Педагогічний досвід вчителя початкових класів Гуцул Т.С. “Шляхи педагогічної майстерності”
Автор: вчитель початкових класів Гуцул Тетяна Степанівна
Даний матеріал описує педагогічні технології, що визначають вчительську майстерність. Додається формула, яка визначає успіх, та умови, за яких вона спрацює на практиці. Презентація ілюструє висновки автора.
Презентація педагогічного досвіду
«Шляхи педагогічної майстерності»
Слайд з музикою
…Хтось нечутно, ніби навшпиньках, ступає шкільними коридорами. Ти чуєш його легке дихання. Щось тривожне і водночас радісне охоплює твою душу, і гостро відчуваєш потік часу, з якого не вернеш ні хвилини…
Може, то моє дитинство?
А дівчинка, яка щойно пробігла повз мене в шкільній формі, то моя шкільна юність промайнула в той момент, коли я найменше цього чекала…
У коридор відчинені двері, крізь них смужкою пробивається світло нового дня. Глибоко вдихаю повітря, переступаю поріг, за яким стрічає мене моя шкільна зрілість…
І так щодня…
У цій щасливій буденності – професійна доля, без якої просто не уявляю свого життя….
І сьогодні я зупиняюся на цьому порозі, озираюся, аби окреслити шляхи, які привели мене на зустріч з вами.
Слайд Педагогічний успіх: Вдосконалення професійно значущих рис і якостей.
«Знайди себе в собі, підкори себе собі, оволодій собою» Ф.М. Достоєвськиий
Це велике щастя, коли прагнення до самовдосконалення знаходить підтримку серед твоїх наставників. Коли відчуваєш відповідальність, бо тобі довірили участь у конкурсі професійної майстерності, творчому проекті, авторських курсах тощо.
Все це стимулює…
Слайд Самоосвіта
«Знати більше, ніж я знаю сьогодні» В.О.Сухомлинський
…до вивчення наукової, методичної та навчальної літератури;
…до роботи над обраною методичною проблемою;
…до участі у колективних, групових формах методичної роботи;
…до вивчення досвіду колег.
Одним словом – до самоосвіти.
Слайд Технологія самоосвіти:
«Я знаю, що я нічого не знаю» Сократ
Пригадую, з якою насолодою я знайомилася з роботою О.Я.Савченко «Сучасний урок в початковій школі» . До того часу ніколи не думала, що методичну збірку можна читати з таким захопленням! Після того, як перегорнула останню сторінку, перше бажання було: побачити цю людину і подякувати за таку проникливу книгу! А друге: перепробувати на власному досвіді все, що пропонує науковець. Так визріла методична проблема, яку досліджую вже багато років і яка вивела на третій шлях:
Слайд Науково-методична робота
«Кожен рік, який ви працюєте в школі, повинен збагачувати вашу технологічну лабораторію педагогічної праці».
В.Сухомлинський
Ця робота проводиться через розробку пакетів стандартного поурочного
Слайд «Авторські напрацювання»
планування з тем, комплектів дидактичного матеріалу, методичного та діагностичного кейсів, електронних уроків.
Слайд «Авторські напрацювання»
електронної бібліотеки, навчальних та методичних посібників,
через публікації в педагогічній пресі(це наша колишня «Крайова освіта»,
Слайд «Авторські напрацювання»
зараз «Освіта Буковини», журнали «Бібліотека вчителя початкової школи» та «Початкова освіта»).
Тому, наразі моя творча лабораторія – це система навчання та виховання, яка передбачає наступні вектори руху:
Слайд
- Природознавчий та природоохоронний
“Справжню красу сприймає лише чиста, прекрасна душа. Душа дитини…”
Мета: якнайшвидше познайомити учнів з елементами екологічних знань, для наступного поглиблення і розширення, виховувати гуманну і соціально активну людину, яка любить, розуміє, а значить, береже світ навколо себе.
