mail@urok-ua.com

План-конспект уроку біології у 7 класі

Тема: Паразитичні безхребетні тварини. Внутрішні паразити.

Автор: вчитель біології та основ екології Пилипець Олена Юріївна

Пилипець Олена ЮріївнаПлан-конспект уроку біології у 7 класі розроблено у відповідності до вимог чинної програми. Конспект складено з використанням групової форми роботи на уроці з використанням інтерактивних методів.


 

Тема: Паразитичні безхребетні тварини. Внутрішні паразити.

Мета:

  • ознайомлення з особливостями будови та основними процесами життєдіяльності внутрішніх паразитів, їх різноманіттям, значенням у природі та житті людини;
  • розвивати вміння працювати з підручником, знаходити інформацію, виділяти головне;
  • виховувати вміння працювати в групі, вироблення санітарно-гігієнічних навичок.

Обладнання та матеріали: таблиці «Тип Плоскі черві», «Тип Круглі черві».

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Синтетична.

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці.

Основні поняття та терміни: паразитизм, сисуни, нематоди, війчасті черви, стьожкові черви, остаточний та проміжний хазяїн.

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

Привітання вчителя. Перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь.

  1. Питання для бесіди.

Назвати ознаки, характерні для представників:

  • типу Кишковопрожнинні;
  • типу Кільчасті черві;
  • типу Молюски.
  1. Завдання для роботи в групах.

Клас поділяється на чотири групи. Учасники кожної групи мають вибрати риси, характерні для представників своєї групи, піднявши руки.

1-а група – Тип Кишковопорожнинні.

2–а група – Тип Кільчасті черві.

3-а група –  Тип Молюски.

4-а група – Тип Членистоногі.

Завдання для груп:

  1. Деяких представників цього типу використовують з метою лікування.
  2. У зовнішньому шарі тіла є жалку клітини.
  3. Кінцівки складаються з певної кількості окремих ділянок – члеників.
  4. Тіло поділене на сегменти, які подібні один до одного.
  5. Тулуб оточений мантією.
  6. Розмноження шляхом брунькування.
  7. Представники типу можуть життєву форму поліпа або медузи.
  8. Тіло має поділ на сегменти, але сегменти не однакові.
  9. Представником типу є дощовий черв`як.
  10. Представником типу є жабурниця (беззубка).
  11. Ріст супроводжується линькою.
  12. До типу належать класи Багатощетинкових та Малощетинкові черві, П`явки.
  13. Сусідні сегменти тіла можуть зростатись, утворюючи голово груди.
  14. Покриви тіла представлені шкірно-мязовим мішком.
  15. Тіло тварин не сегментоване, часто вкрите захисною черепашкою.
  16. В тілі представників типу можуть утворюватись перлини.

Підбиття підсумків. Оголошення групи, учасники якої розпізнали найбільшу кількість ознак, характерних для представників їх типу.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

В останні роки значно зросла кількість  повідомлень у ЗМІ про хвороби людей та тварин,  пов’язані з наявністю в тілі паразитів. При цьому органи, вражені такими організмами не можуть нормально функціонувати, а заражені такими хворобами особини потребують тривалого лікування. Такі повідомлення ви могли читати в газетах, журналах чи бачити передачі по телевізору. Саме на сьогоднішньому уроці ми і ознайомимось з найпоширенішими паразитичними організмами.

IV. Повідомлення теми і мети уроку.

V. Вивчення нового матеріалу.

  1. Формування поняття «паразитизм».

Метод «Асоціативний кущ».

Учні мають назвати ті риси, які , на їх думку, притаманні явищу. Вчитель на дошці записує відповіді.

Формулювання поняття «паразитизм» та запис його в зошит.

Паразитизм – біологічне явище, за якого один організм (паразит) використовує іншого (хазяїна) як середовище існування та джерело живлення, завдаючи йому шкоди.

Всі паразити поділяються на:

  • зовнішніх – які живуть на тілі хазяїна,
  • внутрішніх – які проникають всередину організму.

На сьогоднішньому уроці ми познайомимось з деякими представниками внутрішніх паразитів.

  1. Робота в групах.

Клас ділиться на три групи. З використанням підручника ознайомитись з особливостями будови, способу життя та основними процесами життєдіяльності:

  • перша група вивчає особливості представників класу Сисуни;
  • друга – Стьожкових червів;
  • третя – Круглих червів.

Після опрацювання матеріалу, представник з кожної групи виступає з повідомленням. Інші учасники групи його доповнюють в разі необхідності.

Разом з учителем учні складають таблицю «Найпоширеніші групи внутрішніх паразитів».

Клас Особливості будови та життєдіяльності. Найпоширеніші представники
Сисуни Наявність двох присосків. Розвиток за участі проміжних хазяїв. Печінковий сисун, котячий сисун
Стьожкові черві Тіло стрічкоподібне. Є головка з органами прикріплення. Свинячий та бичачий ціп`яки.
Нематоди Тіло округлої форми. Паразитують у рослин, тварин, людини. Галова, бурякова, пшенична нематода. Кінська, людська, свиняча аскариди.
  1. За допомогою методу «мозкового штурму» скласти профілактичні заходи щодо недопущення зараження внутрішніми паразитами.

Запис у зошити основних заходів профілактики.

  1. Регулярно мити руки.
  2. Коротко стригти нігті.
  3. Вживати м`ясні і рибні продукти після ретельної термічної обробки.
  4. Регулярно проводити профілактичний огляд.

VI. Узагальнення та систематизація знань і умінь учнів.

Відповісти на питання:

  1. Назвати основні ознаки, притаманні паразитичним організмам.
  2. Назвати особливості будови, характерні для внутрішніх паразитів.

VII. Підведення підсумків уроку.

Оцінювання роботи учнів на уроці.

VIII. Повідомлення домашнього завдання.

  • опрацювати відповідний параграф (14) у підручнику;
  • підготувати повідомлення про деякі види внутрішніх паразитів, які не розглядались на уроці;
  • дати відповідь на питання: «Чому в деяких паразитичних організмів значно спрощена травна система?».

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар