План-конспект позакласного виховного заходу для учнів шостого класу “Наша мала Батьківщина”
Автор: Заступник директора з виховної роботи Екзархо Меланія Валентинівна
Україна об’єднує багато людей, народів. Змалку треба знати та цінувати цей факт. Дуже важливо донести дитині, як історія її малої Батьківщини пов’язана з історією цілої країни. Що незважаючи на те, що її національність гречанка, вона є громадянкої єдиної країни і історія її пращурів гармонічно вписана в історію України. Грецька діаспора в нашій країні дуже велика, сподіваюсь, цей матеріал буде корисним кожному вчителю, який працює у школі з великою кількістю її представників.
ПЛАН-КОНСПЕКТ ПОЗАКЛАСНОГО ВИХОВНОГО ЗАХОДУ
Тема: Наша мала Батьківщина
Цілі: Збагатити світогляд учнів.
Розширити знання учнів про рідне село.
Виховати любов та патріотизм до Батьківщини.
Завдання: Сприяти формуванню патріотизму та толерантності;
Поглибити знання учнів про культуру та традиції рідного народу.
Сформувати повагу до мови, історії та традицій рідного народу.
Розвинути творчі здібності учнів, активність, увагу, мовленнєві здібності.
Сформувати ігрову та пізнавальну мотивовану діяльність, створити інтерес та позитивні емоції.
Форма: Бесіда, вікторина, міні-екскурсія.
Обладнання: Карта України, карта Чермалика, державна символіка України, українські костюми, парти зсунуті на середину класу, експонати музейної кімнати Чермалицької ЗОШ
Учасники:
Ведуча – Екзархо Меланія
Учні шостого класу
Хід заходу
Ведуча (В): Доброго дня, любі друзі! Рада вас бачити. Тема нашої зустрічі «Наша мала Батьківщина». Що означає слово «батьківщина»? Батьківщина – це край близький нашому серцю. Бо святою для кожної людини є земля, де вона зробила свій перший крок, вимовила перше слово, почула мамину колискову.
Батьківщину оспівували багато людей. Так, відомий поет В. Симоненка пише:
…Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,
Виростуть з тобою приспані тривоги…
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата.
І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі.
Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощення душу залоскочуть.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
А які вірші, прислів’я та цитати про нашу Батьківщину знаєте ви?
Учні по черзі розповідають по одній цитаті, віршу, тощо.
В: Молодці! Які вирази вам сподобались найбільше? Чому?
Учні діляться своїми поглядами.
В: Ви всі молодці! Як кажуть, скільки людей, стільки й поглядів. Але для кожної людини рідна земля – це найкраще місце у світі, яке вона завжди любить, поважає та захищає.
А які державні символи України?
Учні називають українські національні символи.
В: Правильно! А як називається наша мала Батьківщина?
Учні: Чермалик.
В: Правильно! I я впевнена, що ви знаєте багато цікавих фактів про наше село. Давайте пограємо в «Я знаю все!». Поділіться на дві команди. Придумайте назву своїй команді.
Учні придумують назви.
В: Я буду по церзі ставити питання командам. За кожну правильну відповідь нараховується один бал. Команда, яка заработить більше балів, переможе. Почнемо!
- Коли було засновано наше село?
- Що таке Панаір?
- Коли ми святкуємо Панаір?
- Як ще називається свято Панаір у нашому селі?
- Як називають хресного і хрещену у нашому селі?
- Як багато шкіл було у Чермалику на початку ХХ століття, перед жовтневою революцією?
- Як звали олимпійску чемпіонку, яка народилася й виросла у Чермалику?
- Хто такий Федір Iгнатьєвич Хасхачих?
- Який герб у Чермалика?
- Який герб у Волновахського району?
Вчитель визначає переможця.
В: Теперь я пропоную поринути глибже в всторію Чермалика та відвідати шкільний музей.