Керуючись такою метою, група авторів-упорядників зібрала та апробувала відповідний матеріал. 15-річний досвід роботи нашої групи знайшов відображення в навчально-хрестоматійному виданні «Доторкнись до природи серцем», яке побачило світ в Чернівцях у 2013 році. Видання містить програму курсу «Основи екологічних знань у початкових класах», матеріали для співпраці вчителя та учня на кожному занятті.
Слайд
Розрахована вона на чотири роки навчання і містить відповідні розділи. Реалізується через систему форм і методів роботи з урахуванням віку дітей.
Слайд
Новинки цього року – дві книги екологічного спрямування:
- методично-практичне видання «Green world» моєї планети»;
- «Життя в стилі ЕКО. Екологія та здоров’язбережувальні технології в школі: методика і практика»
Слайд
Для дітей ми випустили спеціальний посібник для дітей «Екокаламбур».
Слайд
Збірник містить систему пізнавально-розвивальних завдань,ігор, дослідів та експериментів, які можна використовувати на уроках природознавства, інтегрувати з українською мовою, читанням тощо. Це сприятиме розвитку пізнавальних інтересів, логічного мислення, розумової активності, пам’яті, уяви, виховуватиме уважність, працьовитість, кмітливість, самостійність, вміння бачити красу рідної природи і прагнення її охороняти.
5 Слайдів
І дитяча ЕКО-творчість – це роботи учасників Х Міжнародного конкурсу «Вода – це життя». Учні 2-6 класів взяли участь в різних номінаціях конкурсу. Очікуємо результати.
Слайд
- Культурологічний та краєзнавчий
“Зі слова починається людина, зі слова починається мій рід.”
Коли дитина навчиться по-справжньому милуватися побаченим, можна висівати слова, якими вона буде висловлювати почуття і думки.
А якщо це слово, яке зародилося на твоїй батьківщині?
Якщо творцями його є люди, які живуть і працюють поруч з тобою чи зовсім поряд, яких можна «пощупати»(для дітей це дуже важливо!).
А якщо не торкнутися, то відвідати музей чи кімнату пам’яті, створену вдячними земляками!
Так виникла ідея познайомити учнів початкової школи з кращими зразками словесності Буковини. Зібрано матеріал, який охопив історичний період двох століть, проаналізовано, враховано думки і побажання рецензентів: вчених істориків, психологів та педагогів нашого університету, схвалено Вченою радою Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області(Протокол №4 від 06.09.2011 року), апробовано з учнями початкових класів школи.
І логічним продовженням справи став вихід літературно-методичного альманаху «Буковинська мозаїка», який побачив світ у 2014 році в Чернівцях.
Слайд
Видання містить три робочих блоки.
Слайд
Це програма «Література рідного краю в початковій школі» для учнів 3-4 класів, зміст якої реалізується через систему уроків позакласного читання, календарно-тематичне планування та орієнтовні конспекти занять на допомогу вчителю.
Другий блок – це матеріали для учнів, впорядковані в збірки «Буковинські перлинки допитливій дитинці»(3 клас) та «Буковинська читаночка»(4 клас).
Третій блок – це досвід роботи над проектом «Пізнаємо Буковину», який вміщує зустрічі з письменниками, поетами, журналістами, художниками. Розробки різнопланових позакласних заходів.
Все це надихнуло моїх учнів на створення власної збірки творів. Два роки напруженої роботи і весною 2015 року.
Слайд
Чернівцях побачила світ збірка «Цікаві історії з життя нашого вулика», де діти, хто як зміг, але по-дитячому щиро зуміли описати все , чого торкнулася їхня душа.
Батьки щиро пораділи за нас, взяли перші інтерв’ю та автографи на презентації збірки.
Слайд
Нова робота – методично-практичне видання «Краєзнавчі дослідження в школі: пошуки й знахідки», яке минулого тижня затверджено Вченою радою нашого ІППОЧО.
Слайд
- Здоров’я збережувальний
«В здоровому тілі – здоровий дух!»
