поетапне виготовлення тришарового бантика. Мотиваційний момент – цікава історична довідка. Дуже важливо на уроках трудового навчання чи гуртках рукоділля обговорювати техніку безпеки. На даному майстер-класі ТБ була опрацьована..
Щиро дякую за коментар. Буду вдячна всім за конструктивну критику та поради. Чекаю на відгуки.