Майстер клас з вологої паперопластики
Автор: керівник гуртка Жук Інна Володимирівна
Представлено досвід роботи керівника гуртка щодо організації дозвіллєвої діяльності під час канікул. Адресовано педагогічним працівникам позашкільних навчальних закладів.
Мета: розвиток творчих здібностей дітей засобами паперової пластики.
Форма проведення: майстер клас.
Вік учасників: діти середнього шкільного віку.
Обладнання: кольоровий і білий принтерний папір щільність 160, ножиці манікюрні, клей ПВА, пензлики, банки з водою, лак для волосся.
Хід заняття:
І. Організаційний момент
Перевірка готовності вихованців до заняття організація робочих місць.
ІІ. Повідомлення теми та мети заняття
Керівник гуртка. Сьогодні ми познайомимось з новим видом декоративного мистецтва – вологою паперопластикою і самі зробимо перші шаги у цьому цікавому ремеслі
Давно відомо, що образне мислення та розумова діяльність пов’язані з рухомою діяльністю рук. Тож можливості використання паперу не обмежені і наша фантазія немає кордонів.
ІІІ. Розповідь керівника гуртка
Керівник гуртка. Паперова пластика особовий жанр в мистецтві. Він має свою поетику. Не має стандартів і обмежень, не має кордонів уяви. Шедеври створюються завдяки пластичності паперу, можливості паперу легко запам’ятовувати форму. До цього розділу в мистецтві належать орігамі, квілінг, макігано, витинанка, торцювання та багато інших напрямів.
Паперова пластика – це мистецтво оживляти аркуш паперу, створюючи з нього за лічені хвилини виразні образи: квіти, птахів, тварин. Не тільки живі квіти захоплюють нас, дарують радість і чудовий настрій, але і паперові квіти володіють такою властивістю. Папір – це дуже зручний матеріал, що дозволяє зробити практично будь-які бутони, з імітувати їх природних шарм і витонченість.
Власноруч виготовлені квіти з паперу дають можливість самовиразитися, розкрити творчий потенціал, не тільки дорослим, але й дітям.
Готові картини або листівки, виконані в техніці паперової пластики, можуть застосовуватися в якості подарунків, прикраси інтер’єру.
Історія паперопластики сягає в глиб віків, нерозривно зв’язуючись з історією виникнення самого паперу. В Європі перші абстрактні і об’ємні вироби з паперу виникли тільки у ХХ столітті.
Секрет вологої паперопластики – в тому, що після висихання сам папір жорстко тримає форму. Виявляється, при намоканні розчиняється клей, що зв’язує волокна паперової маси, і вони вільно розташовуються в новому положенні, а після висихання фіксуються і тримають форму (з цієї ж причини зім’ятий сухий папір має тенденцію до розгортання – так працюють пружні волокна). До речі, вперше це широко застосував великий майстер орігамі Акіра Йошідзаве, запропонувавши складати фігурки з вологого паперу – щоб надати їм більш м’які органічні форми.
IV. Пояснення основних прийомів та хід роботи
Керівник гуртка. Сьогодні ми виготовляємо листівку «з побажанням добра»!. Ми знаємо що листівки це «тонкі зв’язки» між душами. Тож натхнення вам у роботі!
Керівник гуртка демонструє основні прийоми.
Хід роботи:
- Вибираємо колір для листівки і відкладаємо в бік.
- Вирізаємо форми пелюсток і на декілька хвилин занурюємо в воду, потім викладаємо деталі квітів на серветку, щоб зійшла зайва вода.
- Вирізаємо дрібні деталі квіток та листячко, теж занурюємо у воду і викладаємо на серветку.
- Формуємо пелюстки квітів. Зволожену форму пелюстки намотуємо на круглий олівець та стискаємо пальцями з обох боків. Знімаємо з олівця відпрацьовуємо форму.
- Листки складаємо вдовж. Для передачі рельєфності листочка, потрібно готову половинку листочка скласти «гармошкою» по діагоналі.
- За допомогою рук та фантазії створюємо маленьку квітучу композицію на кольоровому папері.
V. Практична діяльність
Повторення правил техніки безпеки при роботі з ножицями. Виконання листівки.
VI. Обговорення творчих робіт учнів.
Кожен з гуртківців презентує свою листівку та ділиться труднощами, з якими довелось зустрітися в процесі роботи.
- Бесіда – опитування:
- Як можуть застосовуватися вироби в техніці паперопластики в сучасному житті?
- В чому секрет твердої форми вологого паперу?
- Прибирання робочого місця.
VII. Підведення підсумків заняття
Керівник гуртка. Бажаю вам не залишатися на місці, а фантазувати і відкривати нові можливості паперу.
Сподобався майстер клас з вологої паперопластики, який запропонувала Інна Володимирівна. Дана техніка формує основи просторового мислення учнів, учить розрізняти та аналізувати характерні особливості об’ємної паперової пластики, розвиває дрібну моторику руки, естетичне сприйняття навколишнього світу, стимулює розвиток допитливості. Єдине, мені не вистачило презентації для того, щоб продемонструвати хід роботи уроку. Дякую.
Дуже цікава техніка, яка набирає обертів і все частіще впроваджується в закладах освіти. Головне, що дітям ця техніка дуже подобається. Єдине побажання для автора роботи, в таких розробках, обовязково потрібно додавати фото із поетапними кроками виконання роботи.