Вектор передбачає роботу з обдарованими учнями – учасниками Всеукраїнського конкурсу експериментально-дослідницьких робіт «Юний дослідник(напрямок «Охорона здоров’я») та Міжнародного конкурсу екологічно-валеологічної спрямованості «Смачно, корисно, барвисто».
Слайд
Перемоги на обласний етапах, Всеукраїнському та Міжнародному рівнях стали причиною, аби продовжити пропагувати здоровий спосіб життя не тільки на шкільних
Слайд
заходах, на сторінках районної газети «Рідне слово» та дитячого журналу «Невгамовні», з якими ми тісно співпрацюємо.
Слайд Кулінарна книга
А й поділитися досвідом роботи через науково-пізнавальне видання «Твоє здоров’я – в твоїх руках»,
Слайд
мета якого сприяти розвитку дослідницьких інтересів учнів, розумової активності, прагнення берегти власне здоров’я.
Слайд
Ще одна робота – серія «Наукові історії для молодших школярів», до якої ввійшли дві книги: «Цікаві пригоди маленьких насінинок крес-салату» та «Пригоди в країні Чистоляндії».
Мета серії: ілюструвати наукові експерименти, аби донести до дітей початкових класів результати досліджень мовою казкових історій.
Ось ми і вивели найкоротшу формулу професійного зростання:
Слайд
- Гармонія знань, почуттів, поведінки;
- Постійна праця;
- Творчість.
Слайд
Які умови використання цієї формули на практиці?
- Відкритість до нових ідей.
- Мобільність, готовність до змін змісту та форм роботи.
- Толерантність, розуміння різноманітних поглядів, думок, оцінок з боку адміністрації, колег, батьків.
- Свобода, можливість відстоювати власні погляди на форми, методи проведення уроків та позакласних заходів.
- Інформаційність, можливість вільно отримувати та поширювати науково-методичну інформацію у співпраці з науковцями, отримуючи консультації, поради, рецензії, відгуки.
- Вільна орієнтація, визначення перспективи власного розвитку.
- Сучасний педагогічний менеджмент, здатність до ефективної співпраці з колегами, представниками громадських організацій, журналістами, книговидавцями, дизайнерами тощо.
Слайд
Час летить стрімко і невпинно. Я повертаюся назустріч новому дню, назустріч миттєвостям, які вже несуть нові ідеї, нові творчі завдання, нові можливості плекати дві думки там, де раніше росла одна.
І вже на обрії чекають мене нові шляхи професії, яка найкраща на землі.
Слайд
Дякую за увагу!
Презентація
Низкий уклін таким вчителям! Тетяна Степанівна, дякую!Дуже цікава і досконала презентація! Упіхів і натхнення таким педагогам!
З вищевикладеного матеріалу про Вашу педагогічну діяльность можна сказати,що Ви віддаєте викладанню в початковій школі всі свої сили і знання. Ви дуже творча людина. Успіхів у подальшій роботі!
Тетяно Степанівно, із великим задоволенням ознайомилася з Вашим педагогічним досвідом. Ви – Вчитель із великої літери! Наскільки багатогранною є Ваша діяльність! Не дивно, що маєте скільки досягнень. Дякую за те, що ділитеся своїми напрацюваннями. У Вас є чому повчитися!
Багатий і цікавий педагогічний досвід. Читала і занурювалася у глибину ваших знань. Вчитель початкових класів, як і вихователь, це криниця знань з якої можна черпати ідеї та вчитись. Дякую, пані Тетяно, за гарну науку.
Цікаво було ознайомитися з Вашим досвідом роботи. Коли розпочала читати, навіть й не думала яким багатогранним може бути Ваша діяльність. Зачепило….. Особисто для себе виділила випуск «Екокаламбура», дитячі вірші, проектна діяльність, кулінарна книга….. Творчості вам і надалі, сил, енергії. Дякую, це зробило мій день!