Перш за все ми повинні пам’ятати, що експонати музею збиралися вчителями та учнями нашої школи впродовж тривалого часу. Ми повинні з повагою відноситися до кожної речі у цій кімнат, бо кожна з них має свою довгу Iсторію і сьогодні вона відкриється для нас.
Коли греки прийшли на цю землю 334 роки тому, в них нічого не було. Для побудови хат вони відкрили 4 цегляних завода, які функціонували в Чермалику до 1929. Подивіться сюди, будь ласка. Це цегли з тих заводів. На кожній стоїть та чи інша літера. Це – перша літера прізвища власника заводу, яка служить фірмовим знаком. Наприклад, Ю позначає Юрдаман.
Раніше греки строїли хати из цегли. Щоб вони були тепліше, всередині будинок утеплювавлся саманом. Криша хат була черепична. До речі, ось образчик такої черепиці. Вона була зроблена на заводі в Сартані.
Тут стоїть макет грецької печі. Така була у кожному домі. Як ви бачити, на ній можна було спати, в ній готувати и зігрівати їю хату.
Подивіться сюди. Це софа. Вона використовувалася по-різному. Люди могли на ній спати або поставити трапез (цей маленький столик) та поїсти або приготувати на ньому смачну національну страву. До речі, які національні грецькі та українські страви ви знаєте?
Діти називають відомі їм страви.
В: Молодці. А які з них ви готуєте або допомагаєте готувати вдома?
Діти перелічують страви.
В: Які ви всі молодцi. Подивіться теперь сюди. Це не просто велика плетена корзина. Це колиска для немовляти. Вона прикріплювалася до стелі біля софи. Як ви думаєте, для чого?
Діти виказують свою точку зору
В: Правильно! (якщо діти здогадалися)
Ні (якщо не здогадалися). Ця колиска чиплялася біля софи для зручності. Коли вночі дитина починала плакати, мати не була вимущена вставати із під теплої ковдри, вона могла покачати її залишаючись в ліжку. А якщо дитина раптом випадала з колиски, то падала не на тверду підлогу, а на софу.
Вчитель з дітьми підходить до полиці з іконами
В: Греки, як і українці, православні, тому такий красний угол був у кожній хаті. А у вас є такий вдома?
Діти відповідають.
В: Подивіться на це фото. На ньому зображена наша стара церква, яка була зруйнована у 1937 році. Вона була найбільша в нашій області.
Наша ексурсія закінчилася, але залишилося ще багато речей у музеї, які ми ще не бачили. Ви можете подивитися їх. Якщо виникнуть питання, я з задоволенням відповім.
5-10 хвилин діти роздивляються експонати, та ставлять виникаючи питання.
В: У вас залишилися ще питання?
Учні: Ні
В: Чудово. Давайте зіграємо в гру «Шаг вперед». Для цього нам потрібно повернутися до класу.
Учні та вчитель повертаються до класу.
В: Тепер ви повинні вишукатися у шеренгу біля парт. По черзі кожен називає щось нове, що він узнав сьогодні та робить шаг вперед, повторюватися не можна. Виграє той учень, хто перший дійде до дошки.
Учні грають. Вчитель хвале переможця.
В: Сьогодні ви всі були молодцями. Чекаю вас на нашій наступній зустрічі і сподіваюсь ви зробити ще більше шагів вперед. Допобачення!
Учні розходяться.
Кожний має цінувати і завжди пам”ятати свою малу Батьківщину.Вчителька використала глибоко патріотичні слова В Симоненка,пригадали символіку країни – звичайно все це сприятиме вихованню любові до рідного краю.Дякую
Меланія Валентинівна, спасибі за такий чудовий план-конспект позакласного виховного заходу. Чермалик – для мене не просто селище на карті. Бо сама я родом з Сартани, теж з гречеського селища. І мені все це так знайомо. З великим задоволенням віртуально відвідала Ваш шкільний музей. Натхнення Вам і миру!